Search results

1. Βάγγυ

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Ναι, καλέ φυσικά. Θα ρίξω σαν εναλλακτική ένα βιβλίο που το γνώρισα κι εγώ μέσω του παιχνιδιού μιας χρονιάς. Διαβάζοντας στη Χαννα - Bernhard Schlink.
  2. Βάγγυ

Ωραία! Εμένα με τραβάει περισσότερο Οι φωνές του ποταμού Παμάνο αλλά ούτως ή άλλως η αγορά θα γίνει τον επόμενο μήνα, οπότε θα δω μέχρι τοτε. :)
  3. Βάγγυ

@Έλλη Μ Θα σου δώκω μια εφεύρεση του Μορέλ, που σίγουρα υπάρχει, δε θυμάμαι αν το έχεις διαβάσει βέβαια. Αν τυχόν, μου λες και βάζω κάτι άλλο. :)
  4. Βάγγυ

Ευχαριστούμε παιδιά! Ας αρχίσει το παιχνίδι. Βρε συ @Έλλη Μ έψαξα λίγο το τραγικό ιντερμέτζο που έχω βάλει σαν επιλογή κι είναι εξαντλημένο. Κοίταξα μόνο από τη βιβλιοθήκη μου και δεν έψαξα καθόλου να δω αν υπάρχει ή όχι. Θα σου δώσω αύριο άλλη πρόταση.
  5. Βάγγυ

@Κόρτο Μαλτέζε @Σαώρη θα βρεθεί λέτε άκρη με το χαμούλη που δημιουργήσαμε φέτος; :τρέχω:
  6. Βάγγυ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Και μέσα σε όλα ο Κορτο, συνεχίζει να πατάει λαικ, έτσι για να μας δείξει τη δύναμή του. 😋
  7. Βάγγυ

Καλά θυμάσαι Τσίου, τον επιθεωρητή είχε :αγαπώ: Πάρε και τα δικά μου τα φιλιά. Ιαβέρη κι εγώ κάθε χρόνο τη βάζω την έρμη την κλέφτρα αλλά δεν την έχει διαβάσει κανείς, οπότε εκεί, επιμένω. 😋
  8. Βάγγυ

Ιαβερη να πέσουμε μαζί τότε που δε θα δυσαρεστηθω. Στο περσινό παιχνίδι που είχα τύχει με την Τσίου κι είχε βάλει θεατρικό, ήταν η πρώτη φορά που διάβαζα και μου ταίριαξε πολύ. :)))
  9. Βάγγυ

Το χαμουλης είναι αυτός εφέτος βρε παιδιά; Αγαπημένο παιχνίδι μεχρι στιγμής, οπότε: 1) Η κλέφτρα των βιβλίων - M. Zusak 2) Η σκιά στο σπίτι - Κ. Κελλης Θα ήθελα πραγματικά πάρα πολύ να βάλω κάτι από Sanderson αλλά δυστυχώς είναι σειρές οπότε για άλλη μια χρονιά θα μείνω με τον καημό. Επομένως...
  10. Βάγγυ

Χρόνια Πολλά Λέσχη μας!

Χρόνια πολλά αγαπημενοι/ες. Φέτος δηλαδή δε θα μας τρέξουν τα σάλια από τις υπέροχες (κάθε χρονιάς) τούρτες.
  11. Βάγγυ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα χθες το χιονάνθρωπο του Nesbo. Ωραίο βιβλίο δε λέω, αλλά εντέλει καταστάλλαξα οτι δε θα ενθουσιαστώ ποτέ με τον συγκεκριμένο συγγραφέα και δε θα καταλάβω το τρελό hype που έχει δημιουργήσει. Λέω να συνεχίσω με το The Way of Κings του B. Sanderson, το οποίο είναι μεν τερατάκι αλλά είμαι...
  12. Βάγγυ

@Χανκ Μουντυ δυνατη αρχή βλέπω. :) Εγω τελείωσα -μετά κόπων και βασάνων- το κλειστό φέρετρο και συνεχίζω με το Χιονάνθρωπο του Nesbo. Αν δε με ενθουσιασει ούτε αυτό, θα σταματήσω την προσπάθεια μου κι ας μη μάθω πότε γιατί τρελαίνεται τόσος κόσμος. :ρ
  13. Βάγγυ

Υπάρχει νομίζω κι ένα σχετικο νήμα για τις ταινίες που ήταν καλύτερες από τα βιβλία στα οποία βασίστηκαν. Απ' όσο κατάλαβα, αρμόζει τέλεια εκεί το συγκεκριμένο. 😜
  14. Βάγγυ

Διαβάζω το Κλειστό φέρετρο της Sophie Hannah, με τον Πουαρω αλλά την αμαρτία μου θα την πω, μέχρι στιγμής που έχω διαβάσει το 1/3 του βιβλίου, δε μου αρέσει. Βασικά υπάρχουν πολλά σημεία που με νευριαζουν κιόλας και δε μου θυμίζει Αγκαθα. Ελπίζω να έχει τουλάχιστον ωραία υπόθεση στη συνέχεια...
  15. Βάγγυ

Ναι, ε; Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου Χρυσόστομε κι επειδή πραγματικά θέλω να κατανοήσω τα γεγονότα, γιατί οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι πολύ επιφανειακες θα πράξω όπως μου υπέδειξες. Σ' ευχαριστώ :)
  16. Βάγγυ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Είχα καιρό να αγοράσω βιβλίο γιατί έλεγα να μειώσω τη λίστα των αδιάβαστων. Τη μείωσα κατά 3 αλλά αυτή τη βδομάδα πήρα δύο, οπότε μια τρύπα στο νερό έκανα πάλι. Κι όχι τίποτα, το ένα είναι 1200+ σελίδες. Πήρα λοιπόν κι εγώ το Τσερνομπιλ, που ακούω πολύ καλά λόγια και θέλω πολύ να μάθω σχετικά με...
  17. Βάγγυ

Με αυτά κι εμένα που ακούω συνέχεια για το συγκεκριμένο, το παρήγγειλα κι εγώ. Είδα μόνο το πρώτο επεισόδιο της σειράς, θα τη δω αφού το διαβάσω. Έλεγα να το πάρω μαζί μου στις διακοπές αλλά δεν είναι κ η πιο έξυπνη επιλογή να το διαβάζω στις διακοπές, οπότε θα το αφήσω για αργότερα.
  18. Βάγγυ

Συνεχίζω με Brandon Sanderson, αφού τελείωσα τη 2η τριλογία των ομιχλογενννητων και περιμένω το τελευταίο βιβλίο που αναμένεται - στην καλύτερη των περιπτώσεων - το φθινόπωρο του έτους μας, με το Mistborn: Secret History. Δεν αλλάζω κλίμα όπως βλέπετε 😜