Search results

1. Χ

Μιλώντας για τα χρόνια μας

Βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τον τρόπο με τον οποίο λέμε την ηλικία μας σε διάφορες γλώσσες. Μέχρι στιγμής και από τις γλώσσες με τις οποίες έχω καταπιαστεί, βλέπω ότι υπάρχουν δύο κύριοι τρόποι να πούμε πόσων χρονών είμαστε. Έτσι, στα Ελληνικά είμαστε τα χρόνια μας: -Πόσων χρονών είσαι; -Είμαι...
  2. Χ

Γυναίκα και γυναικείοι αγώνες στη λογοτεχνία

Γιορτή της γυναίκας σήμερα και θυμήθηκα την αγαπημένη μου Βιρτζίνια και το πόσο αγάπησε και αγωνίστηκε με την πένα της και τις ομιλίες της για τις γυναίκες. Η Βιρτζίνια Γουλφ μεγαλωμένη στο αυστηρό Λονδίνο, σε αριστοκρατική οικογένεια στο μεταίχμιο του 19ου και 20ου αιώνα, δεν μπόρεσε μάλλον να...
  3. Χ

Αύγουστος Κορτώ: "Το Βιβλίο της Κατερίνας"

Από προχτές που τέλειωσα Το Βιβλίο της Κατερίνας, ψάχνω να βρω έναν τρόπο να πω δυο λόγια γι’ αυτό, χωρίς να φανερώσω πολλά πράγματα για την πλοκή του. Μάταια… Ό,τι και να αποφάσιζα να πω, απ’ όπου και να προσπαθούσα να το πιάσω, μου φαινόταν ότι θα αποκαλύψω όλο το βιβλίο! Γιατί πρόκειται για...
  4. Χ

Ας ορίσουμε το pageturner

Τον όρο pageturner τον είδα για πρώτη φορά στην ελληνική έκδοση του βιβλίου 50 Αποχρώσεις του Γκρι και συγκεκριμένα στις κριτικές, που συνηθίζεται να αναγράφουν οι εκδότες στα αυτιά των μπεστ σέλλερ. Το σχόλιο στο οποίο αναφέρομαι ήταν το εξής: "Η επιτομή του pageturner!"...
  5. Χ

Περλ Μπακ (Pearl Buck): Μαντάμ Βου (Pavilion of Women)

Τίτλος: [Μαντάμ Βου/B] Συγγραφέας: Περλ Μπακ (Pearl Buck) Μετάφραση: I. Μαραγκόπουλος Εκδόσεις: Γκοβόστης Αριθμός σελίδων: [B]372 Η Περλ Μπακ είναι Αμερικανίδα συγγραφέας που τιμήθηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1938. Οι γονείς της ήταν ιεραπόστολοι και ενώ την γέννησαν στην Αμερική το 1892, σε...
  6. Χ

Ο μύθος της Αλκυόνης στην τέχνη

Σήμερα από μια σύντομη κουβέντα που είχαμε με κάποιους φίλους στο ομιλητήριο, θυμήθηκα τον μύθο της Αλκυόνης, που πάντα τον έβρισκα γοητευτικό. Ο μύθος αυτός "εξηγεί" το φαινόμενο των αλκυονίδων ημερών, που παρατηρείται προς το τέλος του Ιανουαρίου. Ο μύθος λέει τα εξής: Ο βασιλιάς της...
  7. Χ

Η ομοφυλοφιλία / εφηβοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα

Είναι καιρός που σκέφτομαι να ανοίξω αυτό το νήμα, ώστε να συζητήσουμε το μεγάλο θέμα της ομοφυλοφιλίας και της παιδεραστίας στην αρχαιότητα. Είναι ένα θέμα με το οποίο έχουν ασχοληθεί συστηματικά πολλοί μελετητές και όπως είναι φυσικό έχουν γραφτεί πολλά βιβλία. Ο λόγος που τόσο καιρό δεν το...
  8. Χ

Διαβάζοντας σε παιδιά

Όταν τα παιδιά μου ήταν μικρά, κάθε χρόνο, μετά το στολισμό του δέντρου μας άρεσε να καθόμαστε πλάι στο δέντρο και να τους διαβάζω βιβλία. Εμπειρία μαγική και για κείνα και για μένα. Δεν διαβάζαμε μονάχα χριστουγεννιάτικα βιβλία, γιατί πόσα τέτοια να έχει κανείς; Φροντίζαμε όμως να διαβάζουμε...
  9. Χ

"Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ" στο θέατρο Πόλη

Το θεατρικό έργο Ποιος Φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ γράφτηκε το 1962 από τον Αμερικανό συγγραφέα Έντουαρντ Άλμπι, ο οποίος ενώ έχει γράψει πολλά ακόμα θεατρικά, το όνομά του έχει γίνει ευρέως γνωστό στο θεατρόφιλο κοινό κυρίως λόγω του συγκεκριμένου. Πρόκειται με απλά λόγια για ένα...
  10. Χ

"Η Μητέρα του Σκύλου": Παύλος Μάτεσις

Ο Παύλος Μάτεσις άφησε τα εγκόσμια μόλις πριν λίγους μήνες και το μόνο δικό του που είχα διαβάσει ήταν μια συλλογή διηγημάτων με τίτλο Έκθεσις Ιδεών (προσφορά του Μαύρου Βέλους, που έχουμε κάνει μαύρα μάτια να το δούμε). Είπα λοιπόν να διαβάσω αυτό που θεωρείται το καλύτερό του μυθιστόρημα τη...
  11. Χ

Λογοτεχνικά σύμβολα: το τρένο

Διαβάζοντας την Άννα Καρένινα στάθηκα, μεταξύ άλλων, και στον συμβολισμό του τρένου, που παίζει έναν σπουδαίο ρόλο στο μυθιστόρημα και λειτουργεί σε πολλά επίπεδα. Αρχικά, λοιπόν, η γνωριμία της Άννας και του Βρόνσκι γίνεται στον σιδηροδρομικό σταθμό, όπου ο δεύτερος έχει έρθει για να...
  12. Χ

Συνανάγνωση: "Τάδε Έφη Ζαρατούστρα" - Φρήντριχ Νίτσε

Ξεκινήσαμε οι πρώτοι να διαβάζουμε το βιβλίο και ο Σάντσο έθεσε το πρώτο ερώτημα για συζήτηση που το μεταφέρω εδώ: Η απομόνωση και κατ'επέκταση, η άρνηση των εγκοσμίων, βοηθά την ευρύτητα του πνεύματος, ώστε να κατανοήσει την ύπαρξη (ή μη) εννοιών όπως Θεός, Άνθρωπος ; Μια δικιά μου...
  13. Χ

Ουίλιαμ Μπάτλερ Γέιτς (William Butler Yeats) : "70 Ερωτικά"

Ο William Butler Yeats (1865 - 1939) είναι ένας σπουδαίος Ιρλανδός ποιητής που τιμήθηκε με το Νόμπελ λογοτεχνίας το 1923. Το περίεργο όμως είναι ότι έγραψε τα πιο σημαντικά ίσως έργα του μετά την βράβευσή του. Η ιδιαιτερότητα του Yeats είναι ότι θέλησε να ενσωματώσει στην ποίησή του στοιχεία της...
  14. Χ

Παρομοιώσεις

Οι παρομοιώσεις είναι ένα σχήμα λόγου που πάντα μου άρεσε, ειδικά αν είναι ευρηματικές. Τις τετριμμένες παρομοιώσεις μπορεί και να τις προσπερνάμε χωρίς να τις προσέξουμε, μια καλή παρομοίωση όμως πετυχαίνει πολλά πράγματα στο κείμενο. Κάνει αυτό που περιγράφεται πιο ζωντανό, πιο απτό για τον...
  15. Χ

Λόγω ημέρας [14 Φεβρουαρίου]

Δεν γίνεται κάθε χρόνο τέτοια μέρα, μονάχα εγώ να σας θυμίζω ότι γιορτάζουμε, ότι πρέπει να γιορτάζουμε και αλίμονο αν δεν γιορτάζουμε. Αλλά αφού κανείς δεν το' κανε, άλλο που δε θέλω. Φέτος λοιπόν, θα σας ταξιδέψω με μια επιλογή από τον Σάρκινο Λόγο του Ρίτσου :) Τι όμορφη που είσαι. Με...
  16. Χ

Μ. Καραγάτσης: "Η Μεγάλη Χίμαιρα"

Διάβασα τη Μεγάλη Χίμαιρα του Καραγάτση, μετά από προτροπή του ταιριού μου, της Ακτίς. Και το ευχαριστήθηκα όσο δεν παίρνει. Το μόνο βιβλίο του Καραγάτση που είχα προσπαθήσει να διαβάσω πριν μερικά χρόνια ήταν το Δέκα, αλλά δε με είχε τραβήξει. Ευτυχώς, λοιπόν, που μου δόθηκε η ευκαιρία να...
  17. Χ

Συγκέντρωση υπογραφών για να μην κλείσει το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου

Η υπόθεση του κλεισίματος του ΕΚΕΒΙ (Εθνικού Κέντρου Βιβλίου) ξεκίνησε κάπου πριν τις γιορτές. Δεν ξέρω αν έχετε παρακολουθήσει την υπόθεση και αν γνωρίζετε πώς ξεκίνησε όλο αυτό. Στα μάτια τα δικά μου υπήρξε ένα στραβοπάτημα σε κάποιους από τους χειρισμούς του ΕΚΕΒΙ ή μάλλον συγκεκριμένων...
  18. Χ

Δώδεκα!

Το 2012 σε λίγες ώρες θα μας αποχαιρετήσει. Ας του γράψουμε ένα αποχαιρετιστήριο γράμμα λοιπόν, το οποίο θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ως τις δώδεκα το βράδυ. Κανόνες: 1. Γράφουμε δύο γραμμές ο καθένας στο περίπου. Αν θέλουμε να βάλουμε τελεία, τη βάζουμε. Αν θέλουμε να αφήσουμε την πρόταση...
  19. Χ

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα Ερζεγοβίνης

Ανακάλυψα τα παρακάτω κάλαντα της Ερζεγοβίνης και τα μετέφρασα, για να ξεσκονίσω λίγο τα Σέρβικά μου, που δεν ασχολούμαι πια μαζί τους όσο θα ήθελα. Свак весело, ево Божића Грану сунце иза брда, Весело, весело! Није сунце него Божо, Коледо, коледо! Носи игру за појасом, Весело, весело! Ману...
  20. Χ

Ανταλλακτική βιβλιοθήκη Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών

Να σας ξεσηκώσω; Έχετε πληροφορηθεί για την ανταλλακτική βιβλιοθήκη; Εγώ πριν λίγες μέρες το πήρα είδηση και φυσικά θέλω να πάω το συντομότερο. Τι λέτε να πάμε τη βόλτα μας από κει το Σάββατο το απόγευμα (δηλαδή αύριο :ρ ), να δώσουμε τα βιβλία μας, να πάρουμε άλλα και μετά να πάμε να τα...