Search results

1. Α

Υποσχέσεις και Δεσμεύσεις για το 2018

Δεν είμαι καλή στις δεσμέυσεις οπότε πολύ λίγες θα βάλω και στο παρελθόν δεν τα έχω καταφέρει:αγαπώ: Πατροπαράδοτο το θεμα αυτο στην λέσχη λοιπον 1. Να αγχωνομαι λιγότερο, δύσκολο να το καταφερεις αν ειναι αυτη η φυση σου. 2. Να θυμώνω περισσότερο, δεν εχω νευρα κι αυτο ειναι θέμα γιατι τα...
  2. Α

Διαγωνισμός Ιουλίου Βερν μέχρι τις 5 Νοεμβρίου

Παιδιά τρέχει αυτός ο διαγωνισμός για όσους έχουν φεις και από παιδιά ( σημαντικό), μεγαλώσανε με τον Ιούλιο Βερν...
  3. Α

Οι ζωές των άλλων!

Λοιπόν μια συζήτηση που είχα πρωινιάτικα με δύο φίλες και σας την μεταφέρω: Τέθηκε η ερώτηση αν έχουμε ζηλέψει τις ζωές κάποιων άλλων ανθρώπων, διάσημων και μη! Η δική μου απάντηση πως ήταν ναι:ωιμέ:, αναμφίβολα γιατι εχω περασει και περνώ δύσκολα και νομίζω πως οι άλλοι περνούν πιο εύκολα. Τα...
  4. Α

Διαγωνισμός διηγήματος από το maxmag

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε όμορφα έργα, μερικά είναι πολύ καλά και να ψηφίσετε: διαγωνισμός διηγήματος Δεν συμφωνείτε πως είναι μια ωραία ευκαιρία για κάποιον να αναδείξει αν έχει ταλέντο, έχει και έπαθλο ο διαγωνισμός φυσικά:αγαπώ: Το έπαθλο είναι νέα βιβλία από τις εκδόσεις ψυχογιός
  5. Α

Όμορφες και ταπεινές

Η αλήθεια είναι πως όταν μια γυναίκα είναι πολύ όμορφη και το ξέρει, είναι δύσκολα προσεγγίσιμη καθότι έχει πολύ ζήτηση και γίνεται συζήτηση γύρω από το όνομά της και τα μυαλά παίρνουν αέρα για λίγα χρόνια γιατί μετά έρχεται και η παρακμή της ομορφιάς και αναγκάζεται να προσγειωθεί άσχημα. Στην...
  6. Α

Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλκερσον! ( Σέλμα Λάγκερλεφ)

Σε αυτό το βιβλίο, η μεγάλη Σουηδή συγγραφέας, που τιμήθηκε με το βραβείο Νόμπελ, έδωσε μια περίφημη εικόνα, ή μάλλον έναν πίνακα της πατρίδας της, με τα ήθη, τα έθιμα και τους θρύλους των κατοίκων της. Ο Νιλς Χόλγκερσον, ο μικρός ήρωας του βιβλίου, ένα παιδί ατίθασο και με σκληρή καρδιά...
  7. Α

Αναζήτηση της Αννας των αγρών

Αναζητώ τα βιβλία που είχαν εκδοθεί και στην Ελλάδα αλλά πια είναι εξαντλημένα: Τα βιβλια είναι η αννα των αγρων ή η αννα της χαράς από τους μοντέρνους καιρούς Η άννα της αβολνέας Η άννα του νησιού Η άννα της απανεμιάς Αν κάποιος τα πουλά σε λογικές τιμές ενδιαφέρομαι!
  8. Α

Παγκόσμιος διαγωνισμός "Καζαντζάκης 2017"

Καζαντζάκης 2017 διαγωνισμός Η λέσχη αγαπά Καζαντζάκη και ως εκ τούτου ίσως ένα μέλος μας , να θέλει να συμμετάσχει στον παγκόσμιο διαγωνισμό που θα γίνει ταχυδρομικά μέχρι τα τέλη αυτού του μήνα. Γράφεις πεζό, ποίημα, διήγημα, χρονικό, στίχος ή ζωγραφική και σχέδιο για τον Έλληνα συγγραφέα και...
  9. Α

Η προέλευση του Αϊ Βασίλη-Σάντα Κλάους, ο βοηθός του και η σκανδαλιστική ερωτική ζωή του

Ο παλιος ο σαντα κλαους που λεγότανε και αλλιώς άλλοτε είχε εναν βοηθό οχι και τόσο καλό οποιο παιδακι ήτανε καλό έπαιρνε δώρα από τον άγιο, οποιον ήτανε κακο ξύλο απο τον βοηθό του ή το έπαιρνε μαζί του σε ένα σακούλι στην κόλαση μαζί με άλλα κακομαθημένα παιδάκια! Μύθος των Σκανδιναβικών χωρών...
  10. Α

Οι ήρωες των βιβλίων, το υποσυνείδητο και εμείς!

Μου ήρθε η ιδέα απο το θρεντ " Θα το γράφατε"; και ναι έχετε πιστέψει ποτέ ότι υποσυνείδητα, διαβάζοντας ένα βιβλίο να έχετε ταυτιστεί τόσοοο με τον ήρωα που να ενεργείτε όπως αυτός στο τέλος; Να αντιγράφετε την συμπεριφορά του, την ζωή, τα σχέδια του βιβλιοήρωα για το μέλλον:))))τώρα που το...
  11. Α

Αύγουστος Κορτώ: "Μικρό χρονικό τρέλας"

ISBN: 978-960-16-7083-6 Συγγραφέας: Αύγουστος Κορτώ Τίτλος: Μικρό χρονικό τρέλας Εκδοτικός οίκος: ΠΑΤΑΚΗ Σελίδες: 256 Ημερομηνία Έκδοσης: Οκτώβριος 2016 Είδος: Αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου Στις 28 Δεκέμβρη του 2008, στις τρεις τα χαράματα, ο μεγαλύτερος φόβος μου...
  12. Α

Stephen King (Στίβεν Κινγκ): "Η Αφιέρωση"

Συγγραφέας: Στίβεν Κινγκ (Stephen King) Πρωτότυπος τίτλος: Dedication Εκδοτικός Οίκος: ΕΠΙΛΟΓΗ Έτος έκδοσης: 1994 Σελίδες: 216 ISBN: 10001384 Μετάφραση: Αντωνία Χατζηιωάννου, Σωτηρης Καραγιάννης Τίτλοι πρωτοτύπων: Dedication ( 1998), The Jaunt ( 1981), the Raft ( 1982), Nona( 1978) " Μια...
  13. Α

Στρατής Μυριβήλης: "Η Παναγιά η γοργόνα"

Τίτλος βιβλίου: Η Παναγιά η γοργόναμκ Συγγραφέας: Στρατής Μυριβήλης 'Ετος έκδοσης: 1948 ISBN : 9789600501797 Εκδότης: Εστία Αριθμός σελίδων: 488 Υπόθεση: Πρόκειται για το τρίτο βιβλίο της τριλογίας του πολέμου του Στρατή Μυριβήλη, λογοτεχνικό εκπρόσωπο της περίφημης γενιάς του 30'/ τα άλλα δύο...
  14. Α

Ταξίδι στην Κονοπίνα

Ταξίδι στην Κονοπίνα,:)))) :))) οπου εχει ο καθεις τις ταξιδιωτικές του αναμνήσεις παντως εδώ εχει και βουνό και λίμνη, καφενεδάκια φοβερα , ουζερί τελεια και ωραια πλατεια και φυσικα τις καλημερες που ακους και τα πανυγηρια:)) ελπίζω ο θεος να μ'αξιωσει να πάω και λίγο μακρυτερα:))))
  15. Α

Βιβλιοφωτογραφίες με ζωάκια

Εγκαινιάζω τούτο το νήμα, γιατί και τα ζωάκια έχουν ψυχή και χάνονται μέσα στις άλλες βιβλιοφωτογραφίες, φυσικά αν θέλετε εντάσσετε στο γενικότερο νήμα βιβλιοφωτογραφιών , όπως θέλετε εδώ είναι η ποντίκω με την παναγιά την γοργόνα δηλ. η μιννι το γατάκι, είναι μικροκαμωμένο!:αγαπώ: και εδώ αυτό...
  16. Α

Γοργόνες, Μονόκεροι, Μινώταυροι, Κένταυροι και άλλα πλάσματα που συναντάμε καθημερινά

Βρε παιδια ολα🍜αυτα τα βιντεο στο τιουμπι με γοργονεε, αλιεν εμφανισεις αυτων να ναι αληθεια; η τεχνολογικα θαυματα που ο καθεις φτιαχνει. Εμπιστημονες λενε πως μονο το 12 % εχουμε εξερευνηση απο τους ωκεανους και πως μπορει να υπαρχουν και αλλα ειδη που δεν ξερουμε οχι κατ αναγκη σε ανθρωπινη...
  17. Α

Βιογραφίες διασήμων στο Βήμα της Κυριακής: «Ζωή σαν μυθιστόρημα»

Και ξεκινά η προσφορά με την μία και μοναδική Μερυλιν και τον έρωτα που έζησε με τον Τζον Κένεντι Ότι έχει σχέση με Μερυλιν, Ωντρευ, Μπριζιτ το αγοράζω:) σκεφτείτε πήρα θήκη για τσιγάρα και ας μην καπνίζω μόνο και μόνο γιατι έχει Μονρόε πάνω! Φυσικά έβαλα και την ποντίκω μέσα:)))):αγαπώ: Αν...
  18. Α

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Ποια είναι για εσάς τα τρία κορυφαία βιβλία ελληνικά πάντα που τα έχετε διαβάσει και ξαναδιαβάσει και τα θεωρείτε κορυφές της νεοελληνικής λογοτεχνία; Το δικό μου τοπ-5 λοιπόν με πολύ μεγάλη δυσκολία πραγματικά γιατί είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να διαλέξεις 5 αγαπημένα 1.Η Παναγιά η γοργόνα-...
  19. Α

Ζώδια , διάβασμα, τέχνη και διανόηση

Ως διδυμάκι γνήσιο γνωρίζω πως το ζώδιο μας αγαπά το διάβασμα και πως οι δίδυμοι γίνονται καλοί συγγραφείς, ποιητές, ασχολούνται με την τέχνη, το σινεμά παρα πολύ, την ζωγραφική κτλ. είναι λάτρεις του διαβάσματος, της τέχνης και της διανόησης! Ιδού και τι λέει και η Μονρόε, δίδυμος και αυτή για...
  20. Α

Γιατί αγαπάμε τα κακά παιδιά και κολλάμε

Η ιδέα για την δημιουργία αυτού του νέου νήματος είναι ακριβώς αυτός ο ισχυρισμός εδώ από τον φίλτατο Φαρο στο αντίστοιχο νήμα της περηφάνειας και προκατάληψης! Να το εξετάσουμε αλλιως και ψυχολογικώς! Το γιατί οι γυναίκες είναι εμμονικές με ένα-δυο πολύ συγκεκριμένα πράγματα (π.χ. Ντάρση) έχει...