Search results

1. Ί

Το τραγούδι της 28ης Οκτωβρίου "Κορόιδο Μουσολίνι"

Θυμάστε από τα σχολικά σας χρόνια να τραγουδάτε το "Κορόιδο Μουσολίνι" στην εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου; Το τραγούδι το θυμήθηκα αυτές τις μέρες και συνειδητοποίησα ότι δεν γνώριζα τίποτε για την προέλευσή του. Σχετικά με την ιστορία του, λοιπόν, βρήκα κάποιες πληροφορίες εδώ. Στην εκδοχή...
  2. Ί

"I hate you! I hate you!" - μια ιστορία με ατελές χρονικό παράδοξο

Έπεσε ένα τεύχος του περιοδικού "Creepy" στα χέρια μου, όπου διάβασα την ιστορία των Bill Warren και Mike Royer με τίτλο "I Hate You! I Hate You!". Μια που το θεωρώ απίθανο να διαβάσει και κάποιος άλλος αυτήν την ιστορία ώστε να τη συζητήσουμε, θα σας τη διηγηθώ με δυο λόγια εδώ πέρα, γιατί...
  3. Ί

Ρέιμοντ Μπριγκς (Raymond Briggs): "Όταν Φυσάει ο Άνεμος"

Τίτλος: Όταν Φυσάει ο Άνεμος Πρωτότυπος τίτλος: When The Wind Blows Συγγραφέας: Raymond Briggs Εικονογράφηση: Raymond Briggs Μετάφραση: Γιώργος Σιούνας Εκδόσεις: Βαβέλ Έτος έκδοσης: 1987 Έτος πρώτης έκδοσης: 1982 Αριθμός σελίδων: 46 Πρέπει να ήμουν κάπου 8-9 χρονών όταν βρέθηκε τυχαία στα...
  4. Ί

Την χρονιά που γεννήθηκα!

Το είδα αλλού και μου άρεσε. Θέλετε να βάλουμε το αγαπημένο μας βιβλίο, ταινία και τραγούδι απ' τη χρονιά που γεννηθήκαμε; Αν δεν έχουμε κι απ' τα τρία, δεν πειράζει, όσα έχουμε :) Ας ξεκινήσω. 1981 Βιβλίο: Κούτζο, Στίβεν Κινγκ Ταινία: Ο Ταχυδρόμος Χτυπά Πάντα Δυο Φορές, Μπομπ Ράφελσον...
  5. Ί

Νάνσυ Χιούστον (Nancy Huston): "Dolce Agonia"

Τίτλος: Dolce Agonia Συγγραφέας: Νάνσυ Χιούστον Εκδόσεις: Άγρα Μετάφραση: Ειρήνη Τσολακέλλη Έτος έκδοσης: 2005 Αριθμός σελίδων: 433 ISBN: 960-325-608-0 Κάπου στο 2000 μια παρέα δώδεκα ανθρώπων μαζεύεται σ’ ένα σπίτι στη Νέα Αγγλία για να γιορτάσει την ημέρα των Ευχαριστιών. Οι συνδαιτυμόνες...
  6. Ί

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Διανύουμε τον τελευταίο μήνα της χρονιάς, και ήρθε η ώρα να δώσουμε τα βιβλιο-βραβεία μας. Λοιπόν, ποιο ήταν το καλύτερο και ποιο το χειρότερο βιβλίο που διαβάσατε φέτος; Και ποια κονταροχτυπήθηκαν για τις θέσεις αυτές; :)) Φέτος οι επιλογές που έκανα με ικανοποίησαν στην πλειοψηφία τους, αν...
  7. Ί

Σας αρέσουν τα πολυπρόσωπα μυθιστορήματα;

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι πολύ με το goodreads χαζεύοντας τις κριτικές για διάφορα βιβλία που έχω διαβάσει ή θέλω να διαβάσω. Κάτι που παρατήρησα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η αντιπάθεια που εκφράζουν ορισμένοι χρήστες για τα πολυπρόσωπα μυθιστορήματα, σε σημείο που...
  8. Ί

Αναζητώ BELL μεταχειρισμένα

Αναζητώ για συγγενικό μου πρόσωπο μεταχειρισμένα BELL σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες τιμές. Η κατάσταση δεν χρειάζεται να είναι άριστη, αρκεί να διαβάζονται. Η λίστα: HERMAN WOUK Οι άνεμοι του πολέμου Πόλεμος κι αναμνήσεις (έχω μόνο τον Α' τόμο) TOM CLANCY Ο Καρδινάλιος του Κρεμλίνου JEFFREY...
  9. Ί

Αγαπημένες γυναίκες συγγραφείς!

Διαβάζοντας το νήμα για τους αγαπημένους μας συγγραφείς, μου έκανε εντύπωση ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι εκλεκτοί μας είναι άντρες! Μέχρι στιγμής: - Έχουν αναφερθεί 102 άντρες συγγραφείς και μόλις 16 γυναίκες! - Οι άντρες μέλη μας ανέφεραν συνολικά 112 αντρικά ονόματα (υπολόγισα εδώ...
  10. Ί

Αναζήτηση: βιβλία του Αύγουστου Κορτώ

Ενδιαφέρομαι για αγορά ή ανταλλαγή των εξής βιβλίων του Αύγουστου Κορτώ: Ραμπαστέν Ο Γιος της Τζοκόντα Στοιχειωμένος Το Τετράγωνο Ο Δαιμονιστής Οι Νεράιδες του Μαν Δεκαέξι Ανιμάλ Ευχαριστώ :))
  11. Ί

Το καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2015

Έφτασε η ώρα για άλλη μια λεσχιτική παράδοση! Ποιο ήταν το καλύτερο και ποιο το χειρότερο βιβλίο που διαβάσατε φέτος; Και ποια τα αναπληρωματικά, αν υπάρχουν; Για μένα η επιλογή αυτή τη φορά ήταν πολύ δύσκολη, μια που η χρονιά μου ήταν καταπληκτική αναγνωστικά. Διάβασα και ξαναδιάβασα πολλά...
  12. Ί

Ρενέ Νάιτ (Renee Knight): "Δήλωση Αποποίησης"

Τίτλος: Δήλωση Αποποίησης Πρωτότυπος τίτλος: Disclaimer Συγγραφέας: Ρενέ Νάιτ (Renee Knight) Μετάφραση: Χρήστος Καψάλης Εκδόσεις: Ψυχογιός Έτος πρώτης έκδοσης: 2015 Αριθμός σελίδων: 349 ISBN: 978-618-01-1231-3 Η Δήλωση Αποποίησης είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ απ’ αυτά που γεμίζουν τους πάγκους...
  13. Ί

Υπάρχει Άγιος Βασίλης τελικά;

Αφορμή γι' αυτό το νήμα στάθηκε αυτή η ανάρτηση της Έλλης. Και μια που, σιγά-σιγά μπαίνουμε σε χριστουγεννιάτικη περίοδο (σε κανένα μήνα δηλαδή, αλλά αφήστε εμάς τους χριστουγεννόπληκτους να χαιρόμαστε από νωρίς) σκέφτηκα να γυρίσουμε λίγο στις παιδικές μας αναμνήσεις απ' τον χοντρό...
  14. Ί

Συνανάγνωση: "Φρανκενστάιν" της Mary Shelley

Λέμε η συνανάγνωση να ξεκινήσει τη Δευτέρα 19/10 ώστε να προλάβουν όλοι να προμηθευτούν το βιβλίο :) Οι συμμετέχοντες στη συνανάγνωση είναι οι παρακάτω: Διατσέντα Αμνήμων Ερανιστής Αριαδνη Αστραιος Λεξιθήρ Μεταλλαγμένη Μπου Ραντλι Ίζι Ζενίτ Ιωάννα Μος Βάγγυ Πωλίνα Ιαβέρης Ασημένια Χήθκλιφ...
  15. Ί

1ος Διαγωνισμός φωτογραφίας: Δεύτερη ψηφοφορία!

Έχουμε τη δεκάδα μας με δύο αδιαφιλονίκητα φαβορί, τον Φιλιπ και τη Μιντόρι που σχεδόν ισοφάρισαν (είχαν 1 ψήφο διαφορά). Άραγε θα επικρατήσει ένας απ' τους δύο ή θα αναδειχθεί κάποια απ' τις υπόλοιπες φωτογραφίες της δεκάδας; Ψηφίζουμε όποια φωτογραφία θέλουμε, συμπεριλαμβανομένης της δικής...
  16. Ί

1ος Διαγωνισμός Φωτογραφίας: Πρώτη ψηφοφορία!

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε το άλμπουμ με τις φωτογραφίες του διαγωνισμού "Καλοκαίρι και Βιβλίο". Η σειρά των φωτογραφιών είναι τυχαία. Βλέπουμε το άλμπουμ ξεκινώντας από την πρώτη φωτογραφία και πατώντας "Next" μέχρι και την τελευταία. Πάνω-πάνω, κάθε φωτογραφία έχει έναν αριθμό και δίπλα...
  17. Ί

Αύγουστος Κορτώ: "Έρως Ανίκατε Μάσαν"

Τίτλος: Έρως Ανίκατε Μάσαν Συγγραφέας: Αύγουστος Κορτώ Εκδόσεις: Πατάκη Έτος έκδοσης: 2015 Αριθμός σελίδων: 260 ISBN: 978-960-16-6190-2 Το Έρως Ανίκατε Μάσαν είναι το πρώτο βιβλίο που μου χάρισε δυνατά, σπαρταριστά γέλια από την εποχή που διάβαζα και ξαναδιάβαζα άπληστα τα ευθυμογραφήματα της...
  18. Ί

1ος Διαγωνισμός Φωτογραφίας: "Καλοκαίρι και Βιβλίο"

Καλωσορίσατε στον πρώτο διαγωνισμό φωτογραφίας της Λέσχης του Βιβλίου! Θέμα: "Καλοκαίρι και Βιβλίο" Κανονισμοί: Μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη με δικές τους φωτογραφίες οι οποίες να έχουν κάποια αναφορά στο βιβλίο ως φυσική παρουσία. Αριθμός φωτογραφιών ανά μέλος: πέντε (5) στο σύνολο...
  19. Ί

Η αγαπημένη μας λογοτεχνική Fan Art

H λογοτεχνία, ο κινηματογράφος, η τηλεόραση και τα κόμιξ, εμπνέουν κατά καιρούς πολλούς θαυμαστές διαφόρων έργων, οι οποίοι δημιουργούν τη δική τους τέχνη (κάθε είδους, συνήθως όμως ζωγραφική), την οποία ανεβάζουν σε σελίδες όπως το DevianArt. Αυτή η λαϊκή, ανεπίσημη μορφή τέχνης ονομάζεται...
  20. Ί

Έχουμε άραγε παρέα στο σύμπαν;

Πιστεύετε ότι υπάρχει εξωγήινη ζωή; Κι αν ναι, πώς είναι; Και δεν μιλάω για απλούς μονοκύτταρους οργανισμούς αλλά για κανονικά ζώα, φυτά, ακόμα και ανθρώπους. Δεν είναι λίγο απίθανο να υπάρχουμε μόνο εμείς μέσα σ' όλη αυτή την απεραντοσύνη; Πολύ θα ήθελα να ξέρω, και με θλίβει που δεν θα μάθω...