Search results

1. Υ

Διακρίσεις εις βάρος του ανδρικού φύλου

Εντάξει τότε ρε παιδιά αφού όλοι λέτε το ίδιο πράγμα τότε θα έχω εγώ κάποιο θέμα δεν εξηγείται αλλιώς, πάω πάσο. Μάλλον σε κάνα ψυχολόγο με βλέπω να καταλήγω, όχι όμως σε γυναίκα! :ρ
  2. Υ

Επιθετικά σκυλιά ή αδιάφοροι ιδιοκτήτες;;;

Γιατί; Αφού κι αυτός το ίδιο λέει, πως ναι μεν υπάρχουν ράτσες με ειδικά χαρακτηριστικά αλλά τα εκπαιδεύεις. Απλα λέει η διαφορά είναι πως το Ντόγκο Αρτζεντίνο θα χρειαστεί 10 φορές περισσότερο εκπαίδευση σε σχέση με ένα Γκόλντεν Ριτρίβερ.
  3. Υ

Επιθετικά σκυλιά ή αδιάφοροι ιδιοκτήτες;;;

Το σκυλί όπως το μάθεις είναι, κι εγώ ροντβάιλερ κάποτε είχα που από τα χάδια τον είχα κάνει τόσο μαλαγάνα που στην γειτονιά τον κυνηγούσαν οι γάτες, άσε που άμα έμπαινε και κάνας κλέφτης στο σπίτι θα του έκανε και χαρές και θα του γλυφε και τα χέρια. Και bull-terrier που είχα μετέπειτα μικρό...
  4. Υ

Εντάξει το ΟΛΕΣ είναι εμφατικό, σίγουρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις. Μα μόνο στους άντρες γίνεται, είναι σαν να υπάρχει ένα άγραφος κανόνας ευγένειας σαν το προηγούνται οι κυρίες. Δεν είναι ότι γίνεται εσκεμμένα περπατάει και σκέφτεται στη γυναίκα κάνω άκρη, στον άντρα εμποδίζω. Είναι όπως αυτό που...
  5. Υ

Το έχετε παρατηρήσει ότι ποτέ μα ΠΟΤΕ όταν περπατάς με μια γυναίκα αντικριστά σε ένα πεζοδρόμιο δεν κάνει ούτε καν λίγο στην άκρη για να περάσετε και οι δύο; κι ότι πάντα είναι αναγκασμένος ο άντρας να μαζεύεται; Δε πα να είσαι με σακούλες στα χέρια, δε πάει να περπατάει αυτή μέσα στην μέση του...
  6. Υ

περί διαβάσματος επιστημονικών συγγραμάτων

Εγώ έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους αλλά η πιο αποδοτική και με τα πιο μόνιμα αποτελέσματα είναι αυτή με τις ερωτήσεις. Δηλαδή τι έκανα, έπαιρνα παλιά θέματα που έπεφταν στις εξετάσεις για το συγκεκριμένο σύγγραμα και πριν ξεκινήσω να το διαβάζω προσπαθούσα να απαντήσω σε μια ερώτηση πρώτα με...
  7. Υ

"Βιβλιογνωμικά"

Φάρε θα το προσθέσουμε τώρα στη ρήση του Κικέρων και θα το στείλουμε στον Αργύρη Πέτρου για δημοσίευση :))))
  8. Υ

Να Ρωτήσω Κάτι Για το Ψυχογιό;

Το λέει στο site τους Ψυχογιός, το έχει και με bold, θα επικοινωνήσουν αυτοί μέσα σε 6 μήνες να σου πουν ναι ή όχι. Τώρα για επιβεβαίωση δεν αναφέρουν αλλά προφανώς και δεν θα στέλνουν. Εκτός αν έστειλες το εργό μέσω email και σου έρθει αυτοματοποιημένη απάντηση. Που θα λέει τα ίδια...
  9. Υ

Υπαρξιακές, αναπάντητες και παντός είδους απορίες

Οι επίκτητες ιδιότητες δεν μεταδίδονται. Αυτό ήταν και το λάθος του Λαμαρκ που ισχυριζόταν ότι η φυσική εξέλιξη ευνοεί τους οργανισμούς που έχουν κληρονομήσει επίκτητες ιδιότητες και ήρθε ο Δαρβίνος και τον διόρθωσε. Αν ο πατέρας κάνει βάρη, το παιδί δεν θα γεννηθεί με μπράτσα ούτε αν η μητέρα...
  10. Υ

Τα έχω δει και το cloud atlas και το mr nobody αλλά εδώ τώρα πάμε σε άλλο επίπεδο τη συζήτηση ;)
  11. Υ

Οπότε Ειφφελ κι εσύ καταλήγεις πως δεν είμαστε αλλά γινόμαστε και περιγράφεις την διαδικασία πως γίνεται αυτό. Άρα στα παράλληλα σύμπαντα του Αντέρωτα θα μπορούσαμε να είμαστε ο οποιοσδήποτε κι αυτό θα συνέβαινε και αν οι συγκυρίες τις ζωής μας ήταν διαφορετικές. Πηλός πραγματικός δηλαδή ή ένας...
  12. Υ

Ποιος ισχυρίστηκε ότι δεν υπάρχει πίεση στην αλλαγή; Το τσιγάρο δεν αναφέρθηκε για να γίνει συζήτηση πως κόβεται ή τι συμβαίνει με τους εθισμούς "εξου και το αλλού πάει η συζήτηση " αλλά ειπώθηκε για να δείξει πως όταν υπάρχει το κίνητρο είτε της ανταμοιβής είτε της αποφυγής του πόνου, ο...
  13. Υ

Για τις αναμνήσεις δεν νομίζω να λειτουργεί αυτή η νευροπλαστικότητα που αναφέρομαι, έχουν διαφορετικό μηχανισμό. Αυτό που ξέρω για τις αναμνήσεις είναι πως αποθηκεύονται σε ξεχωριστό μέρος στον εγκέφαλο, με κύριο ρόλο να παίζει ο ιππόκαμπος και δεν έχουν σχέση με τις γνώσεις και τις δεξιότητες...
  14. Υ

Υπάρχει μια ιδιότητα του ανθρώπινου εγκεφάλου η οποία ονομάζεται "νευροπλαστικότητα". Αυτή τι κάνει, κάθε φορά που μαθαίνεις κάτι καινούριο σχηματίζει μια νέα νευρική οδό στον εγκέφαλο. Όσο περισσότερο συνεχίζεις να εξασκείς αυτή τη νέα δεξιότητα, ενισχύεις τις συνδέσεις μεταξύ των νευρώνων...
  15. Υ

Για τις φρικτές συνθήκες καλλιεργείας και σφαγής των ζώων

Πραγματικά μια εικόνα 1000 λέξεις ....για περισσότερες εδώ .Τώρα για το βίντεο με το φουαγκρά τι να πρωτοσχολιάσεις. Άν τώρα το δει κάποιος και μετά εξακολουθεί να θέλει να το τρώει, τι να πω....
  16. Υ

Σχετικά με το ερώτημα αν η επιθυμία προηγείται των συλλογισμών ή το αντίθετο, βρήκα μια δυνατή προσέγγιση What Comes First, Desire Or Thought.
  17. Υ

Διάσημοι και βιβλίο

Βιρτζίνια Γούλφ Κλαούντια Καρντινάλε Φράνκ Σινάτρα Τόμας Μαν Μοχάμετ Άλι
  18. Υ

Διάσημοι και βιβλίο

Έτσι είναι, οι περισσότεροι είναι "στημένοι". Μόνο αυτές των παπαράτσι είναι γνήσιες. Όπως αυτή με τον Μπόουι που διαβάζει στην αίθουσα του αεροδρομίου και της Ίζι της μοιάζει σαν καθηγητής αγγλικών :))))