Search results

1. Π

Ανέραστος Τέχνη;

Οι άνθρωποι ξυπνάνε το πρωί και -φυσιολογικά- αρχίζουν να σκέπτονται τα διάφορα, της ημέρας που ξεκινάει ή να ξαναφέρουν στο νου τους μερικά από την προηγούμενη. Ανοίγουν τα μάτια με τα "έχω να κάνω" ή με ένα "πάει κι αυτό". Εγώ τώρα, πώς κατάφερα να βάλω έγνοια πρωινιάτικη το Αν θα υπήρχε...
  2. Π

Κέντρο Μελέτης και Διάδοσης Μύθων και Παραμυθιών

Το Κέντρο Μελέτης και Διάδοσης Μύθων και Παραμυθιών ανακοινώνει την έναρξη της 7ης Γιορτής Παραμυθιών που θα λάβει χώρα όπως κάθε χρόνο στην Κέα, την δεύτερη εβδομάδα του Ιουλίου (4 έως 12). Θα λάβει μέρος και θα τιμηθεί ο πολύ γνωστός Παραμυθάς Abbi Patrix. Ο Abbi Patrix είναι ένας από τους...
  3. Π

Απομαμακτισμός

Δεν αποτελούν δική μου επινόηση αν και μου αρέσει να γίνομαι πότε-πότε γλωσσοπλάστις; γλωσσοπλάστρια; γλωσσοπλάστης; :) Όμως μου άρεσε η ευρηματικότητα του νεοέλληνα όταν συνάντησα τις εκφράσεις Αλλοτσάντωμα / σταμάτησε στη γωνία για να αλλοτσαντωθεί (να αλλάξει χέρι στις βαριές τσάντες που...
  4. Π

Υπάρχει ανδρική λογοτεχνία;

Στα πρώτα αναγνωστικά βήματα, το παιδί βρίσκει ενδιαφέρον στις ιστορίες με ζώα ή με προσωποποιημένα πράγματα. Στην πορεία, τα μικρά κορίτσια των οκτώ ή των ένδεκα χρόνων, αρέσκονται στο να διαβάζουν μυθιστορήματα με πριγκίπισσες, νεράιδες και μαγικούς κόσμους. Τα αγόρια στις αντίστοιχες ηλικίες...
  5. Π

Δημήτρης Χατζηκωνσταντίνου : "Τετράδια ονείρων"

Συγγραφέας: Δημήτρης Χατζηκωνσταντίνου Εκδόσεις: Ταξιδευτής Τίτλος: Τετράδια ονείρων Το ξεκίνησα από περιέργεια αλλά εξελίχθηκε σε ενδιαφέρον, όσο προχωρούσε στο χειρισμό του θέματός του. Δυό άσχετοι άνδρες, σε δυό άσχετα σημεία της ελλάδας, βλέπουν τα ίδια όνειρα και καταλήγουν σε...
  6. Π

Αστυνομικό και τρυφερό, γίνεται;

Σκέφτηκα να αναρτήσω στα εφηβικά, όμως έβλεπα τούτη την κατηγορία ορφανή και προσχώρησα στην άποψη που υποστηρίζει ένα καλογραμμένο κείμενο ως "προς άπαντας απευθυνόμενο". Ο Βαγγέλης Ηλιόπουλος είναι γνωστός στα παιδιά κυρίως από τον Τριγωνοψαρούλη του (αυτό το γράφω και για την Δεινομάχη μας :)...
  7. Π

Ποίηση και Πεντάγραμμο

Έχουμε -οι έλληνες- παράδοση στη μελοποιημένη ποίηση, με άριστα παντρέματα στίχου και σύνθεσης, με έργα αγαπημένων ποιητών, που ευτύχησαν να τραγουδιούνται εντός και εκτός συνόρων. Πολλά αγαπημένα μου κομμάτια βρίσκονται σ΄αυτή την κατηγορία. Όμως τώρα, θέλω να γράψω δυό λόγια για κείνους τους...
  8. Π

Συγκατάβαση για το σωστό

Συνηθίζουμε να λέμε οτι μια ξένη λέξη που πέρασε στη γλώσσα μας, εδραιώνεται με τον καιρό και ηχεί απόλυτα φυσικά, ενσωματωμένη πλέον στο λεξιλόγιό μας. Την τεχνική ή επιστημονική ορολογία, την ψάχνουμε περισσότερο και μας προβληματίζει. Τα καθημερινά πράγματα ίσως τα προσπερνάμε, κυρίως όταν...
  9. Π

Πράττειν άλογα ή άλλογα;

Στη σημερινή "Καθημερινή", στο άρθρο για τη βουβωνική πανώλη, υπάρχει η λέξη άλλογα (παράλογα). Την έχω ξανασυναντήσει με διπλό λ και με μπερδεύει, σε συνάρτηση με την ύπαρξη ενός μόνο λ, σε λέξεις όπως παραλογίζομαι, διάλογος κ.λ.π. Την έκφραση "Πράσσειν άλογα" η "πράττειν άλλογα" θεωρούμε...
  10. Π

Μα είναι ρατσίστρια η γλώσσα μας;

Πολλές φορές συναντάω όρους που χρησιμοποιούνται μόνο για το ένα εκ των δύο φύλων, θαρρείς και αυτονόητα, η έννοια που υποδηλώνουν, χαρακτηρίζει αποκλειστικά αυτό. Αφορμή στάθηκε ο όρος "Τριανδρία" που αναφέρθηκε στο ομιλητήριο αλλά έστω οτι αυτός έχει να κάνει με συγκεκριμένα ιστορικά...
  11. Π

Έκπτωση του όρου "Βιβλιοπωλείο";

Τα παλιά εκείνα μπακάλικα με τη ζυγαριά πάνω στον πάγκο και τα συρταρωτά ράφια με το τζαμάκι, για ρύζι/ζάχαρι/φακές με τη σέσουλα, αποτελούν στις μέρες μας (όταν τα συναντάμε) εικόνα σοφιστικέ-ντελικατέσσεν. Τα παλιά εκείνα φαρμακεία με τα βαζάκια που μύριζε ο αέρας τους φαρμακίλλα και όπου σε...
  12. Π

Παραμύθια ή Μικρές Ιστορίες;

Ανάμεσα στους διάφορους ετήσιους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς στην Ελλάδα, υπάρχουν και αυτοί που διοργανώνονται από δύο αναγνωρισμένους φορείς που προωθούν τη φιλαναγνωσία και το ποιοτικό παιδικό ανάγνωσμα. Παιδικό και εφηβικό, για την ακρίβεια. Τον Κύκλο Παιδικού Βιβλίου και τη Γυναικεία...
  13. Π

Η αλήθεια των σελίδων.

Φεύγοντας για το τελευταίο ταξίδι, πήρα μαζί μου το «Ένα σακί μαλλιά», του Παντελή Καλιότσου. Είχα ξεκινήσει να το διαβάζω δυό φορές στο παρελθόν αλλά και τις δύο, σταμάτησα στις πρώτες σελίδες, για άσχετο προς το βιβλίο, λόγο. Τρίτη και τυχερή όμως. Η ιστορία βασίζεται σε ένα γεγονός που πέρασε...
  14. Π

Η φορά της αρχαίας γραφής

Να γυρίσουμε λίγο πίσω; Και σε όσα ειπώθηκαν και στο χρόνο; Λοιπόν αρχικά οι αρχαίοι ημών, έγραφαν από δεξιά προς τα αριστερά, πράγμα που έκανε ζημιά στις εγχάρακτες πλάκες πηλού, όσο αυτές ήσαν ακόμα νωπές. Επειδή περνούσε το χέρι πάνω από τα φρεσκοσκαλισμένα. Έτσι, άλλαξε η φορά. (Δεν ήμουν...
  15. Π

Στο και σ΄το

Δεν είδα να υπάρχει κάτι σχετικό κι έτσι αναφέρομαι στη χρήση αντωνυμίας και άρθρου, με παράδειγμα: - Θα έρθετε για Πάσχα στο χωριό; - Σ' το ξαναείπα αλλά δεν το θυμάσαι... - Στο αυτί να μου το λες, αφού βαριακούω. - Να πας στο γιατρό να σ' το δει, το αυτί... "Πήγαινε τη φούστα στη μοδίστρα...
  16. Π

Απρόσκλητη ήρθα...

Σε μια από τις αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο σχετικά με θέματα που αφορούν το παιδί, έπεσα στα...παραμύθια σας. Γάντι μου ήρθε αυτή η συνάντηση. Είναι στ΄αλήθεια αυτό που λένε "είδα φως και μπήκα" αφού ως Φως θα χαρακτήριζα έναν χώρο ανεβασμένο σαν και τούτον. Δεν έχω πάντα χρόνο να αφιερώσω...
  17. Π

Προτάσεις για εφηβικά αναγνώσματα

Απ΄ όσο διάβασα, μάλλον πάει καιρός που έχει να ασχοληθεί κάποιος με τα κείμενα για παιδιά και για εφήβους. Μακάρι να ξέραμε όλοι τί χάνουμε! Όχι, δεν μπήκα να ξεκινήσω με κριτική. Παράπονο εκφράζω περισσότερο, βλέποντας την ενήλικη ζωή μας όλο και να απομακρύνεται από τη μαγεία του παιδικού...