Search results

1. Βιστέρια

Ράδιο Φάρος

2. Βιστέρια

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Το "Μικρά Ταξείδια" του Δημήτρη Νόλλα.
  3. Βιστέρια

Ράδιο Φάρος

@Μοκαντάσα αλ Σάφερ αυτό είναι το σωστό:
  4. Βιστέρια

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα το "Για τον έρωτα" του Μπουκόφσκι. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω όρεξη ούτε για έρωτα ούτε για Μπουκόφσκι αλλά 2 χρόνια τώρα πέφτω πάνω στο συγκεκριμένο βιβλίο και μου την έσπασε σήμερα. Έχω και μια αδυναμία στο κόκκινο.
  5. Βιστέρια

Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Παρόλο που δεν χρησιμοποιώ ποτέ σελιδοδείκτες, έχω έναν αγαπημένο. Μία ξύλινη κουκουβάγια με κόκκινη κορδελίτσα, καρδούλες και χρυσόσκονη. Σε ένα άλλο σύμπαν θα έλεγα ότι είναι ο ιδεότυπος του κιτς αλλά σε αυτό το σύμπαν είναι δώρο και δεν πιάνεται. Είναι ο αγαπημένος μου όμως γιατί η κοπέλα που...
  6. Βιστέρια

Μεταφραστικά... ολισθήματα

Ξέθαψα ένα βιβλιαράκι που είχα διαβάσει πριν από χρόνια, το Never Cry Wolf του Mowat, και ακόμη με ενοχλεί λιγάκι η ελληνική μετάφραση που είναι "Λύκοι, σας παρακαλώ μη κλαίτε". Μου φαίνεται απίθανο να μην κατάλαβαν ότι επρόκειτο για ιδιωματισμό.
  7. Βιστέρια

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ο άνθρωπος τα δημιουργεί, για να κατανοήσει τι συμβαίνει στον κόσμο, σε αυτή την πολυσύνθετη πραγματικότητα. Τα στερεότυπα άλλες φορές έχουν αρνητικό πρόσημο και άλλες θετικό. Είναι υπεραπλουστευμένες αντιλήψεις όμως. Τα ανέφερα, γιατί το σχόλιο της Χρυσένιας περί επαγγελματισμού κλπ ήταν...
  8. Βιστέρια

Θαρρώ πως έχουμε ήδη αρκετά στερεότυπα, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να δημιουργήσουμε νέα (ειδικά απ΄τη στιγμή που ξέρουμε ότι το να τα καταρρίψουμε είναι δύσκολο. Θα έλεγα «αδύνατον» αλλά ντουμ σπιρο σπερο). Η καλλιέργεια - γιατί περί καλλιέργειας μιλάμε κι όχι μόρφωσης- δεν έχει σχέση με το...
  9. Βιστέρια

Σημειώνουμε πάνω στα βιβλία;

Πάντα έχω μολύβι μαζί μου, όταν διαβάζω. Είχα δανείσει τη "σκακιστική νουβέλα" σε έναν φίλο και όταν μου την επέστρεψε βρήκα δίπλα απ'τις σημειώσεις μου δικά του σχόλια! Τέλειο; Γενικά όταν δανείζω ένα βιβλίο, θέλω ο άλλος έστω να υπογραμμίσει κάτι, για να δω τι του άρεσε ή τι δεν του άρεσε...
  10. Βιστέρια

Προτάσεις για ταινίες

Προτείνω το "The thing" (1982). Ίσως η αγαπημένη μου ταινία αυτού του είδους. Οι λεπτομέρειες είναι όλα τα λεφτά. Θα συγκρατηθώ και δε θα κάνω σπόιλερ.
  11. Βιστέρια

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Αναμενόμενο, αφού είχε πει "τότε κατέβα εκεί, ψυχή, μην φοβηθής, σύρε στην καταβόθρα υπόγα κι ίσως εκεί, ίσως λέω, ν'ανταμώσης κάτι σαν ποίημα ή σαν αλήθεια". :ρ
  12. Βιστέρια

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μ'αρέσουν τα βιτρό, το παγωτό κεράσι, το οινόμελο και ο Μπέρνχαρντ. Μ'αρέσει να πίνω οινόμελο καθώς διαβάζω Μπέρνχαρντ. Δε μου αρέσουν τα έπιπλα από μαύρο ξύλο. Δε μου αρέσουν οι τεράστιοι, μοντέρνοι χώροι που δεν έχουν χαρακτήρα. Δε μου αρέσει η βιβλιοθήκη στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
  13. Βιστέρια

Ράδιο Φάρος '80s

:καφεδάκι:
  14. Βιστέρια

@Έλλη Μ Στην πολιτεία. Είναι ακόμη διαθέσιμο απ' ό,τι βλέπω. Να το πάρετε!
  15. Βιστέρια

Τραγουδάρα γεμάτη συναίσθημα! Αν απομονώσεις μία φράση, προφανώς και γίνονται παρανοήσεις. Απελπισμένος είναι ο άνθρωπος απ' τον έρωτά του, δεν την βλέπει σαν σκεύος ηδονής, αν είναι δυνατόν:μουάχαχα:
  16. Βιστέρια

Τους τελευταίους μήνες είχα πέσει με τα μούτρα στα διηγήματα του κ. Νόλλα, αξίζουν! Στα χέρια μου έπεσε και ο γραφικός χαρακτήρας του κ. Παναγιωτόπουλου. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον τελειώσω, μου φάνηκαν αδύναμα τα διηγήματα... :ωιμέ: Σήμερα άρχισα τις οχιές του Μωριάκ.
  17. Βιστέρια

Χειραγώγηση, διδακτισμός και... βιβλία [;]

Στο λύκειο ήμουν πάντα με ένα βιβλίο στο χέρι. Παρόλο που διάβαζα διάφορα έργα, μια καθηγήτριά μου με πετύχαινε πάντα τις στιγμές που διάβαζα Καμί. Η κατάσταση ήταν σουρεάλ. Τα ειρωνικά σχόλια για την ηλικία μου και για τον αγαπημένο μου συγγραφέα έπεφταν βροχή. Μόλις τελείωσα τη γ΄ λυκείου, της...