Search results

1. Α

Διαφορά ηλικίας: + ή -

σωστά! η ζωή είναι απρόβλεπτη και όλα σχετικά! ; )
  2. Α

Γιώργος Λάνθιμος : "Κυνόδοντας"

χαχα καλό, Οκτάνα! είδα τον ''κυνόδοντα'' το καλοκαίρι.. οφείλω να πω πως ήταν από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες που έχω δει από σενάριο και σκηνοθεσία και ερμηνείες αν και τη χαρακτηρίζω μια ταινία δύσκολη για το ευρύ κοινό. πιστεύω πως ανέδειξε στην ακραία τους μορφή κάποιες καταστάσεις...
  3. Α

φαροφύλακα έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα ότι η φράση "το γέλιο της αρκούδας " προέρχεται από το ελαφρύ άνοιγμα του στόματος της αρκούδας όταν είναι έτοιμη να επιτεθεί. Παρατηρείται και στα σκυλιά και ονομάζεται το γέλιο του γελωτοποιού..άρα αρχικά δε δήλωνε κάτι αθώο..αντίθετα! αλλά με τον...
  4. Α

Αφορισμικόν οξύ

''ειμαι ταυτοχρονα ΚΑΙ ο λαβυρινθος ΚΑΙ αυτος που χαθηκε μεσα του'' αυτό μ' άρεσε.. γιατί πολλές φορές εμείς φτιάχνουμε κάποιες καταστάσεις και κλεινόμαστε μέσα τους αλλά ταυτόχρονα εμείς ζητάμε και να βγούμε από αυτό που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε. ωραια αποφθέγματα : )
  5. Α

Κι άλλο ένα "γεια χαρά"

καλώς ήρθες Νταζ και καλές λογοτεχνικές και όχι μόνο..αναζητήσεις!
  6. Α

Σίγκμουντ Φρόυντ (Sigmund Freud)

είναι λίγο αστείο και το θεατρικό θα 'λεγα.. αλλά μ'αρέσει ο τρόπος που επιδεικνύει τις συγκρούσεις που κυριαρχούν στον ψυχισμό μας.. η φωνή του αυστηρού υπερεγώ και του εκείνου που ρέπει στην ηδονή..για τον Freud,το συγκρουσιακό είναι πρωταρχικής σημασίας.
  7. Α

Καλησπερα!

καλως μας βρήκες! :)
  8. Α

πολύ λογοτεχνική και αμεση η περιγραφή του βιώματος σου αεροβάτη.. μου άρεσε πολύ : ) τώρα όσον αφορά τρόπο που επιλέγεις ερωτικό σύντροφο σίγουρα πιστευώ πως το θέμα δεν είναι τόσο απλό.. βασίζεται στην πολυσύνθετη διεργασία του ψυχισμού μας, τα βιώματα της παιδικής μας ηλικίας, την...
  9. Α

πίστευω πως όλα έχουν να κάνουν με το αν σαν άνθρωποι είμαστε έτοιμοι να υπερασπιστούμε τις επιλογές μας και πόσο άνετοι είμαστε γι'αυτές..κανένας περίγυρος δεν είναι ικανός να κρίνει τη δική μας ζωή ...γιατί απλά κανεις δεν είναι καταλληλότερος από εμας για να παρει αποφασεις για που αφορα εμας...
  10. Α

χαίρετε!

"J'aime bien les couchers de soleil. Allons voir un coucher de soleil..." ("Μου αρέσουν πολύ τα ηλιοβασιλέματα. Έλα, πάμε να δούμε ένα ηλιοβασίλεμα τώρα".) για τη μαγεία που κρύβουμε μέσα μας... ; )
  11. Α

χαίρετε!

ευχαριστώ πολύ!!! όχι δεν την εχω δει.. (καλή ιδέα για την ταινία ; ) )... μου ρθε συνερμικά... καλώς σας βρήκα!
  12. Α

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

ούτε εγω το έχω διαβάσει να φανταστείς... : ) θα το διαβάσω σύντομα και θα σας πω εντυπώσεις! Ο ίδιος έχει γράψει κάπου ''Λένε πως η μόνη μας πατρίδα είναι η παιδική μας ηλικία"..προς σκέψη..
  13. Α

ο υπέροχος Αργεντινός Κίνο (Quino)

πολλή καλή ανάρτηση! από τη μαφάλντα ...που έχω μάθει απέξω!!... μπορώ να πω ότι πίσω από το εξαίσιο χιούμορ του, ο Quino κρύβει ουσιώδη νοήματα και θέματα κοινωνικά που μας αγγίζουν όλους.. από συναίσθηματα που μπορέι να μας προκάλουν οι φίλοι μας και οι γονείς μας μέχρι παγκόσμια ζητήματα : )
  14. Α

Πολλή ψυχολογία έπεσε

συμφώνησα με αρκετά απο αυτά που διάβασα... αυτό που θα λεγα είναι ότι υπάρχει αρκετά καλή βιβλιογραφία πάνω στη ανθρώπινη ψυχολογία αλλά και ένα μεγάλος όγκος εμπορικών βιβλίων που θέλουν να εκμεταλευτούν την τάση που έχει δείξει το σύγχρονο άτομο για καλύτερη διαχείριση των προσωπικών...
  15. Α

ευχαριστώ πολύ!πρόσφατη ανακάλυψη ο συγκεκριμένος συγγραφέας αλλα με πολύ ενδιαφέρον... : )
  16. Α

από τα πιο δυνατά που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.. του Οδυσσέα Ιωάννου από τα''Κέρματα''... ''Τώρα κλωτσάω φύλλα. Και σε περιμένω το βράδυ. Θα ξανάρθεις με τη Σμύρνη σου καμένη και θα ξαναπροσφυγέψεις μπροστά από τον καθρέφτη, χτενίζοντας την κάπνα από τα μαλλιά σου. Ξέρεις τι θα 'θελα να...
  17. Α

Αγαπημένο βιβλίο

αγαπημένο??..χμ..μάλλον λειτουργώ αναλόγως τη διάθεση..το πρώτο μου έρχεται στο μαυλό είναι το ''όσο κρατάει ένας στεναγμός'' της Ανν Φιλίπ.. και ''ο παλιάτσιος και η άνιμα της βαμβουνάκη''
  18. Α

Ένα ακόμη γεια!

καλωσορίσαμε λοιπόν!και εγώ ψαράκι είμαι...καλή αρχή!
  19. Α

χαίρετε!

:) χαίρετε! και καλώς σας βρηκα.. πολύ καλή ιδέα το φόρουμ για το βιβλίο...