Search results

1. ΚρίτωνΓ

Άλεξ Μιχαηλίδης (Alex Michaelides): "Οι Κόρες" (The Maidens)

Τίτλος: Οι Κόρες Πρωτότυπος τίτλος: The Maidens Συγγραφέας: Alex Michaelides Γλώσσα: Πρωτότυπο Αγγλικά / Ελληνικά Εκδόσεις: Διόπτρα Μετάφραση: Κλαίρη Παπαμιχαήλ Έτος πρώτης έκδοσης: Ιούνιος 2021 Αριθμός σελίδων: 446 ISBN: 978-960-653–331-0 Δεν ξέρω γιατί ένιωσα την ανάγκη να κάνω παρουσίαση...
  2. ΚρίτωνΓ

Καζούο Ισιγκούρο (Kazuo Ishiguro): "Η Κλάρα και ο Ήλιος" (Clara and the Sun)

Τίτλος: Η Κλάρα και ο Ήλιος Πρωτότυπος τίτλος: Clara and the sun Συγγραφέας: Καζούο Ισιγκούρο Γλώσσα: Πρωτότυπο Αγγλικά / Ελληνικά Εκδόσεις: Ψυχογιός Μετάφραση: Αργυρώ Μαντόγλου Έτος πρώτης έκδοσης: 2021 Αριθμός σελίδων: 375 ISBN: 978-918-01–3826-9 Ίσως αυτή η παρουσίασή μου, να είναι η...
  3. ΚρίτωνΓ

Γιώργος Μαυρογορδάτος - 1915 Ο Εθνικός διχασμός (εκδ Πατάκη) κ.α.

Καλημέρα!:) Για όσους αγαπούν την ιστορία. Για όσους θέλουν να μάθουν την ιστορία της χώρας μας, όχι σαν μάθημα προπαγάνδας ούτε σαν αφήγημα που στρογγυλεύει τις γωνίες ή φτιάχνει "καλούς και κακούς" εν είδει γουέστερν. Για όσους θέλουν να μάθουν για περιόδους που στο σχολείο δεν τις...
  4. ΚρίτωνΓ

Σιγή!

Επειδή έπεσε μίας ημέρας σιγή - υπάρχουν βιβλία (ενδεικτικά):
  5. ΚρίτωνΓ

Αμάντα Μιχαλοπούλου: "Μπαρόκ" (Εκδ. Καστανιώτη)

Τίτλος: Μπαρόκ Συγγραφέας: Αμάντα Μιχαλοπούλου Γλώσσα: Ελληνικά Εκδόσεις: Καστανιώτης Έτος πρώτης έκδοσης: 2018 Αριθμός σελίδων: 350 ISBN: 978-960-03–6363-0 (Μου πήρε λίγο χρόνο να κάτσω να το κάνω, αλλά το είχα υποσχεθεί) 50,49, 48. Όχι δεν μετρώ αντίστροφα για εκτόξευση πυραύλου, έτσι...
  6. ΚρίτωνΓ

Καλό μου παιδί Romy Hausmann (Ψυχολογικό Θρίλερ)

Εάν είστε φαν του ψυχολογικού θρίλερ, το προτείνω. Θεωρώ ότι αυτό το πρώτο μυθιστόρημα της Hausmann έχει μια τέλεια σκοτεινή ψυχολογική ατμόσφαιρα (πολύ πιο αριστοτεχνική από τον Φίτζεκ φερειπείν), χωρίς να υστερεί σε πλοκή και δράση.
  7. ΚρίτωνΓ

Βιβλιοπωλείο Τρίκυκλο (Ιταλία)

https://gr.euronews.com/2021/03/26/italia-vivliopoleio-se-trikiklo-en-meso-pandimias
  8. ΚρίτωνΓ

Φίλιπ Ροθ (Philip Roth): "Ο καθηγητής του πόθου"

Τίτλος: Ο καθηγητής του πόθου Πρωτότυπος τίτλος:The Professor of desire Συγγραφέας: Φίλιπ Ρόθ (Philip Roth) Γλώσσα: Ελληνικά Μετάφραση: Νίκος Παναγιωτόπουλος Εκδόσεις: Πόλις Έτος πρώτης έκδοσης: 1977 (Αγγλικά), 2006 (Ελληνικά) Αριθμός σελίδων: 311 ISBN: 960-435–077-3 Μπορείτε να πάρετε μία...
  9. ΚρίτωνΓ

Σεμπάστιαν Φίτζεκ ( Sebastian Fitzek): "Το δέμα"

Τίτλος: Το δέμα Πρωτότυπος τίτλος: Das Paket Συγγραφέας: Σεμπάστιαν Φίτζεκ (Sebastian Fitzek) Γλώσσα: Ελληνικά Μετάφραση: Δέσποινα Κανελλοπούλου Εκδόσεις: Διόπτρα Έτος πρώτης έκδοσης: 2016 (Γερμανικά) / 2018 Ελληνική Έκδοση Αριθμός σελίδων: 399 ISBN: 978-960-605–435-8 Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα...
  10. ΚρίτωνΓ

Τζιμάκος - Το βιβλίο

Πολλοί θα το ξέρετε / θα το έχετε δει το βιντεάκι, αλλά με την ευκαιρία της χθεσινής γενέθλιας ημέρας του Τζίμη Πανούση (γεν. 12/2/1954) νομίζω πως είναι απόλυτα ταιριαστό εδώ. RIP Τζιμάκο
  11. ΚρίτωνΓ

Λεονάρδο Παδούρα (Leonardo Padura): "Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά"

Τίτλος: Ο άνθρωπος που αγαπούσε τα σκυλιά Πρωτότυπος τίτλος:El hombre que amaba a los perros Συγγραφέας: Λεονάρδο Παδούρα (Leonardo Padura) Γλώσσα: Ελληνικά Μετάφραση: Κώστα Αθανασίου Εκδόσεις: Καστανιώτη Έτος πρώτης έκδοσης: 2009 (Ισπανικά) Έτος έκδοσης στα Ελληνικά 2011 Αριθμός σελίδων: 685...
  12. ΚρίτωνΓ

Ιστορικές φωτογραφίες

Μου το έστειλαν προ ολίγου. Πρόκειται για συναρπαστικές φωτογραφίες, κάποιες πολύ γνωστές, κάποιες άλλες λιγότερο ή καθόλου. Πάντως, μου άρεσαν και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας https://docs.google.com/presentation/d/1gcPeLUIY0wB4bdsS8IH23Afzd5o9X7zPJ2LezrQAMl0/edit#slide=id.p4
  13. ΚρίτωνΓ

Θάνατοι και θάνατοι!

Σήμερα πέθανε ο γνωστός Έλληνας λογοτέχνης Βασίλης Αλεξάκης (στα 77 του). Ψάχνοντας τα σχετικά δημοσιεύματα σε 5 διαφορετικά ελληνικά ειδησεογραφικά διαπίσωσα το εξής: όλα έχουν την είδηση του θανάτου ενός τύπου Σέλντον Άντελσον ιδιοκτήτη καζίνο και φανατικού τραμπιστή. Μόλις ένα αναφέρει την...
  14. ΚρίτωνΓ

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

Βιβλιοφαγικά "μου αρέσει"- "δεν μου αρέσει" Μου αρέσει αν μπαίνω στο βιβλιοπωλείο. Να μυρίζω, να ψηλαφώ, να περιεργάζομαι το βιβλίο. Δεν μου αρέσει η ιντερνετική παραγγελία (αλλά εκ των συνθηκών τη συνηθίζω πια). Μου αρέσει το δικό μου βιβλίο. Δεν μου αρέσει να δανείζω και να δανείζομαι. Μου...
  15. ΚρίτωνΓ

Ένας χαιρετισμός στους βιβλιόφιλους...

...που θα συναντήσω εδώ μέσα. Υπογραφή Ένα ομοιοπαθές bookworm (που λένε στο χωριό μου).