Search results

1. Λ

Πως βρέθηκα εδώ...

Καιρο τωρα γυριζει στο μυαλο μου η ιδεα ενος νηματος που να αποκαλυπτει πως βρηκαμε (ή μας βρηκε) η λεσχη του βιβλιου. Φανταζομαι οτι ολο και καποιοι θα θελουν να μοιραστουν την ιστορια τους, πολυ πιθανο να υπαρχουν αστεια ή ενδιαφεροντα περιστατικα που αξιζει να ειπωθουν, και ολοι μαζι θα...
  2. Λ

Μηπως να στολιζαμε;

Ο Δεκεμβρης μπηκε για καλα, χιονι δεν ειδαμε ακομη, αλλα εχουμε περασει ηδη σε εορταστικη διαθεση. Τα τελευταια χρονια στην λεσχη, συνηθιζουμε να βαζουμε ο καθενας απο ενα γιορτινο αβαταρι, για να μπει και η λεσχη στο πνευμα των χριστουγεννων και της πρωτοχρονιας. Τι θα λεγατε να το καναμε και...
  3. Λ

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα στον Αμοντιλιάδο

Ενα μελος της λεσχης, ο Αμοντιλιαδο ή αλλιως ο Χρηστος Αρμαντο Γκεζο ξεχωρισε σημερα με την βραβευση του, αυτη του πρωτοεμφανιζομενου συγγραφεα, απο τα Κρατικα Βραβεια Λογοτεχνιας. Αντιγραφω κατα λεξη την δημοσιευση απο την "καθημερινη" ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ Απονέμεται, κατά...
  4. Λ

Σε ποιον θα αφήσετε τα βιβλία σας;

Μακαβριο θεμα παιδια... :ρ Στο παρον, λιγο πολυ εχουμε την συλλογη μας απο βιβλια. Αλλοι λιγα και αγαπημενα, αλλοι πολλα και αγαπημενα, αλλοι παλι ευελπιστουν να αποκτησουν οτι βιβλιο τυπωθηκε ποτε και παει λεγοντας. Στο μακρινο μελλον ομως, τι θα απογινουν ολα αυτα τα βιβλια; Θα εκτιμησει...
  5. Λ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Ξεκινω το νημα, με αφηγηση προσωπικης εμπειριας : Στον κυκλο μου, ξερουν οτι διαβαζω, και συχνα-πυκνα, καποιο απο τα δωρα (γενεθλια/γιορτη κτλ) θα ειναι και βιβλιο. Καποιοι για να το σιγουρεψουν οτι θα μ'αρεσει, με ρωτησαν ποιο θελω (ή τι θελω για δωρο). Σ'αυτη την περιπτωση.. η λιστα με οσα...
  6. Λ

Πόσα βιβλία χωράει μια βιβλιοθήκη;

Αφορμη για το νημα, σταθηκε μια αναρτηση της Ιζι, που ανεφερε πως συγγενης της, χαριζει οτι βιβλιο διαβαζει, ενω διατηρει βιβλιοθηκη με 50 αγαπημενα που τα ξαναδιαβαζει. Ομολογω με εβαλε σε σκεψεις και πιθανη αναθεωρηση πραγματων.. Η δικη μου βιβλιοθηκη αν και δεν διαθετει τον ογκο βιβλιων...
  7. Λ

Διαφορά τιμής, ανάλογα με την έκδοση

Αν και υποψιαζομαι, οτι τα περισσοτερα βιβλια που τα εχουν εκδοσει διαφορετικες εκδοσεις, θα εχουν πανω κατω την ιδια τιμη, ισως υπαρχουν και μερικα που τα βρισκουμε αρκετα φθηνοτερα (και αρα ευκαιρια να τα αποκτησουμε) Διαφορα του χαρτιου τυπωσης, της μεταφρασης, της παλαιοτητας (αν εχουν...
  8. Λ

Ολουεν Χαφτον (Olwen Hufton) : "Ιστορία των γυναικών στην Ευρώπη (1.500-1.800)"

Τίτλος: "Ιστορία των γυναικών στην Ευρώπη (1500-1800)" Πρωτοτυπος τιτλος: The Prospect Before Her. A History of Women in Western Europe Συγγραφέας: Ολουεν Χαφτον (Olwen Hufton Έτος έκδοσης: 2003 Σελίδες: 710 ISBN: 960-211-662-5 Η καθημερινη ιστορια των γυναικων στην Ευρωπη. Καθε κεφαλαιο...
  9. Λ

Θα το αγόραζες αν το είχες διαβασμένο;

Αφορμη του νηματος, ηταν τα βιβλια της βιβλιοθηκης μου που τα χαζευα τις προαλες και που τα περισσοτερα τα αποκτησα μεσω προσφορων απο εφημεριδες. Συνειδητοποιω τωρα οτι τα περισσοτερα απο αυτα ηταν αδιαβαστα, εως την στιγμη που τα αγορασα. Οποτε και μπαινω στην διαδικασια να σκεφτω αν θα εκανα...
  10. Λ

Κινούμενα σχέδια : μια 2η (ενήλικη) ματιά

Με αφορμη αυτο το νημα : κινουμενα σχεδια μιας αλλης εποχης! Φανταζομαι ολοι θα ξαναδατε καποιο απο τα αγαπημενα μας παλια κινουμενα σχεδια που βλεπαμε μικροι, και αν στην αρχη δακρυσατε απο συγκινηση, με μια δευτερη ματια ισως να προσεξατε και καποια αλλα "περιεργα" που προσεξα και εγω...
  11. Λ

[Σειρά] Η ζωή του Ντοστογιέφσκι

Η ζωη του Ντοστογιεφσκι (ή κάπως ετσι θα ειναι ο τιτλος) θα αρχισει να προβαλεται απο αυτη την Κυριακη 10 Φλεβαρη, και στις 10 το βραδυ, απο την ΝΕΤ (ομολογουμενως με εντυπωσιασε φετος με τις σειρες της) Κατι παραπανω δεν ξερω.. αλλα προσωπικα εννοειται πως θα την παρακολουθησω :) Ενω στα...
  12. Λ

Ανδρέας Καρκαβίτσας : "Η λυγερή"

Ο Ανδρέας Καρκαβίτσας ειναι περισσοτερο γνωστός απο το μυθιστορημά του ο ζητιανος, και λιγοτεροι πιστευω θα γνωριζουν το αλλο του αριστουργημα : την λυγερη. Προσφατα μεταφερθηκε και στην τν απο την ΕΡΤ1 και ετσι πιστευω την γνωρισε ο περισσοτερος κοσμος. Καταρχην η πλοκη του βιβλιου (εστω στο...
  13. Λ

Ηλίας Βενέζης : "Αιολική Γη"

Πρωτότυπος τίτλος: Αιολική Γη Συγγραφέας: Ηλίας Βενέζης Εκδόσεις: Εστία Έτος πρώτης έκδοσης: 1989 Αριθμός σελίδων: 309 ISBN: 960-05-0069-Χ Τελικα εχουμε μεγαλους ελληνες λογοτεχνες, και αν και αργα.. τους ανακαλυπτω επιτελους :) Η Αιολική Γη του Βενεζη ειναι ενα κορυφαιο βιβλιο που νομιζω οτι...
  14. Λ

Διαφορές στην (κινηματογραφική) απόδοση της μόδας

Διαφοροποιουμαι λιγο απο το νημα η μοδα στην λογοτεχνια, και αναρωτιεμαι ποσο πιστη ειναι η μοδα στην μεταφορα ενος βιβλιου σε ταινια. Αν και θα περιμενε ( ; ) κανεις στις διαφορες μεταφορες, η μοδα να ειναι πιστη στην εποχη του βιβλιου, παρολα αυτα υπαρχουν διαφορες. Μηπως τελικα η καθε...
  15. Λ

[Σειρά] Ο θρύλος του εκλεκτού

Εχει προσεξει κανεις οτι η ΝΕΤ προβαλλει μετα τα μεσανυχτα αυτη την σειρα; ο θρύλος του εκλεκτου Σειρα με μαγεια και δρακους λεει, για φαν του ειδους. Επειδη ομως ειμαι και εγω φαν, δεν με τραβηξε ιδιαιτερα τωρα που το βλεπω. Δρακους για την ωρα δεν ειδα, απο μαγεια κατι ψιλα.. Ξερει κανεις...
  16. Λ

Κατερίνα Γκούνα : "Επιτέλους παντρεύομαι"

Τίτλος: Επιτέλους παντρεύομαι Συγγραφέας: Κατερίνα Γκούνα Εκδόσεις: Ωκεανίδα Έτος έκδοσης: 2010 ISBN: 978-960-410-618-9 Σελίδες: 448 Το συγκεκριμενο βιβλιο ειχα σκοπο να του ριξω στα γρηγορα μια ματια, σιγουρη οτι και μια ματια, αρκετη του ειναι. Ομως.. μου αρεσε, και οι ματιες εγιναν πολλες...
  17. Λ

Βίκτωρ Ουγκώ (Victor Hugo) : "Οι άθλιοι"

Τίτλος: Οι άθλιοι Πρωτότυπος τίτλος: Les Miselables Συγγραφείς: Βίκτωρ Ουγκώ (Victor Hugo) Μετάφραση: Άννα Αστρινάκη Εκδόσεις:4π Έτος έκδοσης: 2011 Έτος πρώτης έκδοσης: 1862 Αριθμός σελίδων: 1100 ISBN: 978-960-488-286-1 Τι να πρωτοπει κανεις γι'αυτο το βιβλιο αριστουργημα... Η ιστορια του...
  18. Λ

[Σειρά] The Τudors ( Οι Τυδώρ )

The tudors (ή αλλιως ή δυναστεία των Τυδώρ) ειναι μια ιστορικη σειρα, που παρουσιαζει την ζωη και τους ερωτες του Βασιλιά Ερρίκου Η' της Αγγλιας (γνωστο και ως πατερα της Ελισαβετ Α') Ο Ερρίκος έγινε γνωστός κυρίως για τους έξι γάμους του (και για τις εκτελεσεις των αντιπαλων του) Ο πρώτος του...
  19. Λ

Τζέην Ώστεν (Jane Austen) : "Πειθώ"

Τίτλος: Πειθώ Πρωτότυπος τίτλος: Persuasion Συγγραφέας: Τζέην Ώστεν (Jane Austen) Μετάφραση: Κικιζας Δημητρης Εκδόσεις: Σμιλη Έτος έκδοσης: 1998 ISBN: 960-7793-13-7 Θεωρειται απο πολλους ως το καλυτερο μυθιστορημα της Τζεην Ωστεν. Εμενα.. ειλικρινα ομως, δεν με πολυενθουσιασε Το αγαπημενο...
  20. Λ

Εκδόσεις Λογειον

Ντροπη μου :συγνώμη: (πραγματικα) που ανακαλυψα μολις αυτες τις μερες πως στα Τρικαλα εχουμε εκδοτικο οικο Τις εκδόσεις Λογειον Νομιζω οτι αξιζει να ανοιξω ενα νημα, για να εξιλεωθω καπως που το ανακαλυψα τοσο αργα. Βλεπω επισης οτι γινονται και παρουσιασεις βιβλιων Παντως με μια ματια στο...