Search results

1. Ειφφελ

Βιβλιοθήκη του δούκα της Λιθουανίας

Ξέρω ότι είχατε μια πρεμούρα να μάθετε που διάβαζε ο δούκας της Λιθουανίας. Οπότε είπα να σας λύσω την απορία με μερικές φωτογραφίες. :χαχα:
  2. Ειφφελ

Gaiman Neil: "Ποτέ και πουθενά"

Συγγραφέας : Gaiman Neil Εκδότης: Ίκαρος ISBN: 9789605721497 Αριθμός Σελίδων: 468 Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο Γλώσσα Γραφής: ελληνικά Ημερομηνία 1ης Έκδοσης: 2017 Έτος Έκδοσης: 2017 Το συγκεκριμένο βιβλίο διαβάσαμε στη Λέσχη βιβλίου Ηρακλείου τον Οκτώβριο του 2021 (το γράφω για να διευκολύνω τους...
  3. Ειφφελ

Εθνική βιβλιοθήκη Βίλνιους

Μετά από σύσταση φίλου αναγνώστη, επισκέπτηκα την εθνική βιβλιοθήκη του Βίλνιους. Μια ευχάριστη εμπειρία για όλη την οικογένεια. Εξωτερικά το κτήριο Η κεντρική αίθουσα. Στα τμήματα που τα είχαν αφιερώσει σε συγγραφείς, είχαν σχηματίσει τα πορτραίτα τους με μαύρο χαρτί. Μέσα στην...
  4. Ειφφελ

Αποχωρίζεστε τα βιβλία σας;

Αποφάσισα να κάνω δώρο το ο Κάφκα στην ακτή, βιβλίο που είχα διαβάσει και βρισκόταν στην βιβλιοθήκη μου. Αντίθετα με τη συγκεκριμένη περίπτωση, συνήθως όταν κάνω δώρο βιβλία, είναι βιβλία που δεν θα τα διάβαζα σαν αναγνώστης, απλά για κάποιο λόγο πιστεύω ότι ταιριάζουν στο άτομο που θέλω να...
  5. Ειφφελ

Chesterton Gilbert Keith (Τσέστερτον Γκίλμπερτ-Κιθ): "Ο άνθρωπος που λεγόταν Πέμπτη" (The man who was Thursday)

Συγγραφέας: Chesterton Gilbert Keith Εκδότης: Public Βιβλιοθήκη ISBN: 9789604365111 Σειρά βιβλίου: Public Classics Αριθμός Σελίδων: 224 Γλώσσα Πρωτοτύπου: Αγγλικά Ημερομηνία 1ης Έκδοσης: 1908 Το βιβλίο ξεκινάει με δύο φίλους, τον Γκρέγκορι και τον Σίμι. Ο Γκρέγκορι προσπαθεί να πείσει τους...
  6. Ειφφελ

Νυχτερινό διάβασμα

Μια ερώτηση στην οποία ψάχνω απάντηση, είναι με ποιο τρόπο να διαβάζω αποτελεσματικά στο σκοτάδι. Προσωπικά 1. έχω ένα λαμπάκι σαν σελιδοδείκτη, το οποίο είναι αρκετά αποτελεσματικό στη δουλειά του και εύκολο να το χρησιμοποιείς-μεταφερεις παντού. 2. Διαβάζω στον ηλεκτρονικό αναγνώστη που έχει...
  7. Ειφφελ

Μια ιστορία αγάπης

Πριν λίγες βδομάδες, πήγα στα Χανιά στη βάφτιση του παιδιού ενός ξαδερφου μου, με την γυναίκα μου και το παιδί μας. Ο γιος μου έπαιζε με γιαγιάδες και προγιαγιάδες μιας και είχε οριακά κλείσει το τρίμηνο που μας σύστησε ο παιδίατρος να μην αφήνουμε το μικρό να συναναστρέφεται με κόσμο. Ήρθε η...
  8. Ειφφελ

Γειά σας, ξανά..!!

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ μετά από πολύ καιρό αποχής σαν ενεργό μέλος. Παρότι δεν συμμετείχα σε συζητήσεις είχα επαφή και διάβαζα τα νέα της λέσχης. Κάποια στιγμή υπήρξε μια διαδικτυακή υπερχείλιση στη ζωή μου (λόγω FACEBOOK κλασσικά) γεγονός μου με έκανε να αποφασίσω να αποφεύγω τη χρήση του...
  9. Ειφφελ

Δημιουργία λογαριασμού και αγορά μέσω ebay

Ανοίγουμε την σελίδα www.ebay.com και πατάμε το register Βάζουμε τα στοιχεία μας και πατάμε register Επιλέγουμε στην μπάρα αναζήτησης το αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε Διαλέγουμε από τις επιλογές που εμφανίζονται αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε Πατάμε το Buy it Now Πατάμε...
  10. Ειφφελ

Δημιουργία λογαριασμού PayPal

Μπαίνουμε στη σελίδα https://www.paypal.com/ και πατάμε το sign up Επιλέγουμε Personal account και πατάμε το continue Μετά βάζουμε τα στοιχεία μας (τα πραγματικά), τικάρουμε ότι συμφωνούμε με την πολιτική του PayPal και πατάμε το Agree and Create Account επειδή έχω ήδη λογαριασμό και...
  11. Ειφφελ

18 08 2016 Πανσέληνο Αυγούστου

Η μέρα με πανσέληνο τον Αυγούστου κάθε χρόνο είναι αφιερωμένη στους αρχαιολογικούς χώρους, μνημεία και μουσεία. Του τέστην, τζάμπα είσοδος σε μουσεία και λοιπούς αρχαιολογικούς χώρους. Γιούπι!! Και όχι μόνον αυτό, διοργανώνονται εκδηλώσεις σε διάφορους αρχαιολογικούς χώρους που υπάρχει η...
  12. Ειφφελ

Γιατί διαβάζουμε; Διάφορες σκέψεις

Αυτό το ερώτημα με έχει απασχολήσει πολλές φορές και κατά καιρούς έχουν περάσει διάφορες απαντήσεις από το μυαλό μου και θα ήθελα να μάθω τις σκέψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα. Κάνοντας το αυτό θα ήθελα να μάθω πως κρίνετε το είδος βιβλίων των οποίον διαβάζει κάποιος και αν είναι σωστό τελικά να...
  13. Ειφφελ

Ηλεκτρονικός Αναγνώστης Kobo Glo HD

Έχω στα χέρια μου τον ηλεκτρονικό αναγνώστη εδώ και περίπου μια βδομάδα. Είχα δυσκολευτεί πολύ να καταλήξω ποιον ηλεκτρονικό αναγνώστη να αγοράσω και γιατί, αυτό μαζί με τον ενθουσιασμό της αγοράς του στάθηκαν οι κύριοι λόγοι για να γράψω δυο πράγματα τα οποία θεωρώ χρήσιμα για όποιον...
  14. Ειφφελ

Λονδρέζικες τηλεφωνικές βιβλιοθήκες..

Μέχρι το 2002 υπήρχαν 92.000 κόκκινοι τηλεφωνικοί θάλαμοι στους δρόμους της Βρετανίας, αριθμός που μειώθηκε δραματικά στις 11.000 όταν η κινητή τηλεφωνία και το Internet μπήκαν στη ζωή των Βρετανών... Όμως, τόσο για τη βρετανική πρωτεύουσα όσο και για τις περισσότερες πόλεις και χωριά της...
  15. Ειφφελ

Δάσος από Βιβλία

Το καινοτόμο πρόγραμμα που ξεκίνησε στο Βερολίνο ονομάζεται «Forest Books» («Δάσος από Βιβλία») και σκοπό έχει να φέρει τον κόσμο πιο κοντά στο βιβλίο. Ειδικότερα, μια συνεργασία δασοκόμων, ξυλουργών και πωλητών βιβλίων με την ονομασία Baufachfrau ξεκίνησε τη δημιουργία δημόσιων βιβλιοθηκών...
  16. Ειφφελ

Τα 9 πιο πολυδιαβασμένα βιβλία του κόσμου

Οι πωλήσεις των βιβλίων μπορεί να μην καθορίζουν απόλυτα την ποιότητα του περιεχομένου τους αλλά είναι αναμφίβολα ο ιδανικός δέκτης των προτιμήσεων του αναγνωστικού κοινού. Ποια είναι λοιπόν τα βιβλία που έχουν κερδίσει τους αναγνώστες ανά τον κόσμο; Ξεκινώντας από το νούμερο 9, και όχι το 10...
  17. Ειφφελ

Τα βιβλία εξάπτουν όντως τη φαντασία

01 02 03 04 05 06
  18. Ειφφελ

Λορ Πιττάκους (Lore Pittacus): "Είμαι το νούμερο τέσσερα"

Τίτλος: Είμαι το νούμερο τέσσερα Συγγραφέας: Λορ Πιττάκους (Lore Pittacus) Μετάφραση: Μπελίκα Κουμπαρέλη Εκδότης: Πατάκης Έτος Έκδοσης: 2011 Σελίδες: 412 ISBN: 9789601637747 Αγορά από GreekBooks.gr Μιάς και είναι η αγαπημένη μου κατηγορία, το διάβασα σε δύο μέρες. Πολύ καλό μυθιστόρημα...
  19. Ειφφελ

Γουίλιαμ Νέιπιερ (Goyiliam Neipier): "Αττίλας"

Τίτλος: Αττίλας, Η Γέννηση του Θρύλου Συγγραφέας: Γουίλιαμ Νέιπιερ Μετάφραση: Χρήστος Καψάλης Εκδόσεις: Ψυχογιος Έτος έκδοσης: 03/2007 Αριθμός σελίδων: 512 ISBN: 978-960-453-168-4 Τίτλος: Αττίλας, Τα Σημάδια της Καταιγίδας Έτος έκδοσης: 04/2008 Αριθμός σελίδων: 456 ISBN: 978-960-453-378-7...