Search results

1. Φαροφύλακας

Αυτοαναιρούμενες λέξεις

Έχει τύχει να δω σε παλιές επιγραφές κτλ. την λέξη μοδέρνο αντί για μοντέρνο και μάλλον κάποτε ήταν ο πιο αποδεκτός τύπος. Όσες φορές το είδα έτσι γραμμένο σκέφτηκα πόσο αυτοαναιρείται, αφού σαν τύπος το μοδέρνο είναι πια ντεμοντέ και ξεπερασμένο. Μια άλλη τέτοια λέξη ίσως είναι το ημιμόνιμο το...
  2. Φαροφύλακας

Χρόνια μας Πολλά

Μόλις μόλις μόλις, συνειδητοποίησα πως σήμερα έχουμε γενέθλια! Η Λέσχη του Βιβλίου κλείνει 13 χρόνια ζωής! Πολλά ζήσαμε από τότε, πάρα πολλά είπαμε, για λογοτεχνία κι ό,τι άλλο. Κάποτε οργανώναμε γενέθλια με μεγάλες συναντήσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ετοιμάζαμε σελιδοδείκτες, αναμνηστικά...
  3. Φαροφύλακας

Είναι η Αθήνα μια πολύ άσχημη πόλη;

Εδώ και κάμποσες μέρες είμαι στην Αθήνα και διαμένω στο κέντρο. Την Αθήνα την επισκέπτομαι σταθερά, μέσα στα χρόνια, κι έχω περάσει από διάφορες γειτονιές του κέντρου. Πριν λίγο έκανα μια βόλτα κατά μήκος της Μενάνδρου, και οφείλω να ομολογήσω πως κάθε φορά εκπλήσσομαι με την ασχήμια αυτής της...
  4. Φαροφύλακας

Μάνα, Μητέρα, Μαμά: Χρώμα και Ετυμολογία

Πλησιάζει η Γιορτή της Μητέρας. Ας ρίξουμε μια ματιά και στην... απλή ετυμολογία της λέξης. Για αρχή, στα Ελληνικά έχουμε τις λέξεις μάνα, μητέρα και μαμά, για το πρόσωπο που μας γέννησε και μας ανάθρεψε, ή τουλάχιστον το ένα από αυτά, καθώς κάποιες φορές άλλη η βιολογική μητέρα κι άλλη η μαμά...
  5. Φαροφύλακας

"Το θέμα είναι να την βρω" - Ερμηνεία;

Αυτό το τραγούδι του Κόκοτα πάντοτε μου έκανε εντύπωση. Θα με ενδιέφερε να σας δω να δοκιμάζετε μια ερμηνεία. Ας πούμε... για τί μιλάει; Το θέμα είναι να την βρω το θέμα είναι να την βρω το θέμα είναι να την βρω κι από τα δύ , κι από τα δύσκολα να βγω Στην τσέπη μου δεν έχω μια και ούτε με...
  6. Φαροφύλακας

Πονεμένες Ιστορίες Καθημερινής Τρέλας

Κεντρικά Πλαίσιο Αθήνα ή: Θα κάνουμε ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό ώστε να καθυστερήσουμε την παραγγελία σας Η καθημερινότητα του σύγχρονου δυτικού ανθρώπου έχει τις δικές τις πονεμένες ιστορίες εξυπηρέτησης. Σάββατο 13 Φεβρουαρίου, αποφασίζω να παραγγείλω τηλεφωνικά καινούργιο σταθερό...
  7. Φαροφύλακας

Και το δώρο δεν ήταν βιβλίο. Ήταν όμως της αξείας

Στην κουζίνα μου κατρακυλά πάντοτε ένα μικρό κρητικό ατσάλινο μαχαίρι, όπως αυτά που συνηθούν να χαρίζουν οι Κρητικοί, που ένας φίλος από την Ιεράπετρα μου το δώρισε πριν 20 περίπου χρόνια. Είναι πολύ μικρό και αλαφρύ (δηλ. μιλάμε πως δεν πάει ούτε ένα κουάρτο) κι αν σκύψεις και το δεις, πάνω...
  8. Φαροφύλακας

Ετυμολογία της λέξης "κάνναβη"

Έχει δύο χρόνια που έχει ξεκινήσει μια εκστρατεία αποδαιμονοποίησης της κάνναβης η οποία φαίνεται πως έχει σημαντική φαρμακευτική χρήση ενάντια σε πολύ σοβαρές ασθένειες. Για να δούμε από πού έρχεται η λέξη κάνναβη: Στο online λεξικό της "Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα" διαβάζουμε: κάνναβη η...
  9. Φαροφύλακας

Διερεύνηση ενδιαφέροντος για νέο βιβλιοφιλικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας

Με τον κορονοϊό και την κλεισούρα στο σπίτι αναρωτιέμαι μήπως είναι οι συνθήκες γόνιμες για έναν νέο διαγωνισμό φωτογραφίας, ανάμεσα στα μέλη. Η ιδέα είναι πως διαλέγουμε ένα πολύ γενικό θέμα, π.χ. διαβάζοντας επί κορονοϊού, και όποιος θέλει καταθέτει 3 διαφορετικές φωτογραφίες (επιτρέπονται...
  10. Φαροφύλακας

Σχετικά με τους πόρους της ΛτΒ

Για κάποια χρόνια η ΛτΒ έτρεχε διαφημίσεις και έτσι έβγαζε (ακριβώς) τα ετήσια της έξοδα με τα οποία συντηρούσε και την ΚΛ. Κάποια στιγμή κάναμε μια απαραίτητη μεταφορά από vBulletin σε Xenforo. Οι εργασίες γίνανε από εμένα και για την αγορά του Xenforo χρησιμοποιήθηκαν συνδρομές από τα μέλη οι...
  11. Φαροφύλακας

Ο Μπόμπης

Το έγραψα και σε εκείνο το άλλο νήμα, αλλά μέσα στα χρόνια ζωγράφιζα άτσαλα ένα κόμιξ με ήρωα τον Μπόμπη, συχνά σουρεαλιστικό, με το οποίο διασκεδάζαμε εγώ κι η αδερφή μου. Κυρίως το '90. Κάποια στιγμή τα σκάναρα αλλά όπως πολλά είναι ζωγραφισμένα σε ελάχιστες διαστάσεις, είναι απλά χάλια. Δεν...
  12. Φαροφύλακας

Ερωτήματα και ερωτήματα

Φαίνεται πως υπάρχουν απλά ερωτήματα που για κάποιον λόγο δεν έχουν απάντηση, όπως: Τα σμυρναίικα τραγούδια ποιος σου τα 'μαθε; ( ... ) Ενώ πάλι για άλλα, φαινομενικά δύσκολα, η απάντηση είναι γνωστή, π.χ.: Ποιος ζει στη θάλασσα, σε ανανά; (ο Μπομ Σφουγγαράκης) Άλλα πάλι, φαίνεται να έχουν...
  13. Φαροφύλακας

Τέλος στην Χρυσή Αυγή

Τέλος στην Χρυσή Αυγή. Μπορεί να ξεφυτρώσουν άλλες παραφυάδες, αλλά αυτό το μεγάλο δέντρο γεμάτο δηλητήριο, έχει πέσει. Οι τελευταίες εκλογές μου ήταν σχετικά αδιάφορες, παρότι συμμετείχα με ενεργή ψήφο, όπως κάνω πάντοτε. Αδιάφορος ήμουν κι όταν άρχισαν τα κανάλια να εκπέμπουν τα αποτελέσματα...
  14. Φαροφύλακας

Ισπανικά που ακούγονται σαν... Ελληνικά

Υπάρχει σχετικό νήμα: Παραπειστικές ξένες λέξεις όμως ήθελα ένα νήμα αμιγώς για τα Ισπανικά. Οι δύο γλώσσες έχουν μια σημαντική ηχητική ομοιότητα και τα φωνήματα είναι κοινά, σε μεγάλο βαθμό. Αναπόφευκτα λέξεις/φράσεις των Ισπανικών, ακούγονται σαν Ελληνικά, συνήθως σημαίνοντας κάτι διαφορετικό...
  15. Φαροφύλακας

Βίντεο κλιπ σαν ταινίες

Υπάρχουν κάποια βίντεο κλιπ που είναι από μόνα τους μια αφήγηση και είναι σαν πολύ μικρές ταινίες. Τέτοιο είναι και το ακόλουθο. Πολύ καλή σκηνοθεσία, αισθητική, μια πυκνή, και συγκινητική για μένα, ιστορία. (Προτείνω να το δει κάποιος στο youTube, κι όχι στην εδώ ενσωμάτωση, για να το...
  16. Φαροφύλακας

Ράδιο Φάρος '80s

Ήταν όταν πρωτογευόμουν τον κόσμο σε όλο του το μεγαλείο. Κι ήταν μια δεκαετία αρκετά έντονη, με τις δισκομπάλες και τα χτυπητά χρώματα. Ποτέ δεν έχασα την αγάπη μου για την μουσική εκείνης της δεκαετίας. Και βλέποντας πλέον, επιτέλους, την νοσταλγική διάθεση για την δεκαετία του '80, ας μου...
  17. Φαροφύλακας

Οι Σκέψεις μου για την Τόκι Πόνα

Κάποτε φαντάστηκα μια γλώσσα που να αποτελείται από δυο μονάχα λέξεις. Δεν έχει σημασία ποιες. όγκρε και νόσντρε ή απλά α και ι. Το τι θα μπορούσε να σημαίνει η κάθε λέξη είναι ένα θέμα. Ίσως η μία λέξη θα μπορούσε να έχει σημασίες όπως ναι, άσπρο, ζεστό, μητέρα, έρχομαι, κι η άλλη σημασίες όπως...
  18. Φαροφύλακας

Αρθρογραφία για CBD και φαρμακευτική κάνναβη;

Ανά καιρούς συνεργάζομαι με άτομα για αρθρογραφία. Σκέφτηκα τώρα να ρωτήσω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος κι εδώ. Μιλάμε για άρθρα επί πληρωμή, βέβαια. Αυτήν την στιγμή ψάχνω κάποιον που να μπορεί να γράψει άρθρα πάνω στο CBD και την φαρμακευτική κάνναβη. Θα πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις πάνω στο...
  19. Φαροφύλακας

Ζαν-Πατρίκ Μανσέτ : Το Μελαγχολικό Κομμάτι της Δυτικής Ακτής

Τίτλος: Το Μελαγχολικό Κομμάτι της Δυτικής Ακτής Πρωτότυπος τίτλος: Le Petit Bleu de la Côte Ouest Συγγραφέας: Ζαν-Πατρίκ Μανσέτ (Jean-Patrick Manchette) Γλώσσα: Ελληνικά Μετάφραση: Θοδωρής Τσαπακίδης Εκδόσεις: Άγρα Έτος πρώτης έκδοσης: 1976 (Γαλλικά) Αριθμός σελίδων: 208 ISBN: 978-960-505-376-5...
  20. Φαροφύλακας

Πινιάτα: ετυμολογία

Η πινιάτα είναι ένα παιχνίδι που γίνεται όλο και πιο δημοφιλές τα τελευταία χρόνια στην χώρα μας, μαζί με λοιπές εισαγωγές όπως είναι το Χέλοουγιν. Η πινιάτα έχει λατινοαμερικάνικο χαρακτήρα κι είναι στην πραγματικότητα μια κατασκευή σε οτιδήποτε σχήμα, στολισμένη και συχνά συμπαθητικά κιτσάτη...