Search results

1. Βασίλισσα

Προτάσεις για ντοκυμαντέρ.

Αφήνω αυτό εδώ για όποιον ενδιαφέροτε Iσραηλινό ντοκυμαντέρ του 2021 για τον Άμοζ Οζ Πίσω από την παγκόσμια επιτυχία του Άμος Οζ, συμβόλου της ισραηλινής συνείδησης και συγγραφέως μεταφρασμένου σε 45 γλώσσες, ελλοχεύει μια διπλή τραγωδία. Όταν ήταν 12 ετών η μητέρα του αυτοκτόνησε, ενώ λίγα...
  2. Βασίλισσα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Όχι όλοι υπάρχει κ ένα ποσοστό που δεν θα το κάνει.
  3. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Για όσους μένουν Αθήνα. Ο ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ γιορτάζει 15 χρόνια δημιουργικής δράσης στο κέντρο της Αθήνας. ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ Γενέθλια χωρίς δώρα γίνεται; Για να σας ευχαριστήσουμε για τη στήριξη και την αγάπη που μας δείχνετε όλα αυτά τα χρόνια, σας...
  4. Βασίλισσα

@Μοκαντάσα αλ Σάφερ Κάποιοι το καθυστέρησαν με την λογική ότι μέχρι το καλοκαίρι όλο αυτό το πανηγύρι θα τελείωνε. Άλλωστε έτσι μας έλεγαν. Και είπαν να περάσουν αυτό το χειμώνα και μετά θα είναι ελεύθεροι. Δεν είναι όλοι οι ανεμβολίαστοι αρνητές απλά προσπαθούν να το αποφύγουν... ελά ντε όμως...
  5. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Ένα από το σημαντικότερα έργα της σύγχρονης αμερικανικής λογοτεχνίας κυκλοφορεί για πρώτη φορά στα ελληνικά. Πρόκειται για το μυθιστόρημα του Γουίλιαμ Χ. Γκας Το τούνελ (μετάφραση: Γιώργος Κυριαζής). Κεντρικό πρόσωπο είναι ο Γουίλιαμ Φρέντερικ Κόλερ, ένας μεσήλικας πανεπιστημιακός ο οποίος έχει...
  6. Βασίλισσα

@Νικόλας Δε Κιντ Ελπίζω να έχεις χιούμορ και να μην με παρεξηγήσεις. Με το που το είδα, σε θυμήθηκα.
  7. Βασίλισσα

Ποια είναι η καλύτερη έκδοση του βιβλίου "Οι άθλιοι" του Βίκτορ Ουγκό;

Οι εκδόσεις Λιβάνη απ΄όσο γνωρίζω είναι στην ουσία περίληψη της ταινίας δεν καθεαυτού το έργο του Ουγκό. Για τις εκδόσεις 4π δεν γνωρίζω. Ο Μεταφραστής ποιός είναι;
  8. Βασίλισσα

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρέσει ο Σταύρος Θεοδωράκης στους πρωταγωνιστές. Όταν ασχολήθηκε με την πολιτική μου χάλασε πολύ την εικόνα που είχα για αυτόν. Εν τέλη είναι πολύ δύσκολο από τον χώρο της δημοσιογραφίας να ενταχθούν στην πολιτική ενώ από τον χώρο του αθλητισμού έχουμε δει να συμβαίνει.
  9. Βασίλισσα

Δυστυχώς αυτός ο ιός μας έχει διχάσει και φοράμε ταμπέλες ο ένας στον άλλον. ΄Ήμιμαθής΄΄, ΄Άσχετός΄΄, ΄΄χαμηλό IQ'' κτλπ. Εξ αρχής δεν έχει γίνει σωστή ενημέρωση από το κράτος. Ως Άσχετη θα πω πως όλοι θα έπρεπε να κάνουν γενικές εξετάσεις αίματος, θυροειδή και αλλεργιών πριν κάνουν το εμβόλιο...
  10. Βασίλισσα

@ΚρίτωνΓ τα θεωρώ αστεία ως προς εμένα που είμαι εμβολιασμένη. Προφανώς και για τους ανεμβολίαστους προκαλεί πίεση. Τα έχω γράψει παραπάνω.
  11. Βασίλισσα

Book bazzar εκδόσεις Ψυχογιός με 2 ευρώ.

Οι εκδόσεις Μεταίχμιο έβαλαν 50% σε επιλεγμένα βιβλία. Το λιγκ εδώ Προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία. Βρήκα βιβλία που με ενδιαφέρουν στο σιτε της Πολιτείας με διαφορά 1 ευρώ.
  12. Βασίλισσα

Οι εκδόσεις Κριτική έβαλαν και αυτοί 50% σε επιλεγμένα βιβλία. Σας βάζω και το λιγκ εδώ. Τα βιβλία που απεικονίζονται μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον. Ξέρει να μου πει κάποιος αν αξίζουν βάση εκδοτικού και μετάφρασης;
  13. Βασίλισσα

Ο εμβολιασμένος και κολλάει και μεταδίδει... η διαφορά με τον μη εμβολιασμένο είναι οτι δεν θα το περάσει τόσο βαριά. Ένας μη εμβολιασμένος θα καταλήξει στην ΜΕΘ. Ένας εμβολιασμένος θα το περάσει στο σπίτι του και αν καταλήξει στην ΜΕΘ δεν θα είναι τόσο βαριά και το φόρτο εργασίας θα είναι...
  14. Βασίλισσα

Όταν λέω ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ρωτήσει πρώτα τον γιατρό του... προφανώς δεν εννοώ τον ορθοπαιδικό του. Προσωπικά ρώτησα δυο γιατρούς... παθολόγο και γυναικολόγο. Δεν μπορεί να είναι τόσο άσχετοι με τόσα χρόνια σπουδών και τόσα χρόνια προϋπηρεσία. Τώρα όσον αφορά τους βιομηχανικούς...
  15. Βασίλισσα

@ΚρίτωνΓ Επειδή νιώθω οτι ξεφεύγει απαντάω και το σταματάω εδώ. Ο Ψυχολόγος δεν έχει καμία σχέση με την ανάλυση εμβολίων οπότε βγαίνει από την μέση. Εγώ, εσύ ή οποιοσδήποτε έχουμε την πρόσβαση να μιλήσουμε σε κάποιον βιοχημικό ή βιοτεχνολόγο; ΌΧΙ εκτός εάν είναι κάποιος γνωστός μας με αυτό το...
  16. Βασίλισσα

Αν δεν είναι ο γιατρός ειδικός τότε ποιός είναι; πρώτα πάει η εταιρεία που έβγαλε τα εμβόλια και μετά αμέσως οι γιατροί... αυτοί μπορούν να διαβάσουν τα συστατικά του εμβολίου... Μην με κάψεις Κρίτων... πέρα από τους γιατρούς δεν υπάρχει κάποιος άλλος ειδικός...
  17. Βασίλισσα

Εμένα προσωπικά το ότι κάποιοι γιατροί έχουν τις αμφιβολίες τους για τα εμβόλια πραγματικά με προβληματίζει και ας έχω εμβολιαστεί. Λέμε να μην ακούμε τον κάθε άσχετο π.χ Πετράκο που δεν έχει καμία σχέση με την Ιατρική αλλά γιατί να μην ακούσουμε γιατρούς; Αν γινόταν μια επιτροπή από αυτούς που...
  18. Βασίλισσα

Δεν μπορώ να τους κρίνω. Αν κάποιος φοβάται για την υγεία του και το σκέφτεται για εμένα είναι λογικό. Προσωπικά έκανα μήνες να το πάρω απόφαση. Έκανα εξετάσεις αίματος και εξετάσεις αν έχω αλλεργίες... επίσης ρώτησα και για τα γυναικολογικά... Δεν είναι μια εύκολη απόφαση... ειδικά όταν οι...
  19. Βασίλισσα

Εχτές έδινα εξετάσεις για ένα δίπλωμα που θέλω να βγάλω. Μου ζήτησαν μάσκα, γάντια και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή rapid test. Το πιστοποιητικό το είχα στο κινητό μου σε app όπως οι πιο πολλοί. Βγάζω ταυτότητα και περιμένω στην σειρά μου να γίνει έλεγχος από την πόρτα. Γίνεται μια παρατήρηση...
  20. Βασίλισσα

Εκπτώσεις στις εκδόσεις Bell. Ο Σύνδεσμος για να δείτε τις εκπτώσεις εδώ *** Κάποιες εκπτώσεις δεν είναι εκπτώσεις, πάνω κάτω βρίσκω ίδιες τιμές και στην Πολιτεία. Το αναφέρω για όλους τους εκδοτικούς που έχουν βάλει εκπτώσεις.