Search results

1. Π

Le Solitaire - The Solitary - Ο Ερημίτης (μετάφραση αποσπασμάτων)

. Στη σκιά των μισοσκότεινων κρυπτών, εμφανίστηκε μια μεγαλειώδης μορφή που κινούσε προς το μέρος της. Η συνεσταλμένη Ελοδία αναγνώρισε τον μοναχό του παρεκκλησιού. Ήταν μόνος. Δεν υπήρχε τίποτα το ανησυχητικό στην όψη του. Το ψηλό του παράστημα ήταν επιβλητικό. Η ομορφιά και η αρχοντιά...
  2. Π

Ήρωας, Αφηγητής ή Συγγραφέας;

Η ζωή μας ένα βιβλίο. Σύντομο διήγημα, μυθιστόρημα, κωμωδία, δράμα, περιπέτεια, ανούσια νουβέλα, εσείς το κρίνετε. Ποιον ρόλο θα διαλέγατε; αυτόν του κεντρικού Ήρωα / κεντρικής Ηρωίδας που ζει τα πάντα στο πετσί του, ευχάριστα ή δυσάρεστα... ή αυτόν του Αφηγητή που τα βλέπει από έξω...
  3. Π

M. G. Lewis, The Monk (Ο Καλόγερος) - Μετάφραση Αποσπάσματος

[Με ελατήριο μία παρουσίαση του Στράτη] Ο Άνθρωπος γεννήθηκε για να ζει μέσα στην κοινωνία. Όσο λίγο κι αν συνδέεται με τον Κόσμο, Αυτός ποτέ δεν θα μπορέσει να τον ξεχάσει πλήρως, ή ν' αντέξει να λησμονηθεί τελείως απ’ αυτόν. Απηυδισμένος από την ενοχή ή τον παραλογισμό της...
  4. Π

Κοιτάξτε την αγάπη (Look at love)

Κοιτάξτε την αγάπη Κοιτάξτε την αγάπη, πώς αυτή γίνεται μίγμα με τον ερωτευμένο. • Κοιτάξτε το πνεύμα, πώς συγχωνεύεται με τη γη δίνοντάς της νέα ζωή. Γιατί είστε τόσο απασχολημένοι μ' αυτό και μ' εκείνο και με το καλό και το κακό· δώστε προσοχή στο πώς τα πράγματα συγχωνεύονται. •...
  5. Π

Η 14η Ιστορία από το Πρώτο Βιβλίο των Μασναβί Ι Μα' ναβί του Τζελαλεντίν Ρουμί

Ιστορία 14η Οι Κινέζοι και οι Έλληνες καλλιτέχνες Οι Κινέζοι και οι Έλληνες βρίσκονταν σε διένεξη ενώπιον του Σουλτάνου για το ποιοι απ' αυτούς ήταν οι καλύτεροι ζωγράφοι. Ο Σουλτάνος, προκειμένου να διευθετήσει τη διαφορά, τους έδωσε από ένα σπίτι για να το ζωγραφίσουν. Οι Κινέζοι...
  6. Π

Μουσική για βιντεοπαιχνίδια (soundtrack)

https://www.youtube.com/watch?v=4z9TdDCWN7g Ω ναι, καλέ μου Άντσο... η Μουσική μπορεί και μιλά τη δική της γλώσσα... που είναι μία και κοινή για όλα τα έθνη... μπορεί και μιλά και αφηγείται... πότε ένα όνειρο... πότε έναν μύθο... και πότε μια πραγματική ιστορία...
  7. Π

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης: "Η Φόνισσα"

Τίτλος: Η Φόνισσα Συγγραφέας: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης Πρώτη δημοσίευση: περιοδικό "Παναθήναια" — Ιαν. έως Ιούν. 1903 Αυτή η έκδοση: Λέσχη του Βιβλίου — 1 Δεκ. 2014 Επιμέλεια κειμένου, εισαγωγικό κείμενο για το έργο: Παρωνύμιος Μορφοποίηση, εξώφυλλο: Φαροφύλακας Αριθμός σελίδων: 141 (pdf)...
  8. Π

Συνανάγνωση: "Έγκλημα και Τιμωρία" του Φ.Μ.Ντοστογιέφσκυ.

Κάποιοι το έχουν διαβάσει. Μέσα σε αυτούς κι εγώ όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, άρα θα είναι σαν να το ανοίγω για πρώτη φορά, αφού η κακή μου μνήμη είναι μια ευλογία, μερικές φορές, καθώς μου δίνει τη δυνατότητα προσέγγισης ενός βιβλίου με τη φρεσκάδα, την αφέλεια, τη λαχτάρα και την...
  9. Π

Αλέξανδρου Ρίζου Ραγκαβή: "Γλουμυμάουθ"

ΓΛΟΥΜΥΜΑΟΥΘ. --- ΑΡΘΡΟΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΝ. --- Ο λόρδος Βαρλέϋ είχε γίνει ενήλιξ. Μη έχων δε γονείς, εκληρονόμησεν αμέσως την πατρικήν περιουσίαν, μίαν των μεγίστων του ηνωμένου κράτους, και ήθελεν είσθαι ανάξιον μέλος της βουλής των λόρδων, αν η πρώτη χρήσις της ελευθερίας του και του πλούτου του...
  10. Π

Βιβλίο που θα ήθελα σε προσφορά εφημερίδας/περιοδικού

και φυσικά, θα το αγόραζα με την συνημμένη εφημερίδα... Ιδού, ας νιώσει ο καθένας τί θά 'θελε και ας το δηλώσει εδώ με θάρρος, θράσος και παρρησία. Βιβλία που θα θέλαμε, βιβλία που διαβάσαμε κάποτε δανεικά, βιβλία που εύκολα θα δωρίζαμε σε φίλους μας... Κάνω την αρχή λοιπόν με "το Νο 31328"...
  11. Π

Ποιο βιβλίο δανείστηκες σήμερα (και γιατί);

Επειδή δεν είναι αναγκαστικό να αγοράσουμε κάποιο βιβλίο για να το διαβάσουμε, Επειδή γύρω μας σίγουρα υπάρχουν δανειστικές βιβλιοθήκες που πολλές φορές έχουν βιβλία που δεν υπάρχουν πια στα βιβλιοπωλεία προς πώληση αλλά εμείς τα ψάχνουμε (πολλές μάλιστα δανείζουν βιβλία που είναι εδώ και...
  12. Π

Η εκδίκηση στη λογοτεχνία

Σαίξπηρ, Κοριολανός.... Α. Δουμά, Κόμης Μόντε Κρίστο.... Χ. Μέλβιλ, Μόμπι Ντικ... Βιβλία με θέμα την εκδίκηση, τον αγώνα και την αγωνία του γδικιωμού, το "θύμα" που την αναζητάκαι γίνεται "θύτης", το σχέδιο στο μυαλό του, η προσήλωση στο στόχο του... Ποια βιβλία έχετε διαβάσει με θέμα την...
  13. Π

William Blake. 1757–1827

The Tiger TIGER, tiger, burning bright * In the forests of the night, * What immortal hand or eye * Could frame thy fearful symmetry? *** In what distant deeps or skies 5 * Burnt the fire of thine eyes? * On what wings dare he aspire? * What the hand dare seize the...
  14. Π

Πλουτάρχου, Ηθικών, 86b-92f, Πώς αν τις υπ' εχθρών ωφελοίτο

Πλουτάρχου, Ηθικών, 86b-92f, ΠΩΣ ΑΝ ΤΙΣ ΥΠ' ΕΧΘΡΩΝ ΩΦΕΛΟΙΤΟ - De capienda ex inimicis utilitate (Πώς θα μπορούσε κανείς να ωφελείται από τους εχθρούς του). 1. Παρατηρώ, Κορνήλιε Πούλχερ1 ότι έχεις επιλέξει την πιο ήπια μορφή πολιτικής δράσης, με την οποία είσαι πολύ χρήσιμος για το κοινό...
  15. Π

Σαίξπηρ - Μεταφράσεις Αποσπασμάτων

Δόλωμα για ψάρια! Αν τίποτ' άλλο δεν ταίσει θα ταίσει την εκδίκησή μου! Μ' ατίμωσε, μου στέρησε μισό μίλλιο (δουκάτα), γέλασε με τις ζημιές μου, τα κέρδη μου χλεύασε, καταφρόνεσε το έθνος μου, χάλασε τις δουλειές μου, κρύωσε τους φίλους μου κι άναψε τους εχθρούς μου. Και ποιος ο λόγος...
  16. Π

Πλουτάρχου, Ηθικών, 827D-832A: Περί του μη δειν δανείζεσθαι, §1

Πλουτάρχου, Ηθικών, 827D-832A: Περί του μη δειν δανείζεσθαι, §1 Ξεκίνησα για πλάκα και κατέληξα να το αποδώσω νεοελληνικά ολόκληρο. Παραθέτω την §1, αν αρέσει, παραθέτω και τις υπόλοιπες, που έχουν και πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Απόδοση δική μου, αρχαίο κείμενο, σχόλια, με Σ, δικά μου. 1. Ο...
  17. Π

Γεια!

Γειααααααα!