Search results

1. Δ

Η ιστορία ενός βιβλίου μου

Οι συνειρμοί που κάνω τις γιορτές είναι πολλοί και διάφοροι. Ακούγοντας τα κάλαντα θυμήθηκα το πρώτο βιβλίο που αγόρασα λέγοντας τα δικά μου, μερικές δεκετίες πριν. Τότε πλήρωσα 40 δραχμές (από τις 50 που είχα μαζέψει...)
  2. Δ

Θανάσης Παπαζαχαρίας: "Τα Επτά Μετάλλια"

Τίτλος: Τα Επτά Μετάλλια Συγγραφέας: Θανάσης Παπαζαχαρίας Εκδόσεις: Περίπλους Έτος έκδοσης: 2012 Διαστάσεις: 21x14εκ. Αριθμός σελίδων: 410 ISBN: 978-960-438-140-1 Το βιβλίο "Τα Επτά Μετάλλια" είναι ένας εξωτικός περίπλους τής Γής που ακολουθεί ιστορικά ίχνη τριών αιώνων. Στόχος είναι η απόκτηση...
  3. Δ

Γένους θηλυκού;

Αναρωτήθηκα πρόσφατα αν θα μπορούσε να μπει κάποιος κανόνας σχετικά με την τοποθέτηση του άρθρου σε ξένα τοπωνύμια, όπως πόλεις και νησιά. Γρήγορα κατάλαβα ότο το πράγμα έχει μεγάλες δυσκολίες, καθώς στο δικό μου μυαλό έχουν υιοθετηθεί γένη τα οποία μερικές φορές δε συνάδουν ούτε με την...
  4. Δ

Αναζήτηση: "Μητρούσης" τού Στέφανου Γρανίτσα

Κατά καιρούς αναζήτησα διάφορα βιβλία που εκδόθηκαν παλιότερα. Άλλα τα βρήκα (καινούργια ή μεταχειρισμένα), άλλα τα φωτοτύπησα από βιβλιοθήκες, κάποια εκτύπωσα τώρα τελευταία (υπάρχουν στο διαδίκτυο σε ψηφιακή μορφή) και για άλλα εγκατέλειψα την προσπάθεια καθώς για μερικά εξέλιπε και το...
  5. Δ

Θεληματικό πιγούνι

Είναι μια απορία που έχω εδώ και πολύ καιρό για τη χρήση αυτής της έκφρασης. Με ποια λογική αντανακλάται σ' αυτό το σημείο του προσώπου μια ψυχολογική κατάσταση; Αν θα φαινόταν κάπου ο εσωτερικός κόσμος μάλλον αυτό θα ήταν το βλέμμα. [Μήπως επειδή προτείνεται όταν ατενίζει κάποιος έχοντας το...
  6. Δ

Παύλες και εισαγωγικά στους διαλόγους.

Παρατήρησα ότι στις περισσότερες νεότερες εκδόσεις των βιβλίων, στους διαλόγους, πριν από την αλλαγή προσώπου χρησιμοποιούνται τα εισαγωγικά αντί για την παύλα που έβλεπα παλιότερα. Αυτό νομίζω συμβαίνει γιατί υπάρχει δυνατότητα χρήσης περισσότερων γραμματοσειρών και περισσότερων τύπων...
  7. Δ

Τα παιδιά της πιάτσας

Με αφορμή μια συζήτηση που είχα σήμερα, θυμήθηκα τα "Παιδιά της πιάτσας" του Νίκου Τσιφόρου. Περιέχει ένα σωρό εκφράσεις που προκαλούν το γέλιο και χρησιμοποιούνται (ή χρησιμοποιούνταν) από ανθρώπους της καθημερινής ζωής, λίγο πιο πέρα από τη "διπλανή πόρτα". Σταχυολογώ μερικές, άλλες...
  8. Δ

Μαντινάδες

Η μαντινάδα ή πατινάδα ή κοτσάκι είναι ποίημα που αποτελείται από δυο στίχους που συνήθως είναι δεκαπεντασύλλαβοι σε ομοιοκαταληξία ή και τέσσερα ημιστίχια που δεν ομοιοκαταληκτούν απαραίτητα. Αποτελεί μέσο αυθόρμητης λαϊκής έκφρασης σε αρκετά μέρη της Ελλάδας, κυρίως όμως ως κατηγορία του...
  9. Δ

Ηλεκτρονική Εγκυκλοπαίδεια

Στο σπίτι μου έχω τη 12τομη "Πάπυρος Λαρούς" (1964). Ανατρέχω σ' αυτήν αρκετές φορές. Όταν γνώρισα τη Wikipedia εντυπωσιάστηκα. Κατάλαβα σύντομα, ότι η λήψη πληροφοριών από το διαδίκτυο απαιτεί μερικές φορές σοβαρή διήθηση. Παρ΄ όλ' αυτά, τη χρησιμοποιώ συχνά γιατί είναι χρονκά ενημερωμένη. Στα...
  10. Δ

Εξέλιξη της γλώσσας

Στη γλωσσική μελέτη "ΤΑ ΕΙΔΩΛΑ", ο Ε. Δ. Ροΐδης αναπτύσσει (με το δικό του ύφος) διεξοδικά τη μετάβαση της ελληνικής γλώσσας από την αρχαία στη νέα μορφή, με την προσθήκη των δανείων και την τάση χρησιμοποίησης της αναλυτικής δομής. Παρόλο που ο ίδιος γράφει σε αρχαΐζουσα, καταφέρεται εναντίον...