Search results

1. Δ

EL ETERNAUTA: Ο Κοσμοναύτης του Απείρου!

Αναζητούσα πριν πολύ καιρό παλιά κόμικ και ανάμεσα σε αυτά κάποιο στο οποίο αναφερόταν ένα ραδιενεργό χιόνι χωρίς να θυμάμαι περισσότερα στοιχεία! Λοιπόν το συγκεκριμμένο κόμικ ξανακυκλοφόρησε σε δύο πολύ όμορφους τόμους και πιστεύω πως θα τα λατρέψετε, ειδικά ο Φάρος και ο Λάγνος! Πρόκειται...
  2. Δ

"Ξένα" ονόματα στα ελληνικά!

Στο "Replay" - "Ζωή σε επανάληψη" που διαβάσαμε με την ομάδα ανάγνωσης, υπάρχει πλήθος αναφορών από "ξένα" ονομάτα τα οποία είναι γραμμένα με ελληνικά κατά την φωνητική τους απόδοση (το λέω σωστά αυτό; ). Για να πω την αλήθεια, δεν με πειράζει να διαβάζω για τον Τζέφ ή τη Λίντα αλλά όταν...
  3. Δ

Διάφορες αναφορές μέσα στο βιβλίο: "Ζωή σε Επανάληψη" ή Replay

Στο Βιβλίο "Replay-Ζωή σε Επανάληψη" που διαβάσαμε με την ομάδα ανάγνωσης, αναφέρονται πολλά τραγούδια, βιβλία, πρόσωπα, ταινίες κτλ. Μου γεννήθηκε η επιθυμία να βρω πληροφορίες για όλα αυτά. Από τη μια για να "φτιάξω" τον κόσμο στον οποίο ζούσε ο ήρωας και από την άλλα να δω αν όλα αυτά ήταν...
  4. Δ

Ζήσιμος Λορεντζάτος: "Collectanea"

Αυτό το έργο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πραγματεία, συλλογή δοκιμίων, δεν γνωρίζω ακριβώς. Αυτό που έχω δει ως τώρα είναι μια συλλογή σκέψεων επάνω σε πολλά και διαφορετικά θέματα. Οι καταγραφές έχουν μεγάλο εύρος, από το 1941 ως το 2003, δεν φέρουν χρονολογική σήμανση παρά μόνο κάποιον...
  5. Δ

Πως διαβάζετε, μελετάτε, μαθαίνετε;

Προσπαθώντας να θυμηθώ πως ξεκίνησα να διαβάζω για να μάθω πράγματα, θα έλεγα πως μια απλή ανάγνωση μου ήταν αρκετή για να συγκρατήσω κάθε νέο στοιχείο! Τα άκουγα κ μια φορά από το δάσκαλο στο σχολείο και μου ήταν αρκετό. Αυτό συνέβαινε στο Δημοτικό, μα συνεχίστηκε σε μεγάλο βαθμό και στο...
  6. Δ

Αλεξάντρ Ι. Σολζενίτσιν : "Μια ημέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς"

Τίτλος: Το μια ημέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς Πρωτότυπος τίτλος: Συγγραφέας: Αλεξάντρ Ι. Σολζενίτσιν (Alexandre Is. Soljenitsyne) Μετάφραση: Δημήτρης Τριανταφυλλίδης Εκδόσεις: Πάπυρος Αριθμός σελίδων: 208 "Το μια ημέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς είναι ένα βιβλίο που χαράχθηκε ανεξίτηλα στις δέλτους...
  7. Δ

Έριχ Σόερμαν: "Ο Παπαλάνγκι"

Οι λόγοι του φύλαρχου Τουιάβιι από το Τιαβέα του Νότιου Ειρηνικού. Επιθυμία του φύλαρχου Τουιάβιι ( από το σύμπλεγμα των νησιών Σαμόα) ήταν να γνωρίσει την Ευρώπη. Ταξίδεψε στις αρχές του 20ου αιώνα σε πολλά κράτη της Ευρώπης και με την παρατηρητικότητα και την πνευματική του διαύγεια έβλεπε...
  8. Δ

Αναζήτηση περιοδικό "Σκορπιός"

Στη δεκαετία του '90 (περίπου) είχε κυκλοφορήσει ένα κόμικ με το όνομα "Σκορπιός". Μάλλον βγήκε σε λίγα τεύχη. Μέσα είχε διάφορα κόμιξ όπως Ούγκω Πράττ, "Η μπαλάντα της αρμυρής θάλασσας", μια άλλη ιστορία με ραδιενεργό χιόνι κ πολλά άλλα που δυσκολεύομαι να θυμηθώ. Μήπως κάποιος απο εσάς το...
  9. Δ

Γιώργος Πιντέρης : "Εσύ τα Δικαιώματά σου και οι άλλοι"

Εσύ τα Δικαιώματά σου και οι άλλοι στην Οικογένεια, στη Δουλειά, στον Έρωτα, στην Παρέα. Γιώργου Πιντέρη, PH. D. Ψυχολόγου Σου παίρνουν συχνά τη σειρά στην ουρά ή μήπως δεν αφήνεις κανένα «τι εξυπνότεροι είναι αυτοί;» Δουλεύεις συχνά υπερωρίες χωρίς να τις πληρωθείς ή μήπως ποτέ και «ας πάει...
  10. Δ

Γεια σας κ από εμένα!

Γεια σας κ από εμένα! Είμαι κάμποσες μέρες εδώ και κάτι η αναβλητικότητά μου, κάτι η φυσική συστολή που έχω, δεν με άφησαν ως τώρα να σας απευθύνω χαιρετισμό. Αλήθεια επίσης είναι, πως ήθελα πριν το χαιρετισμό να σας ξέρω "λίγο" εγώ και να με ξέρετε "λίγο" κ εσείς! Προηγήθηκε το "γεια" στο...
  11. Δ

Albert Einstein & Leopold Infeld : "Η εξέλιξη των ιδεών στη Φυσική"

Η Εξέλιξη των Ιδεών στη Φυσική - Albert Einstein & Leopold Infeld Το βιβλίο αυτό γράφτηκε περίπου το 1940 μα εξακολουθεί να είναι φρέσκο και επίκαιρο. Πραγματεύεται την εξέλιξη των βασικών ιδεών της φυσικής. Οι συγγραφείς δεν ασχολούνται με τις επιμέρους έννοιες και θεωρίες ούτε χρησιμοποιούν...