Search results

1. Γ

Καβάφης - Άπαντα τα ποιητικά πωλούνται

Τρεις τόμοι με σκληρό εξώφυλλο, εκδόσεις Μέρμηγκα, με επιμέλεια Φ. Φέξη και επιπλέον μελετήματα Βάρναλη, Καζαντζάκη, Κούν, Αλμπερτο Μοράβια και Γ.Π Σαββίδη. Και τους τρεις τόμους τους δίνω 9 ευρώ.
  2. Γ

Αναζήτηση βιβλίου

Παίδες, για την ιστορία το βιβλίο το βρήκα με την βοήθεια σελίδων του fb !! Μετά από ένα χρόνο συνεχούς ψαξίματος!
  3. Γ

Πωλούνται: Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια Δερματόδετη Παύλου Δρανδάκη και άλλα βιβλία

Αγαπητέ Στέφανε η εγκυκλοπαίδεια περιλαμβάνει και τον τόμο "Ελλάς" που είχε η εγκυκλοπαίδεια "Πυρσός" ;
  4. Γ

Αναζήτηση βιβλίου

έγινε! θα το ψάξω και σε βιβλιοπωλεία - είναι εξαντλημένο καιρό
  5. Γ

Αναζήτηση βιβλίου

καλησπέρα, ψάχνω το βιβλίο Αννα Καρενινα εκδόσεις Άγρα - Μετάφραση Άρη Αλεξανδρου για αγορά ανταλλαγή apostolosbok@hotmail.com το email μου
  6. Γ

Τζαίημς Τζόυς (James Joyce): Οδυσσέας (Ulysses)

Ένα μπράβο στον Ανευλαβη τότε! Θέλει δουλεία μετάφραση και σχολιασμός τέτοιου βιβλίου!
  7. Γ

Στήβεν, ο Ανευλαβής επεξηγεί με σχόλια; Δηλαδή μπορεί να θεωρηθεί σχολιασμένη έκδοση;
  8. Γ

Μετάφραση Ανευλαβή δεν έχω καθόλου υπόψιν μου! Μπορεί όντως να έχει κάνει καλύτερη δουλεία! Αν έχει πιάσει το "ύφος" τότε του βγάζω το καπέλο~!
  9. Γ

Μελοποιημένη ποίηση

Άλλο ένα ποίημα που μελοποιήθηκε! Ποίηση Μήτσου Παπανικολάου https://www.youtube.com/watch?v=g04op74ea3E
  10. Γ

Καλησπερα!

Καλώς ήρθες!!
  11. Γ

Ψάχνω για αγορά τον "Ήρεμο Ντόν" του Μιχαήλ Σολόχωφ

Σε μετάφραση Ρίτας Μπούμη - Παπά
  12. Γ

Γειά σε όλους!

Καλώς ήρθες!
  13. Γ

Φραντς Κάφκα (Franz Kafka) : "Η δίκη"

Αν και η τελευταία ανάρτηση έγινε το έτος 2014, ανακινώ το θέμα της "Δίκης" αφού το βιβλίο είναι διαχρονικό. Καταρχήν, θα συμφωνήσω με τον Φαροφύλακα ότι η καλύτερη μετάφραση που κυκλοφορεί είναι αυτή του Α. Κοτζιά. Επίσης θα ξανασυμφωνήσω μα τον Φαροφύλακα ότι η Δίκη του Κάφκα είναι έργο...
  14. Γ

Ιαβέρη, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι έχω κατανοήσει το βιβλίο! Θα ήθελα πραγματικά να έβρισκα χρόνο να το ξαναδιαβάσω για ένα και μόνο λόγο, έχω γράψει τόσες σημειώσεις μέσα που πραγματικά θα ήθελα αν με την δεύτερη ανάγνωση θα νιώσω να "στέκουν" αυτά που έγραψα ή απλώς έγραφα...
  15. Γ

Μισέλ Ντελ Καστίγιο (Michel Del Castilio): Η Κιθάρα (La Guitare)

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή παρουσίαση, ομολογώ ότι δεν γνώριζα ούτε τον συγγραφέα ούτε το έργο αλλά η υπόθεση φαίνεται πολύ ελκυστική!
  16. Γ

Τίτλος: Οδυσσέας (Ulysses) Συγγραφέας: Τζαίημς Τζόυς (James Joyce) Εκδόσεις: Κέδρος Μετάφραση: Σωκράτης Καψάσκης Έτος έκδοσης: 1990 Έτος πρώτης έκδοσης: 1918-1920 Αριθμός σελίδων: 816 ISBN: 978-960-04-0388-6 Κάθε βιβλιόφιλος που σέβεται το εαυτό του έχει μπει στον πειρασμό, κάνοντας την...
  17. Γ

Μεταφράσεις Ρώσων Συγγραφέων

Έχει και σοσιαλιστικό ρεαλισμό το πρόγραμμα που σου αρέσει!!!:))
  18. Γ

Ονορέ ντε Μπαλζάκ (Honore de Balzac) : "Ο Μπάρμπα-Γκοριό"

Τίτλος: Ο Μπάρμπα-Γκοριό Πρωτότυπος Τίτλος: Le pere Goriot Συγγραφέας: Ονορέ ντε Μπαλζάκ (Honore de Balzac) Εκδόσεις: Ζαχαρόπουλος Μετάφραση: Μαριάννα Τυρέα - Χριστοδουλίδου Σελίδες: 486 ISBN: 978-960-208-788-6 Όταν είσαι νέος, θες να γνωρίσεις, να κατακτήσεις ή και να αλλάξεις τον κόσμο...
  19. Γ

Στρατής Μυριβήλης: "Ο Βασίλης ο Αρβανίτης"

Τίτλος: Ο Βασίλης ο Αρβανίτης Συγγραφέας: Στρατής Μυριβήλης Εκδόσεις: Εστία Έτος έκδοσης: 2012 Έτος πρώτης έκδοση: 1943 Διαστάσεις: 21x14 Αριθμός σελίδων: 116 ISBN: 960-05-0133-5 "Μόνο το Βασίλη τον Αρβανίτη, που στάθηκε μέσα στα παιδιάτικα μου όνειρα ο αρχάγγελος της παλικαριάς, τόσα χρόνια...
  20. Γ

Αμφισβητίες του Καζαντζάκη

Βακχε, ο Ρένος θεωρούσε μετριότητα τον Καζαντζάκη και προφανώς εκτοξεύει έναν λίβελο εναντίον του γιατί παρ' όλη την (κατ' αυτόν) μετριότητα του κατάφερε και πέρασε στο κοινό ως μεγάλος! Εδώ ακόμα μια κριτική του για τον Καζαντζάκη αρχίζει μετά το πέμπτο λεπτό...