Search results

1. Ροκμαντικ

Καλησπέρα στην παρέα!

Γεια σου, Δημήτρη Καν! Καλώς μας ήρθες στη Λέσχη του Βιβλίου! :γεια:
  2. Ροκμαντικ

Βιβλιονέα

Ποια σχέση έχουν ο Διονύσιος Σολωμός και η Φανύ Αρντάν; Μια εξαιρετική ηθοποιός του γαλλικού σινεμά κι ο ευαίσθητος, δικός μας Σολωμός συναντιούνται στη Σορβόννη...
  3. Ροκμαντικ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ευχαριστώ! Πίστεψέ με είναι τα μόνα πουρακια που... καπνίζω.
  4. Ροκμαντικ

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη σημερινή μου ευτυχία: παρέλαβα το αυτοκινητάκι μου εδώ στο νησί! :αγαπώ: Ομολογώ ότι μου έχει λείψει τόσον καιρό. Μόλις κάθησα στη θέση του οδηγού, του λέω: σε έφερα κ στην Κρήτη! Ποιος τη χάρη σου! Α, δε σας είπα κ το καλύτερο: στο πορτμπαγκάζ είχε ένα κουτί...
  5. Ροκμαντικ

Ξένες λέξεις που μοιάζουν ελληνικές και μας μπερδεύουν

Ξέρεις πόσο πολυ δυσκολεύονται οι ξένοι που μαθαίνουν ελληνικά να ταυτίσουν το ναι με το yes;
  6. Ροκμαντικ

Μεταξύ ύπνου και ξύπνου

Σας έχει τύχει κι εσάς να διαβάζετε κάτι με το ένα βλέφαρο μισάνοιχτο και να παρανοειτε μια λέξη και το αποτέλεσμα να είναι αστείο έως γελοίο; Τόσο αστείο (ή γελοίο) που να σας επαναφέρει απο κείνη τη γλυκιά χαύνωση που προκαλεί η κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνου. Διάβαζα λοιπόν την Άρση...
  7. Ροκμαντικ

Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

Λοιπόν, με κάνατε να ντραπώ. :ντροπή: Όλοι ξέρετε τον ακριβή αριθμό των αδιαβαστων βιβλίων, που έχετε ή θέλετε να αγοράσετε για να διαβάσετε. Λίστες, σημειώσεις...μπράβο σας, παιδιά! Προσωπικά έχω σκόρπιες σημειώσεις, λίστα στο κινητό, λίστα σε τετράδιο, αρχείο στο λάπτοπ, screenshots από...
  8. Ροκμαντικ

Κυνόφιλοι και γατόφιλοι

Ναι, @Μοκαντάσα αλ Σάφερ , όλα τα αγαπάμε. Αλλά κάποια τα αγαπάμε λίγο παραπάνω.
  9. Ροκμαντικ

Μια φράση

Πρασίνισε, κοκκίνισε, κιτρινισε ο Πλανκ κλείνοντας το ακουστικό και τελικά κατάφερε να αρθρώσει, αποφεύγοντας το βλέμμα της Τζόαν: πρέπει να φύγω! (Το όνομά της δε μου αρέσει καθόλου! :ρ )
  10. Ροκμαντικ

Κυνόφιλοι και γατόφιλοι

Αυτή έπρεπε να λέγεται αρκουδόγατα! Φάρε, πάντα τις είχα σε υπόληψη. Ωραίο νήμα κ μπράβο που το έφερες στην επιφάνεια. Ψήφισα κιόλας! 🐱
  11. Ροκμαντικ

Ράδιο Φάρος

Έχεις δίκιο. :)))) Drunk λέγεται το συγκεκριμένο τραγούδι. Η ταινία Another round μεταφράστηκε ως Άσπρο πάτο. Ε, κι εγώ φέτος θα την είδα! :φρύδια:
  12. Ροκμαντικ

Ράδιο Φάρος

Είναι η τελευταία σκηνή από την ταινία Drunk. Δεν είναι μόνο το τραγούδι ωραίο, αλλά κι η χορογραφία κι η ατμόσφαιρα κι ο πρωταγωνιστής! Γι'αυτό προτίμησα το συγκεκριμένο βιντεάκι. Η ταινία ήταν πολύ καλή! Την είδα σε θερινό κ πραγματικά τη χάρηκα! Το θέμα είναι πως δε θυμάμαι πότε την είδα...
  13. Ροκμαντικ

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

Η κοπέλα βρήκε τον πιο ευφάνταστο τρόπο να εκθέσει τη βιβλιοθήκη της! https://mymodernmet.com/book-art-elizabeth-sagan/
  14. Ροκμαντικ

Προτάσεις για σειρές

Στο κρεβάτι χριστουγεννιάτικα από παρενέργειες του εμβολίου. Ήθελα μια σύντομη σειρά στα ελληνικά, ώστε να μην απαιτεί προσήλωση στη γλώσσα, να μη δημιουργει εθισμό, ώστε να κοιμάμαι στα ενδιάμεσα των επεισοδίων, να πάρω δυνάμεις η άνθρωπος. Καρτ Ποσταλ λέγεται κι υπάρχει στην ερτφλιξ...
  15. Ροκμαντικ

Αντρέρωντας είναι, δεν είναι γέρωντας. Πώς το 'λεγε κείνος ο κυρ Αλέξανδρος; :χμ:
  16. Ροκμαντικ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Ο πόνος αντέχεται. Το κρύο όχι, αγαπητό @Αντίβαρο
  17. Ροκμαντικ

Δε μου αρέσουν τα "γιορτινά ρούχα" Ήθελα να 'ξερα σε ποιους (σε ποιες μάλλον) απευθύνονται τα "γιορτινά" λαμπερά ρούχα που είναι κοντομανικα - αμάνικα - τιράντα! - φτιαγμένα από λεπτά υφάσματα. Δε λέω, πανέμορφα κατά τα άλλα, ωστόσο προέχει το να μην κρυώνω από το να είμαι ωραία. Εκτός αν στο...
  18. Ροκμαντικ

Ναι, ψηφίζω νήμα για καφέ!!! Μου αρέσει όταν πάω να περάσω το δρόμο, είτε σε διάβαση είτε όχι, κι υπάρχει ένας οδηγός που σταματάει ευγενικά. Ενίοτε κάνει νόημα κ με το χέρι να περάσω. Πάντα ευχαριστώ, είτε με χαμόγελο είτε με like, σηκώνοντας τον αντίχειρα.