Search results

1. Μ

Αναζήτηση 2 βιβλίων.1) Νεα ταξις 2) Ελληνικη Προκλησις

Αναζητώ 2 βιβλία τα οποία θέλει απεγνωσμένα και ένας φίλος μου. 1ο ) Η νέα Τάξις.Εισαγωγή εις την Εθνικην Βιοθεωρίαν. του Δημητρίου Δημόπουλου. 2ο) Ελληνική Πρόκλησης του Ανδρέα Δενδρινού. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι σε όχι καλή κατάσταση, χρησιμοποιημένα κτλ. Όποιος μπορεί να...
  2. Μ

Τι διαβάζουν οι άνθρωποι στο μετρό, στο λεωφορείο, στο τραμ κ.τ.λ.

Υπάρχει ένα γρουπάκι στο φέισμπουκ με αυτόν τον τίτλο. Είναι πολύ ωραίο και σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να έχουμε και εμείς εδώ το δικό μας! Ξεκινάω εγώ με μία δική μου φωτογραφία. Στο τραμ απο Εδεμ προς Συνταγμα. The great Gatsby.
  3. Μ

Ηλικία Μελών

Έψαξα μέσα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα ίδιο νήμα.. Αν υπάρχει και απλά δεν το είδα εγώ, παρακαλώ να σβηστεί.. Για να δούμε λοιπόν την ηλικία μας..!
  4. Μ

Αναζήτηση βιβλίων εγκληματολογικής ψυχολογίας - εγκληματολογίας

για αρχή να ρωτήσω αν ξέρετε σε ποιον κλάδο ανήκει...Στις κοινωνικές επιστήμες ή αλλού? Δεύτερον αν ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο να μου προτείνετε που να αφορά την εγκληματολογία ή να αναφέρετε σε πραγματικά περιστατικά και να τα αναλύει.όπως είναι για παράδειγμα το "Τζακ ο Αντεροβγάλτης" του...
  5. Μ

Σέρβικα

Παρατήρησα ότι υπάρχουν νήματα για να μπορέσουμε να μάθουμε κάποια βασικά πράγματα για Ρώσικα και Σουαχίλι.. Προσωπικα ενδιαφέρομαι να μάθω Σέρβικα.Αλλά όχι και με πολύ πάθος.Γιαυτό και δεν πάω σε κάποιο φροντηστίριο(άσε που κοστίζει!το κυριότερο) Αλλά και επειδή έχω ελάχιστο χρόνο,θα ήθελα να...
  6. Μ

18 ασυνήθιστα πράγματα που μπορείς να κάνεις με τα βιβλία σου!!!

18 ασυνήθιστα πράγματα που μπορείς να κάνεις με τα βιβλία σου!!! Τα βιβλία αποτελούν κατεξοχήν εργαλείο μόρφωσης και ψυχαγωγίας, αλλά απ’ ότι φαίνεται η χρήση τους δεν περιορίζεται στο διάβασμα. Δείτε λοιπόν 18 ασυνήθιστους τρόπους με τους οποίους μπορείτε να τα αξιοποιήσετε! Φτιάξτε μια...
  7. Μ

Το πιο «μεγαλοπρεπές» βιβλιοπωλείο στον κόσμο!

Το βιβλιοπωλείο «El Ateneo» είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης, αφού στεγάζεται σε ένα από τα σπουδαιότερα θέατρα του Μπουένος Άιρες στην Αργεντινή, σε ένα κτίριο υπόδειγμα αρχιτεκτονικής και διακόσμησης. Με εντυπωσιακά frescos στις οροφές του, περίτεχνες γύψινες διακοσμήσεις, αγάλματα και...
  8. Μ

Γεια σας!

Γεια σας και απο εμενα...Ειμαι ο Αλεξανδρος..Ειμαι απο τα Τρικαλα αλλα λογο δουλειας μενω στη Σαμο.. Βρηκα το φορουμ μετα απο αναζητηση στο ιντερνετ καθως εψαχνα ενα φορουμ για βιβλια..τα οποια αγαπαω πολυ... Σας ευχομαι ολους καλες αναρτησεις να εχουμε...
  9. Μ

Πώς κερδίζεται η αθανασία;

Υπάρχει μια σύγχρονη άποψη στη βιολογία που περιγράφει τη ζωή κάπως έτσι: Οι ζωντανοί οργανισμοί είναι μηχανές επιβίωσης και ο πλοηγός είναι το γενετικό τους υλικό. Καθώς στην αρχή του "ζώντος" χρόνου η αναπαραγωγή επιτελούνταν από μικρά νουκλεοτιδικά μόρια, η πολυπλοκότητα που προέκυψε σε βάθος...
  10. Μ

Πάθος και Συνείδηση

Έχει δίκιο ο Wittgenstein όταν αναφέρει πως υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν να ειπωθούν και καλύτερα να είναι να σωπαίνει κανείς; Έχει δίκιο ο Νίτσε όταν λέει πως το αληθινό στην ύπαρξη είναι γραμμένο σ' αυτό που ονομάζουμε πάθος και όχι στη λογική και στη συνείδηση; Είναι τελικά η ύπαρξη...
  11. Μ

Αμφισβητίες του Καζαντζάκη

http://www.youtube.com/watch?v=mduuzWvVyRc http://www.youtube.com/watch?v=yT7rDo3_aJw Δυο άνθρωποι που αμφισβητούν ότι ο Καζαντζάκης είναι μεγάλος συγγραφέας Ο ένας είναι ο Δημήτρης Λιαντίνης Ο άλλος είναι ο Ρένος Αποστολίδης Η γνώμη μου είναι αντίθετη ως προς αυτά τα δύο πρόσωπα...
  12. Μ

Τρία Κείμενα Συναντώνται (Το τραγικό ως επιβεβαίωση της ζωής)

Τρία κείμενα συναντώνται (Το τραγικό ως επιβεβαίωση της ζωής). Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον (Κ.Π. Καβάφης) Το «Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον», ίσως ένα από τα πιο συγκινητικά κείμενα που έχουν γραφτεί ποτέ, μιλά στην ψυχή των ανθρώπων. Κι εδώ ακριβώς αντικρίζουμε κατάματα το μεγαλείο του ποιητή...
  13. Μ

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ

Γεια σας κι από εμένα. Από αυτό το φόρουμ ελπίζω να πάρω πολλά και να δωσω ακόμη περισσότερα. Εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια.