Search results

1. Δ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Πράγματι καταπληκτικό! Τα λόγια είναι περιττά! Κι εγώ θα ήθελα να διαβάσω και κανένα άλλο του ίδιου, έτσι ημιεπιστημονικό/ημιλογοτεχνικό.
  2. Δ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Κι εγώ για τη φετινή χρονιά πήρα δώρο βιβλία (και μπόλικα μάλιστα) το "ο άντρας που μπέρδεψε τη γυναίκα του με ένα καπέλο" του νευρολόγου Oliver Shacks. Το ήθελα γιατί μου αρέσει πολύ ένα βιβλίο που μιλάει για τη δημιουργικότητα, το γέλιο και τα λοιπά, η πράξη της δημιουργίας, του Άρθρου...
  3. Δ

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Εμείς είχαμε κάνει στο εξεταστικό κέντρο Πλάτωνας, αλλά ήταν στην αρχή (περίπου) της πανδημίας. Σου βγαίνουν θετικά τα σελφ και το ράπιντ;
  4. Δ

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Ωχ, πολύ πλάκα! Άντε να πείσεις μετά τους συνομοσιολόγους!:ρ
  5. Δ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Για τις σελίδες δεν το πρόσεξα. Ναι, έχεις δίκιο, σύντομο είναι, εξ' αρχής. Η έκδοση που έχω εγώ είναι συνολικά 195 σελίδες. Καλά τα λες για την εικονογράφηση.
  6. Δ

Εγώ έχω την έκδοση του Καστανιώτη, από τη σειρά Νεανική βιβλιοθήκη. Από 10 ετών και πάνω λέει στο οπισθόφυλλο και τα δραματικά και τρομακτικά στοιχεία δεν είναι μειωμένα. Πάντως αυτή που μου δείξες είναι πιο παιδική, λέει 3-6 ετών (ε; πώς είναι δυνατόν). Επίσης είναι με σκληρό εξώφυλλο και...
  7. Δ

Ξαναδιάβασα τη μυστηριώδη νήσο του Βερν (πολύ ευχάριστη περιπέτεια, με μυστήριο), αν και ανέφερα ορισμένους προβληματισμούς παραπάνω, αν και ως έργο της εποχής του είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές με το σήμερα. Τώρα διαβάζω τον Τομ Σόγερ, χαριτωμένο παιδικό έργο, με πολύ αγαπημένο μου το...
  8. Δ

Συμφωνώ με όλα έτσι είναι! Καλή εβδομάδα.
  9. Δ

Χριστουγεννιάτικες κάρτες

Και μένα μ' αρέσουν οι καρτούλες! Μπράβο Έλεν!
  10. Δ

Σωστά, Σελεφά! Απλώς μου ξίνισε το εξής: συγκρίνει τον δημοσιογράφο της παρέας με τον Στάνλευ, τον οποίο ναι μεν οι περισσότεροι τον ξέρουμε ως εξερευνητή, αλλά ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος του επιχειρηματία που στράγγισε όλη την Αφρική και έφτιασε την αποικία του βέλγικου κογκό, όπου...
  11. Δ

Ωωπωπω, ζηλεύω Σελεφά! (με την καλή έννοια εννοείται!) Γλύκας ο γάτος! Εγώ αυτόν τον καιρό δεν κάνω αγορές από το εξωτερικό, πρώτον γιατί φοβάμαι και εγώ και η μάνα μου και δεύτερον για το τελωνείο, αν και μου έδωσες οδηγίες και σε ευχαριστώ! Θα αρχίσω, απλά έχω πολύ down διάθεση και με αγχώνει...
  12. Δ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Α, ώστε τα πήρες, σαν να λέμε, για να υποστηρίξεις την εγχώρια αγορά! Με το καλό! Καλό διάβασμα!
  13. Δ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πολύ ωραία εξώφυλλα! Το περιεχόμενο τι λέει; Φάντασυ είναι προφανώς, απλά δεν έχω ξανακούσει ούτε συγγραφέα ούτε τίτλο.
  14. Δ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ναι, Πεταλούδα, θέλει να τρώει με παρέα! Κι η δικιά μου η γάτα πότε πότε μου κάνει κάτι τέτοια! :γιούπι: Πολύ ωραίες οι ιστορίες αφηρημάδας που λέτε! Έχω κι εγώ, αλλά δεν θυμάμαι πολλά. Καλά, να ξεχάσω τα κλειδιά, και τέτοια πολύ συνηθισμένο, όπως και να μην αναγνωρίσω τον άλλο. Μικρή όλο...
  15. Δ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Περαστικά Λένκοβιτς! Καλό κουράγιο εύχομαι και τουλάχιστο πάντα να χεις διπλανούς να σου προσφέρουν γέλιο. Έλλη, ενδιαφέρομαι κι εγώ για τη συνταγή.
  16. Δ

Εγώ τελείωσα πριν από κάνα δυο μέρες το βιβλίο με τα διηγηματάκια του Χάρντυ, ο παραστρατημένος εφημέριος. Ενδιαφέροντα διηγήματα, εκ πρώτης όψεως απλός βικτωριανός ρεαλισμός/ηθογραφία, αλλά έχουν στοιχεία που τα διαφοροποιούν, όπως η ειρωνία. Το ομώνυμο διήγημα μου θύμισε αρκετά το πανδοχείο...
  17. Δ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Χμμ, ναι, το κακό όμως είναι ότι οι εν λόγω στάλκερς μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι για τους παρακολουθούμενους. Υπάρχουν αρκετές ιστορίες όπου εμμονικοί stalkers/θαυμαστές σκότωσαν ή επιτέθηκαν στους τραγουδιστές/ηθοποιούς τους οποίους παρακολουθούσαν.
  18. Δ

Πολύ ωραία συζήτηση αυτή για τους βρικόλακες και το σεξ. Εγώ έχω διαβάσει ότι πράγματι απ' την αρχή της λογοτεχνικής εμφάνισής τους οι βρικόλακες συνδέονταν με την επιθυμία και το σεξ. Οι λογοτεχνικοί όμως μόνο: γιατί στην λαογραφία, ο βρικόλακας είναι ένα φριχτό σαπισμένο τέρας, όχι ο κομψός...
  19. Δ

Ντάξ, μην νομίζεις ότι είναι και κάτι πολύ στοχαστικό ή πολύ φιλοσοφικό, απλώς επειδή βλέπουμε τα τεκταινόμενα από την οπτική γωνία ενός προσώπου που δεν είναι πολεμιστής και βλέπει ότι πεθαίνουν άνθρωποι, φοβάται, βλέπει την σκλάβα Βρισηίδα ως άνθρωπο... Αυτό όλο κι όλο.