Search results

1. Φ

Αναζήτηση: Άπαντα Παπαδιαμάντη

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η καλύτερη έκδοση των απάντων του Παπαδιαμάντη;
  2. Φ

Σχετικά με την χρονολογία των ομηρικών επών.

Δείτε τον παρακάτω σύνδεσμο : http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231056285 Άν ισχύουν αυτά που λέει, τότε τα ομηρικά έπη (ή κάποια πρώιμη μορφή αυτών) θα πρέπει να γράφτηκαν (ή επινοήθηκαν) πολύ πριν τον 8ο αιώνα π.Χ. (Σημείωση: στον σύνδεσμο που παραπέμπω αναφέρεται ότι στην πινακίδα...
  3. Φ

Κλίνουμε τα λατινικά μέσα στον ελληνικό λόγο;

Έχω την εξής απορία. Αν μπορεί κάποιος να μου την λύσει... Ξέρουμε ότι ο Ρωμαίος αυτοκράτορας χαρακτηριζόταν sol invictus. Ποιό από τα παρακάτω είναι σωστό α) Όλοι τιμούσαν τον Ρωμαίο αυτοκράτορα, τον solem invictum . ή β) Όλοι τιμούσαν τον Ρωμαίο αυτοκράτορα, τον sol invictus. Δηλαδή...
  4. Φ

Γρίφος:Το στέκι της Λέσχης του βιβλίου(έχω χάσει το νούμερο)

Ο κατάσκοπος πηγαίνει με αυθάδεια στον Φύλακα και του ζητάει να περάσει μέσα. Ο Φύλακας δέχεται με τον εξής όρο. Ο κατάσκοπος πρέπει να κάνει μια δήλωση. Αν η δήλωση αυτή είναι αληθής ο Φύλακας θα τον αφήσει να περάσει στο "άβατον" της Λέσχης. Αν η δήλωση είναι ψευδής τότε θα τον πετάξει στο...
  5. Φ

Γρίφος (;) 3

Ο Θησέας πραγματοποίησε με το καράβι του ένα ταξίδι τόσο μακρύ που κατά την διάρκειά του χρειάστηκε να αντικατασταθούν ένα ένα όλα τα μαδέρια που το αποτελούσαν- αυτό ας το ονομάσουμε καράβι Α. Κάποιος κράτησε ωστόσο και τα παλιά μαδέρια και με αυτά ανακατασκευάστηκε πλήρως το καράβι- αυτό ας το...
  6. Φ

Το ζήτημα της ζωής απέναντι στο θάνατο στην λογοτεχνία

Καλύτερα ζωντανός και δούλος σε άκληρο αφέντη παρά βασιλιάς των νεκρών στον κάτω κόσμο. (Οδύσσεια, ραψωδία λ) Με τους στίχους αυτούς ο Όμηρος μας δείχνει μέσα απ΄το στόμα του Αχιλλέως την αγάπη που τρέφει ο άνθρωπος για την ζωή και την απέχθεια για τον θάνατο ώστε να εγκαταλείπει και την...
  7. Φ

Ο Σωκράτης για την ποίηση

Πώς σχολιάζετε τα λόγια του Σωκράτη : μετὰ γὰρ τοὺς πολιτικοὺς ᾖα ἐπὶ τοὺς ποιητὰς τούς τε τῶν τραγῳδιῶν καὶ τοὺς τῶν [22b] διθυράμβων καὶ τοὺς ἄλλους, ὡς ἐνταῦθα ἐπ᾽ αὐτοφώρῳ καταληψόμενος ἐμαυτὸν ἀμαθέστερον ἐκείνων ὄντα. ἀναλαμβάνων οὖν αὐτῶν τὰ ποιήματα ἅ μοι ἐδόκει μάλιστα πεπραγματεῦσθαι...
  8. Φ

Ισχύει ή όχι η ινδοευρωπαϊκή θεωρία;

Μου φαίνεται παράξενο που δεν έχει αναρτηθεί ακόμα κάποιο νημάτιο για αυτό το θέμα που τόσο έχει απασχολήσει τους επιστήμονες και τους ερευνητές. Έχω διαβάσει πάνω σε αυτό το θέμα από τις πιο ακραίες μέχρι τις πιο μετριοπαθείς απόψεις και έχω διαπιστώσει το εξής, ότι και οι ίδιοι οι γλωσσολόγοι...
  9. Φ

Πολυτονικό σύστημα: Έπρεπε ή όχι να καταργηθεί;

Στο νημάτιο αυτό ασχολούμαστε με την χρηστότητα του πολυτονικού συστήματος στη γραφή και στο λόγο. Ήταν ένα κατάλοιπο του παρελθόντος που έπρεπε να καταργηθεί ή η κατάργησή του αποδυνάμωσε τη γλώσσα μας και τους ανθρώπους που την χρησιμοποιούν. (Δεν ξέρω αν το παρόν θέμα είναι στην σωστή ομάδα...
  10. Φ

Κ.Π. Καβάφης: Απόψεις για το έργο του

Ο Καβάφης είναι ο αγαπημένος μου ποιητής γιατί καταφέρνει το εξής εντυπωσιακό: ενώ γράφει απλά και ανεπιτήδευτα, τα λόγια του σε αγγίζουν. Οι περισσότεροι ποιητές προσπαθούν μέσα από βαρύγδουπες λέξεις ή ακαταλαβίστικες για τους πολλούς υπερρεαλιστικές εκφράσεις να εντυπωσιάσουν τον αναγνώστη...