Search results

1. Μ

Λέξεις με Αρκτικόλεξο για πρώτο συνθετικό

Mε αφορμή τις επικείμενες εκλογές και το πως έχει καθιερωθεί να αποκαλούνται οι υποστηρικτές κάθε κόμματος, σκέφτηκα να κάνω μια λίστα με λέξεις των οποίων το πρώτο συνθετικό είναι αρκτικόλεξο. Δεν έχω συμπεριλάβει μόνο αρκτικόλεξα κομμάτων και παρατάξεων αλλά και ομάδων...
  2. Μ

Σύνθετες λέξεις που έχουν σχηματιστεί από φράσεις

Στο καθημερινό μας λεξιλόγιο χρησιμοποιούμε πολύ συχνά σύνθετες λέξεις που έχουν προέλθει από ολόκληρες φράσεις, είτε της ελληνικής γλώσσας είτε άλλων γλωσσών. Στην πρώτη κατηγορία, για παράδειγμα, ανήκει η λέξη ωχαδερφισμός(ή οχαδερφισμός,αν προτιμάτε), από τη φράση Ωχ(Οχ) αδερφέ ενώ στη...
  3. Μ

προτεταμμένα ή προτεταμένα; => προτεταμένα

Τις τελευταίες μέρες το Διαδίκτυο έχει βομβαρδιστεί με άρθρα που αναφέρονται στις ανασκαφές στην Αμφίπολη και κυρίως στις Καρυάτιδες. Σε ένα από αυτά, που δημοσιεύτηκε στο Πρώτο Θέμα διάβασα πως τα χέρια των Καρυάτιδων "ήταν προτεταμμένα, ώστε με την κίνηση τους να αποτρέπουν συμβολικά...
  4. Μ

κοινοτοπία ή κοινοτυπία;

Πολύ συχνά ακούω για κοινοτυπίες, κοινότυπες απόψεις, κοινότυπα λόγια. Πρόκειται για ένα... κοινότοπο λάθος, αφού η λέξη κοινοτυπία και τα παράγωγά της δεν υπάρχουν. Μάλιστα ο Μπαμπινιώτης στο λεξικό του παραθέτει λήμμα *κοινοτυπία, το οποίο χαρακτηρίζει εσφαλμένο, αναφέρει πως προέρχεται από...
  5. Μ

στείβω, στύβω ή στίβω; ==> στύβω και στείβω

Διάβαζα πρόσφατα σε γυναικείο περιοδικό (το πιο γνωστό :ρ) το γράμμα αναγνώστριας, η οποία έλεγε πως ο μεγάλος της έρωτας την πέταξε σαν στυμμένη λεμονόκουπα. Λίγες σελίδες παρακάτω υπήρχαν συμβουλές για την παρασκευή σμούθις, απαραίτητη η χρήση λεμονοστείφτη. Χτες πάλι έμαθα τι συμβαίνει όταν...
  6. Μ

νιώθω ή νοιώθω; ==> νιώθω

Στα περισσότερα κείμενα συναντάμε τον τύπο νιώθω, όμως δεν είναι σπάνια οι φορές που βρίσκουμε και τον τύπο νοιώθω, το οποίο νομίζω πως, ασυνείδητα, αρκετοί το συνδέουν ορθογραφικά με το νοιάζομαι. Ο Μπαμπινιώτης θεωρεί πως η επικρατέστερη ετυμολογία για το λήμμα νιώθω είναι από το μεσαιωνικό...
  7. Μ

Mύθοι και Αλήθειες για την ελληνική γλώσσα, του Νίκου Σαραντάκου

Την Τετάρτη, 8 Ιανουαρίου, ο Σαραντάκος έδωσε διάλεξη στο ΜΙΘΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα "Μύθοι και αλήθειες για την ελληνική γλώσσα''. Ο ίδιος ανέβασε την εισήγησή του στο προσωπικό του blog, απ΄όπου την παραθέτω. Νομίζω πως είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο, κριτικάρει νηφάλια τους...
  8. Μ

Δήλωση της Ρεπούση για "νεκρές γλώσσες"

Το πιθανότερο είναι πως ακούσατε τη δήλωση της κ. Ρεπούση περί λατινικών, αρχαίων και νεκρών γλωσσών. Εγώ θα ήθελα μόνο να της απευθύνω μια ερώτηση «Νεκρή γλώσσα» χαρακτήρισε τα Αρχαία Ελληνικά η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ Μαρία Ρεπούση και ζήτησε να είναι η διαδασκαλία τους υποχρεωτική μόνο για...
  9. Μ

Ερωτικά Τρίγωνα στη Λογοτεχνία

Μερικά από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία αφορούν ήρωες που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπλέκονται σε ερωτικά τρίγωνα. Είναι ένα θέμα πάντα γοητευτικό για τους συγγραφείς και τους αναγνώστες, και η αφορμή για να γραφτούν κάποια κλασσικά και σύγχρονα -κατά την άποψή μου- αριστουργήματα. Στα...
  10. Μ

Αναζήτηση : ''Όνειρα ονείρων'' του Antonio Tabucchi

Αναζητώ το Όνειρα ονείρων του Ταμπούκι (εδώ ο σύνδεσμος). Αν το δείτε σε κάποιο βιβλιοπωλείο σε Αθήνα και περίχωρα ενημερώστε με, γιατί έχει εξαντληθεί από τις εκδόσεις Άγρα. Ευχαριστώ!
  11. Μ

Αναζήτηση: Ο έσχατος κόσμος του Κρίστοφ Ρανσμάγερ

Ψάχνω τον Έσχατο Κόσμο του Ρανσμάγιερ, εκδ. Οδυσσέας (εδώ ο σύνδεσμος). Στην Πολιτεία, στην Πρωτοπορία και στα Πάμπλικ τίποτε. Σε κάποια συνοικιακά βιβλιοπωλεία στον Πειραια επίσης ατύχησα. Αν το δείτε οπουδήποτε, μια μικρή ενημέρωση!
  12. Μ

Κώστας Βασιλείου

Πρόκειται για ένα Κύπριο ποιητή, ο οποίος έχει εδκώσει εννέα ποιητικά βιβλία, τα δύο τελευταία στο κυπριακό ιδίωμα. Η Ποίηση Η ποίηση, όπως κι ο έρωτας επειδή η ποίηση είναι έρωτας αρχίζει και τελειώνει μ' ένα φιλί που βρίσκεις πεταξούμενο στο μονοπάτι σου χλωρο ακόμα νοτισμένο και πρέπει...
  13. Μ

Συνανάγνωση: Το τρίτο στεφάνι - Κώστας Ταχτσής

Συνλεσχίτες έχετε χρόνο να ξεκινήσουμε μια νέα συνανάγνωση; Αν υπάρχει η πρόθεση ας το δηλώσουμε εδώ, να κάνει καθένας από 1-2 προτάσεις και μετά να ψηφίσουμε. Καλό θα ήταν τα βιβλία που θα προτείνουμε να μην είναι τεράστια σε όγκο (για να έχουμε ελπίδες να το τελειώσουμε όλοι :χαχα: ) και να...
  14. Μ

Ίβυκος

Ἔρος αὖτέ με κυανέοισιν ὑπὸ βλεφάροις τακέρ' ὄμμασι δερκόμενος κηλήμασι παντοδαποῖς ἐς ἄπει- ρα δίκτυα Κύπριδος ἐσβάλλει· ἦ μὰν τρομέω νιν ἐπερχόμενον, ὥστε φερέζυγος ἵππος ἀεθλοφόρος ποτὶ γήραι ἀέκων σὺν ὄχεσφι θοοῖς ἐς ἅμιλλαν ἔβα. Ο Έρωτας κάτω από τα σκούρα βλέφαρά του, τρυφερά με τα μάτια...
  15. Μ

Quintus Horatius Flaccus

Tu ne quaesieris, scire nefas, quem mihi, quem tibi finem di dederint, Leuconoe, nec Babylonios temptaris numeros. ut melius, quidquid erit, pati. seu pluris hiemes seu tribuit, Iuppiter ultimam, quae nunc oppositis debilitat pumicibus mare Tyrrhenum: sapias, vina liques et spatio brevi spem...
  16. Μ

Αρχίλοχος

∆ύστηνος ἔγκειµαι πόθῳ ἄψυχος, χαλεπῇσι θεῶν ὀδύνῃσιν ἕκητι πεπαρµένος δι'ὀστέων Ο δύστυχος έπεσα μέσα στον πόθο χωρίς πνοή,οι σκληρές οδύνες με το θέλημα των θεών μέχρι τα κόκκαλα με τρυπούν Ἀλλὰ µ' ὁ λυσιµελής, ὦ'ταῖρε, δάµναται πόθος... Αλλά ο πόθος που λύνει τα μέλη, φίλε μου, με...
  17. Μ

Καλησπέρα Βιβλιοφάγοι !

Καλώς σας βρήκα και εγώ! Ελπίζω με τη βοηθειά σας ένα καλό βιβλίο πάντα να με συντροφεύει!