Search results

1. Π

Πώς χρησιμοποιώ τις παύλες;

Γεια σας αγαπημένη Λέσχη του βιβλίου! Πάνε χρόνια τώρα που έχω να γράψω και νιώθω λίγη αμηχανία! Ήρθα να ζητήσω τα φώτα σας! Έχω απορία σχετικά με το πώς χρησιμοποιώ την παύλα (- ή –) και από μια βιαστική αναζήτηση είδα πως δεν υπάρχει σχετικό νήμα. Συγκεκριμένες απορίες: 1) Όταν βάζω πρόταση...
  2. Π

6oς Πανελλήνιος Ποιητικός Διαγωνισμός ΕΛΙΚΩΝ

Σκέφτηκα ότι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους από εδώ, καθώς συνήθως οι βιβλιόφιλοι... το δοκιμάζουμε καμιά φορά να γράψουμε κι εμείς :φρύδια: Διαγωνισμός ποίησης με προθεσμία την 31/12/16 και χρηματικό έπαθλο στα τρία πρώτα βραβεία. 6oς Πανελλήνιος Ποιητικός Διαγωνισμός ΕΛΙΚΩΝ
  3. Π

Σκίτσα λογοτεχνικών ηρώων

Το θέμα μου είναι, η απεικόνιση λογοτεχνικών ηρώων μέσα από την ζωγραφική. Σε αντίθεση με την Ίζι, καθώς διαβάζω ένα βιβλίο, συνήθως, δίνω πολύ αφηρημένη μορφή στους λογοτεχνικούς χαρακτήρες, και, εάν είναι κάποιος χαρακτήρας που από τις περιγραφές μου φαίνεται πολύ ιδιαίτερος εμφανισιακά, τότε...
  4. Π

Γιάννης Κοντραφούρης: "Όταν η Marilyn Monroe μένει μόνη της"

Τίτλος: ΙΟΚΑΣΤΗ και άλλα κείμενα για το θέατρο Συγγραφέας: Γιάννης Κοντραφούρης Εκδόσεις: ΑΓΡΑ Έτος Έκδοσης: 2010 ISBN: 978-960-325-917-6 Η παρουσίαση αναφέρεται στο θεατρικό κείμενο "Όταν η Marilyn Monroe μένει μόνη της", που περιλαμβάνεται στην συλλογή "ΙΟΚΑΣΤΗ και άλλα κείμενα για το...
  5. Π

Γιάννης Μαυριτσάκης: "Vitrioli"

Τίτλος: Vitrioli Συγγραφέας: Γιάννης Μαυριτσάκης Εκδόσεις: Οδός Πανός Έτος Έκδοσης: 2013 ISBN: 978-960-477-114-1 Πρόκειται για ένα απόλυτα σύγχρονο θεατρικό έργο. Θα μπορούσε να μιλάει για την δύσκολη εφηβεία, θα μπορούσε να μιλάει για την ψύχωση, ή και για κάτι άλλο. Τα πρόσωπα είναι το αγόρι...
  6. Π

Ποια βιβλία σας (ξανά-) ξύπνησαν την επιθυμία για λογοτεχνικό διάβασμα;

Πήρα αφορμή από το νήμα "Όταν χάνεται το ενδιαφέρον..." όπου είδα από κάποιους αναρτήσεις που αναφέρονταν στα βιβλία τα οποία μετά από μια περίοδο αποχής από το διάβασμα, τους έφεραν στα σύγκαλά τους :)))) Για 'μένα θυμάμαι πως διάβαζα μανιωδώς λογοτεχνία απ' όταν έμαθα να διαβάσω μέχρι την...
  7. Π

Κάριλ Τσέρτσιλ (Caryl Churchill) - "Πολύ μακρυά"

Τίτλος: Πολύ μακρυά Πρωτότυπος τίτλος: Far away Συγγραφέας: Κάριλ Τσέρτσιλ (Caryl Churchill) Μετάφραση: Χριστίνα Μπαμπού - Παγκουρέλη Εκδόσεις: ΝΕΦΕΛΗ Έτος έκδοσης: 2005 ISBN: 960-211-747-8 Σελ.: 53 Μικρό, αλλά θαυματουργό το θεατρικό έργο της Κάριλ Τσέρτσιλ, μιας από τις σημαντικότερες...
  8. Π

Αναπτύσσετε "συναισθηματικούς δεσμούς" με συγγραφείς;

Διαβάζω Αλμπέρ Καμί από την εφηβεία μου και θυμάμαι πως από τότε με άγγιζε πολύ βαθιά, η συγκίνηση που ένιωθα διαβάζοντας τα έργα του ήταν κάτι πολύ πρωτόγνωρο για 'μένα και οι ιδέες του μου φαίνονταν όλες πολύ σωστές για τη ζωή - ένιωθα πως έβαζε τις αόριστες σκέψεις μου σε λόγια. Πιστεύω πως...
  9. Π

Προτάσεις για ποίηση

Θα ήθελα να διαβάσω μια ποιητική συλλογή, αλλά δυσκολεύομαι να διαλέξω, γιατί θέλω κάτι συγκεκριμένο, αλλά δεν είναι και ακριβώς σαφές αυτό που ψάχνω... Θα ήθελα έναν συνδυασμό σουρεαλισμού (μ' αρέσει ο Εμπειρίκος, αλλά θέλω κάτι πιο βατό), λυρικής γλώσσας (λατρεύω τον Ελύτη), σκοτεινής...
  10. Π

Ψάχνω βιβλία με θέμα το έιντζ, τα ναρκωτικά, την φυλακή και τους νέους

... όλα αυτά σε ένα :)))) ή και το καθένα ξεχωριστά. Για να καταλάβετε, με ενδιαφέρει να μάθω/παρατηρήσω την συμπεριφορά των οροθετικών ως αποκλεισμένη κοινωνική ομάδα, των νέων σε ηλικία χρηστών και των νέων σε ηλικία φυλακισμένων. Προτιμώ το πλαίσιο της ελληνικής κοινωνίας, αλλά και ξένα...
  11. Π

Τόμας Πίντσον (Thomas Pynchon): "Βάινλαντ"

Τίτλος: Βάινλαντ Πρωτότυπος τίτλος: Vineland Συγγραφέας: Τόμας Πίντσον (Thomas Pynchon) Μετάφραση: Ανδρέας Δ. Βαχλιώτης Εκδόσεις: Χατζηνικολή Έτος έκδοσης: 1996 ISBN: 9602640979 Μέσα από συνειρμικά φλας μπακ απ' τις αρχές του '80 στα τέλη του '60 και τούμπαλιν, και τις απίθανες περιπέτειες...
  12. Π

Περιοδικά με θέμα την λογοτεχνία (ή και γενικά την τέχνη)

Ξέρετε κάποιο καλό κι όχι πολύ ακριβό λογοτεχνικό περιοδικό/εφημερίδα; Το θέλω σε έντυπη μορφή... Έχω διαβάσει αρκετά τεύχη από το the book's journal, αλλά μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές δεν μου άρεσαν τα άρθρα που είχε :χμ: Έχω ακούσει και το athens review of books, αλλά δεν μου κάνει πολύ...
  13. Π

Αναζήτηση: θεατρικό Ντον Ντέινς

Ξέρει ή έχει κανείς το θεατρικό έργο του Ντον Ντέινς "ο συρραγγοποιός" ή "οι συρραγοποιοί" και αν μπορώ να το βρω; Το ψάχνει μια φίλη μου πολύ :) Μου λέει πως μάλλον δεν έχει εκδοθεί μόνο του, αλλά σε μια συλλογή με σύγχρονα θεατρικά έργα......... Βοηθείστε καλά μου τσακαλάκια :γιούπι:
  14. Π

Λέξη για το soundtrack;

Μιας και σας βλέπω γεμάτους ιδέες θα μπορούσατε να βοηθήσετε να βρούμε και μια ελληνική λέξη για το soundtrack :)))) Την χρησιμοποιώ πολύυυ συχνά αυτή τη λέξη, φαντάζομαι κι άλλοι από σας και στον προφορικό λόγο παλεύεται, αλλά ειδικά στον γραπτό έχει αρχίσει να μου τη δίνει που σε ένα κείμενο...
  15. Π

Φίλιπ Κ. Ντικ: "Ω, να είσαι Μπλόμπελ"

Το "Ω, να είσαι Μπλόμπελ" (Oh to be a blobel!), του Φίλιπ Κ. Ντικ πρωτοεκδόθηκε στο περιοδικό Galaxy, τον Φεβρουάριο του 1964 και είναι ένα απ' τα καλύτερα διηγήματα του Φίλιπ Κ. Ντικ. Βαθιά αντιπολεμικό, μας μιλάει για τον Τζορτζ, έναν πρώην στρατιώτη στον "Πόλεμο με τα Μπλόμπελ", ο οποίος...
  16. Π

Μιχάλης Γκανάς

Ο Μιχάλης Γκανάς γεννήθηκε το 1944 κ είναι ποιητής και στιχουργός. Τώρα τελευταία διαβάζω ποιήματά του που βρίσκω τον ιστό κ με συγκινούν ιδιαίτερα κ είπα μιας και δεν βρήκα κάτι άλλο στην λέσχη γι' αυτόν να βάλω εδώ κάποια του ποιήματα. Νομίζω το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής είναι το...
  17. Π

Ζωρζ Περέκ (George Perec): "Ζωή, Οδηγίες Χρήσεως"

Τίτλος: Ζωή, οδηγίες χρήσεως Πρωτότυπος τίτλος: La Vie, mode d'emploi Συγγραφέας: Ζωρζ Περέκ (George Perec) Μετάφραση: Αχιλλέας Κυριακίδης Εκδόσεις: ύψιλον/βιβλία Χρονολογία έκδοσης: 1991 Σελίδες: 620 Ο Ζωρζ Περέκ ξεκινάει το βιβλίο με ένα προοίμιο αφιερωμένο στην πολύπλοκη τεχνική του παζλ...