Άλλο ένα αργοπορημένο γεια!

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.

Εσκιβέλ

Κοινωνός
Είμαι αρκετό καιρό εδώ μαζί σας κι'όμως δεν είχα σκεφτεί να ξεκινήσω από μόνη μου να αναρτήσω οτιδήποτε! Μου φαίνονται πάντα τόσο ενδιαφέροντα όσα έχετε να πείτε όλοι σας, που κάπου νιώθω περιττό να προσθέσω εγώ κάτι κάποιες φορές... Χμ... Εγώ δεν σας κατασκόπευα όμως ήρθα συστημένη :γιούπι: σ'αυτή την υπέροχη λέσχη και φυσικά δεν το μετάνιωσα! Να σας πω λοιπόν μερικά πράγματα για μένα... Με λένε Φωτεινή και είμαι μόλις ένα χρόνο μικρότερη από την Λάχεσις, από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου λάτρευα τη λογοτεχνία και κάθε όμορφη ιστορία ή παραμύθι που άκουγα το ρούφαγα με ενδιαφέρον και κάθε φορά η ψυχή μου γέμιζε αγαλλίαση. Έτσι συνήθιζα να διαβάζω, ότι βιβλίο ευρισκα μπροστά μου αν και πάντα η προτίμηση μου είναι οι μύθοι, οι διαφορετικοί κόσμοι και οι περιπέτειες. Μου αρέσουν πολύ οι δημιουργίες όλων των μελών και αν μου επιτραπεί να προτείνω... να εκδοθεί το παραμυθάκι με τα σημεία στίξης που βρηκα ιδιαίτερα ευρηματικο όσο και εύκολο να αποτυπωθεί στη μνήμη των παιδιών και με ιδιαίτερο χιούμορ. Ένα πραγματικά απολαυστικό παραμύθι! Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ και έγινα βαρετή...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Καλώς μας ήρθες και εσύ λοιπόν καλή μας Εσκιβέλ :)

Την λέσχη την φτιάξαμε με μοναδικό σκοπό να βρισκόμαστε οι βιβλιόφιλοι και να τα λέμε οπότε να γράφεις δίχως άγχος πως τάχα γίνεσαι βαρετή κτλ. Τίποτε δεν είναι περιττό κι όλα συμβάλουν στην κουβέντα και κάνουν την λέσχη ένα ενδιαφέρον και φιλικό μέρος :)

είμαι μόλις ένα χρόνο μικρότερη από την Λάχεσις
Αχού! Τελικά πράγματι μπερδεύει η αρχαϊκή κατάληξη. Μπέρδεψε την Λορένα και τώρα βλέπω πως μπερδεύει κι εσένα. Για να σας βοηθήσω ας σας πω πως καλύτερα είναι να γράφετε: η Λάχεση, τής Λάχεσης, την Λάχεση, (ω :ρ) Λάχεση ή αλλιώς, για τον μερακλή: η Λάχεσις, της Λαχέσεως, την Λάχεσιν, ω Λάχεσι.

Επιλέξτε τον πρώτο τρόπο που είναι ο πιο απλός και είναι όπως μιλάμε τώρα την γλώσσα μας.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Και αλλο μικρο στην λεσχη μας :)

Επρεπε να το ειχα καταλαβει καπως απο το προηγουμενο σου αβαταρι πως εισαι μικρη στην ηλικία :)

καλώς μας ήρθες λοιπόν και εσύ Εσκίβελ, καλες (επομενες) αναρτησεις.

(χαιρομαι τοσο πολυ που γεμιζει απο ποιοτικα μελη το φορουμ μας.. :) )

Μα αυτό είναι εντυπωσιακό και πολύ θετικό! Άλλη μία μικρή μας φίλη λοιπόν στην παρέα. :)) Πόσο τυχεροί είστε οι σημερινοί έφηβοι! Έχετε πρόσβαση σε τόσο διαφορετικές απόψεις ώστε να κάνετε τις επιλογές σας. Φωτεινή, όταν ήμουν στην ηλικία σου δεν υπήρχε Ίντερνετ, δεν είχα ακούσει προοδευτικές απόψεις για την ιστορία και τη γλώσσα, και τις αναγνωστικές μου επιλογές τις έκανα βασιζόμενος στις προτροπές της στενής μου παρέας. (Όταν ήμουν σαν εσένα είχα διαβάσει το Όνομα του ρόδου του Ουμπέρτο Έκο, και είχα εντυπωσιαστεί βαθιά)

Η ηλικία και οι γνώσεις δεν παίζουν κανένα ρόλο στον σεβασμό: η γνώμη σου μετράει, και μη διστάζεις να μας την εκφράζεις.

Το Εσκίβελ (Esquível) ως παρωνύμιο με είχε παραπέμψει αρχικά σε άντρα, αλλά ήδη από τις πρώτες σου αναρτήσεις πρόδωσες το πραγματικό σου φύλο. :) Θα ήθελες να μας πεις τί σημαίνει για σένα αυτό το όνομα;

Αχού! Τελικά πράγματι μπερδεύει η αρχαϊκή κατάληξη.
Εγώ πάντως τα 'λεγα :ρ

Last edited:

Λάχεσις

Όμορφο Νιάτο
Κοιτα να δεις μπερδεμα που προκαλεσε το μικρο μου παρωνυμιο.:))))

Δε πειραζει,εμαθα κι εγω λιγα αρχαια απο αυτο.

Φωτεινουλα μου χαιρομαι που σε βοηθησα να αποκαλυφθεις!:)
Καλες αναρτησεις να χεις!

Απλα θα θελα να προσθεσω κατι πανω σε αυτα που ειπε η Φωτεινη.

Απο τη ζωη αλλα και απο τον εαυτο μου,εχω μαθει οτι παντα υπαρχει μια μικρη προκαταληψη σχετικα με τους μικροτερους σε ηλικια, στο εσωτερικο της καρδιας μας...

Μπορει να μην το παραδεχομαστε,μπορει να μην το δειχνουμε αλλα υπαρχει.

Και δεν ονομαζω αυτη την προκαταληψη ως υποτιμηση.

Νομιζω πως αποτελει αμεση συνεπεια της λογικης.Μεγαλυτερος ισον σοφοτερος.:)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειμαι η ζωντανη αποδειξη οτι δεν ισχυει το τελευταιο ;)

Δεινομάχη

Κοινωνός
Τι έγινε!; Κι άλλο εφηβάκι! Καλώς ήρθες κουκλίτσα κ εσύ! Ισχύουν όσα είπα και στη Λάχεση και να επαναλάβω ότι αισθάνομαι πολύ τυχερή να μοιράζομαι τις σκέψεις μου με τον κόσμο εδώ κ ειδικά και με εσάς τα νέα παιδιά! Χρειαζόμαστε τη φρεσκάδα σας και τη δική σας ματιά! Μακάρι να έχουμε να σας δώσουμε κάτι, με την ελπίδα και την ευχή να γίνετε καλύτεροι-ες από εμάς!

Θέλω να πιστεύω πως στην επικοινωνία δεν υπάρχουν στεγανά, διότι αν εσείς σκέφτεστε ότι υπάρχει προκατάληψη για τα νέα παιδιά, τότε.. εγώ τι να σκεφτώ; Ότι υπάρχει προκατάληψη για τους μεγαλύτερους;;! :)))) Δεν σκέφτομαι καθόλου έτσι και με χαρά θα μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας, να δείτε σε πόσα θα συμφωνήσουμε κ πολύ περισσότερο πόσο καλύτερες θα είστε από εμένα! [1] Λάχεση, αν το έχεις συναντήσει αυτό που λες, είναι ευκαιρία να το ανατρέψουμε εδώ! Εγώ όπως είπα δεν το πιστεύω!

Καλώς ήρθες Εσκίβελ, καλές αναρτήσεις και εύχομαι να μοιραστούμε όμορφα τον καιρό εδώ!

υγ 1: "Γυρίζει ποτέ η δύση να κοιτάξει την ανατολή;" το αφιερώνω στην Εσκίβελ και τη Λάχεση... Να ξέρετε, είστε στην ανατολή κορίτσια!

Παραμυθού

Όμορφο Νιάτο
Α) Όσο κι αν μιλάτε για ηλικίες, χαρακίρι δεν πρόκειται να κάνω, το δηλώνω :μήπως;:
Β) Μας λείπουν άλλες δύο, για να ξαναβρούμε τις "Μικρές κυρίες".
Γ) Αν ρίξετε μια ματιά στα σύντομα προσωπικά μου στοιχεία, θα διαπιστώσετε οτι εσείς οι δυό μικρές, αποτελείτε πολύτιμο υλικό για μένα. Θα σας παρατηρώ (όχι επιτηρώ) και θα συνάγω χρησιμότατα χμμμ...για τη δουλειά μου συμπεράσματα :γιούπι:
Δ) Και υπόσχομαι να μην το παρακάνω αποκαλώντας σας (και αντιμετωπίζοντάς σας ως) μικρές. :μουάχαχα:

Λάχεσις

Όμορφο Νιάτο
Λάχεση, αν το έχεις συναντήσει αυτό που λες, είναι ευκαιρία να το ανατρέψουμε εδώ! Εγώ όπως είπα δεν το πιστεύω!
Καλε τι τοπος ειναι τουτος???Παραμυθι με καλοκαρδες νεραιδες και γλυκους ιπποτες?Παει με εχετε ξελογιασει!!:γιούπι:

Χαιρομαι που εσυ το βλεπεις ετσι το πραγμα Δεινομαχη μου!Εχω κι εγω ακουσει οτι μια σταγονα αρκει, για να ανεβει η σταθμη της θαλασσας...

Κι εμενα κατι μου λεει πως δεν εισαι μια απλη σταγονα...:) Οποτε γιατι οχι?Δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω...

"Γυρίζει ποτέ η δύση να κοιτάξει την ανατολή;" [/I] το αφιερώνω στην Εσκίβελ και τη Λάχεση... Να ξέρετε, είστε στην ανατολή κορίτσια!
Χα!Πανεξυπνο...ευχαριστουμε...:)

Γ) Αν ρίξετε μια ματιά στα σύντομα προσωπικά μου στοιχεία, θα διαπιστώσετε οτι εσείς οι δυό μικρές, αποτελείτε πολύτιμο υλικό για μένα. Θα σας παρατηρώ (όχι επιτηρώ) και θα συνάγω χρησιμότατα χμμμ...για τη δουλειά μου συμπεράσματα :γιούπι:
Γιατι νιωθω ξαφνικο σαν ενας μικρος σγουρομαλλης ποντικος που κοβει βολτες ανεμελα στο γυαλινο κλουβι του εργαστηριου ενος τρελο-επιστημονα???:))))

Παραμυθου εμεις τα νιατα ειμαστε υπουλα και πονηρα!Θα χυσεις αιμα!:χαχα:

Ας ειναι!Σου παραχωρω σωματι και πνευματι!Ομως υπο εναν ορο!

Β) Μας λείπουν άλλες δύο, για να ξαναβρούμε τις "Μικρές κυρίες".
Μετα την μελετη σου θα ηθελα να μου πεις,ΠΟΙΑ μικρη κυρια ειμαι...:)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Πρωτα θα μαζευτουν τα κοριτσακια και μετα ξεχωριζουμε ποια ειναι ποια

Προσεχως θα εχουμε μαλλον και αλλο μικρο :)

Υ.Γ. μικρουλες μου, ριξτε και μια ματια στην υποενοτητα : βιογραφίες :μαναι:

Εσκιβέλ

Κοινωνός
(Όταν ήμουν σαν εσένα είχα διαβάσει το Όνομα του ρόδου του Ουμπέρτο Έκο, και είχα εντυπωσιαστεί βαθιά)

Εγώ το είχα διαβάσει πού μικρότερη :μουάχαχα: και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα :μαναι: πρέπει να κάνω μια επανάληψη :)

Το Εσκίβελ (Esquível) ως παρωνύμιο με είχε παραπέμψει αρχικά σε άντρα, αλλά ήδη από τις πρώτες σου αναρτήσεις πρόδωσες το πραγματικό σου φύλο. :) Θα ήθελες να μας πεις τί σημαίνει για σένα αυτό το όνομα;

Είναι μια Μεξικανή συγγραφέας που πρόσφατα ανακάλυψα ότι το όνομά της τονίζεται στη λήγουσα δηλαδη Εσκιβέλ( αλήθεια μπορώ να το διορθώσω;) ΤΟ βιβλίο της (Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα) με συντρόφεψε κάποιες δύσκολες στιγμές της ζωής μου γιατι το ξεκίνησα μετα το θάνατο της γιαγιάς μου. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε άλλο βιβλίο αλλά αυτό έπεσε στα χέρια μου και απλά προσπάθησα να ξεχαστώ όσο μπορούσε να συμβεί αυτό... Απλά είναι ένα βιβλίο που δεν μπορώ να ξεχάσω :(

Εγώ το είχα διαβάσει πού μικρότερη :μουάχαχα: και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα :μαναι: πρέπει να κάνω μια επανάληψη :)
Πρέπει, πρέπει! Μα κι εσύ πότε το διάβασες, στα 12; :)) Εντάξει, σίγουρα κατάλαβες την υπόθεση, αλλά το βιβλίο περιέχει τόσο ενδιαφέρουσες φιλοσοφικές συζητήσεις, που αν το ξαναπιάσεις τώρα θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό! Αφού μου 'ρχεται να το ξαναδιαβάσω κι εγώ, 15 χρόνια μετά, και να ξαναζήσω την ατμόσφαιρα του μεσαιωνικού μοναστηριού με τις μυστηριώδεις δολοφονίες.

Είναι μια Μεξικανή συγγραφέας που πρόσφατα ανακάλυψα ότι το όνομά της τονίζεται στη λήγουσα δηλαδη Εσκιβέλ
Πράγματι, τη βρήκα στη Βικιπαίδεια, Laura Esquivel λέγεται. Κι εφόσον το επώνυμο δεν έχει τόνο στο ι, τονίζεται σαφώς στη λήγουσα (ένα μεγάλο θετικό της ισπανικής ορθογραφίας είναι η σαφήνειά της ως προς τον τονισμό).

Παραμυθού

Όμορφο Νιάτο
"Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα"
Πείτε μου παιδιά, σε ποιό...παγκάκι να το αφήσω, να περάσετε να το πάρετυε :).

Εσκιβέλ, είναι λίγο παραμυθιακή η πλοκή του. Ίσως γι αυτό σε τράβηξε, την συγκεκριμένη περίοδο. Γιατί αν το διάβαζες σήμερα, άλλα θα αποκόμιζες. Αν υπάρχουν κι άλλοι εκτός από σας τους δυό, που να το έχουν διαβάσει, συζητάμε κάπου, το τί τους έμεινε.

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.