Έλα ρε συ! Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο (2018)

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Να βάλω κι εγώ τον κατάλογο με τις προτάσεις μου:
Χρυσόστομος Τσαπραιλής, Παγανιστικές δοξασίες της Θεσσαλικής επαρχίας, εκδόσεις αντίποδες
Αλισσον Μπέχντελ, το θανατάδικο (graphic Novel)
Ο μικρός πρίγκιπας
Αν υπάρχει πρόβλημα με οποιοδήποτε, είμαι έτοιμη να το αντικαταστήσω.

Έχει να κάνει και με το οτι ο χρόνος για τις συμμετοχές είναι λιγος. Καλύτερα λίγοι και καλοί πάντως κατά την γνώμη μου.

Εγώ φέτος λέω να μη συμμετέχω, κυρίως γιατί δεν έχω τόσο χρόνο για διάβασμα, άσε που τις δύο προηγούμενες φορές εγώ διάβασα τα 4/6 από τα βιβλία και τα ταίρια μου 0/6. Μάλλον δεν προτείνω καλά βιβλία :)

Γρίλε μην απογοητεύεσαι. Μπορεί φέτος κάποιος να διαβάσει αυτό που έχεις να προτείνεις.

Εγώ έχω σταθεί τυχερή με τα ταίρια μου και τις 4 φορές που έχω συμμετάσχει. Προς το παρόν, είμαστε όλα τα μέλη γνωστά, οπότε θα διαβαστεί κάποια από τις προτάσεις σου, αν τελικά αλλάξεις γνώμη. :)
Κορτο, φέτος δεν μπήκε και στο goodreads, οπότε θα παίζει κι αυτό το ρόλο του, αλλά όπως τα λες, λίγοι και καλοί. :))

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Θα βάλω κάποια από τα βιβλία που διάβασα φέτος (και κάποια προτάθηκαν από μέλη εδώ μέσα :γιούπι: ) και μου άρεσαν, αλλά αν τυχόν έχουν διαβαστεί από το ζευγάρι που θα μου τύχει, θα προσθέσω και παλαιότερα αναγνώσματά μου. :)))

1. Τα δόντια της μυλόπετρας - Νίκος Κάσδαγλης
2. Ανάμισης Ντενεκές - Γιάννης Μακριδάκης
3. Άγριοι και πολιτισμένοι - Denis Diderot

Γρίλε, πάρε μέρος, μπορεί η δική μου εμπειρία να μην ήταν τόσο άσχημη (μόνο το περσινό αν θυμάμαι καλά πήγε άπατο από την πλευρά του ζευγαριού μου αρχικά), αλλά φέτος είναι πιο μικρό και πιο παρεϊστικο και με ελάχιστες πιθανότητες να μην διαβαστεί κάποια πρόταση. :ρ

:)

Ορίστε λοιπόν και οι δικές μου τρεις επιλογές:

1. Η πόλη των θαυμάτων - Eduardo Mendoza (Έχει κάμποσες σελίδες αλλά είναι καλό - Στην Πολιτεία είναι σε προσφορά)
2. Ιωάννης Άγγελος - Mika Waltari (Επίσης έχεις αρκετές σελίδες)
3. Locke & Key - Joe Hill (graphic novel από τον γιο το Stephen King)(Ο πρώτος τόμος υπάρχει και στα ελληνικά πιο οικονομικός).

Τα δύο βιβλία αν και μεγάλα είναι ευκολοδιάβαστα. Το graphic novel είναι ο πρώτος τόμος από μία σειρά πάρα πολύ ωραία με ιδιαίτερα σκίτσα.
Αν οι επιλογές μου δεν αρέσουν, φανούν μεγάλες ή αντιοικονομικές, μπορώ να τις αλλάξω.

Υ.Γ. Ήθελα να προτείνω των "Συλλέκτη" του Fowles αλλά είναι εξαντλημένο.

Last edited:
Οι προτάσεις μου για φέτος

1. Ερνέστο Σάμπατο: Το τούνελ
2. Τζόζεφ Ροθ: Ο θρύλος του Αγίου Πότη
3. Χαρούκι Μουρακάμι: Νορβηγικό δάσος

Θα ήθελα να μπω κι εγώ στην παρέα σας αυτή τη φορά. Οι βιβλιοπροτάσεις μου είναι:
1. Ζιλμπέρ Σινουέ: ''Ο προφήτης του Θεού''
2. Ρόζαμουντ Πίλτσερ: ''Ψάχνοντας για κοχύλια''
3. Τάσος Αθανασιάδης: ''Οι τελευταίοι Εγγονοί''

Ας πάρω και εγώ μέρος προτείνοντας κάποια από τα φετινά αγαπημένα που πληρούν και τις παραπάνω προϋποθέσεις:
1. De profundis- Όσκαρ Ουάιλντ
2. Μολλόυ- Μπέκετ
3. Φαρενάιτ 451- Ρέυ Μπράντμπερυ

υγ: @Βάγγυ άλλαξε επιτέλους τα βιβλία σου! (κάθε φορά τρέμω μην σε πετύχω :ρ )

Χαχα, ιπποποταμε δεσμεύομαι πολύ από τα πράγματα που προείπα. Αλλά εντάξει, μόνο η κλέφτρα των βιβλίων υπήρχε σε προηγούμενη λίστα μου, το μαγαζάκι των αυτοκτονιών και το the Quality of silence δεν τα έχω ξαναβάλει, μη με αδικείς. :) Το οποίο, αγγλικό αν τυχω με ταίρι που δε θέλει να έχει αγγλική επιλογή θα το αλλάξω ευχαρίστως. :)

Περιμένετε κι εμένα!!

1) Το βιβλίο κόλαση, του Κάρλο Φραμπέτι

2) Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα, του Τομ Ρόμπινς

3) Το κουρδιστό πουλί, του Μουρακάμι (που το γνώρισα χάρη στην Τσίου στον προηγούμενο γύρο :ναι: )

Κόρτο, θέλω να τύχω μαζί σου μια φορά επιτέλους!

Λοιπόν παιδιά λόγω του ότι σήμερα μου έτυχαν αρκετές υποχρεώσεις ίσως να μην προλάβω να κάνω την κλήρωση σήμερα. Αν δεν προλάβω ως αύριο το μεσημέρι θα φροντίσω να έχω ανακοινώσει τα αποτελέσματα. Συγνώμη :)

Δεν πειράζει Κόρτο. Μια ερώτηση μόνο. Το βιβλίο που θα διαβάσουμε έχει χρονοδιάγραμμα; Ή απλά πρέπει να το διαβάσουμε μέσα στο χρόνο;

Ελπίζω να πρόλαβα να δηλώσω συμμετοχή !!!

1. "Το Λάθος" Αντώνης Σαμαράκης

2. "Στο Δρόμο" Τζακ Κέρουακ

3. "Τα Εγκλήματα της Οδού Μοργκ" Έντγκαρ Άλαν Πόε

Αν όχι, δεν πειράζει, το αμέλησα γιατί είμαι πολύ "πνιγμένος" τους τελευταίους μήνες...

Η κλήρωση έγινε με 13 συμμετέχοντες (και ο Μπου μέσα :πάνω:). Είμαι χαρούμενος που πήρα μέρας για άλλη μια φορά και σας ευχαριστώ για τις συμμετοχές σας. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η φετινή διοργάνωση ήταν υποτονική. Ίσα-ίσα οι περισσότεροι συμμετέχοντες (και συμμετέχουσες φυσικά) είναι άτομα με παρουσία στο φόρουμ πράγμα που πιστεύω ότι θα τους κάνει πιο τυπικούς στην εκπλήρωση της υποχρέωσής του να διαβάσουν (ή έστω να προσπαθήσουν να διαβάσουν) ένα από τα βιβλία που έχει προτείνει το ταίρι τους.

Η υποχρέωση θυμίζω αφορά το να προσπαθήσει ο καθένας μας να διαβάσει (δηλαδή πρέπει ο καθένας μας έστω να ξεκινήσει να διαβάζει) ένα βιβλίο τουλάχιστον από αυτά που του προτάθηκαν. Δεν είναι υποχρεωμένος να του αρέσει, και αν του φαίνεται τόσο απεχθές ας το σταματήσει, αλλά πρέπει να το σχολιάσει στο νήμα του παιχνιδιού. Αυτός που έχει υποβάλει τις προτάσεις του πρέπει να έχει κατά νου ότι διαφορετικά άτομα προσλαμβάνουν διαφορετικά ένα έργο τέχνης.

Επιπλέον αν τα βιβλία που μας προτείνονται τα έχουμε διαβάσει ήδη, έχουμε το δικαίωμα να ζητήσουμε από το ζευγάρι μας να κάνει νέες προτάσεις στην θέση του (ή των) ήδη διαβασμένου βιβλίου.

Δεν υπάρχει αυστηρό χρονοδιάγραμμα για το ως πότε πρέπει να εκπληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας, αλλά καλό θα ήταν να το δρομολογήσουμε ως το Πάσχα.

Το νέο νήμα όπου θα σχολιάσουμε και χαρούμε (ή και το αντίθετο) για το αποτέλεσμα της κλήρωσης είναι αυτό εδώ

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.