Αγαπημένα ιστορικά μυθιστορήματα

εχω διαβασει αρκετα ιστορικα μυθιστορηματα..μου αρεσουν αρκετα μπορω να πω

εννοειται οτι στιβεν πρεσφιλντ κ "οι πυλες της φωτιας" ειναι στο τοπ!!του ιδιου επισης εχω διαβασει "ανεμοι πολεμου" κ "οι αρετες του πολεμου"..πολυ δυνατα κ αυτα αλλα σαν τις πυλες δεν ειναι!!

απο μαικλ κερτις φορντ εχω διαβασει πριν πολλα χρονια "η καθοδος των μυριων"

απο βαλεριο μασσιμο μανφρεντι θεωρω οτι το κορυφαιο ειναι "η ασπιδα της σπαρτης" (δεν εχω διαβασει βεβαια την τριλογια με τον Μεγα Αλεξανδρο)
απ τον ιδιο συγγραφεα εχω επισης διαβασει "ο χρησμος", "ο τυραννος των συρακουσων", "ο πυργος της μοναξιας" κ "ο χαμενος στρατος"..προσφατα αγορασα κ το "οι τελευταιες ημερες του καισαρα"

τελος εχω δει κ εναν αλλο συγγραφεα τωρα τελευταια, τον γκλυν αιλιφ με μια τριλογια που ετοιμαζει..τα δυο πρωτα εχουν εκδοθει.το πρωτο το αγορασα αλλα δεν το χω διαβασε "η γυναικα της σπαρτης" λεγεται κ το αλλο νομιζω σχετικο με την τροια ειναι

γενικως μια αδυναμια στα ΙΜ που αναφερονται στην αρχαια σπαρτη την εχω (εξ ου κ το νικνειμ :)) )

να πω κι εγω σαν νεος στο φορουμ εχω να προτεινω κατι ψιλα... αρχικα καταπληκτικη ιστορικη σειρα ειναι τα σαξονικα χρονικα του bernard cornwell που κυκλοφορουν απο τις εκδοσεις ψυχογιος. εχουν βγει μεταφρασμενα τα 4 πρωτα και ετοιμαζουν και το 5ο.
εξαιρετικο ειναι και το ο περιπλανωμενος ιπποτης του ιερου βιβλιου - α. ντοντσεφ εκδοσεις κεδρος
καλο και το το σημαδι του θεου - romain sardou εκδοσεις λιβανης και φυσυκα ο εκκλησιαστης των l. blisset εκδοσεις ταρυλος

Θα συμφωνήσω για Στίβεν Πρέσσφιλντ-"Οι Πύλες τις Φωτιάς" και Μίκα Βαλτάρι-στη δικιά μου έκδοση "Ο Αιγύπτιος" σκέτο :ρ

Άλλα αγαπημένα είναι το "Ένας σκούφος από πορφύρα"-Μάρω Δούκα και "Το τελευταίο κρασί"-Μαίρη Ρενώ

Aγαπημένο ιστορικό μυθιστόρημα είναι ο "Αετός στο χιόνι" του Wallace Breem σε υπέροχη έκδοση απο τον οίκο Θύραθεν.

ΥΓ: το κακό είναι ότι πρέπει να το αγοράσω πάλι , γιατί το έχω δανείσει και η τύχη του αγνοείται.

καλο και το το σημαδι του θεου - romain sardou εκδοσεις λιβανης και φυσυκα ο εκκλησιαστης των l. blisset εκδοσεις ταρυλος
Αλανον, εδώ μπορείς να σχολιάσεις πιο αναλυτικά τον "Εκκλησιαστή". Θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σου γνώμη. :)

Αναφέρατε ήδη κάποια δικά μου αγαπημένα. Θα προσθέσω τα εξής.
Ο Μαύρος Αγγελος του Μίκα Βαλτάρι. Οι τελευταίες ώρες της Κωνσταντινούπολης πριν την Αλωση.
Οι Σταυροφορίες του Νίκου Τσιφόρου. Εξαιρετική δουλειά- βομβαρδισμός ονομάτων και γεγονότων.
Στον Καιρό του Βουλγαροκτόνου της Πηνελόπης Δέλτα. Κλασσικό.
Ο Ταύρος από την Θάλασσα της Μαίρης Ρενώ. Μινωική Κρήτη.

προσφατα αγορασα κ το "οι τελευταιες ημερες του καισαρα"
Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που είναι γραμμένο, σαν ημερολόγιο ή μάλλον σαν σε παράλληλα ημερολόγια διαβάζουμε για τις τελευταίες μέρες και ώρες του Καίσαρα και των εχθρών και των δικών του ανθρώπων.

Last edited:
Πιθανόν να σας ενδιαφέρει και ένα πολύ πρόσφατα εκδομένο βιβλίο, που τιτλοφορείται ΤΑ ΕΠΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ:))
Απ' όσο ξέρω δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει στα βιβλιοπωλεία, ωστόσο κάποιοι μπορείτε να το εξασφαλίσετε από τον εκδοτικό οίκο "ΠΕΡΙΠΛΟΥΣ", που βρίσκεται στην Αθήνα. Εκτιμώ ότι σε λίγες μέρες θα δειγματιστεί και σε άλλους νομούς.
Όταν θα έχω αρκετά στοιχεία, θα ενημερώσω τη σελίδα με ξεχωριστό νημάτιο.

συγχαρητηρια δροσουλα :)
περιμενα την επισημη ανακοινωση ;). νομιζω οτι πρεπει σιγα σιγα να μας βαλεις στο πνευμα με ενα νημα

Γεια σου ρε Δροσούλα με τα ωραία σου! :πάνω:

Από τα πολύ αγαπημένα είναι το "Οι 10 μέρες που συγκλόνησαν τον κόσμο" του Τζων Ρηντ (αν και είναι χρονικό μάλλον παρά μυθιστόρημα)

Άλλο πολύ ωραίο ιστορικό μυθιστόρημα είναι οι "Μαυρόλυκοι" του Θανάση Πετσάλη-Διομήδη.

Από την παρουσίαση στο BiblioNet:
Στο επικό δίτομο μυθιστόρημα του Θανάση Πετσάλη - Διομήδη "Οι Mαυρόλυκοι" ιστορούνται οι πιο σκοτεινές σελίδες της ελληνικής ιστορίας: η εποχή της τουρκοκρατίας και της ενετοκρατίας. Άλλοτε επιδιώκοντας καλύτερες συνθήκες ζωής, άλλοτε αναζητώντας πνευματική φώτιση κι άλλοτε απλώς για να σώσουν τη ζωή τους, τα μέλη της οικογένειας των Μαυρολύκων περιπλανιούνται στην ηπειρωτική Ελλάδα, στα νησιά, στην Κρήτη, στην Κωνσταντινούπολη, έρμαια της κοινής σκληρής μοίρας του υπόδουλου ελληνισμού. Ταυτόχρονα, όμως, συμμετέχουν στα πρώτα δειλά βήματα σκιρτήματα της εθνικής αφύπνισης (1565-1670), μιας μακράς και επώδυνης διαδικασίας, που ωστόσο θα οδηγήσει τελικά στον Ρήγα Βελεστινλή και στον μεγάλο ξεσηκωμό του 1821.

"Oι Mαυρόλυκοι" αποτέλεσαν σταθμό στα ελληνικά γράμματα. H Aκαδημία Aθηνών βράβευσε το έργο κατά την πανηγυρική συνεδρία της 24ης Mαρτίου 1950 και απέδωσε επιγραμματικά το μέγεθός του: "Eδώ η Τέχνη και η Iστορία σφικτά χειροκρατούμεναι παρουσιάζουν ως εν πανοράματι τας περιπετείας του Γένους".

Οι πύλες της φωτιάς του Πρέσσφιλντ αλλά και ο Χαμένος στρατός του Μανφρέντι είναι απο τα αγαπημένα μου.
Πρόσφατα διάβασα του Θοδωρή Παπαθεοδώρου τις κόρες της λησμονιάς και ήταν σαν να άκουγα τον παππού μου να μου διηγείται τις μέρες του Εμφυλίου..συγκλονιστικό βιβλίο αν και το παρατράβηξε ο συγγραφέας και έβγαλε τρία ακόμα βιβλία εξίσου όμως καλά..

τ αγαπημένα μου είναι οι "πύλες της φωτιάς", " οι ανεμοι του πολέμου" και " το τέλος του εφιάλτη"

Τα ιστορικά μυθιστορήματα είναι από τα πιο αγαπημένα μου γιατι με μεταφέρουν σε άλλες εποχές τις οποίες και αντιλαμβάνομαι καλύτερα μέσω των διαφόρων προσωπικών ιστοριών. Πολύ δυνατό έργο - αν και όχι αυστηρά μυθιστόρημα- είναι το Γεννήθηκα το 1402 του Π. Κανελλόπουλου. Το συνιστώ σε όλους, όσοι έχουν ενδιαφέρον για τη βυζαντινή ιστορία και μπορούν να διαβάζουν ελληνικά και σε παλαιότερες μορφές τους γιατί το βιβλίο εμπεριέχει αυτούσιες πηγές και από κείμενα βυζαντινής εποχής.

Επίσης λατρεύω το Ιωάννης Άγγελος (ή Μαύρος Άγγελος παλαιότερα) με θέμα την Άλωση της Κων/πολης του Μίκα Βαλτάρι. Όταν το διάβασα ένιωσα ότι ήμουν κάτοικος της Πόλης όταν οι εχθροί ήταν προ των πυλών!
Δεν έχω διαβάσει τα υπόλοιπα δύο μυθιστορήματα που αναφέρονται σε αυτό το νήμα με θέμα την Άλωση αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα. Μόνο που η Ιερή Παγίδα της Βιτάλη έχει εξαντληθεί- δυστυχώς!

Το ιστορικό μυθιστόρημα ήταν το αγαπημένο μου είδος όταν ήμουν στην εφηβεία, έχω ένα ράφι γεμάτο βιβλία από τότε. Αργότερα το παραμέλησα σαν είδος και πλέον δε διαβάζω καθόλου τέτοιου είδους βιβλία αλλά κάποια είναι πολυαγαπημένα. Μου άρεσε πολύ ο τρόπος γραφής του Ρόμπερτ Χάρις και έχω διαβάσει αμέτρητες φορές την Πομπηία και το Ιmperium, στο οποίο πρωταγωνιστεί ο αγαπημένος Κικέρων. Επίσης μου άρεσαν πολύ Οι πύλες της φωτιάς και Οι τελευταίες αμαζόνες του Στίβεν Πρεεσφιλντ. Ο αγαπημένος μου ιστορικός συγγραφέας είναι όμως ο Βαλέριο Μασιμο Μανφρέντι. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα του τα βιβλία και να πρέπει να ξεχωρίσω κάποιο είναι η Χιμαιρα και το καταπληκτικό Ο τελευταίος Τύραννος των Συρακουσων.

Έχετε να μου προτείνετε ιστορικά μυθιστορήματα με θέμα τον Δεύτερο Παγκόσμιο, ολοκαύτωμα, κτλ?
Θέλω να αγοράσω αλλά όχι στην τύχη, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας .:)

Εγώ σου προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία με θέμα τον ΒΠΠ, "Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα" Δεν είναι ιστορικό, είναι όμως πολύ μικρό και τρυφερό και είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις μέσα από τα μάτια των μικρών παιδιών όλον εκείνο τον παραλογισμό. Αν όντως το διαβάσεις να μου πεις τη γνώμη σου :)

Εγώ σου προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία με θέμα τον ΒΠΠ, "Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα" Δεν είναι ιστορικό, είναι όμως πολύ μικρό και τρυφερό και είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις μέσα από τα μάτια των μικρών παιδιών όλον εκείνο τον παραλογισμό. Αν όντως το διαβάσεις να μου πεις τη γνώμη σου :)
Αλικη,αυτο το βιβλιο ηταν συγκλονιστικο...Δυο παιδακια,ενα Εβραιοπουλο του ΑΟΥΣΒΙΤΣ κ ενα γερμανοπουλο-παιδι του Διοικητη,συναντιωνται με μονο πραγμα να τους χωριζει,ενα συρματοπλεγμα...Εχει μεταφραστει σε πολλες γλωσσες.

Εκανα μερες να το ξεπερασω.Κ η αντιστοιχη ταινια,αν κ χωλαινε σε μερικα σκηνοθετικα ζητηματακια,ειχε συγκλονιστικες ερμηνειες απο τα δυο παιδακια.

Κ μαλιστα το εργο αυτο ,το συζητησαμε με τους μαθητες μου στην ΕΚΤΗ τις ημερες της 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥμε αφορμη το σχολιο ενος μαθητη που ειχε δει την ταινια.Καναμε δραστηριοτητες σχετικα με τν ΒΠΠ -μεσα απο κουιζ, τραγουδια,(ΒΕΜΠΟ,ΛΕΟΝΤΗΣ,ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ-το ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ κλπ)μαλιστα διοργανωσα κ διαγωνισμο με 2 νικητες-κι ο ενας νικητης κερδισε αντιτυπο του βιβλιου κι ο αλλος της ταινιας.

@ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑ ,το κομικ αυτο το εχω ακουσει για εξαιρετικη αλληγορια περι Ναζισμου.Αχ πειτε κι αλλα βιβλια για τν Β ΠΠ...Να το κανω ξεχωριστο Νημα??