Αγαπημένοι πίνακες

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
H Γένεση του Αδάμ, του Μικελάντζελο (Michelangelo), λεπτομέρεια από το φρέσκο της Καπέλα Σιξτίνα.

[Λεπτομέρειες με κλικ πάνω στον πίνακα (δεν υπάρχει το αντίστοιχο λήμμα στα ελληνικά)]

λεπτομέρεια: τα χέρια.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Είναι ένας πίνακας με βαθύ αποτύπωμα στην δυτική κουλτούρα κι έτσι, παρότι κλασικός και μιας άλλης εποχής, δίνει σταθερά υλικό στην ποπ κουλτούρα.

Αστραιος

Κοινωνός
@Παρωνύμιο

Λεπτομέρεια : Ο ομφαλός

Και μια ερώτηση: Πως τον απέκτησε ο Αδάμ...?

υ.γ. υπέροχος πίνακας

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Είναι ένας πίνακας με βαθύ αποτύπωμα στην δυτική κουλτούρα κι έτσι, παρότι κλασικός και μιας άλλης εποχής, δίνει σταθερά υλικό στην ποπ κουλτούρα.

Πράγματι, έχεις δίκιο. Δες κι εδώ για του λόγου σου το αληθές :)))) (4η από πάνω δική μου ΠΛΟΚΗ)

Πωλίνα

Κοινωνός
Στα τέλη του 16ου αιώνα, στον ναό του Αγίου Ιγνατίου Λογιόλα στη Ρώμη ο Giovanni Battista Gaulli (Baciccio) δημιούργησε μια τοιχογραφία στην οροφή και έδωσε την αίσθηση πως ανεβαίνει στον ουρανό ή κατεβαίνει στην κόλαση.

Το 1674, ο Andrea Pozzo ζωγραφίζει έναν φανταστικό τρούλο σε επίπεδο καμβά με την τεχνική του τετραγωνισμού -μια τεχνική στην οποία οι γραμμές υποχωρούν προς το κέντρο, ώστε τα αρχιτεκτονικά στοιχεία να φαίνονται σαν είναι επέκταση των τοίχων του κτιρίου με το αποτέλεσμα να είναι εκπληκτικό.

Για να συνειδητοποιήσετε το μέγεθος αυτού το έργου προσθέτω μερικά βίντεο από το εσωτερικό του ναού.

Βίντεο 1 (με σχολιασμό του έργου)

Βίντεο 2

Βίντεο 3

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Ένα κλασικό δείγμα της Αναγέννησης είναι κι ο παρακάτω πίνακας

"Η Γέννηση της Αφροδίτης" του Σάντρο Μποτιτσέλι -1480/85, Μουσείο Ουφίτσι - Φλωρεντία

Καλλίστη

Κοινωνός

Πρόκειται για έργο του Νικόλαου Γύζη. Ο χορός των μουσών.

Δεν μπορώ να πω πολλά για αυτόν τον πίνακα, παρά μόνο πως με γαληνεύει όποτε τον βλέπω.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Δυό πίνακες ανακάλεσα σήμερα το πρωΐ...

Ο ένας είναι του Προραφαηλίτη ζωγράφου Τζών Έβερετ Μιλέ η “Οφηλία” (1852) ...

Ο άλλος είναι του Μαξ Έρνστ “Ολόκληρη Η Πόλη” (1935-36)...με την χαρακτηριστική τεχνική του της χαλκομανίας...

Πωλίνα

Κοινωνός
Νικόλαος Γύζης, Γιάντες

από wiki
γιάντες < τουρκική yades (< yadetmek : θυμίζω) < περσική ياد أست (yād ast, θυμάμαι)

Υπέροχα μάτια έτοιμα να δακρύσουν

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ο Γύζης είναι ο πιο αγαπημένος μου Έλληνας ζωγράφος, μαζί με τον τεράστιο Ελ Γκρέκο, βέβαια.

Κι αυτός ο πίνακας είναι τόσο πολύ όμορφος, που απλά, δεν υπάρχουν λόγια....

Ίζι

Κυρά των Σκιών
O Καραβάτζιο είναι ο αγαπημένος μου απ' τους κλασσικούς, κυρίως για τον τρόπο που χειρίζεται το φως και τις λεπτομέρειες των προσώπων.

Η Kλήση του Αγίου Ματθαίου (The Calling of Saint Matthew 1599-1600) ήταν επί χρόνια ο αγαπημένος μου πίνακας

Για μένα ο πιο όμορφος και μυστηριώδης Χριστός στη ζωγραφική

Last edited:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
"Η Επιβίβαση για τα Κύθηρα" του Αντουάν Βατώ - 1717- Μουσείο Λούβρου, Παρίσι.

Χαρακτηριστικό δείγμα της ανέμελης ζωής των ευγενών πριν τη Γαλλική Επανάσταση....

Μπου το πιστεύεις ότι ήθελα να ανεβάσω κάτι απο Βατω;;;;

Το ταξίδι στα Κύθηρα.... Αυτό που δεν υπάρχει όπως λέει και ο μεγάλος Χορν, στην ταινία "Μια ζωή την έχουμε"....
Respect σε Μπου Ράντλι...

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
@ Νικόλα έχεις απόλυτο δίκιο για την ταινία, μπράβο που το θυμήθηκες!!

Πράγματι, τα Κύθηρα - ως τόπος γέννησης της Αφροδίτης - συμβολίζουν το ιδανικό, το άπιαστο της αθωότητας και του έρωτα....

Υπάρχει και τραγούδι όμως...

[video=youtube;o55rqInob4U]https://www.youtube.com/watch?v=o55rqInob4U&index=12&list=PLE8C75CF0FB07FE81[/video]

Last edited:

Μάρω

Όμορφο Νιάτο
Rene Magritte - The lovers

Και μερικές σκέψεις (για να μην πάει ξεροσφύρι ο πίνακας :))) )
Mου αρέσει ο σουρεαλισμός του Μαγκρίτ. Έχει μια απλότητα και φυσικότητα. Βλέπεις έναν πίνακά του και λες, "θα μπορούσε να είναι κι έτσι".
Δεν είναι κραυγαλέοι, σαν του Νταλί, που κάποτε φαντάζουν σαν ασυνήθιστα όνειρα.
Μέσα μου σχετίζω τον Μαγκρίτ με τον Εγγονόπουλο. Μου φαίνεται πως η ζωγραφική τους μοιάζει, αν και ο ένας είναι τόσο τρυφερός ενώ ο άλλος δωρικός.

Last edited: