Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Ασάρα

Κοινωνός
Ενα παραμυθάκι που έπεσε στα χέρια μου είναι η πρωτοχρονιάτικη αταξία του Μπέρτυ / είναι γουρουνάκι συμπαθεστατο. Συγγραφέας ο Κένεθ Γκράχαμ. Το γουρουνάκι ξεσηκώνει τους δυο φίλους του τα κουνελάκια να πουνε τα καλαντα στο κακο αφεντικο τους οποτε αυτος εξαπολυει τα σκυλια στο κατωπι να τα πιασει. Οτι πρεπει για μικρα παιδιά. Επίσης θα ψάξω επιτέλους το δώρο των μάγων που το χουν προτείνει τόσα παιδιά εδω μέσα! Να χα και τζάκι τι καλά θα ήτσν! Καλό αλλά μικρό είναι και το " a Christmas ? tree ?" από τον Ντικενς
Νομίζω το είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο όταν ήμουν μικρή και μου άρεσε!Είναι νομίζω ο ίδιος που έγραψε το Wind in the Willows

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Δεν έχω ιδέα αλλά το wind in the willows είναι μέσα στα μπεστ σέλερς παιδικών βιβλίων , οπότε θα ναι καλός ως συγγραφέας. Φέτος το δικό μας το Δηπεθε παρουσίασε ιστορίες του Παπαδιαμαντη χριστουγεννιάτικες όπως το χριστόψωμο και άλλες αλλά δεν πήγα δυστυχώς , περίπου την ίδια ώρα είχε το re-action την ταινία με συνεντεύξεις των συντελεστών και τραβηξε αρκετα. Του χρόνου θελω να βρω το δώρο των μάγων!! Για το οποιο έχω ακούσει παρά πολλά , συνέχεια λέω θα το βρω και δεν το βρίσκω και στο βιβλίο αυτο γίνεται αναφορά και στην ταινία secret santa με την τζενι Γκαρθ.

Last edited: