Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε;

Ακούτε Μουσική Όταν Διαβάζετε;

• Ναι

Votes: 30 34,1%
  • Όχι

Votes: 58 65,9%

• Total voters
    88
Τι όμορφο νήμα!!! Την Τετάρτη διάβαζα κι άκουγα την βροχή, με ηρεμούσε πολύ!
Φαντάζομαι οι περισσότεροι ακούν μουσική χωρίς λόγια/στίχους, κι εγώ συνήθως ακούω jazz.
Βέβαια είναι πολύ σπάνιες οι φορές που διαβάζω ακούγοντας κάτι και ακόμα πιο σπάνιες οι φορές που διαβάζω χωρίς να ακούω την αγριοφωνάρα του γείτονα!

Ας βάλουμε και κανένα βιντεάκι με κομμάτια που ακουμε!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
κι εγώ είμαι κάμποσο ροκ, αλλά αν έλεγα τώρα να βάλω λίγη μουσική καθώς διαβάζω μάλλον θα ήταν παλιό, καλό μπαρόκ π.χ. Buxtehude, ή λίγη τζαζ τύπου Herbie Mann...

Last edited:
Είναι ένα τα λογοτεχνικά μου απωθημένα η μουσική... Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να συνδυάσω το διάβασμα με κάποιο είδος μουσικής. Αλλά όλες μου οι προσπάθειες απέτυχαν παταγωδώς. Αποσυντονίζομαι τελείως. Επομένως, για μένα η ανάγνωση δεν πάει με μουσική υπόκρουση. Και σας ζηλεύω εσάς που απολαμβάνετε διάβασμα μετά μουσικής.:γρμβ:

Σημ.: Τώρα δε που άρχισα να διαβάζω και σε άλλες γλώσσες πέραν των ελληνικών, μιούζικ ιζ νοτ εν όψιον.

Last edited:
Προσωπικά,δεν ακούω πια μουσική στο διάβασμα.Κατά ένα παράξενο τρόπο αυτό που με βοηθούσε στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο,τώρα είναι μία ενόχληση για τα αφτιά μου. Παρ'όλα αυτά πολλές φορές ακούω αθλητικούς σταθμούς και μεταδόσεις αγώνων,από ένα σημείο και μετά εξαφανίζεται ο θόρυβος κι αν δεν μπει γκολ δε χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου!!

Διαβάζω πολύ στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Επομένως, πολύ συχνά είμαι αναγκασμένη να ακούω την τηλεφωνική συζήτηση του επιβάτη που έτυχε να κάθεται κοντά μου. τσκτσκ:
Αν έχω επιλογή, προσπαθώ να μην ακούω απολύτως τίποτα!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τελευταία ακούω αυτό.

(Την τελευταία και δυσκολότερη εξεταστική της σχολής την έβγαλα ακούγοντας Διάφανα Κρίνα. Είναι μια μπάντα που δεν θέλησα να ακούσω ποτέ ξανά, κι ούτε πρόκειται μάλλον)

Last edited:
Προσωπικά,δεν ακούω πια μουσική στο διάβασμα.Κατά ένα παράξενο τρόπο αυτό που με βοηθούσε στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο,τώρα είναι μία ενόχληση για τα αφτιά μου. Παρ'όλα αυτά πολλές φορές ακούω αθλητικούς σταθμούς και μεταδόσεις αγώνων,από ένα σημείο και μετά εξαφανίζεται ο θόρυβος κι αν δεν μπει γκολ δε χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου!!
Διαβάζεις με τον Αλέφαντο; :χαχαχα:

Και εγώ που μέχρι σήμερα με νόμιζα νορμάλ, που βγάζω και το ψυγείο από την πρίζα όταν διαβάζω!!! :χαχα:

Εξαρταται το βιβλιο αλλα γενικα δεν προτιμω τη μουσικη οταν διαβαζω.Τωρα τελευταια που διαβασα το χομπιτ ειχα βαλει το σαουντρακ απο την αντιστοιχη ταινια και αντε να με βγαλεις απο τον κοσμο του τολκιν μετα.Πανως οσοι μπορειτε και διαβαζετε με μουσικη σας προτεινω την παρακατω σελιδα που εχει μουσικη για ολες τις διαθεσεις http://www.kasetophono.com/.Ειμαι εθισμενη στη μουσικη και για αυτο θεωρω οτι πρεπει να δινεις την αναλογη αφοσιωση και προσοχη.

Τις περισσότερες φορές που θα ακούσω μουσική ενώ διαβάζω θα είναι instrumental...
Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα στην περίπτωση μου είναι όταν έφηβος διάβαζα τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών ακούγοντας Blind Guardian (Power Metal μπάντα από την Γερμανία, γνωστοί στο χώρο ως "παραμυθάδες") από το walkman μου...Είχα χαλάσει περισσότερα χρήματα για μπαταρίες παρά για την τριλογία :)

Το έχω ξαναγράψει σ' αυτό το νήμα, όταν διαβάζω, η μουσική με αποσυντονίζει. Σήμερα όμως επιχείρησα να συνδυάσω το διάβασμα με τη λίστα τραγουδιών "The sound of reading" που υπάρχει στο "Κασετόφωνο". Λέω, κομμάτια ειδικά επιλεγμένα για να συνοδεύουν την ανάγνωση είναι, μπορεί και να λειτουργήσει.
Και λειτούργησε!! :))))

Εξαρταται το βιβλιο αλλα γενικα δεν προτιμω τη μουσικη οταν διαβαζω.Τωρα τελευταια που διαβασα το χομπιτ ειχα βαλει το σαουντρακ απο την αντιστοιχη ταινια και αντε να με βγαλεις απο τον κοσμο του τολκιν μετα.Πανως οσοι μπορειτε και διαβαζετε με μουσικη σας προτεινω την παρακατω σελιδα που εχει μουσικη για ολες τις διαθεσεις http://www.kasetophono.com/.Ειμαι εθισμενη στη μουσικη και για αυτο θεωρω οτι πρεπει να δινεις την αναλογη αφοσιωση και προσοχη.
Αυτό!:)))
Κι αυτή είναι η κασέτα που λέω εγώ.
http://www.kasetophono.com/2013/12/the-sound-of-reading-2.html

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
οχι.δεν θέλω να ακούω τιποτα οταν διαβαζω.απολυτη ησυχία!

Nα υποθέσω λοιπόν πως δεν διαβάζεις πάνω σε τρένο, πλοίο, αεροπλάνο, λεωφορείο ή οποιοδήποτε άλλο μέσο μαζικής μεταφοράς, καθώς επίσης και πως δεν διαβάζεις σπίτι όταν άλλοι μαγειρεύουν, βλέπουν τηλεόραση ή ακούν ραδιόφωνο...

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
ακριβως.δεν μπορω,μου αποσπάται η προσοχή.. προσπαθησα στο μετρο μια φορά.δεν μπορω να μπω στον κοσμο του βιβλιου που διαβαζω οταν ακουω διαφορα γύρω μου.
δεν ξερω αν με καταλαβαινεις..

Σε καταλαβαίνω... εσύ καταλαβαίνεις πόσο πολύ αυτοπεριορίζεσαι, ή, μάλλον, πόσο πολύ περιορίζεις το χρόνο της ανάγνωσης βιβλίων;... Θέλω να πω, η απόλυτη ησυχία είναι ένα σπάνιο και δυσεύρετο ζητούμενο μες τη μέρα... και μες τη νύχτα, να σου πω...

...και κάπως έτσι, ξεκίνησα να ακούω μουσική διαβάζοντας, ακόμα και μέσα στο πιο θορυβώδες περιβάλλον, μουσική που συνδράμει στη συγκέντρωση και απομονώνει την περιρρέουσα καφρίλα, μουσική, εννοείται, δίχως λόγια...

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, αλλά πάντα θα ευγνωμονώ αυτόν που επινόησε τα ακουστικά :)

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
μια φορα εβαλα τ ακουστικα του κινητου στο μετρο αλλα ο θορυβος της αμαξοστοιχίας ηταν ισχυρότερος :( . παντως δεν κινουμαι και πολύ με τα μεσα μεταφορας,οπότε μικρό το κακό..
συνηθως διαβαζω το βραδυ πριν κοιμηθω,κυριακες πρωι με καφε και τα καλοκαιρια στην παραλια :)
ναι,αυτοπεριορίζομαι,δεν αντιλέγω. ισως καποια στιγμή να βελτιωθώ.