Ανέκδοτα

Γουίνστον Σμίθ

Όμορφο Νιάτο
Μου φαινεται αρκετά δύσκολο να γράψεις καλά ένα ανέκδοτο (τώρα που το σκέφτομαι μάλλον γι αυτό τα λένε και ανέκδοτα) όμως είπα να το ρίξω σαν ίδεα μπας και τσιμπήσει κανενας.Δεσμεύομαι να γράψω κι εγώ κανένα αλλά είναι κομματάκι δύσκολο να γράφεις ανέκδοτα και να προσποιείσαι ότι δουλεύεις...:)

Σ' ένα αεροπλάνο ήταν μια ομάδα σπασικλάκια από μια Λέσχη Βιβλίου· κάποια στιγμή ο κυβερνήτης ανακοινώνει έντρομος πως χάλασε ο ένας κινητήρας και πρέπει να ελαφρύνει το αεροσκάφος από τα πολλά βιβλία. Κανένα σπασικλάκι όμως δεν ήθελε να πετάξει τα βιβλία του κι έτσι έπεσαν στο κενό μαζί με αυτά (καλά, και με αλεξίπτωτο). Από κάτω ήταν ένα νησί με πεινασμένους σεξουαλικά άγριους...
Στο αεροπλάνο έμεινε μόνο ένα σπασικλάκι (το πιο έξυπνο και όμορφο), αν και είχε τα περισσότερα βιβλία. Αυτή ήταν η Καστάλια... (με το e-book) χοχο χο...

:))))

Γουίνστον Σμίθ

Όμορφο Νιάτο
Μια μέρα καθότανε ο Σατανάς στη σπηλια του στην κόλαση.''Ας πάω να δω τι κάνουν όλοι αυτοί που κουβάλησα εδώ μέσα'' λέει...Πετάει από πανω τους ,μόλις τον είδαν κατουρήθηκαν όλοι απ το φόβο τους...''Ερχεται ο Σατανάς ...ερχεται ο Σατανάς...''κρυφτηκαν σε λαγουμια, σπηλιές,εξαφανίστηκαν όλοι.Εμεινε μόνο ένας σε μια γωνιά ανεμελος κι έστριβε ενα μπάφο.Αιωρείται απο πάνω του ο Σατανας και φανερα εκνευρισμένος τον ρωτάει:''Tι κάνεις εκει;;''.''Στρίβω ρε φίλε στρίβω,δε βλέπεις;''''Φέρ' το δω''λέει ο Σατανάς και πάει στη σπηλιά του ενα ράκος.''Δε με φοβάται αυτός'' λεεί και για να γίνει πιο τρομακτικός βγάζει δεκαπέντε κερατα και εφτά βυζιά(!).Το σκηνικό επαναλαμβανεται με τους κολάσμένους περισσοτερο φοβισμένους και τον δικό μας το ίδιο ανεμελο.Παίρνει τον μπάφο, πίσω στη σπηλιά ο Σατανας βγάζει τ'άντερα του απ'έξω σκίζει τα φτερά του,πετάει απο πανω τους ,χάθηκαν όλοι...Ο δικός μας στη γωνιά ανέμελος.Αιωρείται απο πάνω του...''Τι κάνεις εκεί;''''Στρίβω ρε φίλε στρίβω,δε βλέπεις;''''Φέρ' το δω''λέει ο Σατανάς...''Μα καλα ρε φιλαράκι δε βλέπεις ότι σε πειραζει;.."

Καστάλια και Κόρτο

- Άστα βρε Κόρτο, τελευταία δεν έχω καθόλου κέφι για διάβασμα. Μάντεψε πόσα βιβλία διάβασα την περασμένη εβδομάδα.
- Κάτω από πενήντα;
- Τι πενήντα ρε συ, πλάκα μου κάνεις; Μόλις τριάντα οκτώ.
- Τα ίδια χάλια κι εγώ. Ξεκίνησα πριν κάνα δίωρο το "Πόλεμος και Ειρήνη" κι ακόμα να το τελειώσω.
- Α, όχι, αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί. Λοιπόν, προτείνω να πάμε το συντομότερο δυνατόν για μια καλή βιβλιότσαρκα, μπας και πάρουμε λίγο τα πάνω μας.
- Μέσα. Έχεις λεφτά;
- Όχι, αλλά θα πουλήσω τ'αμάξι. Εσύ;
- Έχω ήδη βάλει υποθήκη το σπίτι.

Ίζι και Μαργαρίτα

- Που είσαι βρε Μαργαρίτα και σε ψάχνω όλο τ'απόγευμα;
- Τι τρέχει;
- Καλύτερα να καθίσεις πρώτα. Άκου, βρήκα σ'ένα παλαιοβιβλιοπωλείο δύο αντίτυπα απ'την "Οργή" του Κινγκ.
- Παναγίτσα μου!!! Πες μου σε παρακαλώ ότι τα πήρες..
- Όχι ρε γαμώτο, δεν είχα αρκετά λεφτά πάνω μου και πήρα μόνο το ένα. Συγγνώμη.. Όμως έβαλα τον παλαιοβιβλιοπώλη να μου ορκιστεί ότι θα το φυλάξει το άλλο.
- Πιστεύεις ότι θα κρατήσει τον λόγο του;
- Τι να σου πω.. Καλύτερα να βιαστείς πάντως.
- Τρέχω!!!
- Και που'σαι, Μαργαρίτα; Αν δεν το βρεις, θέλω να μου υποσχεθείς ότι θα φανείς δυνατή.

:ρ

Last edited:

Καστάλια

Κοινωνός
Κάλλιο να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα. Αύριο το πρωί ξεκινώ να διαβάζω "Πήτερ Παν", "To νησί των θησαυρών", "Captain Blood" και το "Princess Bride". Μέχρι το απόγευμα λογαριάζω να είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω κάθε κακοήθεια, έστω και μονόφθαλμη (εγώ, όχι η κακοήθεια), να δούμε αν σας βαστάει. Χοχοχο! Και ένα μπουκάλι ρούμι.

Σ' ένα αεροπλάνο ήταν μια ομάδα σπασικλάκια από μια Λέσχη Βιβλίου· κάποια στιγμή ο κυβερνήτης ανακοινώνει έντρομος πως χάλασε ο ένας κινητήρας και πρέπει να ελαφρύνει το αεροσκάφος από τα πολλά βιβλία. Κανένα σπασικλάκι όμως δεν ήθελε να πετάξει τα βιβλία του κι έτσι έπεσαν στο κενό μαζί με αυτά (καλά, και με αλεξίπτωτο). Από κάτω ήταν ένα νησί με πεινασμένους σεξουαλικά άγριους...
Στο αεροπλάνο έμεινε μόνο ένα σπασικλάκι (το πιο έξυπνο και όμορφο), αν και είχε τα περισσότερα βιβλία. Αυτή ήταν η Καστάλια... (με το e-book) χοχο χο...

:))))
Τι να σου πω παιδί μου... Για να καταλάβω, έβαλες τον τσούρμο να πάει διακοπές σε εξωτικά νησιά, με όλα τα βιβλία τους και με εξαιρετική παρέα, και την αφεντιά μου την έστειλες ταξίδι στο άγνωστο, μόνη σαν το λεμόνι, χωρίς ούτε μισό άτομο να θαμπώνω με την τρομεροσύνη μου; Δηλαδή αν δε με συμπαθούσες, τι μοίρα θα μου ετοίμαζες; Να ξεχωρίζω τα σύμφωνα από τα φωνήεντα των μακαρονιών στο άσυλο των τρελών φιλολόγων;

Last edited:

Γουίνστον Σμίθ

Όμορφο Νιάτο
Καστάλια και Κόρτο

- Άστα βρε Κόρτο, τελευταία δεν έχω καθόλου κέφι για διάβασμα. Μάντεψε πόσα βιβλία διάβασα την περασμένη εβδομάδα.
- Κάτω από πενήντα;
- Τι πενήντα ρε συ, πλάκα μου κάνεις; Μόλις τριάντα οκτώ.
- Τα ίδια χάλια κι εγώ. Ξεκίνησα πριν κάνα δίωρο το "Πόλεμος και Ειρήνη" κι ακόμα να το τελειώσω.

Ο Γούντι Άλλεν πάντως το διάβασε σε είκοσι λεπτά...και αποφάνθηκε "Αφορά στη Ρωσία"

Last edited by a moderator:

Γουίνστον Σμίθ

Όμορφο Νιάτο
Μάλλον κανει χιούμορ ότι διαβάζεις πολύ γρήγορα;Όπως και να χει μάλλον ερμήνευσατε τη λέξη ανέκδοτα σαν "inside jokes".

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Μάλλον κανει χιούμορ ότι διαβάζεις πολύ γρήγορα;Όπως και να χει μάλλον ερμήνευσατε τη λέξη ανέκδοτα σαν "inside jokes".
Όχι αναγκαστικά. Κάλλιστα θα μπορούσε να έγραφε από λάπτοπ στο μπαλκόνι του

Έχεις δίκιο, Γουίνστον. Έπρεπε να το ρίξω στα εφήμερα.

Όχι αναγκαστικά. Κάλλιστα θα μπορούσε να έγραφε από λάπτοπ στο μπαλκόνι του
:χαχα:

Γουίνστον Σμίθ

Όμορφο Νιάτο
Ήτανε δυο καουμπόυ πανω στα άλογα τους και καθώς πηγαίνανε βρήκαν ενα Ινδιάνο ξαπλώμένο κάτω.
"Τον βλεπεις ;Έτσι κάνουν αυτοί...κολλάνε το αυτί τους στο έδαφος και ακούνε τι έρχεται από πόλυ μακριά."λέει ο ένας.Εκείνη τη στιγμή ακούγεται ο Ινδιάνος να λέει:"Mια άμαξα...ένα άλογο μάυρο και ενα άλογο άσπρο..."
"Ρε συ...αυτός είναι πολύ καλός" λέει ο αλλος.
"Πέρασε από πάνω μου πριν μισή ώρα" ακούγεται ξανά ο Ινδιάνος...

Πολύνιους

Κοινωνός
Το μπλακ χιούμορ είναι σαν τα πόδια. Δεν έχουν όλοι
:χαχα: :ρ

(δεν κατάλαβα ότι γράφαμε δικά μας :ρ )

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Τα καλύτερα ανέκδοτα

— Μπαμπά, μπαμπά! Τί είναι αυτό που φαίνεται εκεί μέσα στην θάλασσα;
— Υπερωκεάνιο, παιδί μου.
— Αλήθεια; Τί παράξενη λέξη! Και πώς γράφεται;!
— Τώρα που το βλέπω καλύτερα, μάλλον πλοίο είναι...

Last edited by a moderator:

Πωλίνα

Κοινωνός
Πώς τσακώνονται οι βιβλιοθηκάριοι;
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!
-Σσσσσσς!

ΔημήτρηςΜεσ

Όμορφο Νιάτο
- Συγνώμη που σε πλήγωσα,σε θέλω πίσω..
- ­Πάρε ένα ποτήρι..
- ­Πήρα..
- ­Πέτα το κάτω..
- Το πέταξα..
- ­Έσπασε;
- ­Όχι..
- ­Έτσι έσπασες και την καρδ...ΟΧΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ!

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Σε ένα ορεινό, χιονισμένο χωριό της Κοζάνης...
Ο φίλος στο σπίτι του φίλου ζητά κάτι για να πιει...

— Θα κεράσεις τπτ να πιούμε; Έτσι θα τη βγάλουμε;
— Δεν έχω ρε συ...
— Άστ' αυτά! Κι εκείνο το μπουκάλι στο ντουλάπι; Τσίπουρο δεν είναι;
— Ναι είναι, αλλά το έχω μισό-μισό με τον αδελφό μου...
— Ε οκ, βάλε μου ένα ποτηράκι από το δικό σου μισό.
— Δεν γίνεται· το πάνω μισό είναι το δικό του...
— Καλά! Βάλε ένα καλαμάκι και τράβα λίγο από το δικό σου κάτω μισό και δως μου ένα ποτηράκι!
— Ρε φίλε δεν γίνεται ούτ' αυτό· δεν μ' αφήνει να περνάω από το δικό του...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Τρεις βουδιστές μοναχοί ρώτησαν τον Προκόπη Παυλόπουλο:
— Δάσκαλε, πώς θα θα φτάσουμε στην αταραξία;
Τότε αυτός χαμογέλασε αινιγματικά και χάιδεψε ένα χρυσάνθεμο...