Αναγνωστική ταχύτητα

Με έχω χρονομετρήσει κι ο μέση ταχύτητά μου είναι γύρω στις 60 σελίδες την ώρα. Εξαρτάται κι απ το βιβλίο φυσικά. Εχω διαβάσει πολυ γρηγορα διαφορα βιβλια που ηθελα απλα να τα ξεπεταξω ή να φτασω στο τελος. Αλλά με όσα μ αρέσουν δε βιάζομαι. Διαβαζω γυρω στις 100-150 σελιδες την ημέρα. Δεν μπορώ να διαθεσω παραπάνω απο δυο ώρες. Αν γνωριζω από πριν ότι δε θα αφιερωσω μια ολοκληρη ωρα στο βιβλιο χωρις να το διακοψω, δεν ξεκινάω καν να το διαβαζω. Φυσικά δεν ήταν λιγες οι φορές που δεν υπηρχε περιπτωση να αφησω βιβλιο απο τα χερια μου αν δεν το εφτανα στο τελος. Εκει δε με ενοιαζε ουτε να ξενυχτησω ουτε τιποτα. Αλλα μετα απο λιγες μερες, το ξαναπιανα απ την αρχη.

Προσωπικά διαβάζω με κανονική προς γρήγορη ταχύτητα, αλλά αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι να διαβάσω προσεκτικά κάθε σελίδα. Όμως, θα ήθελα να διαβάζω με μεγαλύτερη ταχύτητα για να καλύπτω περισσότερες σελίδες σε μικρό χρονικό διάστημα. Όσες φορές δοκίμασα να διαβάσω γρήγορα, παρατήρησα ότι ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες απ' τη συνείδησή μου, ενώ έχω πράγματι διαβάσει τη συγκεκριμένη πρόταση που τις περιέχει, μια και ποτέ δεν "πηδάω" κομμάτια.
Έχω αγοράσει βιβλία με οδηγίες για "ταχύτερη ανάγνωση", αλλά δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό όσο κι αν ακολούθησα τις τεχνικές που περιγράφουν. Δεν ξέρω αν φταίνε αυτά ή εγώ :))))

και εγώ είμαι σαν τη Λορένα, διαβάζω πάρα πολύ γρήγορα γενικώς. απο ενα περιοδικό , ενα νήμα έως ενα λογοτεχνικό βιβλίο!δεν έχω χρονομετρήσει βέβαια την αποδοσή μου και δεν με ενδιαφέρει.

αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μην διαβάζω τόσο γρήγορα γιατί νιώθω οτι χάνω λεπτομέρειες απο ένα βιβλίο πάνω στη βιασύνη μου να το τελειώσω, ιδίως εάν είναι βιβλίο που μου αρέσει πολύ!

Ως παιδί διάβαζα πολύ (3 βιβλία τη βδομάδα περίπου). Και επειδή ήταν αδύνατο να αγοράζω συνέχεια καινούρια βιβλία, ξαναδιάβαζα όσα μου άρεσαν ή δανειζόμουν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου! Τώρα, λόγω και της δουλειάς διαβάζω ανάλογα με τις αντοχές μου.. Συνήθως μιάμιση ώρα τη μέρα, δηλ. περίπου 90 σελίδες, και όχι κάθε μέρα. Πάντως δεν μπορώ να κρατήσω βιβλίο πάνω από δέκα μερες, αυτό σημαίνει ότι δεν με τραβάει καθόλου οπότε το παρατάω. Το ρεκόρ μου είναι ο Χάρι Πότερ και το κύπελλο της φωτιάς σε μια μέρα (με διάλειμμα για φαγητό)! Θυμάμαι πήγαινα 3η Λυκείου και ήταν περίοδος Χριστουγέννων.. Αν και έπρεπε να διαβάσω για τις πανελλήνιες δεν μπορούσα να το αφήσω με τίποτα!

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, το λεγόμενο "γρήγορο διάβασμα" δεν είναι στην ουσία γρήγορο, αλλά επιλεκτικό. Δηλαδή, αν διαβάσουμε γρήγορα, χάνουμε τις λεπτομέρειες. Επομένως, διαβάζοντας γρήγορα, επιλέγουμε συγκεκριμένα κομμάτια που θα δώσουμε την προσοχή μας, με αποτέλεσμα όντως να περνάμε πιο γρήγορα τις σελίδες. Άρα, μήπως δεν υπάρχει καν "γρήγορη ανάγνωση", αλλά μονάχα "γρήγορος τρόπος ανάγνωσης";

Ένα καλό βιβλίο για εμένα, πρέπει να σου προκαλεί το εξής συναίσθημα: Να μην θέλεις να τελειώσει η σελίδα που διαβάζεις, αλλά ταυτόχρονα να θέλεις να πας στην επόμενη.
Προσωπικά, πάντα ανάλογα με το μέγεθος της σελίδας-γραμματοσειράς, ο μέσος όρος μου είναι 40 σελίδες την ώρα. Είμαι λίγο αργός, γιατί δεν κάνω απλή ανάγνωση, αλλά προσπαθώ να το αφομοιώσω.

Εξαρτάται από το τι διαβάζω, πόσο μου αρέσει και πόσο εύκολο να το κατανοήσω είναι. πιστεύω όμως ότι κινούμαι στις 40-60 σελίδες την ώρα σε μυθιστόρημα ή ιστορία.

Ανάλογα την διάθεση και το περιεχόμενο του βιβλίου. Πχ την Τετάρτη διάβασα Σεξπηρ - Ιούλιος καίσαρας (περίπου 130 μικρές σελίδες), Σεξπηρ - Ριχάρδος Β΄ (επίσης 130 μικρές σελίδες) και Το θηρίο στην ζούγκλα (100 και κάτι σελίδες, αλλά δυσνόητο βιβλίο) και το "γέρος και η θάλασσα" (100 σελ). Χτες το βράδυ διάβασα Μουρακάμι - Νότια των συνόρων δυτικά του ήλιου (300 σελίδες) σε ακριβώς 2 ώρες. Ένα άλλο παράδειγμα είναι Nesbo - Λεοπάρδαλη (700 σελ) σε δύο μέρες και Μαν - Μαγικό βουνό (σύνολο περίπου 1000 σελίδες) μου πήρε περίπου ένα μήνα. Νομίζω ότι η μέση μου ταχύτητα είναι 60 με 70 σελίδες την ώρα.

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Αυτό το τόπικ συνεχίζει να μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη. Διαπίστωσα αυτές τις ημέρες ότι ακόμα και όταν διαβάζω εντελώς απερίσπαστη και χαλαρή, δεν μπορώ να ξεπεράσω τις 20 σελίδες την ώρα. Θέλω να αφομοιώνω κάθε τι που διαβάζω και να φέρνω στο νου μου εικόνες για τα πάντα.