Αναζήτηση: Λογοτεχνία επικής φαντασίας

Μετά από συζήτηση με τον Αστράρχη και την αποστολή ενός δικού του έργου με τέτοια θεματολογία, αποφάσισα να αναζητήσω τα φώτα σας και να μου προτείνετε βιβλία επικής φαντασίας. Μέχρι τώρα θαύμαζα αυτό το ρεύμα σχεδόν αποκλειστικά στην ζωγραφική, μα θέλω να καταπιαστώ και με την ανάλογη λογοτεχνία.

Δεν ξέρω καν αν λέω σωστά το συγκεκριμένο είδος τέχνης, μα αναφέρομαι σε έργα με θέμα τους δυναμικές γυναίκες μιας φανταστικής εποχής με επικά στοιχεία, δηλαδή πολεμίστριες, ιέρειες, Αμαζόνες κτλ... Και, εννοείται, και τους αντίστοιχους αρσενικούς τους ήρωες. Ιστορίες σε πανάρχαια δάση και μυστηριακά κάστρα, ιστορίες με δράκους και τέρατα..

Και επειδή μάλλον θα μου προτείνετε τον Άρχοντα ή το GOT, θα ήθελα κάτι που να μην έχει οπτικοποιηθεί, τουλάχιστον όχι πρόσφατα.

Επειδή, φαντάζομαι, θα υπάρχουν αρκετοί από εσάς με τέτοια αναγνώσματα εδώ μέσα, θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας. :)

Ένα κλασικό μοτίβο στην ηρωική φαντασία είναι ο (συνήθως άγριος-πρωτόγονος-βάρβαρος) ήρωας που αναδεικνύεται μέσα από μια σειρά (σχετικά) αυτοτελών περιπετειών. Μερικοί κλασικοί ήρωες αυτού του μοτίβου:
  • Μόγλις του βραβευμένου με νόμπελ (1907) Ράντγιαρντ Κίπλινγκ (1865-1936). Ένα παιδί μου μεγαλώνει με μια αγέλη λύκων μπλέκει σε μια σειρά περιπετειών στην ινδική ζούγκλα στα μέσα του 19ου αιώνα
  • Ταρζάν του Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ (1875-1950). Αντίστοιχα με τον Μόγλι (με στοχευμένο όμως ένα πιο ενήλικο κοινό). Ο Ταρζάν γιος Άγγλου αριστοκράτη μεγαλώνει στην κεντροαφρικανική ζούγκλα των αρχών του 20ου αιώνα. Τα πρώτα 4 μυθιστορήματα (Ο Ταρζάν των πιθήκων, Η επιστροφή του Ταρζάν, Τα θηρία του Ταρζάν και Ο γιος του Ταρζάν) αποτελούν έναν ενιαίο μύθο, για να ακολουθηθούν από ένα πλήθος (20 γραμμένα από τον Μπάροους και δεκάδες από άλλους συγγραφείς) από άλλα μυθιστορήματα που ανήκουν πια καθαρά στην Ηρωική Φαντασία. Προσωπικά έχω διαβάσει μόνο τα 3 πρώτα και το 4ο το εγκατέλειψα στη μέση για κάποια καλύτερη στιγμή. Έχουν περάσει κάπου 13 χρόνια αλλά η καλύτερη στιγμή δεν ήρθε ακόμα :ρ. Με τον Ταρζάν έχουμε την εμφάνιση της παλπ-ενήλικης ηρωικής φαντασίας
  • Κόναν του Ρόμπερτ Έρβιν Χάουαρντ (1906-1936). Γνωστός και μη εξαιρετέος, πρωταγωνιστεί σε μια σειρά από διηγήματα και νουβέλες σε έναν φανταστικό κόσμο που αποτελεί ένα κολάζ βασιλείων εμπνευσμένων από διαφορετικές ιστορικές περιόδους (η Στυγία από την Αρχαία Ρώμη, η Ακυλωνία από την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, το Τουράν από τα τουρανικά βασίλεια κτλ)
  • Κουλ (ή Καλ) Ξανά του Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ στο ίδιο στυλ με τον Κόναν (άλλωστε η πρώτη ιστορία του Κόναν βασίστηκε σε ένα διήγημα του Κουλ που απορροφήθηκε από τον εκδότη του Χάουαρντ)
  • Έλρικ του Μελνιμπονέ του Μάικλ Μούρκοκ (1939-). Ο Μουρκοκ παρουσιάζει τον καταραμένο ήρωα, τον αιώνιο πρόμαχο. Αυτός με λίγα λόγια είναι καταδικασμένος να εμφανιστεί σε κάποιο σημείο του πολυσύμπαντος όπου η ισορροπία ανάμεσα στις δυνάμεις του Νόμου και αυτές του Χάους έχει φτάσει σε οριακό σημείο και δρώντας είτε ως υπηρέτης του Νόμου είτε του Χάους να δώσει αυτήν την ελάχιστη ώθηση ώθηση που απαιτείται ώστε να ανατραπεί και να ισορροπήσουν οι αντίθετες δυνάμεις σε ένα νέο σημείο. Η διαδικασία όμως αυτή θα τον καταστρέψει όπως και όλους τους γύρω του γιατί οι θεοί και του Νόμου και του Χάους είναι μικρόψυχοι και αδιάφοροι για τους υπηρέτες τους. Ο Έλρικ είναι ο πρώτος από μια σειρά "αιώνιων" προμάχων και φυσικά ο καλύτερος. Οι περιπέτειες του περιγράφονται κυρίως σε μια σειρά 6 (+1) βιβλίων στα ελληνικά.
  • Κόρουμ: Ο δεύτερος κατα σειρά αιώνιος πρόμαχος, Ενώ ο Έλρικ είναι με το χάος αυτός είναι με τον νόμο. Άλλα 6 βιβλία χωρισμένα σε 2 τριλογίες. Ειδικά η δεύτερη τριλογία είναι αρκετά καλή.
  • Χόκμουν: Άλλος ένας Αιώνιος με μόλις 4 βιβλία, από τα οποία έχω διαβάσει μόνο το 1, πολύ κατώτερος από τους άλλους 2.
  • Ερεγκόζι: και αυτός είναι αιώνιος πρόμαχος, αρκετά διαφορετικός από τους 3 προηγούμενους και ίσως ο πιο συμπαθητικός από τους 4 τους. Πρωταγωνιστεί σε 3 αυτοτελή βιβλία.
η συνέχεια στο επόμενο....:)

Κατ'αρχήν οι εικόνες που έβαλες μου θύμισαν αμέσως το ζωγράφο Κάσπαρ Φρήντριχ εκπρόσωπο του γερμανικού ρομαντισμού.
Κινούμενος σε αυτό το πλαίσιο προτείνω:
"Πάρσιφαλ" του Κρετιέν ντε Τρουά-12ος αι.-εκδ."Ωκεανίδα"
"Το τραγούδι των Νιμπελούγκεν"-αγνώστου-1200π.
"Τριστάνος και Ιζόλδη" του Γκοτφριντ φον Στρασμπουργκ-τέλη 12ου αι.
είναι τα έργα που ενέπνευσαν τον Βάγκνερ

ακόμη έχουμε
"Τα ποιήματα του Οσσιανού" του Τζαίημς Μάκφερσον-1760π.
"Γάμος του Ουρανού και της Κόλασης"-Ουίλλιαμ Μπλέικ-1790
σε αντίστοιχο ρομαντικό πνεύμα υπάρχουν τα "Ρενέ","Αταλά" του Σατωμπριάν και "Βουκολικά","Ελεγείες" του Αντρέ Σενιέ μονό που ο πρώτος ασχολείται με τους Ινδιάνους της Αμερικής κι ο δεύτερος με αρχαία Ελλάδα και Ρώμη.

Last edited:
Το συγκεκριμενο ειδος ειναι απο τα αγαπημενα μου Ρεγινορα. Μονο μια συμβουλη, εχει τεραστιο ευρος η επικη φαντασια και ορια που συχνα δυσκολα ξεχωριζουν. O Κοναν, για παραδειγμα, δεν ανηκει στην επικη φαντασια. Αλλα θα πρεπει να διαβασεις ενα ευρος καλων βιβλιων για να μπορεις να αποφασισεις ποιο στυλ σε γοητευει περισσοτερο.
Απο Michael Moorcock υπαρχουν πολλα αξιολογα πραγματα, αλλα ΜΗΝ ξεκινησεις με τον Ελρικ. Θα σου φανει καπως "ατεχνο", και ειναι πραγματι καπως ατεχνο, μιας και η πραγματικη του γοητεια βρισκεται αλλου (ειναι μεγαλη συζητηση το γιατι, επιγραμματικα να σου πω οτι ειναι απο τα πρωτα του και μαλιστα εχει υλικο που ειναι γραμμενο κυριολεκτικα στο ποδι. Δεν μειωνω το συγκεκριμενο εργο, απλα τονιζω μερικα πραγματα ωστε να μπορεσεις να το εκτιμησεις κια να μην το πεταξεις στα σκουπιδια). Μαλλον ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με τον Κορουμ, να συνεχισεις με Χοκμουν, και επειτα να διαβασεις τα Ελρικ. Βεβαια, μιας και ειναι μερος μιας 17λογιας περιπου, το πιθανοτερο ειναι οτι θα διαβασεις και υπολοιπα και θα ξεφυγεις, στα υπολοιπα βιβλια, απο την αυστηρη επικη φαντασια, αλλα αυτο δεν ειναι κακο, το αντιθετο. Αν διαβαζεις στα αγγλικα εχω τα περισσοτερα βιβλια απο Moorcock, και μπορω να σου δανεισω.
Βεβαια δεν ξερω γενικα και το τι ακριβως ζητας. Θα μπορουσες να πας και σε πραγματικα παλια λογοτεχνια, στους μυθους του βασιλια Αρθουρου για παραδειγμα (εχω κατα νου συγκεκριμενο συγγραφεα που δεν μπορω να θυμηθω με τιποτα, πρεπει να βρω τα βιβλια μου). Θα μπορουσες να πας ακομα πιο πισω, ο Beowulf ειναι ενα καταπληκτικο επος, και αξια σαφως μεγαλη. Αν και το πιθανοτερο ειναι οτι δεν γνωριζεις αρχαια αγγλικα, θα σου προτεινα να βρεις εκδοση που εχει και τα δυο κειμενα, αρχαιο (καλα, μην φαντασεις, οταν λεμε αρχαια αγγλικα εννοουμε αγγλικα του 8ου αιωνα. Και οχι προ χριστου) αλλα και το μοντερνο σε αντιπαραβολη.

Προσωπικά δηλώνω λάτρης (τρέχουν και τα σάλια μου) για εικόνες αυτού του είδους. Αναγνώσματα δεν έχω και περιμένω (όπως οι υπόλοιποι) προτάσεις !!

Ωχ, αισθάνομαι λίγο ως ηθικός αυτουργός. Όντως το είδος έχει τεράστιο εύρος και κάποια στιγμή θα πρέπει να πας σε αγγλικό κείμενο (δεν μεταφράζονται όλα). Βέβαια υπάρχει το θέμα ότι στα περισσότερα που έχω υπόψιν μου οι γυναίκες περιορίζονται σε πιο «δεύτερους» ρόλους (πράγμα που προσωπικά με δυσαρεστεί). Θεωρώ πως μια ωραία αν και μεγάλη σειρά που παρουσιάζει γυναίκες δυναμικές είναι ο Τροχός του Χρόνου του Robert Jordan. Επίσης οι γυναίκες στην τριλογία (+2 μικρές νουβέλες) Riyria Revelations του Michael J. Sullivan είναι εξαιρετικά δυναμικές χωρίς βέβαια να ξεφεύγουν από τους παραδοσιακούς ρόλους τους. Με καθαρά γυναίκα δυναμική πρωταγωνίστρια εκείνο που θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις είναι η τριλογία Mistborn του Brandon Sanderson, απλά δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω ακόμη! Θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά για οτιδήποτε άλλο και θα σου το προτείνω!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εγώ ψηφίζω Έλρικ - και γιατί δεν έχω διαβάσει τίποτε άλλο από επική φαντασία. Βέβαια, οι γυναικείοι χαρακτήρες είναι ψιλοχάλια, με εξαίρεση την ονειροκλέφτρα στο "Κάστρο του Μαργαριταριού".

@Ίζι
Καλός ο Έλρικ αλλά αφού έχεις ήδη κάνει το πρώτο βήμα θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα άλλα που πρότεινα! Πιστεύω θα σου αρέσουν!

Ξεχασα κατι βασικο. Μην απορριπτεις βιβλια που εχουν γινει ταινιες. Το Hobbit ειναι ενα πολυ ομορφο βιβλιο, και στον Αρχοντα θα βρεις πολλες γυναικες ηρωιδες. Βεβαια μπορεις να κανεις το μεγαλο βημα και να διαβασεις κατευθειαν το Σιλμαριλιον, εκει δεν υπαρχει κεντρικος ηρωας, ειναι απλα μια συλλογη μυθων, η μυθολογια του κοσμου του Τολκιν, και θα δεις και ηρωες και ηρωιδες. (Επαναλαμβανω οτι αν ξερεις καλα αγγλικα ειναι προτιμωτερο να διαβασεις τις αρχικες εκδοσεις).

Ωχ, αισθάνομαι λίγο ως ηθικός αυτουργός. Όντως το είδος έχει τεράστιο εύρος και κάποια στιγμή θα πρέπει να πας σε αγγλικό κείμενο (δεν μεταφράζονται όλα). Βέβαια υπάρχει το θέμα ότι στα περισσότερα που έχω υπόψιν μου οι γυναίκες περιορίζονται σε πιο «δεύτερους» ρόλους (πράγμα που προσωπικά με δυσαρεστεί). Θεωρώ πως μια ωραία αν και μεγάλη σειρά που παρουσιάζει γυναίκες δυναμικές είναι ο Τροχός του Χρόνου του Robert Jordan. Επίσης οι γυναίκες στην τριλογία (+2 μικρές νουβέλες) Riyria Revelations του Michael J. Sullivan είναι εξαιρετικά δυναμικές χωρίς βέβαια να ξεφεύγουν από τους παραδοσιακούς ρόλους τους. Με καθαρά γυναίκα δυναμική πρωταγωνίστρια εκείνο που θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις είναι η τριλογία Mistborn του Brandon Sanderson, απλά δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω ακόμη! Θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά για οτιδήποτε άλλο και θα σου το προτείνω!
:πάνω::πάνω::πάνω:

Υπέροχο αυτό το νήμα, και ο ηθικός αυτουργός έκανε πολύ καλά και σε παρακίνησε να εξερευνήσεις αυτό τον απίστευτα πλούσιο κόσμο. Όλα τα βιβλία είναι ωραία και μας χαρίζουν ευχάριστες ώρες, αλλά ιδίως αυτό το είδος από τη φύση του είναι... επικό, θα έλεγα, κυριολεκτικά πλάθει νέους κόσμους, η φαντασία ανακαλύπτει ορίζοντες που δε φανταζόμασταν... Και επειδή τα περισσότερα βιβλία ανήκουν σε σειρές, θα ανακαλύψεις μια πηγή ανάγνωσης που θα σε κρατήσει απασχολημένη για χρόνια, γιατί το πιο πιθανό είναι ότι με κάποιους ήρωες θα κολλήσεις και θα τους παρακολουθήσεις σε όλη την πορεία τους, που συνήθως εκτείνεται σε χιλιάδες σελίδες (σου εγγυώμαι, ποτέ δε θα σε τρομάξει αυτό).

Προσωπικά εδώ και χρόνια διαβάζω αυτού του είδους τα βιβλία στα αγγλικά, καθώς πολλά δεν έχουν μεταφραστεί, άλλα είναι απείρως φθηνότερα να αγοραστούν ως ηλεκτρονικά βιβλία, και τέλος είναι απλά πιο εύκολα να βρεθούν (πάντα στην ηλεκτρονική τους μορφή). Θα συμφωνήσω απόλυτα με κείνα που σου ανέφερε ο Αστράρχης, είναι πραγματικά υπέροχες σειρές, (ο Τροχός του Χρόνου ελαφρώς πιο "επικός", ενώ τα βιβλία του Μάικλ Τζ. Σάλιβαν έχουν απίστευτο χιούμορ και τα τελείωσα όλα σε μια βδομάδα).

Θα σου παραθέσω και μερικούς από τους αγαπημένους μου τίτλους, με την ελπίδα να τα αγαπήσεις τόσο όσο και εγώ.

The Chronicles of Amber του Roger Zelazny - κλασικός, αστείος, διαχρονικός

The Kingkiller Chronicle του Patrick Rothfuss - ΕΠΙΚΟΣ! Σου τον συστήνω ανεπιφύλακτα

The Chronicles of Narnia του C.S. Lewis - κλασικό και αυτο, φυσικά, αρκετά πιο παιδικό, αλλά έχει τη γοητεία του

His Dark Materials του Philip Pullman - αρκετά ενδιαφέρον και αυτό, αν και επίσης λίγο παιδικό

Earthsea της Ursula K. Le Guin - σημείο αναφοράς, μια από τις συγγραφείς - σύμβολα της φαντασίας

Shannara Chriinicles του Terry Brooks - ωραίες επικές ιστορίες από έναν συγγραφέα με πολύ ωραίο στιλ γραφής

The Warded Man του Peter V. Brett - ένας πραγματικά δυνατός ήρωας, που σε στοιχείωνει για καιρό μετά το τέλος του βιβλίου

Sevenwaters της Juliet Marillier - παραμυθένια ατμόσφαιρα στα κέλτικα δάση με μια φοβερή πρωταγωνίστρια

Daughter of Smoke & Bone της Laini Taylor - επίσης γυναίκα πρωταγωνίστρια, και μια συγγραφέας που σε καθηλώνει

Circle of Magic της Tamora Pierce

Study Series της Maria V. Snyder - μια μεσαιωνική ατμόσφαιρα γεμάτη μαγεία, σασπένς, επίσης δυνατός γυναικείος χαρακτήρας

Είναι και άλλα πολλά, πάρα πολλά, αλλά εν τέλει καταντάνε κατάρα οι τόσο πλούσιες επιλογές. Όποιο και αν πιάσεις, θα σε καθηλώσει, οπότε απλά ρίξε μια ματιά στις υποθέσεις, και διάλεξε ένα.

Το μόνο που φοβάμαι είναι μη σε χάσουμε τελείως, όταν βυθιστείς στο διάβασμα και δεν προλαβαίνεις να περνάς από δω...:χαχα:

Last edited:
Παιδιά, τί ζημιά μου κάνατε!!! Μου έτρεξαν τα σάλια!! :σάλια:

Βέβαια, νομίζω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο από πριν που δεν ήξερα τίποτα. :χαχα:

Πρέπει να διαβάσω το νήμα ξανά από την αρχή 2-3 φορές, γιατί με μια πρώτη ανάγνωση μου φάνηκαν πολλά και μπερδεμένα. Βέβαια αυτά που λες Κόρτο με τον Μόγλη κτλ δεν εντάσσεται σε αυτό που αναζητώ, σε αντίθεση με τα παρακάτω (Κόναν κτλ), που είναι του γούστου μου. :ναι:

Ώστε οι γυναίκες σε δευτεράντζες ρόλους, ε; :χμ:

@Καστάλια, έχεις απόλυτο δίκιο... προβλέπω τρελό κόλλημα... :πάνω:

@Σκροπίδα, θέλω κάτι που να μην το έχω δει ήδη... Εκεί οι εικόνες έχουν ήδη δημιουργηθεί στο μυαλό μου και εγώ αναζητώ να τις φτιάξω από την αρχή. :)

@Αστράρχη, εσύ να μην μιλάς, φταις για όλα! :)))) (Να τον πείσετε να ανεβάσει τις ιστορίες με τις Αμαζόνες του εδώ. Είναι ένα είδος που πολλοί θα θέλαμε να βλέπουμε συχνότερα). :ναι:

Αμάν, έχω πολύ δρόμο...! :τρέχω:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ισως να σε ενδιεφερε η τριλογια Daughter of the Empire, Servant of the Empire και Mistress of the Empire.

Διαδραματιζεται στο συμπαν της Midkemia, το οποιο ειναι λιγο πολυ Μεση-γη, αλλα η συγκεκριμενη τριλογια λαμβανει χωρα σε ενα "Ασιατίζοντα" κοσμο. Πρωταγωνιστει μαλιστα μια γυναικα η οποια ανεβαινει κοινωνικα χρησιμοποιοντας το μυαλο και τη γοητεια της. Δεν εχει περιπετειες και τερατα ομως.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πολλά από το είδος, όμως παιδιά: "Η Τετραλογία της Γεωθάλασσας" της Ούρσουλας ΛεΓκεν είναι ένα πανέμορφο έργο που πραγματικά αξίζει να διαβαστεί και δεν το βλέπω, γενικότερα, να πολυαναφέρεται.

:ναι:

Ρεγινορα, περιπου τι λογοτεχνια διαβαζεις; Νομιζω εχουν σημασια η λογοτεχνικες σου συνηθειες. Α, στα αγγλικα μπορεις να διαβασεις βιβλια;

@Αστράρχη, εσύ να μην μιλάς, φταις για όλα! :)))) (Να τον πείσετε να ανεβάσει τις ιστορίες με τις Αμαζόνες του εδώ. Είναι ένα είδος που πολλοί θα θέλαμε να βλέπουμε συχνότερα). :ναι:
Αχ, ας είχα ένα ευρώ κάθε φορά που μου το λέει αυτό μια γυναίκα!

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι βοήθεια, πάντως, είσαι εξαιρετικά πειστική από μόνη σου, ειδικά με ένα κοφτερό σπαθί στο χέρι! :))))

Ρεγινορα, περιπου τι λογοτεχνια διαβαζεις; Νομιζω εχουν σημασια η λογοτεχνικες σου συνηθειες. Α, στα αγγλικα μπορεις να διαβασεις βιβλια;

Συμφωνώ και στα δύο.

Αν διαβάζεις στα αγγλικά, αυτομάτως οι επιλογές σου διευρύνονται απείρως, άσε που θα τα απολαύσεις και περισσότερο: εκ των πραγμάτων αυτού του είδους τα βιβλία συχνά περιλαμβάνουν τη δημιουργία νέων κόσμων, και δεν είναι πάντα εφικτό σε μια μετάφραση να αποδοθούν με ευστοχία οι γλωσσοπλαστικοί πειραματισμοί που αναπόφευκτα προκύπτουν.

Επιπλέον, όλα τα βιβλία που αναφέρθηκαν μέχρι τώρα, ανήκουν μεν όλα στη φαντασία, αλλά διαφέρουν μεταξύ τους κατά πολύ. Ο Moorcock έχει τόσα κοινά με την Aprilynne Pike όσο η μπίρα με το γάλα: άλλα είναι αρκετά hard core φαντασία, άλλα είναι πιο κοριτσίστικα (όσο καλό ή κακό μπορεί να είναι αυτό), άλλα είναι σαν παραμύθια, άλλα πάλι ανήκουν στο λεγόμενο steampunk που διαδραματίζεται σε ένα εναλλακτικό παρελθόν όπου υπήρχε μαγεία και προηγμένη τεχνολογία.

Εν ολίγοις, ρίξε μια ματιά στην πλοκή τους, και δες ποιο σου κινεί το ενδιαφέρον, είναι όλα πολύ ωραία βιβλία και αγαπητά σε πολλούς.

Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πολλά από το είδος, όμως παιδιά: "Η Τετραλογία της Γεωθάλασσας" της Ούρσουλας ΛεΓκεν είναι ένα πανέμορφο έργο που πραγματικά αξίζει να διαβαστεί και δεν το βλέπω, γενικότερα, να πολυαναφέρεται.

:ναι:
Κι όμως, αναφέρεται πιο συχνά από όσο φαντάζεσαι! Η ΛεΓκεν είναι πραγματικά μια συγγραφέας - θρύλος στο είδος, και - εκτός των άλλων - τα βιβλία της δίνουν τροφή και για πολλούς φιλοσοφικούς προβληματισμούς.

Διαβάζω λογοτεχνία στα αγγλικά και ήδη έριξα δυο-τρεις ματιές σε αυτά που μου προτείνατε. ;)

Όσο για το τί λογοτεχνία προτιμώ, είμαι γενικά πολύ του κλασικού, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως έχω στεγανά και δεν δοκιμάζω άλλα είδη.

Γενικά πάντως θέλω κάτι πιο "αντρικό" και όχι πολύ ρομαντικό, αν και δεν απορρίπτω καμία πρόταση. :)

Μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον ο David Gemmell, ξέρει κανείς τίποτα;

Δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του αλλά στο goodreads τα βιβλία του έχουν σταθερά υψηλές βαθμολογίες. Ψήνομαι να δοκιμάσω κάποιο.