Αναζήτηση: Λογοτεχνία στα Αγγλικά.

Θελω να κανω ενα δωρο σ ενα καθηγητη αγγλικων. Μ ενδιαφερει λογοτεχνια μεταφρασμενη στα αγγλικα ή και αγγλικη απο πρωτοτυπο. Το μπατζετ ειναι γενικα χαμηλο. Εψαχνα στην αμαζον διαφορα και εχω υποψην το 1984 του Οργουελ, το Catch-22 του Χελερ που εχει προτεινει εδω ενας λεσχητης και το Φυλακας στη Σικαλη του Σαλιντζερ. Υπαρχει καμια αλλη προταση; Θα ηθελα να βρω ενα βιβλιο που πιθανοτατα να μην εχει διαβασει ο εν λογω καθηγητης (κομματι δυσκολο αυτο-το ξερω) γι αυτο γερνω περισσοτερο προς το Catch-22. Τι λετε;

Και τα 3 ειναι πολύ καλές επιλογές. Εγώ θα πήγαινα με το "Φύλακας στην Σίκαλη". Μην θεωρείς οτι επειδη ειναι κλασσικο θα το έχει διαβάσει σιγουρα. Εγω το γνώριζα για πάνω απο 15 χρόνια αλλά το διάβασα μόλις πρόπερσι.

Ντρεηκ επειδη ο εν λογω φιλος εχει τελειωσει αγγλικη φιλολογια, φοβαμαι οτι κατι τοσο κλασσικο θα το χει διαβασει, δεν μπορει! Αυτος ειναι και ο προβληματισμος μου σχετικα με το τι να παρω τελικα.

Φαρε.. εεε.. οχι.

Αν έχει τελειώσει Αγγλική φιλολογία πρέπει να πάρεις κάτι καινούριο γιατί τα κλασσικά τα έχει διαβάσει όλα σίγουρα.

Ουαου.. Καποιε σ ευχαριστω πολυ.. Σ αυτη τη λιστα σιγουρα θα εχω πολλες επιλογες. Πραγματικα ευχαριστω!