Αναζήτηση : βιβλία του Στίβεν Κινγκ

Μαργαρίτα, είναι σωστή και η δική σου οπτική. Δεν νομίζω ότι ο Τζάρλαξλ είχε κακή πρόθεση όμως.
Πάντως, για να πω την αμαρτία μου, αν μου την πουλούσε φέτος κάποιος την Οργή για 25 ευρώ, θα τα έδινα, γιατί έχω δουλειά και τα δικά μου λεφτά, όμως, δεν θα είχα την απαίτηση να μου τα δώσουν οι γονείς μου. Μόνο για την Οργή όμως γιατί είναι σούπερ σπάνιο. θέλω να πω ότι δυστυχώς αν δεν σου τρέχουν απ 'τα μπατζάκια, όσο και να θέλεις κάτι, πρέπει να βάλεις όρια.

Καλά με τόσα που εχουν ειπωθεί εδώ κι με σένα να δινεις 25 ευρώ μάλλον χάλασε η αγορά για μένα τουλάχιστον για το συγκεκριμένο βιβλίο γιατί είμαι απόλυτη πως δεν δίνω πολλά όσο σπάνιο κι αν είναι κάτι .

Άρα έπρεπε να πω στον περιπτερά να μη το αφήσει 6 ευρώ τη Μακριά πορεία αλλά να δώσω κάτι παραπάνω γιατί τα βλέπω σαν συλλέκτης ;
Οχι φυσικα. Αλλα πιστευει οτι ηξερε ο περιπτερας για τη σπανιοτητα του βιβλιου; Και θα το ειχε 6 ευρω; :χαχαχα:
Ε, λοιπον επειδη η Καλλιστη δεν ειναι περιπτερας, καλο ειναι να ξερει τι εχει στην κατοχη της.
Και υποθετικα, πες οτι στο μελλον αποφασισεις να πουλησεις την Οργη, ποσο θα το εδινες; 10 ευρω; Δε νομιζω, εκτος κι αν δεν εχεις αναγκη απο λεφτα.

Κάποιο μέλος νομίζω μου είχε πει (η Ίζι ; ) πως είχε βγει στο γκρουπ προς πωληση απο καποιον η Οργή στα 25 ευρω και δεν το πήρε κανείς .Μπορεί να θυμάμαι λάθος , ίσως η Ίζι να μπορέσει να απαντήσει σε αυτό .
Τοτε περιμενω λινκ για να το αγορασω εγω και να το πουλησω σε πολλαπλασια τιμη. Χωρις πλακα.
Απ τα χειροτερα βιβλια του Κινγκ και το ψαχνουν ολοι. Αρα συλλεκτες, αρα χρημα.

Έχω ανάγκη απο χρήματα αλλα δεν μου αρέσει να εκμεταλλεύομαι . Όπως δεν αγοράζω βιβλία σε εξωφρενικές τιμές έτσι δεν θα πουλούσα κιόλας .
Και πραγματικά πέσε λιγάκι απο τα σύννεφα για το συγκεκριμένο βιβλίο τουλάχιστον . Στο λέω επειδή το έχω δει με τα μάτια μου στο γκρουπ στου Στίβεν Κινγκ τα μέλη δεν δίνουν ούτε 50 , ούτε 30 ούτε 25 ευρώ για την οργή . Τώρα αν θες να το αγοράσεις 30 και να κάνεις μια προσπάθεια να το πουλήσεις στο γκρουπ πχ σε διπλάσια τιμή θα ήθελα να δω πως θα πάει η αγορά αλλά μάλλον θα κατάφερνες να έχεις στην κατοχή σου το συγκεκριμένο βιβλίο σε δυο αντίτυπα .

Δεν έχω να πω κάτι άλλο . Τα βιβλία με ενδιαφέρουν ακόμα γι αυτό άνοιξα άλλωστε και το νήμα , δεν αγοραζω ούτε την οργή ούτε οτιδήποτε άλλο σε υπερβολικά υψηλή τιμή οπότε αν η Καλλίστη έχει τέτοιο σκοπό την ενημερώνω απο εδώ πως δεν ενδιαφέρομαι . Για νορμάλ τιμές ενδιαφέρομαι και μάλιστα πολύ .

Last edited:
Καλά με τόσα που εχουν ειπωθεί εδώ κι με σένα να δινεις 25 ευρώ μάλλον χάλασε η αγορά για μένα τουλάχιστον για το συγκεκριμένο βιβλίο γιατί είμαι απόλυτη πως δεν δίνω πολλά όσο σπάνιο κι αν είναι κάτι .
μαλλον εχεις καλομαθει απο τιμες Bell. Χωρις παρεξηγηση το "καλομαθει".
πχ σχετικα προσφατα αγορασα το "120 μερες των Σοδομων" (που δεν ειναι καθολου σπανιο) με 20 ευρω. Πολλα βιβλια αξιζουν τοσο. Δεν ειναι τρελη υπερβαση για καποιον συλλεκτη να δωσει 5 ευρω παραπανω για να παρει κατι που το ψαχνουν εκατονταδες ακομα μαζι μ αυτον.

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Και υποθετικα, πες οτι στο μελλον αποφασισεις να πουλησεις την Οργη, ποσο θα το εδινες; 10 ευρω; Δε νομιζω, εκτος κι αν δεν εχεις αναγκη απο λεφτα.
Το αντίτυπό μου της Οργής δεν πρόκειται να το δώσω. Αν όμως έρθει στην κατοχή μου ένα δεύτερο, δεν πρόκειται να το πουλήσω για πάνω από 10-15 ευρώ, ακόμα λιγότερο αν είναι σε κακή κατάσταση. Κι αν θες, δεσμεύομαι εδώ δημοσίως.
Όποιος χρεώνει περισσότερα για ένα παλιό βιβλίο (που βρίσκεται εύκολα και φθηνά στα αγγλικά) πάει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι. Γνώμη μου.

Παρεμπιπτόντως το θεωρώ υπέροχο βιβλίο, γρήγορο και γεμάτο αγωνία.

Έχω ανάγκη απο χρήματα αλλα δεν μου αρέσει να εκμεταλλεύομαι . Όπως δεν αγοράζω βιβλία σε εξωφρενικές τιμές έτσι δεν θα πουλούσα κιόλας .
δεκτο και το σεβομαι απολυτα. Καποτε εκανα συλλογη με τηλεκαρτες (κοροιδεψε με οσο θες :P) Οταν αποφασιζα να αγορασω καποια σπανια ηξερα οτι θα επρεπε να βαλω το χερι στην τσεπη. Οταν καποτε τις πουλησα, τις πουλησα οσο αξιζαν. Και φυσικα βρεθηκε καποιος να τις αγορασει χωρις να μου φερει αντιρρησεις στην τιμη, γιατι ηξερε την αξια τους.
Προς Θεου δεν εχω κατι μαζι σου, ουτε καν σε ξερω, αλλα επειδη δεν εχω ουτε με την Καλλιστη, θεωρησα σωστο να την ενημερωσω. Ειλικρινα θα χαρω αν το παρεις σε χαμηλη τιμη.

μαλλον εχεις καλομαθει απο τιμες Bell. Χωρις παρεξηγησει το "καλομαθει".
πχ σχετικα προσφατα αγορασα το "120 μερες των Σοδομων" (που δεν ειναι καθολου σπανιο) με 20 ευρω. Πολλα βιβλια αξιζουν τοσο. Δεν ειναι τρελη υπερβαση για καποιον συλλεκτη να δωσει 5 ευρω παραπανω για να παρει κατι που το ψαχνουν εκατονταδες ακομα μαζι μ αυτον.
Αναρωτιέμαι αν διαβάζεις καθόλου τι γράφω παραπάνω . Έχω βρει 3 του κεδρου Μακριά Πορεία (6 ευρώ, σπάνιο όπως και η οργή αν κρίνω απο το ποσα μέλη το ψαχνουν) , Αδύνατος (10 ευρω απο ατομο που νομιζω ειναι και μελος της λεσχης και γνώριζε τη σπανιότητα του βιβλίου) και Έργα οδοποιίας (δωρεαν , οκ αυτό ηταν τυχη) Επίσης βρήκα την αφιέρωση που ειναι σχετικά σπάνιο και αυτό στα 6 ευρώ απο το ίδιο μέλος που μου πούλησε τον αδύνατο .

Κι επειδή παρακολουθώ τις αγορες κι απο άλλα ατομα στο γκρουπ σου λέω πως έχουν βρει σπάνια στο μοναστηράκι σε αντίστοιχες τιμές με αυτές που τα βρήκα κι εγώ .

Δεν θεωρώ ότι έχεις κάτι μαζί μου αλλά μη μιλάς λες κι εγώ είχα σκοπό να εκμεταλλευτώ κανέναν . Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε μπορεί κανείς να δει τι παίζει απο τιμές με ότι θελει να πουλησει .Άλλωστε αναφέρω στην αρχική μου αναρτηση οτι ειναι σπανιο βιβλιο .

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Και μια συμβουλή για όσους το ψάχνουν στα αγγλικά. Μην το αναζητάτε ως "rage" αλλά σε συλλογικό τόμο με τίτλο "The Bachman Books" (μαζί με Long Walk, Running Man και Roadwork). Προσοχή όμως γιατί οι νεότερες εκδόσεις δεν περιλαμβάνουν το Rage.

Δεν θεωρώ ότι έχεις κάτι μαζί μου αλλά μη μιλάς λες κι εγώ είχα σκοπό να εκμεταλλευτώ κανέναν ..

Καμια σχεση. Δεν ειπα πουθενα κατι τετοιο, ουτε το υπονοησα.
Μια απλη παρατηρηση εκανα σχετικα με τη σπανιοτητα τριων βιβλιων, μη με κρεμασετε κιολας.

http://www.xn--ixauk7au.gr/forum/showthread.php?7260-Αναζητηση-βιβλιων!!

Last edited:
Δεν είπα ότι θα το αγοράσω για 25 ευρώ από την Καλλίστη ή άλλο μέλος της¨Λέσχης ενώ το ψάχνεις εσύ, βρε, προς Θεού! Είπαμε, δεν θα έκανα και τα πάντα για ένα βιβλίο :))

Οκ το πήρα αλλιώς, με συγχωρείς ! ;) Τέσπα , για να δούμε πόσο πουλάει η Καλλίστη τα βιβλία της εν τέλει ....

Παρεμπιπτόντως το θεωρώ υπέροχο βιβλίο, γρήγορο και γεμάτο αγωνία.

Οταν λεω "απο τα χειροτερα του Κινγκ" δε σημαινει οτι ειναι κακο βιβλιο. Απλα εχει γραψει και πολυ καλυτερα απ αυτο.

Φαινεται πολυ ενταξει ατομο η Μαργαριτα. Κοιτα να δεις που θα εχω και τυψεις αν κατι δεν παει καλα.

Last edited by a moderator:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Οταν λεω "απο τα χειροτερα του Κινγκ" δε σημαινει οτι ειναι κακο βιβλιο. Απλα εχει γραψει και πολυ καλυτερα απ αυτο.
Γενικά έχω αδυναμία στα βιβλία του Μπάκμαν :)
Είναι κατά κανόνα σύντομα, χωρίς τη γνωστή φλυαρία του Κινγκ, βίαια και αγωνιώδη. Την Οργή τη λατρεύω, άλλωστε την έγραψε πιτσιρικάκος και ήταν το πρώτο του ολοκληρωμένο μυθιστόρημα. Η συγγραφή της προηγήθηκε και της Κάρυ ακόμα (άσχετα που εκδόθηκε χρόνια αργότερα). Δεν μπορώ να το συγκρίνω με αυτά που έγραψε αργότερα, όντας ωριμότερος και σαν άντρας και σαν συγγραφέας, αλίμονο, όμως δεν παύει να με ενθουσιάζει.

Το αντίτυπό μου της Οργής δεν πρόκειται να το δώσω. Αν όμως έρθει στην κατοχή μου ένα δεύτερο, δεν πρόκειται να το πουλήσω για πάνω από 10-15 ευρώ, ακόμα λιγότερο αν είναι σε κακή κατάσταση. Κι αν θες, δεσμεύομαι εδώ δημοσίως.
Όποιος χρεώνει περισσότερα για ένα παλιό βιβλίο (που βρίσκεται εύκολα και φθηνά στα αγγλικά) πάει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι. Γνώμη μου.

.
Συμφωνώ απόλυτα με την σκέψη της Ίζι. Ούτε και γω θα πουλούσα κανένα από τα αγαπημενα μου βιβλία γιατί πολύ απλά είναι αγαπημένα. Και βεβαια όποιος ζηταέι 50 ευρώ για ένα βιβλίο από κάποιον άλλον παέι να βγάλει τσάμπα λεφτα, τα οποία δεν τα αξίζει κιόλας. Ειδικά όταν μιλάμε κιόλας για βιβλία που μπορεί να επανεκδοθούν ανα πάσα στιγμή και ώρα.

Επίσης ο συλλέκτης δεν κάνει μεταπώληση στα αντικείμενα που συλλέγει. Αν το κάνει από την αρχή είχε σαν σκοπό το κέρδος και όχι την συλλογή.

Και βεβαια όποιος ζηταέι 50 ευρώ για ένα βιβλίο από κάποιον άλλον παέι να βγάλει τσάμπα λεφτα, τα οποία δεν τα αξίζει κιόλας.
μαλιστα, το διαβασα/ακουσα κι αυτο.

Ειδικά όταν μιλάμε κιόλας για βιβλία που μπορεί να επανεκδοθούν ανα πάσα στιγμή και ώρα.
Οπως ξαναειπα και πριν μιλαμε για εναν καταργημενο βιβλιο λογω της θεματολογιας του (παιδι που κραταει ομηρο ολοκληρη την ταξη). Δεν προκειται να ξαναεκδοθει ουτε εδω ουτε πουθενα αλλου στον κοσμο. Κ - α - τ - α - ρ - γ - η - μ - ε - ν - ο.

Επίσης ο συλλέκτης δεν κάνει μεταπώληση στα αντικείμενα που συλλέγει. Αν το κάνει από την αρχή είχε σαν σκοπό το κέρδος και όχι την συλλογή.
Κανενας δεν αναγκαζει τον συλλεκτη να διατηρησει τη συλλογη του εφ ορου ζωης. Δεν εχεις παρα να ανοιξεις μια εφημεριδα με αγγελιες ή να μπεις σε αντιστοιχη σελιδα στο ιντερνετ και να δεις ποσοι πουλανε τις συλλογες τους (ειτε λογω κορεσμου, ειτε λογω οικονομικων προβληματων κλπ).

Last edited:
Στο παραθέτω άλλη μια να το ξαναδιαβάσεις και να το καταλάβεις

Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας Δε Κιντ Δες Ανάρτηση
Και βεβαια όποιος ζηταέι 50 ευρώ για ένα βιβλίο από κάποιον άλλον παέι να βγάλει τσάμπα λεφτα, τα οποία δεν τα αξίζει κιόλας.
Επίσης οι εκδόσεις καταργούνται και όχι τα βιβλία.

Τέλος μπορώ να πω πως όλα πωλούνται κι όλα αγοράζονται, αλλά εδώ είναι μια λέσχη που τα μέλη της μοιράζονται την αγάπη τους για τα βιβλία, όχι η λέσχη του μαυραγορίτη...

Γενικά έχω αδυναμία στα βιβλία του Μπάκμαν :)
Είναι κατά κανόνα σύντομα, χωρίς τη γνωστή φλυαρία του Κινγκ, βίαια και αγωνιώδη. Την Οργή τη λατρεύω, άλλωστε την έγραψε πιτσιρικάκος και ήταν το πρώτο του ολοκληρωμένο μυθιστόρημα. Η συγγραφή της προηγήθηκε και της Κάρυ ακόμα (άσχετα που εκδόθηκε χρόνια αργότερα). Δεν μπορώ να το συγκρίνω με αυτά που έγραψε αργότερα, όντας ωριμότερος και σαν άντρας και σαν συγγραφέας, αλίμονο, όμως δεν παύει να με ενθουσιάζει.
Η μακρια πορεια ειναι το αγαπημενο μου απ ολα τα βιβλια του Κινγκ. Ο αδυνατος μου αρεσε κι αυτος πολυ αν και ηταν λιγο αναμενομενη η πλοκη απο ενα σημειο και μετα. Ο δρομεας αρκετα καλος, δε με ενθουσιασε κιολας ισως επειδη θυμομουν την ταινια. Τα εργα οδοποιιας επισης μου αρεσαν αρκετα. Η οργη οχι τοσο οσο τα αλλα. Παντως εχεις δικαιο, τα βιβλια του Μπακμαν ειναι πιο συντομα και χωρις πολλες σαλτσες (προσωπικα μου αρεσουν οι σαλτσες του Κινγκ).

Οπως ξαναειπα και πριν μιλαμε για εναν καταργημενο βιβλιο λογω της θεματολογιας του (παιδι που κραταει ομηρο ολοκληρη την ταξη). Δεν προκειται να ξαναεκδοθει ουτε εδω ουτε πουθενα αλλου στον κοσμο. Κ - α - τ - α - ρ - γ - η - μ - ε - ν - ο.
Βρε Τζάρλαξλ λύσσαξες πια είπαμε ειναι καταργημένο και εξατλημένο και σπανιο και είμαστε συλλέκτες .Ε μια αγγελία ανέβασα 3 σελίδες τα ίδια λέμε φτάνει πια! Χάλασες την αγγελία μου , μάλλον και την πώληση τουλάχιστον μη λες τα ίδια και τα ίδα . Το έχουμε εμπεδώσει έχεις μυαλό συλλέκτη , θες να ανοίξεις τα μάτια σε άλλους αγοραστές και πωλητες αλλά δεν έχεις κακή πρόθεση . Βλέπω και σε άλλο νήμα πήγες να πουλησεις 50 ευρώ βιβλίο και τζίφος και βλέπω κι εκεί μιλάς πάλι για το πως πρέπει να αγοράζει σπάνια πράγματα ένας συλλέκτης .
Δεν ανοίγεις κανένα δικό σου νημα να πεις ότι έχεις για τους συλλέκτες ;

Συγνώμη κιόλας για την επίθεση αλλά μια χαρά πήρα σήμερα και χώρια που μου τη χάλασες μας λες πόση ώρα τα ίδια και τα ίδια .

Last edited:
Στο παραθέτω άλλη μια να το ξαναδιαβάσεις και να το καταλάβεις

Επίσης οι εκδόσεις καταργούνται και όχι τα βιβλία.

Τέλος μπορώ να πω πως όλα πωλούνται κι όλα αγοράζονται, αλλά εδώ είναι μια λέσχη που τα μέλη της μοιράζονται την αγάπη τους για τα βιβλία, όχι η λέσχη του μαυραγορίτη...
το καταλαβα με την πρωτη και μου φαινεται το ιδιο αστοχο.

Οι εκδοσεις καταργουνται και οχι τα βιβλια. Οκ.
Εγω στα σαιτ βλεπω "ΟΡΓΗ" ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΟ. Παρτο οπως θες, η ουσια ειναι οτι δεν προκειται να ξανακυκλοφορησει ποτε των ποτων.

Προφανως και δεν ειναι η λεσχη του μαυραγοριτη αλλα νομιζω οτι υπαρχουν ατομα (χωρις να ειναι κακο αυτο) που προσπαθουν να ολοκληρωσουν τις συλλογες τους λες και τα βιβλια ειναι γραμματοσημα.
Αρα και οι παλαιοβιβλιοπωλες ειναι μαυραγοριτες; Δεν εχω δει να πουλανε παλια σπανια βιβλια σε τιμες κατω των 10 ευρω.