Αναζήτηση ελληνικου βιβλίου cyberpunk

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πριν απο πολλα χρονια ειχα δανειστει ενα βιβλιο ανθολογιας διηγηματων σάιμπερπανκ σε ελληνική μετάφραση.

Δεν μπορω να ξερω αν ολο το βιβλιο ηταν απευθειας μεταφραση μιας ξενης συλλογής ή εαν η ανθολογηση εγινε απο την ελληνικη εκδοση

Το εξώφυλλο ήταν ζωγραφιά, με κατι ατομάκια και πανκια να καθονται ολοι μαζι καπου

Πρεπει να ηταν δεκαετιας 90 (αντε και 80). Πιθανον ηταν εκδοσεις "Παρα Πεντε".

Μεσα ειχε διαφορες ιστοριες.

Απο αυτες τις ιστοριες μονο μια θυμαμαι: ηθελαν να κανουν ενα σοου-επιστημονικο πειραμα, και εβαλαν ενα ζευγαρι να κανει σεξ στο διαστημα σε ζωντανη μεταδοση. Κατα τη διαρκεια της πραξης, το γονιμοποιημενο ωαριο της γυναικας περναει λογω μηδενικης βαρυτητας στο πεος το αντρα, με τις αναλογες συνεπειες :μαναι:

Μια αλλη ιστορια λεγοταν "Γενοκτονια" (βασικα αυτο μολις το θυμηθηκα ενω εγραφα τα παραπανω. Τί σου ειναι το μυαλο :ωιμέ:) και ηταν σαν δοκιμιο της πολιτικης ενος δυστοπικου κοσμου, δηλ. πως μια φουτουριστικη απολυταρχικη κυβερνηση ελεγχει το πληθος, οργανωνει πολεμους με οπλα μαζικης καταστροφης κλπ...

1-2 απο τις ιστοριες πρεπει να ηταν του William Gibson.

Last edited:
Γεια σου Αντέρωτα! Νομίζω ότι πρόκειται για την ανθολογία Cyberpunk από τις "Εκδόσεις της Γαίας". Ρίξε μια ματιά εδώ. Η ιστορία στην οποία αναφέρεσαι νομίζω ότι είναι αυτή με τον τίτλο "Έκσταση στο διάστημα". Επίσης, αρκετές από τις ιστορίες της ανθολογίας μπορείς να τις βρεις εδώ.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ωωωω ευχαριστω πολυ :) Κατα 99% αυτο ειναι

Το παραξενο ειναι οτι "στην οθονη του μυαλου μου" (Σιδηροπουλος) ειχα μια καπως διαφορετικη εικονα για εξωφυλλο, που ισως να την ειχα δει απο καπου αλλου