Αναζήτηση συλλογής παιδικών διηγημάτων-δεν θυμάμαι τίτλο [Βρέθηκε]

Ασάρα

Κοινωνός
Πριν από χρόνια σε δανειστική βιβλιοθήκη είχα βρει μια συλλογή διηγημάτων που απευθύνονταν κυρίως σε παιδιά.

Από τα λίγα που θυμάμαι είναι τα εξής:
  • το βιβλίο είχε λαδί εξώφυλλο(μάλλον)
  • μια από τις ιστορίες λεγόταν θεία μίκα μάγισσα, ύστερα από έρευνα βρήκα ότι είναι του Νίκου Δήμου αλλά ούτε στην βιβλιονετ μπόρεσα να βρω πληροφορίες εαν και πότε συμπεριλήφθηκε σε συλλογικό έργο
  • μια άλλη ιστορία λεγόταν ο Τόιχος και η Τύχη και μάλιστα σε αυτή την ιστορία δινόταν εξήγηση για το πως η Πεντέλη απέκτησε 5 τέλξ
  • μια άλλη ιστορία αφορούσε ένα αυτοδημιούργητο πειραιώτη που έκανε περιουσία, έγινε εφοπλιστής αλλά αποκόπηκε από την γυναίκα και τον γιό του
  • μια από τις συγγραφείς ονομαζόταν Γαλάτεια ή ίσως αυτό να ήταν το όνομα της ηρωίδας σε μια από τις ιστορίες. Θυμάμαι ότι μου είχε φανεί ασυνήθιστο
Το ξέρω ότι όλα αυτά που παραθέτω είναι πολύ γενικά και αόριστα αλλά αν σας θυμίζει κάτι πείτε μου.

Ευχαριστώ.

Last edited by a moderator:

Έλλη Μ

Κοινωνός
Αν πρόκειται για συγγραφέα (κι αν σε βοηθάει η πληροφορία), η πιο γνωστή και Γαλάτεια και συγγραφέας παιδικών βιβλίων/βιβλίων για νέους ήταν η Γρηγοριάδου. Εγω αυτή θυμάμαι από τα παιδικά μου βιβλία. :ναι:
Από τα λίγα που θυμάμαι είναι τα εξής:
μια από τις συγγραφείς ονομαζόταν Γαλάτεια ή ίσως αυτό να ήταν το όνομα της ηρωίδας σε μια από τις ιστορίες. Θυμάμαι ότι μου είχε φανεί ασυνήθιστο

Last edited:

Ασάρα

Κοινωνός
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Δυστυχώς στην βιβλιονέτ το τοπίο είναι θολό σε ότι αφορά παλαιότερες εκδόσεις. Έχω ψάξει για την συγκεκριμένη αλλά μέχρι στιγμής δεν βρήκα τίποτα θετικό. Σε ευχαριστώ και πάλι! :σαςευχαριστώ:

Διχασμένη

Κοινωνός
Το έχω αυτό το βιβλίο και μπορώ να σου δώσω όλες τις λεπτομέρειες. Το δικό μου έχει εξώφυλλο χρώματος μουντό κίτρινο, παρά λαδί, αλλά περιέχει όλες τις ιστορίες που αναφέρεις, οπότε μάλλον μιλάμε για το ίδιο.
Το βιβλίο αυτό λέγεται: 18 Ιστορίες που ξεχωρίζουν. Περιέχει διηγήματα για παιδιά από συγγραφείς που γενικά δεν έγραφαν για παιδιά, δηλαδή τους: Ζωή Βαλάση (αυτή πρέπει να έγραφε και για παιδιά), Νικηφόρος Βρεττάκος, Κώστας Γεωργουσόπουλος, Πέπη Δαράκη, Νίκος Δήμου (η ιστορία σαν παραμύθι για τη θεία Μίκα μάγισσα), Κατερίνα Ζαροκώστα, Νανά Ησαία, Βικτωρία Θεοδώρου, Κατερίνα Καριζώνη, Νίκος Κάσδαγλης, Τζένη Μαστοράκη, Ηλίας Ματθαίου, Κώστας Παύλου Παναγιωτόπουλος, Αννίτα Π. Πανάρετου, Μιχ. Δ. Στασινόπουλος, Φαίδων Ταμβακάκης, Ιωάννα Τσάτσου και Δημήτρης Χριστοδούλου. Είναι εκδόσεις γνώση και εκδόθηκε το 1992.
Η Γαλάτεια Γρηγοριάδου δεν συμμετέχει σε αυτή την ανθολογία. Το όνομα της ηρωίδας του διηγήματος της Βικτωρίας Θεοδώρου είναι Γαλάτεια.

Last edited:

Ασάρα

Κοινωνός
Το έχω αυτό το βιβλίο και μπορώ να σου δώσω όλες τις λεπτομέρειες. Το δικό μου έχει εξώφυλλο χρώματος μουντό κίτρινο, παρά λαδί, αλλά περιέχει όλες τις ιστορίες που αναφέρεις, οπότε μάλλον μιλάμε για το ίδιο.
Το βιβλίο αυτό λέγεται: 18 Ιστορίες που ξεχωρίζουν. Περιέχει διηγήματα για παιδιά από συγγραφείς που γενικά δεν έγραφαν για παιδιά, δηλαδή τους: Ζωή Βαλάση (αυτή πρέπει να έγραφε και για παιδιά), Νικηφόρος Βρεττάκος, Κώστας Γεωργουσόπουλος, Πέπη Δαράκη, Νίκος Δήμου (η ιστορία σαν παραμύθι για τη θεία Μίκα μάγισσα), Κατερίνα Ζαροκώστα, Νανά Ησαία, Βικτωρία Θεοδώρου, Κατερίνα Καριζώνη, Νίκος Κάσδαγλης, Τζένη Μαστοράκη, Ηλίας Ματθαίου, Κώστας Παύλου Παναγιωτόπουλος, Αννίτα Π. Πανάρετου, Μιχ. Δ. Στασινόπουλος, Φαίδων Ταμβακάκης, Ιωάννα Τσάτσου και Δημήτρης Χριστοδούλου. Είναι εκδόσεις γνώση και εκδόθηκε το 1992.
Η Γαλάτεια Γρηγοριάδου δεν συμμετέχει σε αυτή την ανθολογία. Το όνομα της ηρωίδας του διηγήματος της Βικτωρίας Θεοδώρου είναι Γαλάτεια.
Είσαι θεά!!!!!!!!!!!!!
Αυτό το βιβλίο ήταν που έψαχνα!
Και ναι το εξώφυλλο δεν ήταν λαδί-μικρή ίσως να έβλεπα διαφορετικά τα χρώματα- το είχα διαβάσει όταν ήμουν μικρή και ήταν φανερό ότι οι συγγραφείς κατά κύριο λόγο δεν έγραφαν για παιδιά!
Σε ευχαριστώ!!!!!!!!:γιούπι: