Αναζήτηση φθηνών (μεταχειρισμένων) βιβλίων στην Αθήνα

Γειά σας:)! Πρόσφατα ανακάλυψα κάποιους πάγκους με βιβλία σε παρά πολύ προσιτές τιμές στο κέντρο της Αθήνας κυρίως στην Ομόνοια κοντά στην οδό Ευριπίδου . Ξέρετε αλλά μέρη με πάγκους που πουλάνε μεταχειρισμένα βιβλία στην Αθήνα ;

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Στο μοναστηράκι σε διάφορα σημεία, από μαγαζιά-παλαιοβιβλιοπωλεία μέχρι άλλα αίθρια σημεία πού γίνεται παζάρι παλιών αντικειμένων και βιβλίων. Επίσης σε διάφορα σημεία στην Ακαδημίας, την Χαριλάου Τρικούπη, την Σόλωνος, την Ασκληπιού και στην Βασιλίσσης Σοφίας πλησίον της Βουλής. Θα βρεις και σε διάφορα άλλα σημεία στην Αθήνα, αλλά είναι από τους κυριότερους δρόμους με πάγκους ή παλαιοβιβλιοπωλεία με οικονομικές τιμές.

Να προσθέσω το παλαιοβιβλιοπωλείο των αστέγων που (σχεδόν;) τα πάντα κοστίζουν 1 ευρώ. Το μόνο αρνητικό είναι οτι κάποια βιβλία ειναι σε αρκετά ασχημη κατάσταση. Το επόμενο διάστημα δεν θα λειτουργεί λόγω μετεγκατάστασης από την Πειραιώς στου Γκύζη (;).

Επίσης για το Μοναστηράκι να έχεις υπ' οψιν σου οτι τις Κυριακές έχει περισσότερους πάγκους από ότι συνήθως και παίζουν και ειδικές προσφορές εκείνη τη μέρα πχ 7 βιβλία 3 ευρώ (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Κάποιες φορές (δεν ξέρω αν είναι όλες τις μέρες) έχει 2-3 πάγκους προς του Ψυρρή (στα στενά 2-3 δρόμους από την Ερμού).

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Επίσης για το Μοναστηράκι να έχεις υπ' οψιν σου οτι τις Κυριακές έχει περισσότερους πάγκους από ότι συνήθως και παίζουν και ειδικές προσφορές εκείνη τη μέρα πχ 7 βιβλία 3 ευρώ (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Κάποιες φορές (δεν ξέρω αν είναι όλες τις μέρες) έχει 2-3 πάγκους προς του Ψυρρή (στα στενά 2-3 δρόμους από την Ερμού).
Σύμπτωση, είχα πάει βόλτα προς εκείνα τα μέρη σήμερα, ναι, υπάρχει η προσφορά 7 βιβλία 3 ευρώ, είχε όμως λιγοστές επιλογές - τουλάχιστον από αυτά που είδα σήμερα. Επίσης, τα εκεί παλαιοβιβλιοπωλεία, έχουν απέξω πάγκους με βιβλία 1 και 2 € και καμιά φορά βρίσκεις διαμαντάκια.

Τις Κυριακές απλώνουν και την πραμάτεια τους γενικότερα και είναι ωραία να γυρίζεις εκείνη την μέρα στα στενά στο Μοναστηράκι, και προς Ψυρρή (δεν είμαι σίγουρη αν είναι κι άλλες μέρες οι πάγκοι που λες) και Θησείο απέναντι από τον ηλεκτρικό.