Αν καταστρέφονταν όλα τα βιβλία του κόσμου κι έπρεπε να διασώσεις μόνο ένα, ποιό θα ήταν αυτό;

Λοιπόν, με αυτή την ερώτηση ξεκινάει ο Π. Κονιδάρης το βιβλίο του "Το χειρόγραφο της Πράγας", το οποίο είχα διαβάσει πριν μερικά χρόνια. Λογικό είναι να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον μια τέτοια ερώτηση και να με κάνει να αναρωτηθώ.....ποιό θα έσωζα; Προφανώς η απάντηση σε μια τέτοια ερώτηση είναι υποκειμενική.

Ήταν και αρκετά δύσκολη ερώτηση, αφού δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω. Να έσωζα το αγαπημένο μου ανάγνωσμα ή ένα βιβλίο που θα χρησίμευε αργότερα σε όλους τους ανθρώπους για την δημιουργία ενός νέου πολιτισμού;

Μερικοί (μαζί κι εγώ) ίσως να διάλεγαν κάποιο βιβλίο του Κάφκα, του Έκο ή του Πόε. Μπορεί κάποιος να θέλει να σώσει το "Έγκλημα και τιμωρία", τον "Οθέλλο" ή την Αγία Γραφή. Καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα.

Καθώς ξεκινάει την ιστορία του, ο κεντρικός ήρωας προσπαθεί να δώσει και ο ίδιος μια ικανοποιητική απάντηση στον φίλο που τον ρωτάει. Κάνοντας τις ίδιες περίπου σκέψεις με τις δικές μου, σε κάποια φάση καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα, το οποίο μου φάνηκε απολύτως λογικό : Θα έσωζαν ένα λεξικό, με την αιτιολογία ότι "ένα λεξικό θα μπορούσε να γίνει ο θεμέλιος λίθος της πολιτιστικής αναγέννησης του ανθρώπου".

Και φυσικά μετά έρχεται η άλλη απορία....."ποιό λεξικό"; Και οι σκέψεις συνεχίζονται....

Εσείς ποιό θα διαλέγατε να σώσετε λοιπόν;

Last edited:
''Αν καταστρέφονταν όλα τα βιβλία του κόσμου κι έπρεπε να διασώσεις μόνο ένα, ποιό θα ήταν αυτό; ''

To '' Οδηγίες για επίδοξους συγγραφείς'' δεν το έχω αλλά σίγουρα θα υπάρχει.

Ευτυχως, και το λεω με σιγουρια 100 %, δε θα χρειαστει να φτασουμε σ'αυτο το σημειο. Πραγματικα θα ηταν πολυ δυσκολη η επιλογη αυτη. Ισως θα επρεπε να διασωθει καποιο εργο με οικουμενικο χαρακτηρα που μεχρι τωρα εχει την μεγαλυτερη αποδοχη απ'ολα οσα εχουν γραφτει μεχρι στιγμης, κι αυθορμητα μου'ρχεται στο μυαλο η Αγια Γραφη. Λιγο κλισε ακουγεται, αλλα αυτο μου'ρθε στο νου τωρα...

Ειναι τρομακτικο και μονο στην σκεψη...Συχνα σκεφτομαι πουθα κρυψω τα βιβλια μου σε περιπτωση λογοκρισιας....

Δύσκολη ερώτηση Μελουζίνα και μόνο η σκέψη με γεμίζει άγχος! Ένα του Καζαντζάκη, την αναφορά στον Γκρέκο ίσως.

πω πω δεν το εχω σκεφτει ποτε,το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν το αγαπημενο μου περηφανια και προκαταληψη μα μετα σκεφτηκα τον μικρο πριγκιπα και μετα τη τζειν ευρ πφφφφ δεν μπορω να διαλεξω!

Εγώ θα έσωζα το "Πώς να επιβιώσετε σε περίπτωση πυρηνικής καταστροφής" ή το "Πώς ο ανθρώπινος πολιτισμός μπορεί να ανακάμψει έπειτα από την καταστροφή του":ρ

Σοβαρά τώρα, ωραίο αλλά δύσκολο ερώτημα: Ίσως ένα από τα δύο του Όμηρου, την Πολιτεία του Πλάτωνα, τον Δον Κιχώτη ή το
Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ :))))

Όντας υποκειμενικό το ζήτημα, θα σώσω κάτι για μένα. Η επιλογή επομένως θα γίνει ανάλογα με τη διάθεση που θα έχω εκείνη τη στιγμή, αλλά αυτή είναι απρόβλεπτη. Διαβάζω με την ίδια ευχαρίστηση από μικρά παραμύθια μέχρι μεγάλα μυθιστορήματα. Αν έπρεπε να καταλήξω κάπου, υποθέτω ότι (για εκείνες τις δύσκολες μέρες) θα διάλεγα ένα που το έχω διαβάσει αρκετές φορές και με διασκεδάζει. Κάποιο με σύντομες εύθυμες ιστορίες, κάτι σαν τον μικρό Νικόλα, που έπεσε τώρα το μάτι μου.

Εγώ θα έσωζα το "Πώς να επιβιώσετε σε περίπτωση πυρηνικής καταστροφής" ή το "Πώς ο ανθρώπινος πολιτισμός μπορεί να ανακάμψει έπειτα από την καταστροφή του":ρ
Μια καλή ιδέα θα ήταν να μεταμορφωθούμε για λίγο σε κατσαρίδες πίνοντας κάτι σαν το μαγικό φίλτρο του Dr. Jekill. Όσον αφορά το άλλο βιβλίο που λες...εξαρτάται ποιός το έχει γράψει. Δεν είναι όλοι οι επιστήμονες ιδιοφυίες και δεν ακολουθούν και μία κοινή γραμμή. Εκτός βέβαια κι αν είναι...συλλογικό έργο.

Πραγματικά πολύ δύσκολο ερώτημα... Εγώ θα επέλεγα το "Με το φως του λύκου επανέρχονται" της Ζυράνας Ζατέλλη...
Ένα από τα πιο όμορφα βιβλία που έχω διαβάσει ως τώρα και αυτό που με σημάδεψε περισσότερο...

Πραγματικά δύσκολο ερώτημα. Μάλλον θα διάλεγα ένα βιβλίο του Σαίξπηρ. Τον Οθέλλο, ίσως.

Εγώ κανέναν Έκο. Όχι πως είναι ο κορυφαίος αγαπημένος μου, αλλά όπως και να το κάνεις, με τόσο πολυσέλιδα βιβλία που γράφει, δύσκολο να βαρεθείς, πόσο μάλλον να πεις "το έμαθα απ' έξω" :ρ

Εγώ κανέναν Έκο. Όχι πως είναι ο κορυφαίος αγαπημένος μου, αλλά όπως και να το κάνεις, με τόσο πολυσέλιδα βιβλία που γράφει, δύσκολο να βαρεθείς, πόσο μάλλον να πεις "το έμαθα απ' έξω" :ρ
Ναι. Ειδικά το "Εκκρεμές του Φουκώ" με τις 900 σελίδες του και τα ιστορικά στοιχεία για τις μυστικές οργανώσεις (Ναϊτες, Καθαροί)...χμ...τώρα που το σκέφτομαι...καθόλου άσχημη ιδέα. Έτσι κι αλλιώς είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Καλή ιδέα, Χρυς!

Ένα δικό μου ώστε να γίνω η μοναδική συγγραφέας του κόσμου τούτου με βιβλίο
(ε, λογικά μετά από κάποιο διάστημα θα εκδίδοταν πάλι κι άλλα και θα μου χαλούσαν το μονοπώλιο)

Συμφωνώ με τον Φάρο πως καλύτερο για εμένα δε θα ήταν σίγουρα να διασώσω κείμενα που έχουν κάνει την ανθρωπότητα να διχαστεί (βίβλος, κοράνι, τορά κτλ). Λογικά θα έσωζα κάτι του Έκο και λογικά το Εκρεμμές του Φουκώ γιατί μπορείς να το ξαναδιαβάσεις δεκάδες φορές και γιατί αναφέρει πραγματικά τα πάντα.