Αστυνομική Λογοτεχνία από τα Νέα

Πολυξενη

Κοινωνός
όπως κάθε εφημερίδα που σέβεται τον εαυτό της τα Νέα ξεκινούν μια καινούρια σειρά αστυνομικής λογοτεχνίας. το πρώτο βιβλίο θα κυκλοφορήσει το Σάββατο 30/7 και θα είναι "το παιχνίδι του Ρίπλευ της Πατρίτσια Χάισμιθ.Αξιόλογοι συγγραφεις όπως ο Μορίς Λεμπλάν ο Τζέημς Ελρόι και ο Πάκο Ιγνάσιο Τάιμπο ΙΙ θα ακολουθήσουν. (καινούρια βιβλιοθήκη θα χρειαστώ μέχρι το Σεπτέμβρη :)) )

Ωραία γιατί ήθελα να διαβάσω έναν Ρίπλευ.Πειράζει που δεν έιναι το πρώτο της σειράς; Θέλω να πώ, τα βιβλία της πενταλογίας διαβάζονται ανεξάρτητα;
(καινούρια βιβλιοθήκη θα χρειαστώ μέχρι το Σεπτέμβρη :)) )
Μια απο τα ίδια. έχω μεγάλο πρόβλημα, να δώ τι θα κάνω...

Ιαβερης

Κοινωνός
κι εγω θα τα τιμησω,αρκει η εκδοσεις να ειναι καλαισθητες.ιδιαιτερα θα'θελα να διαβασω καποιο βιβλιο του Ελροι.Εχω ακουσει τα καλυτερα γι'αυτον και ιδιαιτερα τη ''Μαυρη Νταλια'' (της οποιας η κινηματογραφικη μεταφορα με τη Σκαρλετ Γιοχανσον ηταν ποοοολυ βαρετη).

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πήρα σήμερα για τα 3,50 € τής εφημερίδας Τα Νέα, "Το Παιχνίδι τού Ρίπλεϋ" τής Πατρίσιας Χάισμιθ (Patricia Highsmith). Πρόκειται για την έκδοση τής Άγρας απλά τυπωμένη σε πολύ φθηνό χαρτί (και διαφορετικό εξώφυλλο, όμως τυπωμένο στην γνωστή, χαρακτηριστική ακουαρέλα). Βιβλίο που θα γεράσει άσχημα όμως, από την άλλη, μόνο 3,50 € ενώ η κανονική του τιμή είναι γύρω στα 15 €.

Μια μικρή αριθμητική εδώ: κατά μέσο όρο για τέσσερα τέτοια βιβλία θα έδινε κανείς κανονικά 60 € ενώ τώρα, μέσω τής προσφοράς τής εφημερίδας θα δώσει 14 €. Η ποιότητα τού χαρτιού τής προσφοράς είναι κατά πολύ υποδιαίστερη αλλά και η τιμή πολύ χαμηλή. Ας κρίνει ο καθένας σε τί δίνει βαρύτητα.

Για τους τίτλους τής σειράς >>> κλικ εδώ <<<

Ιαβερης

Κοινωνός
κι εγω το πηρα,Φαρε,και πρεπει να πω οτι με απογοητευεσε πολυ η εκδοση,και οτ εξωφυλλο,και το χαρτι,κι οι γραμματοσειρες.Μου θυμιζει ενα βιβλιο που ειχα παρει παλι απο εφημεριδα,το '''Φαουστ'' (του Γκαιτε ηταν αυτο; ),γενικα αθλιο μου φαινεται.παρ'αυτα θα παρω και τα υπολοιπα γιατι θελω να εχω λιγο περισσοτερη αστυνομικη λογοτεχνια στη βιβλιοθηκη μου.Τωρα κατι ασχετο,Φαρε,διαβασες μες στα ''Νεα'',το αρθρο για τις κακιες που ελεγαν κατα καιρους οι συγγραφεις για τους συναδελφους τους;Πολυ γελιο εριξα!

Last edited:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Πάντως να ξέρεις, Ιαβέρη, φαίνεται πως πρόκειται για πιστή αναπαραγωγή τής κανονικής έκδοσης τής Άγρας. Ίδια γραμματοσειρά, ίδια τα πάντα εκτός από την ποιότητα τού εσωτερικού χαρτιού.

Το πήρα και εγώ σήμερα και το ξεκίνησα. Για την έκδοση ισχύουν αυτά που είπατε. Όμως για € 3,50 και για έκδοση εφημερίδας θα έλεγα ότι είναι πολύ καλή. Συνήθως οι εκδόσεις για εφημερίδες είναι πολύ χειρότερες όταν πρόκειται για αστυνομική λογοτεχνία.
Πάντως για τέτοια βιβλία που θα τα διαβάσω μια φορά και μετά θα τα βάλω στην βιβλιοθήκη δεν με πολύ απασχολεί η ποιότητα, μη σου πω ότι για την παραλία είναι και καλύτερα γιατί διαβάζονται και με το ένα χέρι στην ξαπλώστρα.

@Ιαβέρη το άρθρο για της κακίες μεταξύ συγγραφέων κορυφαίο. Πάντως μου έκανε εντύπωση πως κάποια ιερά τέρατα ισοπέδωναν άλλα ιερά τέρατα…

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Πράγματι (αμέλησα ν' απαντήσω πιο πάνω) έχει κάμποση πλάκα (και θα ήταν ωραία αν φιλοτιμούταν κανείς να τα ανεβάσει). Πάντως, θα ήθελα να αναγράφονταν οι πηγές. Έχω αρχίσει να γίνομαι πολύ επιφυλακτικός τελευταία μ' όλες αυτές τις μπαρούφες που βλέπω να κυκλοφορούν κυρίως στο δίκτυο.

Πιούζυ

Κοινωνός
παιδια αν μπορειτε ανεβαστε κατι σχετικο γιατι εγω εχασα το συγκεκριμενο φυλλο και μαλλον θα αρχισω να παρακολουθω την προσφορα απο το αλλο σαββατο..

Πριν απο λιγο,πηρα απο περιπτερο τα χτεσινα Νεα και ειμαι πολυ χαρουμενος που ξεκιναω απ'την αρχη την σειρα.Θελω κι εγω να εχω περισσοτερη αστυνομικη λογοτεχνια.Οσο για το δεσιμο του βιβλιου κλπ κλπ. το βρηκα καλουτσικο.Ειχε κυκλοφορησει μια σειρα απο εφημεριδα (δεν θα την πω)η οποια οι σελιδες των βιβλιων της ηταν λες και διαβαζα φωτοτυπια..αρα ευχαριστημενοι να μαστε.Οσο για τις κακιες εριξα πολυ γελιο κι εγω ειδικα με τον Χεμινγουεη που ειπε για τον Φωκνερ οτι ξερει ακριβως σε ποιες σελιδες επινε οταν τις εγραφε

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Τα βιβλία τής προσφοράς:

• 30 Ιουλίου 2011 → Πατρίσια Χάισμιθ : "Το Παιχνίδι τού Ρίπλεϋ"
  • 6 Αυγ. → Μωρίς Λεμπλάνκ : "Αρσέν Λουπέν - Η Κούφια Βελόνα"
  • 13 Αυγ. →Τζέιμς Ελλρόυ : "Εγγλήματα κατά Συρροήν"
  • 20 Αυγ. → Πάκο Ιγνάσιο Τάιμπο ΙΙ : "Η Σκιά τής Σκιάς"
  • 27 Αυγ. → Τζέρομ Τσάρυν : "Η Άγρια Μαίριλυν"

Μπελάνο

Όμορφο Νιάτο
Η προσφορά είναι εξαιρετική για τους λάτρεις τους είδους και όχι μόνο. Το είδος, βέβαια, είναι ένα ζήτημα. Ο όρος αστυνομική λογοτεχνία προέρχεται από το detective stories που χρησιμοποιούσαν οι Αγγλοσάξονες για να περιγράψουν τις ιστορίες του Ντόιλ ή της Κρίστι, άλλωστε εκείνα τα χρόνια δεν θεωρούσαν αυτά τα έργα πραγματική λογοτεχνία, τα έβλεπαν περισσότερο ως πνευματικά παιχνίδια -ένα τρομερό λάθος. Τις επόμενες δεκαετίες, καθώς το είδος εξελισσόταν σε όλα τα επίπεδα, υιοθετήθηκαν νέοι όροι, crime novels, noir, hardboiled, που μάλλον περιγράφουν καλύτερα ορισμένα λογοτεχνικά ρευματα.
Ο λόγος για αυτό τον μικρό πρόλογο είναι ότι πολλοί φίλοι αποφεύγουν βιβλία με την στάμπα της αστυνομικής λογοτεχνίας και, ειδίκα στην περίπτωση αυτών των συγγραφέων, θα είναι κρίμα να χάσουν μια καλή ευκαιρία να διαβάσουν ορισμένα διαμαντάκια της σύγχρονης λογοτεχνίας.
Η Πατρίτσια Χάισμιθ είναι ένα κάλο παράδειγμα για να λυθεί αυτή η παρεξήγηση. Το έργο της εχει μεγαλύτερη θεματική σχέση με το "Έγκλημα και Τιμωρία" παρά με τις ιστορίες της Αγκαθα Κρίστι. Η πλοκή, ακόμα και τα κίνητρα, περνούν σε δεύτερη μοίρα, ώστε να μπουν σε πρώτο πλάνο η ψυχολογική ανάλυση και η εσωτερική πάλη του δολοφόνου. Σε όσους το τιμήσουν και τους αρέσει ή έχουν δει τις ταινίες με πρωταγωνιστή το Ρίπλεϋ και ψάχνουν κάτι διαφορετικό, προτείνω τα "Δυο Πρόσωπα του Ιανουαρίου", με την πλοκή να διαδραματίζεται στην Ελλάδα της δεκαετίας του '60, την οποία η συγγραφέας αγαπούσε ιδιαίτερα.
Έκπληξη είναι η επιλογή του Ελλρόυ, από την άποψη ότι είναι ένας σύγχρονος συγγραφέας που τα βιβλία του έχουν μεγάλη πέραση (συνήθως οι εφημερίδες μας προσφέρουν έργα συγγραφέων που μας έχουν αφήσει τουλάχιστον εδώ και έναν αιώνα). Δυστυχώς, το βιβλίο που επέλεξαν είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει, άρα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Δεν είναι ένα ολοκληρωμένο μυθιστόρημα, αλλά περιέχει μια συλλογή κειμένων του συγγραφέα. Φοβάμαι ότι εκδόθηκε ως ένα δώρο για τους φανατικούς του Ελλρόυ και πως δεν απευθύνεται σε αυτούς που ψάχνουν μια πρώτη γνωριμία με το έργο του. Πρόκειται, όμως, για μία δουλεία του ανθρώπου που τελειοποίησε την αστυνομική λογοτεχνία (τσάμπα ο πρόλογος!) και πλέον έχει στραφεί σε άλλες, πιο δύσκολες και επικίνδυνες θεματικές με τα τελευταία βιβλία του. Όσοι πέσουν στην παγίδα του, ωστόσο, ας συνεχίσουν το ταξίδι με την τετραλογία τους Λος Άντζελες, ίσως την κορυφαία στιγμή στην ιστορία του είδους (όπως και να το ονομάζει κανείς).
Τον Πάκο Ιγνάσιο Τάιμπο τον λατρεύω. Συνδυάζει δύο αγαπημένα μου λογοτεχνικά κομμάτια: απο τη μία, η πλοκή και οι ανατροπές ενός ορθόδοξου αστυνομικου μυθιστορήματος και από την άλλη, η πολιτική, η διαφθορά και αυτή η γλυκιά μελαγχολία που κυριαρχούν στην Λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία. Εδώ η επιλογή δεν θα μπορούσε να είναι πιο κατάλληλη: αντί για τις πιο απλές ιστορίες με τον κουτσό και μονόφθαλμο (!) ντετέκτιβ Έκτορ Σαυν, μας προσφέρουν ένα κορυφαίο έργο του, που θα ικανοποιήσει τους αναγνώστες της Κρίστι, του Χάμετ και του Τσάντλερ, άλλα και αυτούς που αγαπούν το Σεπούλβεδα, τον Τσαβαρία ή ακόμα και το Μάρκες ή τον Μπολάνιο. Κάμποσα χρόνια αργότερα, ο Πάκο έγραψε και μία συνέχεια βασισμένη στους ήρωες του βιβλίου ("Και σαν σκιές επιστρέφουμε"), οπότε έχετε και την προοπτική ενός ακόμα αριστουργήματος. Να έχετε στα υπόψη σας και το "Ανήσυχοι Νεκροί", γραμμένο παρέα με τον Υποδιοικητή Μάρκος των Ζαπατίστας.
Χωρίς πολλά λογία, αγοράστε και την "Άγρια Μαίριλυν". Σκληρό έργο, του δρόμου, αξίζει και αυτό τα 3,5 ευρώ σας.
Κουράστηκα λίγο (γι΄αυτο και η «ξεπέτα» στον Τσάρυν), αλλά ελπίζω να αξίζει τον κόπο. Είμαι άτυχος (έχω διαβάσει τα τρία από τα πέντε, το "Εγγλήματα κατά Συρροήν" οφείλω να το αγοράσω κάποια στιγμή στην κανονική του έκδοση και ο Λεμπλάνκ μάλλον δεν με ενδιαφέρει), όμως όσοι δεν έχετε έρθει σε επαφή με αυτους τους πολύ κάλους γραφιάδες, έχετε μια χρυσή ευκαιρία. Μια σπάνια στιγμή που μία εφημερίδα δεν μας προσφέρει κλασσικούς συγγράφεις για τους οποίους δεν πληρώνει ούτε δικαιώματα, αλλά σχετικά φρέσκο πράγμα. Παραλίγο να το ξεχάσω, όλα από τους εξαιρετικούς μεταφραστές των Εκδόσεων Άγρα.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω τον Ρίπλευ απο την συγκεκριμένη έκδοση, οπότε και θα ήθελα να επιβεβαιώσω την έυστοχη παρατήρηση του Μπελάνο σε ότι αφορά την ''Αστυνομική Λογοτεχνία''

Πιούζυ

Κοινωνός
οι συγκεκριμενες εκδοσεις να πω οτι δε με αφησαν καθολου δυσαρεστημενη μετα απο την απογοητευση των εκδοσεων του Βηματος. Μου αρεσε το σκληρο χαρτινο εξωφυλλο. Το χαρτι μεσα ειναι αρκετα λεπτο αλλα δεν με απωθησε καθολου η εμφανιση των βιβλιων αυτης της προσφορας.

Μετα λετε να βαλει κι αλλο βιβλιο?Η' θα δωσει αλλη σειρα?Το λεω γιατι κολλησα τωρα με τα αστυνομικα :) συγκεκριμενα με τον Ελροη

Πιούζυ

Κοινωνός
27 Αυγουστου θα δωσει Τζερομ Τσαρυν. Δεν ξερω αν θα εχει επομενο βιβλιο μετα απο αυτο ή τελειωνει εκει η σειρα.

Πήρα το τελευταίο βιβλίο (Τζέρομ Τσάρυν : "Η Άγρια Μαίριλυν" - τυχαία, καθώς ήθελα το ταξιδιωτικό ένθετο της εφημερίδας) και δε μου πολυάρεσε. Το χαρτί είναι μεν καλό, αλλά η υφή του εξώφυλλου δεν με ικανοποιεί και η οσμή του βιβλίου δε μου αρέσει. Επίσης, το πολυτονικό, στο οποίο είναι γραμμένο (μεταφρασμενο) με χάλασε.