Βιβλία λίγα και σε έκδοση καλής ποιότητας ή πολλά και σε φθηνό χαρτί;

Βιβλία πολλά και φθηνιάρικα ή λιγότερα και σε καλές εκδόσεις;

• Βιβλία άφθονα κι ας είναι και φθηνοεκδόσεις.

Votes: 32 43,2%
  • Βιβλία λιγότερα όμως σε καλές εκδόσεις.

Votes: 23 31,1%
  • Δεν με απασχολεί καθόλου αυτό το θέμα.

Votes: 19 25,7%

• Total voters
    74

Νοτιος

Όμορφο Νιάτο
Το παραδέχομαι και επίσης με εκνευρίζουν οι εκδόσεις απο γράμματα (παρότι έχω αρκετές δε ξέρω πως τα καταφέρνουν αλλά έχουν κάποια πολύ καλα βιβλία τα όποια δεν έχουν κυκλοφορήσει από αλλες εκδοτικές) έχουν λίγο καλύτερο τύπωμα από τις εφημέρίδες αλλά οι διαστάσεις των βιβλίων είναι απλά τραγικές.

Ψήφισα την πρώτη επιλογή, αν και είμαι λίγο φετιχιστής, το ομολογώ.

Δεν καταλαβαίνω, ας πούμε, γιατί δεν βγαίνουν και εδώ, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό, paperback εκδόσεις για όλα τα είδη λογοτεχνίας, κλασικής ή σύγχρονης. Γιατί να είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε έως και 20 ευρώ, μόνο και μόνο για το εξώφυλλο ή το χαρτί;

Φυσικά και προτιμώ να πάρω τις Μεγάλες Προσδοκίες σε paperback, με φτηνό χαρτί και στο πρωτότυπο (2.20 ευρώ το έχει στην Πολιτεία από την εξαιρετική έκδοση των Penguin Classics, 3 το είχα πάει προ ετών από το Public), από το να σκάσω τα πενταπλάσια και βάλε λεφτά για να πάρω μια ελληνική έκδοση. Που και πάλι χαρτόδετο θα είναι το βιβλίο, απλώς με πιο ακριβό χαρτί μέσα.

Κι εγώ στην αρχή σνόμπαρα τις προσφορές των εφημερίδων ή έλεγα "θα το πάρω να το διαβάσω και μετά θα το αγοράσω κανονικό", αλλά τώρα πια, καταλαβαίνω ότι δεν έχει πολύ νόημα. Και αν είναι κάπως φτηνιάρικες εκδόσεις... ε και; Αν είναι τόσο ανάγκη, αν το νιώσω έτσι, θα αντικαταστήσω κάποια από αυτά.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δεν καταλαβαίνω, ας πούμε, γιατί δεν βγαίνουν και εδώ, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό, paperback εκδόσεις για όλα τα είδη λογοτεχνίας, κλασικής ή σύγχρονης. Γιατί να είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε έως και 20 ευρώ, μόνο και μόνο για το εξώφυλλο ή το χαρτί;
Νομίζω πως πλέον γίνεται.. Είναι η ποιότητα των προσφορών. Επιμελημένες εκδόσεις σε φθηνό χαρτί για 5 ευρώ.

Αν και όχι στα καινούργια, βέβαια, που μάλλον εννοείς. Τουλάχιστον, όχι ακόμα. :)

Άναμπελ Λη

Όμορφο Νιάτο
Με ενδιαφερει και μεναη εμφανιση εκτός των άλλων. Αλλά περισσότερο η υφή. Βέβαια το τι πληρώνεις δεν είναι ανάλογο παντα του τι παίρνεις.Αγόρασα προσφατα καινουριο βιβλίο από γνωστές ελληνικές εκδόσεις, τιμή συνηθισμένη, 15 κάτι, και το χαρτί ήταν ... εφημεριδας!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Βιβλίο να 'ναι κι ό,τι να 'ναι. Μ' αρέσουν τα όμορφα εξώφυλλα και το καλό χαρτί, δεν λέω, όμως τα βιβλία μου ταλαιπωρούνται πολύ. Μπαινοβγαίνουν σε τσάντες, μετρό και λεωφορεία, στο σπίτι λεκιάζονται καμιά φορά από τα διάφορα ζεστά που πίνω, καμιά φορά (μην κράξετε) και από φαγητό, τσαλακώνονται και διπλώνονται, εξώφυλλα-οπισθόφυλλα μπορεί να σκιστούν, το καλοκαίρι τρώνε μπόλικη άμμο και αντηλιακό... Όπως καταλαβαίνετε τα σκληρά εξώφυλλα δεν με βολεύουν καθόλου και προτιμώ τα ελαφριά και εύχρηστα βιβλία. Ας ήταν και όλα μου τα βιβλία BELL, το ίδιο θα αγαπούσα τη βιβλιοθήκη μου. Τα βιβλία υπηρετούν εμάς, όχι εμείς τα βιβλία, αγαπητοί συλλέκτες :ρ

Ίζι

Κυρά των Σκιών
:))))
Είναι που με συντροφεύουν σε διάφορες στιγμές της ζωής μου. Δεν καθόμουν ποτέ απλά σε μια πολυθρόνα για διάβασμα. Ας πούμε από μικρή συνήθιζα να τρώω με κάποιο βιβλίο ή κόμικ στο χέρι. Έπειτα, όταν πρέπει να διαβάσεις με ένα χέρι γιατί με το άλλο κρατιέσαι απ' τις χειρολαβές του λεωφορείου μην πέσεις, ε... το διπλώνεις το βιβλίο όπως-όπως. Ούτε με νοιάζει να προσέξω μην πάει άμμος στο βιβλίο μου το καλοκαίρι, σιγά. Ακόμα και τα πιο αγαπημένα μου βιβλία δεν έχω πρόβλημα να τα πάρω στην παραλία. Αυτά ειδικά νομίζω μετά ότι μυρίζουν διακοπές. Παλιά ζωγράφιζα στις λευκές σελίδες, αλλά και τώρα μπορεί να βρεις τα πάντα μέσα, από σημειώσεις μέχρι συνταγές μαγειρικής. Δεν τα είδα ποτέ σαν συλλογή που έπρεπε να διαφυλλάξω. Ούτε και τα cd μου πολυπροσέχω εδώ που τα λέμε...

Προτιμώ να αγοράζω βιβλία πέιπερμπακ (ξενες εκδόσεις) γιατί είναι παμφθηνες (συνήθως 2€) και γιατί θεωρώ ότι το δέσιμο και το χαρτί των ξένων πέιπερμπακ είναι πολύ καλύτερα από τις ελληνικές προσφορές εφημερίδων (όπως Penguin και Wordsworth).

Αστραιος

Όμορφο Νιάτο
Εγώ με κατατάσσω στους λίγο επιλεκτικούς συλλέκτες-αναγνώστες, έχω ελάχιστα "βιβλία εφημερίδας" στη βιβλιοθήκη...Θα προτιμήσω να αγοράσω ενα βιβλίο στην καλή του έκδοση από το να το αποκτήσω σε μια "φθηνη"...
Βέβαια δε λείπουν και οι εξαιρέσεις ειδικά εαν ενα βιβλίο είναι εξαντλημένο ή πολύ ακριβό, τελευταίο παράδειγμα "Η Βουή και η Μανία" το οποίο ήθελα πολύ να αποκτήσω αλλά δεν το έβρισκα μέχρι που το πήρα το καλοκαίρι του 2013 στο Έθνος, άθλια έκδοση παρ' όλα αυτά διαβάστηκε με την ίδια αγάπη που θα το διάβαζα αν είχε καλύτερο χαρτί...

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Εγώ η ίδια δεν έχω πάρει ποτέ μου βιβλίο από προσφορά εφημερίδας. Όχι από άποψη. Απλά φοβάμαι πως αν δεν υπάρχει το οικονομικό να μου βάζει φρένο, θα γεμίσω το σπίτι με τόσα βιβλία που στο τέλος θα τα βγάλω στο μπαλκόνι. Έχουμε όμως κάποια βιβλία, πολύ όμορφα, με σκληρό δέσιμο, όλα κλασική λογοτεχνία. Τα είχαν πάρει παλιά οι γονείς μου από μια προσφορά στο βήμα. Δεν ξέρω καν αν ζούσα τότε. Μου κάνει εντύπωση το πόσο ανώτερη είναι η ποιότητά τους, σε σύγκριση με τις σημερινές προσφορές.
Απ' την άλλη, αν για κάποιο λόγο με πιάσει μανία με ένα βιβλίο και θέλω να το διαβάσω, θα το αποκτήσω ανεξάρτητα με τις οικονομικές μου δυνατότητες. Από παλαιοβιβλιοπωλείο θα το πάρω, από παζάρι θα το πάρω, από τις αποθήκες συγγενών και φίλων θα το ξετρυπώσω... Πάντως θα το βρω και θα το διαβάσω πάση θυσία, ακόμα κι αν είναι η χειρότερη έκδοση, ακόμα κι αν είναι δεύτερο/τρίτο/τέταρτο χέρι.

Δρακος

Όμορφο Νιάτο
Προτιμώ να αγοράζω βιβλία πέιπερμπακ (ξενες εκδόσεις) γιατί είναι παμφθηνες (συνήθως 2€) και γιατί θεωρώ ότι το δέσιμο και το χαρτί των ξένων πέιπερμπακ είναι πολύ καλύτερα από τις ελληνικές προσφορές εφημερίδων (όπως Penguin και Wordsworth).
Για αυτό σε πάω Οδυσσέα!

Νομίζω πως πλέον γίνεται.. Είναι η ποιότητα των προσφορών. Επιμελημένες εκδόσεις σε φθηνό χαρτί για 5 ευρώ.

Αν και όχι στα καινούργια, βέβαια, που μάλλον εννοείς. Τουλάχιστον, όχι ακόμα. :)
Γιατί ο ελληνικός λάος δε διαβάζει, οπότε σου λέει ο εκδότης γιατί εγώ να το βγάλω σε φθηνό χαρτί; Θα το βάλω 15 ευρώ να το αγοράσουν όλοι. Εδώ βρε παιδιά το Short History of Byzantium το έχει το Public σε paperback 19 ευρώ ενώ καινούργιο κοστίζει 10 λίρες...

Βου Παπ

Όμορφο Νιάτο
Σε γενικές γραμμές, μάλλον είμαι της ποσότητας και όχι της ποιότητας... Προτιμώ να έχω μεγαλύτερη ποικιλία στα βιβλία μου από το να είναι ωραίες οι σελίδες και σκληρό το εξώφυλλο. Βέβαια, υπάρχουν κάποια βιβλία αγαπημένα που τα πήρα και σε καλές εκδόσεις. Γενικά, σπάνια διαβάζω το ίδιο βιβλίο πολλές φορές και μάλλον θα τα χάριζα και εύκολα, αφού δεν θα τα διαβάσω εγώ, ας τα πάρει κάποιος που θα τα διαβάσει... Έτσι, δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα. Ενθουσιάζομαι πιο πολύ αν φύγω από ένα βιβλιοπωλείο με 10 βιβλία προσφοράς παρά με ένα καλόδετο και περιποιημένο...

Μεφιστοφελής

Όμορφο Νιάτο
Δύσκολη ερώτηση και ας ψήφισα το δεύτερο. Το σημαντικότερο σε ένα βιβλίο είναι πάντα το περιεχόμενο. Μπορεί να είναι ένα διαλυμένο βιβλίο στη χειρότερη ποιότητα χαρτιού και μετά από δυο αναγνώσεις να καταστραφεί...αλλά αν το περιεχόμενό του σου αλλάξει έστω και λίγο τη ζωή ή τη σκέψη προς το καλύτερο τότε ήταν σημαντικότερο και προτιμότερο και από το πιο περίτεχνο βιβλίο. Και τα φθηνά βιβλία είναι αναγκαίο να υπάρχουν ώστε να είναι διαθέσιμα στο ευρύτερο δυνατόν κοινό!

Όμως, δεν μπορώ να πω ότι τα επιλέγω ή τα προτιμώ. Προτιμώ να περιμένω λίγο και να πάρω ένα βιβλίο που θα ικανοποιήσει και το φετίχ της αισθητικής και ποιότητας-από την αίσθηση του χαρτιού στο χέρι μέχρι το οπτικό στο ράφι-παρά να άμεσα μόλις το αποφασίσω και να έχει μόνο καλό περιεχόμενο. Και ίσως μια μέρα να γίνω η χαρά του παλαιοβιβλιοπώλη (ω θεοί) αλλά αντιλαμβάνομαι την βιβλιοθήκη εν μέρη και ως ένα συνεχόμενο κληροδότημα...όπως βρήκα μια εξαιρετική βιβλιοθήκη από τους γονείς μου έτσι ελπίζω ότι θα παραδώσω παρακάτω μια ακόμη καλύτερη και πιο ιδιαίτερη.

ΥΓ: Με το καλύτερες εκδόσεις δεν εννοούμε αποκλειστικά δερματόδετα, σκληρόδετα και τύπου folio society editions βιβλία έτσι ;

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Προτιμώ να έχω στην βιβλιοθήκη μου λίγα βιβλία και καλής ποιότητας -τόσο στην επιμέλεια του περιεχομένου, όσο και εξωτερικά- και σπάνια επιλέγω βιβλίο από φθηνή έκδοση (εφημερίδων/"προσφορών"). Τα περισσότερα αν όχι όλα έχουν αγοραστεί μετά από σκέψη και σιγά σιγά. Πάνω κάτω δηλαδή συμφωνώ μ' όσα γράφεις, Μεφιστοφελή. Ας μην τα επαναλάβω. :ναι:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Αν και θα προτιμούσα να ψωνίζω πάντα από το βιβλιοπωλείο δεν λέω όχι σε μία καλή προσφορά εφημερίδας π.χ. "Ιστορία του Ευρωπαικού Πνεύματος" του Παναγιώτη Κανελλόπουλου πριν 5-6 χρόνια από το "Βήμα" (δερματόδετα με ράχη) ή "Κοινωνιολογική Βιβλιοθήκη" της "Ημερησίας" την ίδια εποχή (ποιότητα Bell).Ο μεγαλύτερος κίνδυνος κατά τη γνώμη μου είναι στην προσφορά - πέρα από την ποιότητα - να λείπουν στοιχεία π.χ. πρόλογος εκδότη / συγγραφέα ή βιβλιογραφία που συμπεριλαμβάνονται στην επίσημη έκδοση.

Το τελευταίο χρονικό διάστημα το "Μεταίχμιο" έχει ξεκινήσει να βγάζει όλα του τα βιβλία σε μορφή "pocket". Είναι στη μισή και παρακάτω τιμή από το κανονικό. Έχουν καλαισθησία και αξίζει να τα προσέξουμε περισσότερο...

εξαρταται οταν αποφασιζω να παρω ενα βιβλιο για να περασει η ωρα στα ταξιδια μου θα πω βιβλιο να ναι και οτι να ναι αν θελω βιβλιο για γνωση θα παρω ενα καλο

Για μένα η αγορά ενός βιβλίου είναι ένα ταξίδι και μια περιπέτεια. Συνεπώς ψήφισα την πρώτη επιλογή, πάρτε όσο πιο πολλά βιβλία μπορείτε, είναι η καλύτερη συντροφιά ασχέτως την ποιότητα έκδοσης.
Σίγουρα όμως η αγορά μιας καλαίσθητης και ποιοτικής έκδοσης είναι μαγική , ειδικά αν βρίσκεται σε χαμηλή τιμή από κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο ή παζάρι βιβλίου.

Βιβλιοκοριτσο

Όμορφο Νιάτο
Παιδιά αν δείτε βιβλίο αγγλικής έκδοσης είναι ορισμένα πολύ λεπτά και σαν τσιγαρόχαρτα! έχω τα θανάσιμα εργαλεία στα αγγλικά και στα ελληνικά από τις εκδόσεις πλατυπους και στην ποιότητα είναι καμία σχέση τα πρώτα είναι για διάβασμα και τα άλλα για στολίδι της βιβλιοθήκης. Επομένως κάποια τα διπλοαγόραζα για να τους λόγους ποιότητα και διάβασμα. Πλέον οικονομικά δεν με παίρνει να το κάνω αλλά καλό βιβλίο θα αγοράσω κάτι που θέλω πολύ και έχω ακούσει άριστες κριτικές. αν θέλω κάτι ελαφρύ για να περνά η ώρα (κάποιο contemporary) δε με ενδιαφέρει η ποιότητα. Αν θέλω κλασσική λογοτεχνία θέλω δερματόδετο!