Βιβλία με αντιήρωες και backround τον ''υπόκοσμο''

Καλό μεσημέρι σε όλους και συγχωράτε με αν υπάρχει άλλο σχετικό νήμα αλλα δεν βρήκα κάτι.Το λοιπόν ψάχνω βιβλία τα οποία να έχουν ως πρωταγωνιστές αντιήρωες σε περιβάλλοντα του "υποκόσμου''.Θέλω να διαβάσω ενα βιβλίο που να αναφέρεται αμιγώς στην άλλη πλευρά των πραγμάτων.Δεν με απασχολεί ποια εποχή θα διαδραματίζεται.Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη :))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομιζω ολα, ή τουλαχιστον τα κλασσικα κυβερνοπανκ κυμαινονται σε αυτο το μοτιβο, οπως ο Νευρομάντης και η συλλογη Μνημονικός Τζόνι του William Gibson.

(αν και φιλος του ειδους, ειναι τα μονα που εχω διαβασει)

Last edited:
Σαν να λέμε ιστορίες που ο ήρωας να είναι ο παράνομος; ιστορίες που οι κακοί είναι οι νόμιμοι; ιστορίες που ο πρωταγωνιστής να είναι λούμπεν; Ζητάμε παρανόμους με ηθικό κώδικα ή παρανόμους χωρίς ηθικό κώδικα. Θέλουμε χάπι ή ανχάπι εντ; Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνεις ότι όσο πιο γενική είναι η ερώτηση τόσο πιο πολλές προτάσεις θα πάρεις αλλά στην πλειοψηφία τους δεν θα είναι αυτό που ψάχνεις

Last edited:
Νομιζω ολα, ή τουλαχιστον τα κλασσικα κυβερνοπανκ κυμαινονται σε αυτο το μοτιβο, οπως ο Νευρομάντης και η συλλογη Μνημονικός Τζόνι του William Gibson.

(αν και φιλος του ειδους, ειναι τα μονα που εχω διαβασει)
Ειναι δυσκολο σαν βιβλιο αγαπητε Αντερωτα ??

Φίλε Στιλλ το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Τζάνκι" του Ουίλλιαμ Μπάροουζ. Αυτοβιογραφικό, σκληρό και κυνικό αντιπροσωπεύει και περιγράφει τέλεια τον αμερικανικό υπόκοσμο!!!

Σαν να λέμε ιστορίες που ο ήρωας να είναι ο παράνομος; ιστορίες που οι κακοί είναι οι νόμιμοι; ιστορίες που ο πρωταγωνιστής να είναι λούμπεν; Ζητάμε παρανόμους με ηθικό κώδικα ή παρανόμους χωρίς ηθικό κώδικα. Θέλουμε χάπι ή ανχάπι εντ; Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνεις ότι όσο πιο γενική είναι η ερώτηση τόσο πιο πολλές προτάσεις θα πάρεις αλλά στην πλειοψηφία τους δεν θα είναι αυτό που άχνεις
Να ειναι παρανομος( με ή χωρις ηθικο κωδικα) και για το τελος δε με νοιαζει

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειναι δυσκολο σαν βιβλιο αγαπητε Αντερωτα ??
Οχι, αν εχεις επαφες με επιστημονικη φαντασια και εννοιες οπως ματριξ, κυβερνοχωρος κλπ.

Θα το συστηνα στην πρωτοτυπη εκδοση, γιατι δεν ημουν ικανοποιημενος με την ελληνικη μεταφραση.

Last edited:
Φίλε Στιλλ το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Τζάνκι" του Ουίλλιαμ Μπάροουζ. Αυτοβιογραφικό, σκληρό και κυνικό αντιπροσωπεύει και περιγράφει τέλεια τον αμερικανικό υπόκοσμο!!!
Ειμαι γενους θηλυκου :)) και ναι το εχω διαβασει και μαρεσε πολυ οπως και τις πολεις της κοκκινης νυχτας αν και τελειως αλλη φαση

Νομίζω ότι η νουάρ λογοτεχνία είναι καλή πιθανότητα.

Το κοροϊδάκι της κοκκινομάλλας του Τζέιμς Τσέιζ είναι ευκολοδιάβαστο (αλλά μέτριο λογοτεχνικά) με ήρωα έναν άνεργο φωτορεπόρτερ που προσπαθεί να κάνει καριέρα σαν εκβιαστής (με μέτρια επιτυχία)

Αν θες μπορείς να ρήξεις μια ματιά στην σειρά γκράφικ νόβελ Σιν Σίτυ του Φρανκ Μίλερ με ήρωες παρανόμους (με ηθικές αρχές) στα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει 6 άλμπουμ από τα οποία τα 4 καλύτερα έχουν αποτελέσει την βάση για τις δύο ταινίες που γύρισε ο Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ (Αμαρτωλή πόλη, Το μεγάλο ξεπάστρεμα και Αυτός ο σάπιος μπάσταρδος στην πρώτη ταινία, Η κυρία θέλει φόνο στην δεύτερη)

Λιγότερο παρακμιακοί αλλά καλύτερα γραμμένοι είναι οι ήρωες στο Γεράκι της Μάλτας του Ντασιέλ Χάμετ και στο Τοπ Καπί του Έρικ Άμπλερ. Και στα δυο ένας άσχετος τύπος που ακροβατεί μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας προσεγγίζεται από μια σπείρα και εμπλέκεται σε παράνομες δραστηριότητες. Καλύτερο από τα δύο είναι το γεράκι

Ακόμα το Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δυο φορές του Τζέιμς Κέιν. Δεν έχει σχέση με υπόκοσμο αλλά υπάρχει ο γκαντέμης μικροαπατεώνας και η μοιραία γυναίκα που θα τον κάνει να ξεπεράσει τα όριά του.

Τέλος ο Μικρός Καίσαρ του Γ.Ρ. Μπέρνετ όπου περιγράφεται η άνοδος ενός γκάνγκστερ από μικροαπατεώνας ως την κορφή της εγκληματικής αριστοκρατίας.

Υπάρχουν και σειρές ολόκληρες μυθιστορημάτων με ευγενείς παρανόμους όπως ο Αρσέν Λουπέν του Μορίς Λεμπλάν, ο Άγιος του Λέσλι Τσάρτερις, ο Χάνιμπαλ του Τόμας Χάρις, ο Ντέξτερ του Τζεφ Λίντσεϊ αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

Νομίζω ότι η νουάρ λογοτεχνία είναι καλή πιθανότητα.

Το κοροϊδάκι της κοκκινομάλλας του Τζέιμς Τσέιζ είναι ευκολοδιάβαστο (αλλά μέτριο λογοτεχνικά) με ήρωα έναν άνεργο φωτορεπόρτερ που προσπαθεί να κάνει καριέρα σαν εκβιαστής (με μέτρια επιτυχία)

Αν θες μπορείς να ρήξεις μια ματιά στην σειρά γκράφικ νόβελ Σιν Σίτυ του Φρανκ Μίλερ με ήρωες παρανόμους (με ηθικές αρχές) στα Ελληνικά έχουν κυκλοφορήσει 6 άλμπουμ από τα οποία τα 4 καλύτερα έχουν αποτελέσει την βάση για τις δύο ταινίες που γύρισε ο Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ (Αμαρτωλή πόλη, Το μεγάλο ξεπάστρεμα και Αυτός ο σάπιος μπάσταρδος στην πρώτη ταινία, Η κυρία θέλει φόνο στην δεύτερη)

Λιγότερο παρακμιακοί αλλά καλύτερα γραμμένοι είναι οι ήρωες στο Γεράκι της Μάλτας του Ντασιέλ Χάμετ και στο Τοπ Καπί του Έρικ Άμπλερ. Και στα δυο ένας άσχετος τύπος που ακροβατεί μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας προσεγγίζεται από μια σπείρα και εμπλέκεται σε παράνομες δραστηριότητες. Καλύτερο από τα δύο είναι το γεράκι

Ακόμα το Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δυο φορές του Τζέιμς Κέιν. Δεν έχει σχέση με υπόκοσμο αλλά υπάρχει ο γκαντέμης μικροαπατεώνας και η μοιραία γυναίκα που θα τον κάνει να ξεπεράσει τα όριά του.

Τέλος ο Μικρός Καίσαρ του Γ.Ρ. Μπέρνετ όπου περιγράφεται η άνοδος ενός γκάνγκστερ από μικροαπατεώνας ως την κορφή της εγκληματικής αριστοκρατίας.

Υπάρχουν και σειρές ολόκληρες μυθιστορημάτων με ευγενείς παρανόμους όπως ο Αρσέν Λουπέν του Μορίς Λεμπλάν, ο Άγιος του Λέσλι Τσάρτερις, ο Χάνιμπαλ του Τόμας Χάρις, ο Ντέξτερ του Τζεφ Λίντσεϊ αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.
Σ'ευχαριστω Κορτο θα τσεκαρω τις προτασεις σου και αν δεν ικανοποιηθω θα επιστρεψω δριμυτερη

Στιλλ ιλλ, για δοκίμασε και το παρακάτω!!!

Ο δολοφόνος μέσα μου.

Νομίζω ότι είναι αρκετά κοντά σε αυτό που ψάχνεις!!!:)

ΥΓ: Μπου και γω την είχα πατήσει με την κοπέλα στην άλλη μας Λέσχη!!!1:))))
Αν εννοεις την κινηματογραφικη ναι μαλλον δε θυμαμαι κιολας :))) . Ενδιαφερον μου φαινεται θα το ψαξω

Ναι την κινηματογραφική εννοώ!!1 :))))

Ξ΄ρεις κι εκεί με παρωνύμιο ψιλοουδέτερο και αβατάριο άντρα, ε είναι εύκολο να μπερδευτείς!!!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
φίλε Στιλ Ιλλ, πρόσεξε λίγο αυτό αν θες:
:)

10
Όταν απαντούμε σε μια ανάρτηση ακριβώς από κάτω της, δεν θα πρέπει να την παραθέτουμε παρά μόνο αν θέλουμε να απομονώσουμε ένα μικρό, συγκεκριμένο σημείο της.

Ομοίως, όταν απαντούμε σε μια παλιά ανάρτηση περιορίζουμε πάντα το κείμενο που παραθέτουμε στο ελάχιστο που χρειάζεται.

Τέλειο νήμα, μ' αρέσει κι εμένα πολύ τέτοιου είδους θεματολογία και θα επωφεληθώ! :)
Τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό είναι τα βιβλία του Γκίμπσον που ανέφερε κι ο Αντέρωτας και παρέα μ' αυτά, κι άλλα του Γκίμπσον που έχω διαβάσει όπως η τριλογία της γέφυρας (Εικονικό φως, Ιντόρου, Οι παρέες του μέλλοντος)
το "ubik" του Φίλιπ Ντικ κυμαίνεται για 'μένα στο ίδιο κλίμα, αν και δεν θυμάμαι αν μιλάμε ξεκάθαρα για παρανομία :χμ:

Ηταν η τρελοφατσα του Αιγκορ που τον λατρεψα απο οταν ειδα την ταινια οποτε δεν μπορουσα να κανω αλλιως Νικολα :))))

Βλεπω οτι τον αναφερετε σαν το κατ'εξοχην συγγραφεα οποτε θα τον εχω υπ'οψιν την επομενη φορα που θα επισκεφτω τη βιβλιοθηκη :γιούπι: Σας ευχαριστω ολους

Last edited:
Ένα εξαιρετικό βιβλίο που νομίζω ότι καλύπτει αυτό που αναζητάς είναι το "Καταζητείται" του Κώστα Σαμαρά. Ο συγγραφέας ήταν συνεργάτης των αδελφών Παλαιοκώστα και τα γεγονότα που περιγράφονται στο βιβλίο είναι πραγματικά.

Ένα ακόμα ελληνικό που ίσως σε καλύπτει είναι το "Ο νόμος των παρανόμων" του Πολύδωρου Σωπασή. Και αυτό βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και εξιστορεί την περιπέτεια του συγγραφέα σε μια αμερικάνικη φυλακή.