Βιβλία που σας σόκαραν

Φουντουκάκι

Όμορφο Νιάτο
Σοκαρίστηκα με "τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα" του Pascal Bruckner.Έπεσε τυχαία στα χέρια μου θυμάμαι καθώς συμμάζευα και τακτοποιούσα διάφορα χαρτιά.Αρχικά με σόκαρε στη συνέχεια όμως έγινε τόσο ενδιαφέρων που το τελείωσα σε 2 μέρες.Φυσικά έψαξα και για την ομώνυμη ταινία η οποία με απογοήτευσε καθώς δεν συμφωνούσε απόλυτα με το βιβλίο.Ακόμα και τα ονόματα των ηρώων υπέστησαν αλλαγή.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Φυσικά έψαξα και για την ομώνυμη ταινία η οποία με απογοήτευσε καθώς δεν συμφωνούσε απόλυτα με το βιβλίο.Ακόμα και τα ονόματα των ηρώων υπέστησαν αλλαγή.
Πραγματικά, για ποιο λόγο η Ρεβέκκα να γίνει Μιμή; Εντάξει, το βιβλίο ήταν καλύτερο. Όμως, πόσο ιδανικοί ήταν αυτοί οι πρωταγωνιστές; Ακόμα και η Ρεβέκκα/Μιμή που κατηγορήθηκε αν θυμάμαι καλά ότι πρωταγωνίστησε γιατί τα 'χε με τον Πολάνσκι, τι όμορφη που ήταν και πόσο της ταίριαζε ο ρόλος! Μου έχει μείνει αξέχαστος και ο Πίτερ Κογιότ - πόσο γοητευτικός ήταν αρχικά και πόσο απωθητικός κατέληξε. Ιδανική και η επιλογή των Άγγλων, υπέροχη η όλη ατμόσφαιρα... ακόμα και το αλλαγμένο τέλος λειτούργησε κατά τη γνώμη μου.

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Ουδέποτε με έχει σοκάρει ερωτική σκηνή, όσο τολμηρή και αν είναι. Αυτό που δεν αντέχω είναι η βία, πηδώ τις σκληρές περιγραφές, αλλιώς βλέπω τις σκηνές στον ύπνο μου για μήνες ή και χρόνια μετά. Το μοναδικό βιβλίο που εγκατέλειψα μετά το πρώτο κεφάλαιο (που ακόμα με ταράζει όταν το σκέφτομαι) ήταν το ανάγνωσμα τρόμου "Ο Αρχοντας Του Ψεύδους" του Γκράχαμ Μάστερτον. Πέταξα κυριολεκτικά το βιβλίο (στα σκουπίδια), ώστε να μην το διαβάσει κανένας άλλος και δεν ξαναδιάβασα τίποτε τρομακτικό για πολλά χρόνια. Εκτοτε διαβάζω μόνο τους κλασσικούς μαιτρ του φανταστικού (Πόε, Λάβκραφτ κλπ) που δεν έχουν τόσο ωμές και διεστραμμένες περιγραφές.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ομοίως, Φένια. Αν και δεν μου έχει τύχει σε βιβλίο. Σε ταινίες, όμως, κι εγώ έτσι λειτουργώ. Δεν αντέχω την ωμή, ρεαλιστική και καταπιεστική βία.
:κάτω:

Μαγδαληνη

Όμορφο Νιάτο
Αν κ εχω απογοητευτει κ βαρεθει απο αρκετα βιβλια ... ενα βιβλιο ηταν αυτο που με σοκαρε. Το "Λολιτα" του Νουμποκοβ. Πρωτα ειδα την ταινια οπου ξετρελαθηκα με εναν Τζερεμι Αϊρονς που εβγαζε ενα απιστευτο συναισθημα. Κ ειπα οτι απο την στιγμη που βγαζει τοσο συναισθημα η ταινια φαντασου το βιβλιο ... Κ εψαξα απεγνωσμενα να το βρω (γιατι ομολογω οτι ταλαιπωρηθηκα λιγακι να το βρω). Για να διαπιστωσω αηδιασμενη οτι το βιβλιο ηταν περισσοτερο πορνογραφημα παρα λογοτεχνεια.

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Κ εψαξα απεγνωσμενα να το βρω (γιατι ομολογω οτι ταλαιπωρηθηκα λιγακι να το βρω). Για να διαπιστωσω αηδιασμενη οτι το βιβλιο ηταν περισσοτερο πορνογραφημα παρα λογοτεχνεια.
Μαγδαληνή, το να σε σοκάρει η Λολίτα λόγω του θέματός της, δηλαδή την παιδεραστία, να το καταλάβω απόλυτα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το αποκαλείς πορνογράφημα. Δεν έχει ούτε μία σεξουαλική σκηνή :ε;:

ΜαρίαΚ

Όμορφο Νιάτο
Εγώ θεωρώ τη Λολίτα εξαίσια λογοτεχνία και καθόλου πορνογραφική. Περισσότερο πορνογραφική ήταν η ταινία με τον Jeremy Irons παρά το βιβλίο..!

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα (οποιοδηποτε βιβλιο) θα μπορουσε να ειναι πορνογραφικο μονο και με περιγραφές.

Το μοναδικό βιβλίο που εγκατέλειψα μετά το πρώτο κεφάλαιο (που ακόμα με ταράζει όταν το σκέφτομαι) ήταν το ανάγνωσμα τρόμου "Ο Αρχοντας Του Ψεύδους" του Γκράχαμ Μάστερτον. Πέταξα κυριολεκτικά το βιβλίο (στα σκουπίδια), ώστε να μην το διαβάσει κανένας άλλος και δεν ξαναδιάβασα τίποτε τρομακτικό για πολλά χρόνια.
Πέταξες το βιβλίο στα σκουπίδια;;; :αργκ:
Στα τγένααααααααααααααααααα

Το συγκεκριμένο πάντως, παρόλο που μου άρεσε πολύ, με τρόμαξε τόσο που ήθελα να το κλείσω στο ψυγείο (για όσους θυμούνται την συγκεκριμένη αντίδραση του Joey στα "Φιλαράκια"). Εννοείται βέβαια ότι δεν το έκανα :)))).

Προσωπικά το βιβλίο που με σόκαρε χωρίς καν να το διαβάσω (μόνο από το εξώφυλλο) είναι αυτό...

Last edited:

Φαίη

Κοινωνός
Κουικάρα :χαχαχα:. Δεν έχεις κι άδικο!
Πλάκα πλάκα, τελευταία όλο ''μπροστά'' μου τον πετυχαίνω :μπρ:

Εχω διαβασει πολλα βιβλια.Κανενα δε με σοκαρε τοσο οσο το ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΧΟΕΣΣ Η ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ ("Απο το Σαξενσχαουζεν,το Νταχαου,το Αουσβιτς")

Ο Διοικητης του στρατοπεδου συγκεντρωσης Αουσβιτς(καμια σχεση με τν Ρουντολφ Ες της Νυρεμβεργης) οταν συνεληφθη απο τους Συμμαχους το 1946 ,πριν εκτελεστει δια απαγχονισμου,συνεταξε μια συνοπτικη αυτοβιογραφια του.Εκει σε γλωσσα λιτη περιγραφει το χρονικο της στρατολογησης του στα Ες Ες,της εκπαιδευσης του κ βεβαια πως ο ιδιος οικοδομησε το ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΜΠΙΡΚΕΝΑΟΥ.Παραθετει τις αντικειμενικες δυσκολιες του,πως λειτουργουσε η ιεραρχια,σχεσεις με συναδελφους...Δινει εικονες απο τη ζωη των αποστεωμενων ομηρων,παραθετοντας κ δικες του συναισθηματικες διακυμανσεις.Ειναι πολυ περιγραφικος.Αρκετα για να ανατριχιασεις στη σκεψη πως αντεξε ανθρωπος να διαπραξει ολα αυτα.

Ειναι φοβερη εμπειρια να σου "συστηνεται"σε πρωτο προσωπο ενας ανθρωπος συνυπευθυνος για 2 εκατομμυρια νεκρους!!!Αντιπαρατιθεσαι πλεον με το Προσωπο,την ιδια την ψυχη ,χωρις τη μεσιτεια του γ ενικου προσωπου!!!Η φρικη αποκτα σαρκα και οστα...
Ο Διοικητης του ΑΟΥΣΒΙΤΣ-πατερας 5 παιδιων!!!- ειναι ενα περιτρανο δειγμα της καταντιας του ανθρωπου οταν στερηθει τηνΣυνειδηση κ την Ανθρωπια.!!Μια θλιβερη,πραγματικα τραγικη φιγουρα,που ειχε τα φοντα να ζησει μια γαληνια ζωη με μια ομορφη οικογενεια κ αντ αυτου εγινε μαζικος σφαγεας οσο λιγοι σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...2 εκατομμυρια νεκροι-αφηνω τους επιζησαντες που μαρτυρησαν υπο τις διαταγες του!!.

ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ.Τοσο που παραμιλουσα ενοσο το διαβαζα!!!Σηκωνομουν ,εκανα βολτα κ συνεχιζα την αναγνωση...Κ οποτε το πιασω στα χερια μου την μαρτυρια του ΧΟΕΣΣ,το ιδιο σοκ,το ιδιο μουδιασμα,λες κ τ βιβλιο ειναι ...στοιχειωμενο!!!Δεν προκειται να ξεχασω τν ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΧΟΕΣΣ κ τη συναντηση μου μαζι του....Κ να σημειωθει εχω διαβασει παρα πολλα για Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ...Σαν αυτο το βιβλιο τιποτα δε με σοκαρε περισσοτερο...Ευτυχως που δεν υπαρχει μαρτυρια του ναζι γιατρου ΓΙΟΖΕΦ ΜΕΓΚΕΛΕ που τν θεωρω μακραν ο,τι χειροτερο γενννησε το ανθρωπινο γενος.

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ο Β'ΠΠ είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ. Τελευταία, πάλι, σκεφτόμουν να βρω κάποιο καλό βιβλίο που να περιγράφει όλον τον πόλεμο. Δεν ξέρω εάν έχεις να μου προτείνεις βιβλία πάνω στο θέμα.

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Όταν ήμουν στην εφηβεία είχα διαβάσει το βιβλίο Κριστιανε Φ.,13, πόρνη και τοξικομανής. Είχα σοκαριστεί με όσα περιέγραφε η 13χρονη Κριστιάνε, πως έπεσε στα ναρκωτικά, πως έκανε χρήση, πως έβρισκε πελάτες στο ζωολογικό κήπο για να μπορεί να πληρώνει τη δόση της. Αργότερα διαβασα την Αλίκη στη χώρα του lsd που επίσης με είχε σοκάρει αλλά ποτέ όσο το πρώτο.

Άναμπελ Λη

Όμορφο Νιάτο
Βιβλίο πορνογραφικού περιεχομένου δε με έχει σοκάρει ποτέ.

Με έχουν σοκάρει κατά καιρούς σκηνές ωμής βίας σε βιβλία, αλλά όχι σε σημείο να το παρατήσω, απλά δε μου ήτανευχάριστο, πχ Ματωμένος Μεσημβρινός, 2666 κ.α.

Υπαρχουν και βιβλία που με σόκαραν, με την καλή έννοια μάλλον, λόγω αλλοκοτου περιεχομένου ή τρόπου αφήγησης, σε σημείο να τα κοιτάζω σα χαζή και να σκέφτομαι ΄τι έγραψε ο άνθρωπος, τι εμπνευση είχε, πώς του ηρθε αυτο κλπ ΄

Μούσα

Όμορφο Νιάτο
Αν και καταντάω γραφική μ' αυτό το βιβλίο, θα πω το γράμμα σ' ένα παιδί που δεν γεννήθηκε ποτέ της Φαλάτσι και σ' αυτό το θέμα, προβάλλει την πραγματική ωμότητα μιας εγκυμοσύνης όταν μια γυναίκα αγωνιά αν πρέπει ή δεν πρέπει να δώσει την ζωή..

Μήτις

Όμορφο Νιάτο
Με την άσχημη έννοια με σόκαρε Η Ιστορία του Ματιού του Μπατάιγ. Ίσως είναι από τα λίγα έργα που αντιπαθώ.

Εγώ μπορώ να πώ ότι σοκαρίστηκα απο το βιβλίο 'ο άρχοντας του ψεύδους ' του Μάστερτον ... ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία τρόμου !
Όποιος το έχει διαβάσει καταλαβαίνει τί εννοώ!!:ααργκ:

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Πριν ενα χρόνο διάβασα ενα υπέροχο μικρό βιβλίο κάποιου Έ(ν)τγκαρ Κερέτ, δε θυμάμαι τον τίτλο, επειδή το είχα βουτήξει απ'τον μπαμπά μου και μετά δεν θυμάμαι τι το 'κανα, αλλα το έφαγα σε δύο ωρίτσες και... Δεν ξέρω αν ηταν η άσχημη γλώσσα ή το ακέφαλο πτώμα στο πίσω μέρος μιας σχολικής αυλής... Κάτι με σόκαρε. Οταν όμως πέρασε το σοκ, ηταν απλά ενα όμορφο βιβλίο.