Βιβλία που σας σόκαραν

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Staff member
Η φιλοσοφία στο Μπουντουάρ του ντε Σαντ
Ωχ, από που να αρχίσω;;;
Κατά πρώτον, το διάβασα πριν από τέσσερα χρόνια-αν και νιώθω πως έχει περάσει ένας αιώνας από τότε. Πήγαινα δηλαδή δευτέρα λυκείου. Το πρόβλημα όμως δεν είναι η μικρή ηλικία μου. Είναι το ότι δεν είχα την παραμικρή ιδέα τι πρόκειται να διαβάσω.
Το βιβλίο το έφερε μια φίλη μου στο σχολείο κι ούτε εκείνη το είχε αρχίσει. Εγώ βαριόμουνα στην τάξη, ξεκίνησα να το διαβάζω, και τελικά το δανείστηκα. Τον ντε Σαντ δεν τον ήξερα, αμούστακο κοριτσάκι τότε (τι λέω;;; ). Το "φιλοσοφία στο μπουντουάρ" κάτι σε ανάλαφρο φεμινιστικό φιλοσοφικό μου έκανε. Άντε, μέχρι και σεξουαλική απελευθέρωση, όχι παραπάνω. Και σιγά σιγά ανακαλύψα την πραγματικότητα. Κι επειδή έχω κι εγώ ψυχολογικά προβλήματα και δε μπορώ με τίποτα - μα με τίποτα - ν' αφήσω βιβλίο στη μέση, το τελείωσα.
Τουλάχιστον έσωσα την συμμαθήτρια μου από παρόμοιο σοκ.
Όντως και εμένα με σόκαρε η Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ που όταν το διάβασα ήμουν ένας μαντράχαλος μέχρι 'κει πάνω (1,20 m) και είχα περασμένα τα 30. Τώρα στο κείμενό σου δεν ξέρω αν με προβλημάτισε περισσότερο το αμούστακο κοριτσάκι ή το τότε :ρ

Μπου Ραντλι

Active member
Ένα βιβλίο που με έχει προβληματίσει πολύ είναι η "Ιστορία της Ο" της Πωλίν Ρεάζ.Πρόκειται για το βιβλίο που έχει μεταφερθεί στο σινεμά στην ομώνυμη γνωστή σειρά σοφτ πορνό ταινιών.Η "Ο" είναι ο θηλυκός Ντε Σαντ,υποβάλει στα θύματα της τα βασανιστήρια του θρυλικού μαρκήσιου με ακόμη μεγαλύτερη απαίτηση αποδοχής εκ μέρους των.Το έργο σάρωσε εμπορικά το 1954 που βγήκε αλλά το σοκαριστικό κατά τη γνώμη μου είναι η αποδοχή του από τους γαλλικούς καλλιτεχνικούς κύκλους ως "εναλλακτικό",επίσης περιλαμβάνεται στο βρετανικό κατάλογο των "1001 βιβλίων που πρέπει να διαβάσεις πριν πεθάνεις"!!!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Την "Ιστορία της Ο" τη διάβασα στα αγγλικά σχετικά πρόσφατα και μέχρι ενός σημείου ήταν μια χαρά - μια περιγραφή ερωτικών φαντασιώσεων της Ρεάζ στην πραγματικότητα (μια που γράφτηκε σε μορφή επιστολών προς τον φίλο της). Λέω μέχρι ενός σημείου, γιατί με το τέλος το χάλασε τελείως κατά τη γνώμη μου. Απ' την άλλη, η "Ζυστίν" του ΝτεΣαντ μου προκάλεσε αποστροφή (πέρα απ' το ότι το βρήκα πολύ-πολύ βαρετό). Η διαφορά είναι ότι η Ο μπήκε και έμεινε στον κόσμο του σαδομαζοχισμού με τη θέλησή της και δεν έχασε στιγμή την ελευθερία της. Δεν έχει καμία σχέση αυτό με τους απεχθέστατους βιασμούς και τα βασανιστήρια στα οποία υποβάλλει ο ΝτεΣαντ την ηρωίδα του.

Μπου Ραντλι

Active member
Κατά τη γνώμη μου, δεν νομίζω πως η "Ο" ήταν πραγματικά ελεύθερη.Όπως και να'χει η Αν Ντεκλό (πραγματικό όνομα της συγγραφέως),γνωστή δημοσιογράφος της εποχής έγραψε το βιβλίο ως αντίδραση στην πρόκληση του τότε εραστή της πως "οι γυναίκες δεν μπορούν να γράψουν πορνογραφικά έργα".Το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία μιας ηρωίδας "κυρίαρχης" που κινεί τα νήματα κι ελέγχει ακόμη κι άντρες.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Και τώρα κάτι καρά- μα καρά- φιλοσοφικό. Όποιος ξεκινά να θέλει να ελέγχει, γίνεται αυτόματα ο ίδιος σκλάβος αυτής του της τάσης. Αυτά είπε η γηραιά κυρία και έφτιαξε την πρώτη κρύα σοκολάτα της μέρας. Η άλλη μετά το μεσονύκτιο...χαίρετε φίλοι κι αγαλιάσθε!

οφφ τόπικ: Ζεστούλα σήμερα...απόψε η κατεβασιά μου με το ποδήλατο στο Μοσχάτο, περιλαμβάνει σινεμαδάκι, με την ταινία “Η κλέφτρα των βιβλίων”. Κακή κριτική απ’ το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ ως ταινία μη αντάξια του βιβλίου. Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει (κακό αυτό). Είδωμεν!

Θυμάμαι πως με τα "Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα" του Μπρυκνέρ είχα νιώσει κάπως σοκαρισμένη.
Όχι ακριβώς σοκαρισμένη, μάλλον αηδιασμένη θα έλεγα.
Το σοκ που ένιωσα όμως με τη Σάρα Κέιν και το "Blasted" (έχει μεταφερθεί ως "Έλεος" στα ελληνικά), δεν μπορώ να το συγκρίνω με τίποτα. Αισθάνθηκα σα να με είχαν μπουγελώσει με κρύο νερό, ένα τέτοιο πράμα...
Όλη η φρίκη μαζεμένη...

Αυτονόη

New member
Θα συμφωνήσω με την Ιππολύτη, τα Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα με είχαν κι εμένα σοκάρει τότε που τα διάβασα, κυρίως ως προς τις διαδρομές και τις μορφές του έρωτα όπως τον παρουσιάζει ο Μπρυκνερ που ούτε καν φανταζόμουν.

Αριάδνη

New member
Το ''μυστικο ημερολόγιο ενός κολ γκερλ ''είναι βιβλιο ρε παιδια; εχει γινει σειρα αλλα ηταν και βιβλίο; το σκεφτηκα καθως ειδα πως η φαιη διαβαζει την ωραια της ημέρας που αν γινεται θέλουμε εντυπώσεις/ και την πρωταγωνιστρια ωραια της μερα την λενε στην εν λόγω σειρα.

Μπου Ραντλι

Active member
Το ''μυστικο ημερολόγιο ενός κολ γκερλ ''είναι βιβλιο ρε παιδια; εχει γινει σειρα αλλα ηταν και βιβλίο; το σκεφτηκα καθως ειδα πως η φαιη διαβαζει την ωραια της ημέρας που αν γινεται θέλουμε εντυπώσεις/ και την πρωταγωνιστρια ωραια της μερα την λενε στην εν λόγω σειρα.
Ακριβώς Αριάδνη,πρόκειται για 2 βιβλία:"The Intimate Adventures of a London Call Girl"-2005,και το "Further Adventures of a London Call Girl"-2006.Η συγγραφέας Brooke Magnanti με το ψευδώνυμο "Belle de Jour" χρηματοδότησε τις ιατρικές της σπουδές εξασκώντας το αρχαιότερο επάγγελμα κατά τα έτη 2003-4.

χεχε, Κόρτο, το λέω και στην αρχική μου ανάρτηση. Μπορεί μεν όλα αυτά να συνέβησαν πριν 4 χρόνια αλλά εγώ νιώθω πως έχει περάσει πολύς καιρός από τότε ("εννιά χρόνια μπορεί να μετράνε για σαράντα... Εξαρτάται πόσο έχει ζήσει κανείς").
@ Ιππολύτη, το blasted της Σάρα Κέιν, φέτος ανέβηκε στο θέατρο, (blasted/ερείπια λεγόταν η παράστασηhttp://www.poreiatheatre.com/gr/performances/current/blasted-ereipia/). Αυτό που είδα δεν θα το χαρακτήριζα ως σοκ, αλλά ως βασανιστήριο. Ούτε καν έχω τη διάθεση να συζητήσω περισσότερο γι' αυτό το θέμα.
Πάντως η Σάρα Κέιν είναι πολύ της μόδας στους καλλιτεχνικούς κύκλους - και η ψυχασθένεια σαν θέμα γενικότερα.

Αριάδνη

New member
Ακριβώς Αριάδνη,πρόκειται για 2 βιβλία:"The Intimate Adventures of a London Call Girl"-2005,και το "Further Adventures of a London Call Girl"-2006.Η συγγραφέας Brooke Magnanti με το ψευδώνυμο "Belle de Jour" χρηματοδότησε τις ιατρικές της σπουδές εξασκώντας το αρχαιότερο επάγγελμα κατά τα έτη 2003-4.
α, μα αυτή η ιστορια ειχε γυριστει και σε ελληνικο σηριαλ στην ερτ, με μια κοπέλα φοιτητρια ιατρικης, ερωτευμενη με τον καθηγητη της στην ιατρικη που τις νυκτες μεταμορφωνόντανε σε πόρνη για τις σπουδες της:χμ:με την ταμίλα κουλίεβα

@ Ιππολύτη, το blasted της Σάρα Κέιν, φέτος ανέβηκε στο θέατρο, (blasted/ερείπια λεγόταν η παράστασηhttp://www.poreiatheatre.com/gr/performances/current/blasted-ereipia/). Αυτό που είδα δεν θα το χαρακτήριζα ως σοκ, αλλά ως βασανιστήριο. Ούτε καν έχω τη διάθεση να συζητήσω περισσότερο γι' αυτό το θέμα.
Πάντως η Σάρα Κέιν είναι πολύ της μόδας στους καλλιτεχνικούς κύκλους - και η ψυχασθένεια σαν θέμα γενικότερα.
Κι εγώ κάπως έτσι ένιωσα όταν είδα την παράσταση πριν 6-7 χρόνια περίπου, Ιωάννα...
Μετά σκέφτηκα για τη Σάρα Κέιν πως δεν είναι να απορεί κανείς που αυτοκτόνησε. Βασανισμένη ύπαρξη.

Μπου Ραντλι

Active member
α, μα αυτή η ιστορια ειχε γυριστει και σε ελληνικο σηριαλ στην ερτ, με μια κοπέλα φοιτητρια ιατρικης, ερωτευμενη με τον καθηγητη της στην ιατρικη που τις νυκτες μεταμορφωνόντανε σε πόρνη για τις σπουδες της:χμ:με την ταμίλα κουλίεβα
Πρόκειται για τον "Ερασιτέχνη Άνθρωπο",Alpha-1999 από το ομώνυμο βιβλίο του Μπάμπη Τσικληρόπουλου με την Κουλίεβα ως φοιτήτρια,τον Πασχάλη Τσαρούχα ως προαγωγό και το Γιώργο Καρατζόγιαννη ως καθηγητή.

Αριάδνη

New member
Σωστα, το έβλεπες; η κοπέλα αυτή ειχε πραγματικά ανάγκη και το'κανε και ηταν πολύ επικινδυνο κιολας ενώ η άλλη το απολαμβάνει από ότι λεει στο ημερολόγιο της.

Μπου Ραντλι

Active member
Το έβλεπα αποσπασματικά αλλά ξέρω τη συνολική ιστορία,είχε προκαλέσει,αν θυμάσαι,αντιδράσεις λόγω του θέματος κι ο Alpha δεν τόλμησε να ξαναβάλει κάτι "εναλλακτικό".

Αριάδνη

New member
ο ''ερασιτέχνης άνθρωπος'' πρεπει να είναι ενδιαφερον και πρόκειται λέει για αληθινη ιστορια, μαλιστα ερωτευτηκε τον πρύτανη της ιατρικης όχι τον καθηγητη, μου φαινεται λιγάκι απίθανο για αληθινη ιστορια:ουχ:

Μπου Ραντλι

Active member
Μάλλον η βάση της ιστορίας είναι αληθινή και στη συνέχεια το "αλατοπιπέρωσαν" φαίνεται...

Στο πιο απρόσιτο ράφι της βιβλιοθήκης μου, έχω 5-6 βιβλία που μου προκάλεσαν δυσάρεστο σοκ. Ένα από αυτά είναι η "Ιστορία της ασχήμιας" του Ουμπ. Έκο. Ο γιός μου το ονόμασε: Το ράφι με τα καταραμένα βιβλία.

Last edited:
Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ακόμα κάποιο βιβλίο που να με σοκάρει αλλά γενικά δεν σοκάρομαι και εύκολα. Πολλοί όμως λένε ότι αρκετά σοκαριστικό βιβλίο, σχεδόν ενοχλητικό, είναι το Ζόμπι απο Carol Joyce Oates. Ψάχνω καιρό να το βρω αλλά είναι απο εκδόσεις ΟΞΥ οπότε τρέχα γύρευε. Το έχει διαβάσει κανένας για να μας πεί την προσωπική του γνώμη?