Βιβλία που σας σόκαραν

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Αλκιβιάδη μήπως είσαι από Θεσσαλονίκη; Το έχω δει σε κεντρικό βιβλιοπωλείο

Τελευταίως διάβασα ένα βιβλίο που όχι απλά με σόκαρε αλλά με έκανε πραγματικά να αηδιάσω...

"Το βιβλίο των βίτσιων" του Α. Κορτώ. Εντάξει, χρειάζεται γερό στομάχι κανείς και γερά νεύρα... Ειλικρινά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο διαστροφή μπορεί να κρύβει μέσα του ένας άνθρωπος....

Η ιστορία ειδικά με την μαία ήταν φρίκη...

Ας το δοκιμάσει και κανείς άλλος (εκτός της Ίζι :))))) να δούμε τι θα πει...

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Ένα αντίτυπο ήταν, αν το γράψω δημόσια, υπάρχει περίπτωση να μην το βρεις γιατί θα σε προλάβει κάποιος άλλος που είναι πιο κοντά. Επειδή δεν μπορείς να λάβεις π.μ. ακόμη, θα σου στείλω με ημέιλ το τηλέφωνο του βιβλιοπωλείου για να ρωτήσεις αν εξακολουθεί να υπάρχει.

Αλκιβιάδης

Όμορφο Νιάτο
Ένα αντίτυπο ήταν, αν το γράψω δημόσια, υπάρχει περίπτωση να μην το βρεις γιατί θα σε προλάβει κάποιος άλλος που είναι πιο κοντά. Επειδή δεν μπορείς να λάβεις π.μ. ακόμη, θα σου στείλω με ημέιλ το τηλέφωνο του βιβλιοπωλείου για να ρωτήσεις αν εξακολουθεί να υπάρχει.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Παρακαλώ - αν θέλεις ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα της αναζήτησης όταν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Last edited:

Διχασμένη

Όμορφο Νιάτο
Σας χαιρετώ παιδιά και επιστρέφω δριμύτερη!
Αυτή την περίοδο δε διάβασα πολλά βιβλία, λόγω της εργασίας του μεταπτυχιακού μου. Διάβασα όμως την τριλογία του Αλέξανδρου, της Μαίρης Ρενώ, το δεύτερο βιβλίο της οποίας με σόκαρε.
Στο βιβλίο αφηγητής είναι ο νεαρός Βαγώας, που είναι ακόλουθος του Αλέξανδρου. Στο πρώτο μισό της ιστορίας, βλέπουμε τις περιπέτειές του πριν γνωρίσει τον Αλέξανδρο και αυτά που περιγράφει είναι να σου γυρίσουν το στομάχι ανάποδα!
Ως παιδάκι τον είχαν αιχμαλωτίσει σε περίοδο αλλαγής βασιλιάδων, σκοτώντοντας όλη του την οικογένεια, καθώς ο πατέρας του ήταν υποστηρικτής του παλιού βασιλιά. Μετά, τον ευνουχίζουν (πράγμα που περιγράφει το βιβλίο!) και τον πουλάνε σκλάβο. Στη συνέχεια, το μόνο που μπορεί να ειπωθεί είναι ότι βρίσκεται σε συνεχή κατάσταση σεξουαλικής κακοποίησης!! Και το πιο φρικτό στα σημερινά μάτια είναι ότι, όταν συμβαίνουν αυτά, ο αφηγητής είναι 12-13 χρονών!!
Τελευταίως διάβασα ένα βιβλίο που όχι απλά με σόκαρε αλλά με έκανε πραγματικά να αηδιάσω...

"Το βιβλίο των βίτσιων" του Α. Κορτώ. Εντάξει, χρειάζεται γερό στομάχι κανείς και γερά νεύρα... Ειλικρινά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο διαστροφή μπορεί να κρύβει μέσα του ένας άνθρωπος....

Η ιστορία ειδικά με την μαία ήταν φρίκη...

Ας το δοκιμάσει και κανείς άλλος (εκτός της Ίζι :))))) να δούμε τι θα πει...
Αγαπητέ Νικόλα, απ' ότι έχω καταλάβει, δεν έχεις βέβαια άδικο για το κείμενο αυτό, αλλά και ο ίδιος ο συγγραφέας του παρόμοια άποψη έχει, αφού κάπου το χαρακτηρίζει ειρωνικά: "μνημείο της νεότερης ελληνικής σιχαμάρας"!
Μακρυγιάννη, εγώ πάντως θεωρώ την ιστορία της ασχήμιας, μαζί με το ταιριάκι του, την Ιστορία της ομορφιάς, από τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ!

ο ''ερασιτέχνης άνθρωπος'' πρεπει να είναι ενδιαφερον και πρόκειται λέει για αληθινη ιστορια, μαλιστα ερωτευτηκε τον πρύτανη της ιατρικης όχι τον καθηγητη, μου φαινεται λιγάκι απίθανο για αληθινη ιστορια:ουχ:
O TΣΙΚΛΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ειναι ενας βαθια ευαισθητοποιημενος ανθρωπος...Ειναι ο "Ασιμος της Ελληνικης Λογοτεχνιας" χωρις ομως τα ναρκωτικα η τις ζοφερες διαστροφες, που αποδοθηκαν σε αυτον..
Εχει ομως κατι το underground ,μια υπογεια πολιτικοποιηση, μια σκληρη αληθεια συνδυασμενη με τον πιο σπαρακτικα λυρισμο...
Αυτο φαινεται στον ΑΕΤΟ ΠΟΥ ΔΑΚΡΥΖΕ εκδ Πατακη που λανθασμενα θεωρειται παιδικο-ενω ειναι ενα αλληγορικο κοινωνικο σχολιο πανω στην αγαπη, στην οικογενεια,κραυγαζοντας νε ααιτημα στοργης που θα αγγιξει τον καθενα πιστευω...Εχω πει παρα πολλα για αυτο το βιβλιο...

Ο τιτλος του βιβλιου που λετε( ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ειναι παρμενος απο ποιημα της Κικης Δημουλα...
Η ΚΟΥΛΙΕΒΑ στον ρολο της ΕΛΕΝΗΣ ηταν απαισια..."Θαμπη,κρυα,και πολυ γερασμενη ,δε επειθε για τη δροσερη ηρωιδα του Τσικληροπουλου.Απεδωσε ομως κατι απο τον κυνισμο της,αλλα τιποτα περα απο αυτο κ δεν ηταν καν ομορφη.
Δυνατη παρουσια του Παραβα και συγκλονιστικος ο Καλογεροπουλος στο απροσδοκητο γκεστ του αποκληρου φιλου της Ελενης...Ο ΚΑλογεροπουλος θα λεγαμε προσωποποιησε την ψυχη του βιβλιου κ του ιδιου του συγγραφεα....Η σειρα αυτη μου εκανε τρομερη αισθηση αν και ημουν σχετικα μικρη οταν βγηκε.
Ο Τσικληροπουλος για ενα περιεργο λογο μου ταιριαξε ως συγγραφεας κ υφος !!!!Αγαπω πολυ αυτον τον ωραιο Αποκληρο, τον "τρυφερο Σαλο" της Λογοτεχνιας μας, τον Μπαμπη Τσικληροπουλο!!!!

Last edited:

Ιαβερης

Κοινωνός
Χθες βραδυ ειδα " Το κοριτσι της διπλανης πορτας", ταινια βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο του Τζακ Κετσαμ, το οποιο με εκπληξη βλεπω οτι δεν αναφερθηκε καθολου εδω. Το ειχα διαβασει πριν 10 χρονια περιπου και θυμαμαι οτι για μερες ημουν ψυχολογικα χαλια, πραγματικα ειχα συγκλονιστει! Και σπανια καποιο βιβλιο με επηρεαζει τοσο εντονα, μονο με το " Χαρταετοι πανω απο την πολη" του Καλεντ Χοσεϊνι ειχα παθει κατι παρομοιο. Γενικα αυτο που με σοκαρει σε ενα βιβλιο, ταινια, ιστορια, ειναι η σωματικη και ψυχολογικη βια εις βαρος παιδιων, οτιδηποτε αλλο μπορω με καποιο περιεργο τροπο να το δικαιολογησω\ κατανοησω\ ερμηνευσω ,ομως αυτο οχι! Κι αυτο ηταν που με σοκαρε περισσοτερο στο " Κοριτσι της διπλανης πορτας", η βια κι ο εξευτελισμος που υπεστη η πρωταγωνιστρια της ιστοριας, ηταν τοσο αποκρουστικο που ηταν απο τις λιγες φορες που ευχομουν ολοψυχα να πεθανει η καλη ηρωιδα ενος εργου μονο και μονο να γλιτωσει απο το μαρτυριο. Το κοριτσι της διπλανης πορτας θελει γερα νευρα. :ναι:
Για αλλα σοκαριστικα βιβλια που αναφερθηκαν θελω να σχολιασω μονο τον Ντε Σαντ και τον Ναμποκοβ. Ο πρωτος, με τη Ζυστιν του που διαβασα πριν μερικα χρονια, μπορω να πω οτι μαλλον με εκανε περισσοτερο να βαρεθω παρα να γουρλωσω τα ματια. Μου φανηκε απλα ενα ανουσιο πορνογραφημα, τωρα εαν ειχε και καποιο φιλοσοφικο υποβαθρο, προσωπικα δεν το βρηκα.
Ο Ναμποκοβ αντιθετως με συνεπηρε με τη Λολιτα, δεν με σοκαρε ακριβως αλλα με συγκλονισε η αληθινη κι αρρωστη αγαπη του Χερμπερτ για το μικρο κοριτσι. Ο συγγραφεας μας εβαλε κατω απο το πετσι του πρωταγωνιστη του και μεσα απο την δικη του αρρωστημενη οπτικη γωνια μας εδειξε πως και γιατι εκανε οτι εκανε. Κι οπως αναφερθηκε απο καποιο μελος πιο πανω, στο βιβλιο δεν υπαρχουν ερωτικες περιγραφες, παρα μονο οι αρρωστες σκεψεις του Χερμπερτ.

Βάγγυ

Κοινωνός
Δυο βιβλια με έχουν σοκάρει.
1) Η αγάπη άργησε μια μέρα της Λιλη ζωγράφου. Ενα τόσο δα μικρο βιβλιαράκι άλλα πολυ βαρύ. Με σόκαρε ιδιαίτερα η σκηνή βιασμού της πρωταγωνίστριας, η μόνη φορά που έκλεισα το βιβλίο για λίγα λεπτά για να ηρεμησω. Αλλά και γενικά όλο το βιβλιο, η περιφρόνηση που έδειχναν σε αυτήν και τη μικρή της αδερφή.
2) Νεκρωταφιο ζωων του Κινγκ. Γι αυτό το βιβλιο, μάλλον ευθύνεται το γεγονός πως είναι το πρωτο τρόμου που διαβάζω. Με σόκαρε και με ανατριχιασε κυριολεκτικά η σκηνή που
πάει και ξεθαβει το γιο του
.
Κανένα όμως δε με άφησε άσχημη εντύπωση, αντιθέτως είναι απο τα βιβλια που μου άρεσαν πολυ και χαίρομαι που τα έχω διαβάσει. Απλως, δε θα διαλεγα να τα ξαναδιαβασω!

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
«Το Κορίτσι της διπλανής πόρτας» με συγκλόνισε κι εμένα. Με συγκλόνισε, με άγγιξε βαθύτατα, το λάτρεψα αλλά δεν με σόκαρε επειδή αυτά ακριβώς περιμένω από τους ανθρώπους όταν αποκτούν απόλυτη εξουσία σε έναν άλλο άνθρωπο. Δεν με σόκαρε επειδή δεν μου έδειξε κάτι που δεν γνώριζα, ούτε με έβγαλε από κάποια πλάνη.

Είναι όμως το δεύτερο μέχρι τώρα βιβλίο (μαζί με το «Ανηθικολόγος» που ανέφερα κάπου στο παρόν νήμα) που μου προκάλεσε μια σχεδόν σωματική αντίδραση αποστροφής (αν και όχι ίδιας μορφής με το πρώτο). Ένιωσα την ανάγκη να κλείσω το βιβλίο λίγες σελίδες πριν το τέλος για να πάρω βαθιές ανάσες γιατί κάτι από τον πόνο της έφτασε σε εμένα και με επηρέασε.

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ο Κορτώ εννοείς; :χμ:

Να παρατηρήσω μόνο πως ο Ντε Σαντ δεν έγραφε πορνογραφία τύπου 50 αποχρώσεις...

Μέσα στο έργο του βρίσκουμε έναν αντισυμβατικό συγγραφέα που μάχεται με τα καθεστώτα της εποχής και ένα φανατικό αθειστή. Τα εργα του θέλουν να υμνήσουν την απόλυτη ανθρώπινη ελευθερία κάτι που κάνει τον συγγραφέα έναν επαναστάτη της εποχής... Επίσης θέλουν να χτυπήσουν την αριστοκρατική τάξη της προεπαναστατικής εποχής, η οποία συμπεριφερόταν σαν να ανήκε σε κάποια ανώτερη φυλή...

Τέλος δεν είναι τυχαίο που μεγάλοι διανοητές ασχολήθηκαν αιώνες μετά με το εργο του Ντε Σαντ και με την βαθεια γνώση του συγγραφέα πάνω στην ψυχολογία και την προσωπική επιθυμία!

Το να μην αρέσει σε κάποιον είναι απόλυτα σεβαστό αλλά μην κάνουμε τον έργο του Άρλεκιν!!!:))))

@Αντέρωτα: Ναι τον Κορτώ εννοώ..:)

Last edited:

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Το μοναδικο βιβλίο που με σοκαρε ειναι οι "Εντεκα χιλιάδες βέργες" του Απολιναιρ. Αν και συγκαταλεγεται στην ερωτική λογοτεχνία προσωπικα το θεωρώ περισσότερο πορνογράφημα. Δεν νομίζω να έχει γραφτεί κατι πιο σοκαριστικό. Μιλαμε υπάρχουν σκηνές που σφιγγεται το στομάχι σου, ανατριχιάζεις, εξοργίζεσαι και αδυνατείς να συνεχίσεις.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σε μια-δυο μέρες θα αρχίσω κι εγώ το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας". :)
@Νικόλα οι ήρωες του Κορτώ ήταν διεστραμμένοι στο βιβλίο, όχι ο ίδιος. Μια χαρά άνθρωπος είναι.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Χαχα, κι όμως, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να σκεφτεί κανείς ακραία πράγματα.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Χθες βραδυ ειδα " Το κοριτσι της διπλανης πορτας", ταινια βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο του Τζακ Κετσαμ, το οποιο με εκπληξη βλεπω οτι δεν αναφερθηκε καθολου εδω.
Μαλλον θα το ξερεις Ιαβέρη αλλα ηθελα να σου πω οτι η ταινια κ το βιβλίο βασιζονται σε αληθινη ιστορια κατι βεβαια που το κανει ακόμα πιο σοκαριστικό. Δεν εχω δει την ταινια αυτη, ουτε το βιβλίο εχω διαβάσει αλλα εχω δει μια αλλη ταινία το American crime που ειναι και αυτη βασισμένη πανω στην ιδια αληθινή ιστορία και ήταν φρικιαστικά σοκαριστική. Αυτη η δευτερη ταινία νομίζω αποδίδει πιο πιστα την πραγματική ιστορία.

Διχασμένη

Όμορφο Νιάτο
Χαχα, κι όμως, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να σκεφτεί κανείς ακραία πράγματα.
Μάλλον συμφωνώ μαζί σου Ίζι! Κάθε άνθρωπος έχει μια ακραία πλευρά!Εξάλλου, και ο ίδιος ο συγγραφέας τα χαρακτηρίζει άρρωστα τα διηγήματα αυτά και παραδέχεται σε άλλα του βιβλία ότι είχα ψυχολογικά εκείνη την περίοδο που τα έγραφε.