Βιβλίο που θα ήθελα σε προσφορά εφημερίδας/περιοδικού

και φυσικά, θα το αγόραζα με την συνημμένη εφημερίδα...

Ιδού, ας νιώσει ο καθένας τί θά 'θελε και ας το δηλώσει εδώ με θάρρος, θράσος και παρρησία. Βιβλία που θα θέλαμε, βιβλία που διαβάσαμε κάποτε δανεικά, βιβλία που εύκολα θα δωρίζαμε σε φίλους μας...

Κάνω την αρχή λοιπόν με "το Νο 31328" του Ηλία Βενέζη..

Δύσκολο εγχείρημα μας έβαλες, μιάς και τα έχουν δώσει σχεδόν όλα!
Χωρίς να είμαι σίγουρος αν τα έχουν βγάλει ποτέ , θα ήθελα να έβγαζαν ολόκληρη την σειρά του Τόλκιν
(Άρχοντας , σισμαρίλιον , χόμπιτ, τα παιδια του Χούριν , επιστολές)
σε μια προσεγμένη έκδοση ( σκληρό εξώφυλλο , ικανοποιητική ποιότητα χαρτιού , εικονογράφηση κτλ).:γιούπι:

Ε, δεν πειράζει, εδώ μπορούμε να γράφουμε τις ονειρικές μας επιθυμίες, άσχετα αν θα τύχουν προσοχής ποτέ ή αν θα πραγματοποιηθούν. Επίσης, μπορεί να τα έχουν δώσει σχεδόν όλα όπως λες, αλλά οι μικρότεροί μας φίλοι ήταν τότε πιο μικροί και τα έχουν χάσει, οπότε δεν θα έβλαπτε αν τα ξαναέδιναν. Θυμάμαι ας πούμε το 2006 ή εκείνη τέλος πάντων την εποχή που η Ελευθεροτυπία προσέφερε το Έγκλημα και Τιμωρία και τους Δουβλινέζους, τα Νέα τον Παπατρέχα, τον Ελεύθερο Τύπο τον Ροβινσώνα Κρούσο κλπ. Ναι, αλλά πάνε 8 χρόνια από τότε...

Σωστός , άσε που μπορεί να παρακολουθούν οι αρμόδιοι την λέσχη και να μας κάνουν το χατίρι...! Μιας και τα λέμε θα ήθελα να εξέδιδαν (πάντα σε καλύτερη ποιότητα απο ότι συνήθως κυκλοφορούν) βιβλία του Stephen King , ειδικά 'το αυτό' !

Ήδη έκανες κάποιες πολύ καλές προτάσεις. Στο θέμα του εξωφύλλου (μαλακό/σκληρό) και του δεσίματος (απλή κόλλα/ράψιμο) δεν περιμένω και πολλά καθώς σκληρό εξώφυλλο και ραμμένο δέσιμο ανεβάζουν το κόστος και ας σκεφτούμε πως με 4.25 ευρώ παίρνεις εφημερίδα + βιβλίο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πάψουμε να θέλουμε ωραίες εκδόσεις με ποιοτικό χαρτί, σκληρό εξώφυλλο, ραμμένο απέθαντο δέσιμο...

Ήδη έκανες κάποιες πολύ καλές προτάσεις. Στο θέμα του εξωφύλλου (μαλακό/σκληρό) και του δεσίματος (απλή κόλλα/ράψιμο) δεν περιμένω και πολλά καθώς σκληρό εξώφυλλο και ραμμένο δέσιμο ανεβάζουν το κόστος και ας σκεφτούμε πως με 4.25 ευρώ παίρνεις εφημερίδα + βιβλίο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πάψουμε να θέλουμε ωραίες εκδόσεις με ποιοτικό χαρτί, σκληρό εξώφυλλο, ραμμένο απέθαντο δέσιμο...
Παρωνύμιε απο τον τρόπο που γράφεις για την ποιότητα έκδοσης και το ράψιμο συμπαιρένω ότι συμμεριζόμαστε την ίδια αγάπη και το ίδιο μεράκι για το καλό βιβλίο.
Όντως είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να δώσουν τόσο φθηνά ραμμένα βιβλία αλλά καμμιά έκδοση Τόλκιν σε στύλ Καζαντζάκη στο έθνος , με εικονογράφηση πρωτότυπη δεν θα με χάλαγε καθόλου!:))))

Εγω παλι θα προτιμουσα να βαζανε πραγματα που δεν μπορουμε να τα βρουμε στο εμποριο,οπως παλια τευχη κομιξ (παντα ειχα αυτη την απορια γιατι δεν ξανατυπωνονται παλια μικυ μαους).Επισης θα μου αρεσαν καποιες βιογραφιες συμαντικων ανθρωπων η καποια αφιερωματα για την παλια ελλαδα.

Stephen King, ναι, αλλά ποιο; Τόσα και τόσα έχει γράψει ο άνθρωπος... Είθε ο καλός Θεός να με συνδράμει ώστε να μην χρειάζεται να σας τα βγάζω με το τσιγκέλι από την κολοκύθα σας, τέκνα μου!

Θα συμφωνησω με τον Ντοστογιεφσκι.
Αυτα που κυκλοφορουν μπορουμε ευκολα να τα βρουμε.

Εμενα δεν θα με χαλαγε να εβαζαν και κανενα βιβλιο του Σπαρκς Νικολας πχ που ειναι ολα εξαντλημενα.:μαναι:

Ενδιαφερον θα ηταν να βγαζανε βιβλια του κινγκ. Θα προτιμουσα να εβγαζαν οτι υπαρχει απο τις εκδοσεις bell, που τις βρισκω αθλιες, με νεο εξωφυλλο, χαρτι, μεγεθος, τα παντα διαφορετικα. Αν εβγαζαν και τα εξαντλημενα τι καλα που θα ηταν

Ωραίες οι προτάσεις σας! Τι να πρωτοπώ...σίγουρα κάποια κλασικά γυναικεία μυθιστορήματα: Ώστεν, αδερφές Μπροντέ, το Middlemarch της Τζωρτζ Έλιοτ (αμφιβάλλω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά).
Αστυνομικά: Αγκάθα Κρίστι και Σέρλοκ.
Τη Θεία Κωμωδία.

Και μπόνους όλο τον Χάρι Πότερ, γιατί τα είχα δανειστεί απ' την κουμπάρα μου! :))

Ωραίες οι προτάσεις σας! Τι να πρωτοπώ...σίγουρα κάποια κλασικά γυναικεία μυθιστορήματα: Ώστεν, αδερφές Μπροντέ, το Middlemarch της Τζωρτζ Έλιοτ (αμφιβάλλω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά).
Αστυνομικά: Αγκάθα Κρίστι και Σέρλοκ.
Τη Θεία Κωμωδία.

Και μπόνους όλο τον Χάρι Πότερ, γιατί τα είχα δανειστεί απ' την κουμπάρα μου! :))
Το Middlemarch έχει μεταφραστεί και κυκλοφορεί μάλιστα σε δύο εκδόσεις, Ίνδικτος και Κατάρτι.
Έχω αγοράσει τη δεύτερη από παζάρι η οποία μέχρι πρόσφατα κυκλοφορούσε και σε προσφορά στην πολιτεία. Δυστυχώς πλέον η τιμή είναι στο -30% για όποιον ενδιαφέρεται.

Βάλ' τα στη λίστα! :μπράβο:

Την καινούρια έκδοση της Θείας Κωμωδίας εννοούμε φυσικά, με το χρυσό trimming στις σελιδούλες και το σκληρό εξώφυλλο (γύρω στα 32 ευρώ):
http://www.biblionet.gr/book/173520/Dante_Alighieri,_1265-1321/%CE%97_%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%BA%CF%89%CE%BC%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1
Καπου 20 κοστιζε στην Πρωτοπορια αν ειχε και το προτοτυπο θα το ειχα αγορασει χωρις δευτερη σκεψη.