Βιβλιονέα

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Αυτή η γυναίκα με κάνει να γελάω κάθε φορά και πιο πολύ μ' αυτά που γράφει και κάνει...

Είχαμε βρει στην βιβλιοθήκη της περιοχής ότι έχει γράψει και ποιητική συλλογή, δεν τόλμησα να την ανοίξω. :πανικός:

Ασάρα

Κοινωνός
Για ποιητική συλλογή δεν ξέρω αν έχει γράψει, αλλά είμαι βέβαιη ότι έχει γράψει δοκίμιο, το Σουίτα στον Παράδεισο.
Όσο για το νέο συγγραφικό της πόνημα, καλοτάξιδο εύχομαι.
Και όχι δεν αστειεύομαι. Είμαστε στο 2018, η σειρά κοντεύει να τελειώσει, η Δημουλίδου κυκλοφορεί παρόμοιο βιβλίο, και ο Μάρτιν ΑΚΟΜΑ να ολοκληρώσει το 6ο βιβλίο.
Αλλά δεν πειράζει, κυκλοφορεί ένα ακόμα βιβλίο για την ιστορία των Ταργκάρυεν.
Αγόρασα τις δύο ανθολογίες που κυκλοφόρησαν για τον Πόλεμο των Δράκων, αγόρασα την εγκυκλοπαίδεια του ΓΚΟΤ, αγόρασα και κουκλάκι FUNKO POP, έκανα υπομονή και τον υπερασπίστηκα στο φατσοβιβλίο και στο τουίτερ, όταν η σειρά ξεπέρασε τα βιβλία είπα εντάξει, καμμία έκπληξη
αν και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει τον θάνατο του Στάννις και ΑΠΑΙΤΩ να μάθω τι παίχτηκε με τον Τζέιμυ και το ζόμπι
Δεν συμφωνώ με όσους τον βρίζουν, όμως είναι απογοητευτικό ένας συγγραφέας που έφερε ξανά στο προσκήνιο τις ιστορίες φαντασίας να μην ολοκληρώνει το έργο του.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Έχω την εντύπωση πως οι εκδόσεις Ύψιλον ξεκίνησαν να λειτουργούν και πάλι δεδομένου οτι εδώ και κάνα 10ήμερο είδα διαθέσιμα στα ράφια αρκετά αντίτυπα "προσωρινά εξαντλημένων" βιβλίων. Το αναφέρω μιας και νομίζω πως και κάποιος άλλος έψαχνε βιβλία αυτών των εκδόσεων

Ασάρα

Κοινωνός
Δυστυχώς, είναι εξαντλημένο στον εκδότη και δεν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας.
Λοιπόν από μικρή έρευνα που έκανα βρήκα ότι η Δημουλίδου είχε εκδόσει στον Λιβάνη την Σουίτα, το βιβλίο φαινόταν εξαντλημένο επειδή άλλαξε εκδότη αλλά πριν από μερικούς μήνες το επανέκδοσε ο Ψυχογιός με τίτλο Επιστροφή στον Παράδεισο.

Σαώρη

Έχω την εντύπωση πως οι εκδόσεις Ύψιλον ξεκίνησαν να λειτουργούν και πάλι δεδομένου οτι εδώ και κάνα 10ήμερο είδα διαθέσιμα στα ράφια αρκετά αντίτυπα "προσωρινά εξαντλημένων" βιβλίων. Το αναφέρω μιας και νομίζω πως και κάποιος άλλος έψαχνε βιβλία αυτών των εκδόσεων
Αν και λίγο αργοπορημένα, ευχαριστώ που το ανέφερες και ελπίζω η υποψία να είναι αληθής, Ιπποπόταμε!
Εμένα με ενδιαφέρουν πολλά βιβλία τους, ειδικά κάποιων ποιητών και κάποιων πεζογράφων. Grazie mille! ^^

Έλλη Μ

Μύστης
Λοιπόν από μικρή έρευνα που έκανα βρήκα ότι η Δημουλίδου είχε εκδόσει στον Λιβάνη την Σουίτα, το βιβλίο φαινόταν εξαντλημένο επειδή άλλαξε εκδότη αλλά πριν από μερικούς μήνες το επανέκδοσε ο Ψυχογιός με τίτλο Επιστροφή στον Παράδεισο.
Κορτο, ακους; Ευκαρια να ξεκινησουμε το δοκιμιο και περναμε μετα στο επικ φαντασι που κατι μου λεει πως θα ναι και φαντεζζζζί. :))))

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Πολύ καλή ιδέα!

Θα πρότεινα όμως ν' ανακηρύξουμε το 2019 σε έτος Δημουλίδου εδώ στην Λέσχη. Επί 12 μήνες θα διαβάσουμε 12 βιβλία της*. Επεκτείνοντας ακόμα την εμβάθυνση στο έργο μιας εμβληματικής** προσωπικότητας των συγχρόνων ελληνικών γραμμάτων και της σύγχρονης ελληνικής διανόησης εν γένει, θα έλεγα τα βιβλία να αναγνωστούν κατά χρονολογική σειρά, ώστε να εντρυφήσουμε στην συγγραφικής της πορεία από τα πρώτα της βήματα ως την (συγγραφική) ωριμότητα. Φυσικά στο τιτάνιο αλλά και ταντάλιο αυτό εγχείρημα δεν θα γίνονται δεκτά μέλη που θα έχουν δανειστεί τα προς ανάγνωση βιβλία.

*για τους φίλους μας που δυσκολεύονται στα μαθηματικά, αυτό μας κάνει 1 βιβλίο τον μήνα.
**σύνθετη λέξη που αναλύεται σε εν+βλήμα

Βασίλισσα

Κοινωνός
Κόρτο Μαλτέζε μετά το εν λόγω εγχείρημα προτείνω να πάρει σειρά η Μαντά... για 2 χρόνια είστε κλεισμένοι.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Αν και προσωπικά δεν μπορώ οτι μου άρεσε ιδιαίτερα (παρόλο που έχω διαβάσει 4-5 βιβλία του) νομίζω οτι όντως ήταν από τους μεγαλύτερους συγχρονους συγγραφείς.

Πριν μερικά χρόνια είχε ανακοινώσει οτι θα δώριζε τα βιβλία του (3500+) σε μια δημόσια βιβλιοθήκη του New Jersey ("το δεύτερο σπίτι μου") και παράλληλα είχε συντάξει μια λίστα με 15 βιβλία που τον επηρέασαν περισσότερο στη ζωή του:

• Citizen Tom Paine by Howard Fast, first read at age 14
  • Finnley Wren by Philip Wylie, first read at age 16
  • Look Homeward Angel by Thomas Wolfe, first read at age 17
  • Catcher in the Rye by J.D. Salinger, first read at age 20
  • The Adventures of Augie March by Saul Bellow, first read at age 21
  • A Farewell to Arms by Ernest Hemingway, first read at age 23
  • The Assistant by Bernard Malamud, first read at age 24
  • Madame Bovary by Gustave Flaubert, first read at age 25
  • The Sound and the Fury by William Faulkner, first read at age 25
  • The Trial by Franz Kafka, first read at age 27
  • The Fall by Albert Camus, first read at age 30
  • Crime and Punishment by Fyodor Dostoyevsky, first read at age 35
  • Anna Karenina by Leo Tolstoy, first read at age 37
  • Cheri by Colette, first read at age 40
  • Street of Crocodiles by Bruno Schulz, first read at age 41
(πηγή: openculture)

Ασάρα

Κοινωνός
Ούτε και εγώ μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά σίγουρα η παρουσία του είχε μεγάλο αντίκτυπο στον χώρο των γραμμάτων.

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Από τους αγαπημένος μου ο Ροθ. Τουλάχιστον έφυγε έχοντας προσφέρει αυτό που είχε να προσφέρει στη λογοτεχνία.

Τον ανακάλυψα από μόνη μου πριν αρκετά χρόνια όταν ήμουν στην αρχή της φοιτητικής μου ζωής. Είδα τυχαία το Ανθρώπινο Στίγμα σε ένα βιβλιοπωλείο, μ' έψησε η υπόθεση και το αγόρασα. Τα υπόλοιπα ήρθαν από μόνα τους. Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, είχε δεχτεί πολλή κριτική και διάφορους χαρακτηρισμούς ακόμα και αυτόν του 'μισογύνη'. Προσωπικά, δεν μου έχει δώσει αυτήν την αίσθηση προς το παρόν τουλάχιστον.

Σαώρη

Για όποιον ενδιαφέρεται για την γενιά του '30, να ξέρει ότι κυκλοφόρησαν ανέκδοτα κείμενα του Εμπειρίκου με τίτλο «Οι κύκλοι του ζωδιακού».

Καλές αναγνώσεις και καλά να περνάτε! :)))

Καστάλια

Κοινωνός
Νέο βιβλίο από τον συγγραφέα του Νευρομάντη και δημιουργού της λέξης κυβερνοχώρος Γουίλιαμ Γκίμπσον ο οποίος επιστρέφει με το "Περιφερειακό" στην ατμόσφαιρα των κυβερνοπάνκ αριστουργημάτων του. Με την αφήγηση να κινείται ανάμεσα σε δύο διαφορετικούς μελλοντικούς χρόνους, το Περιφερειακό συνδυάζει οξεία κοινωνική και πολιτική κριτική, καταιγιστικό ρυθμό και εκλεπτυσμένη φαντασία.

«Είναι δύσκολο να παίζεις τον ρόλο του προφήτη· εξάλλου, αυτό δεν ήταν και ποτέ το πιο σημαντικό στοιχείο στο έργο του Γκίμπσον. Θα του ταίριαζε καλύτερα να τον χαρακτηρίζαμε “ερευνητή” της εποχής μας που αναδεικνύει το παράδοξο στην καθημερινότητά μας και τους τρόπους με τους οποίους, όπως λέει και ο ίδιος, “το μέλλον είναι εδώ, απλώς δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένο”». – Ligaya Mishan, The New York Review of Books

Εκτός των άλλων, το βιβλίο σύντομα θα μεταφερθεί και στην τηλεόραση...

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Πέθανε στα 86 του ο Γεννημένος στο Τρινιντάντ ινδικής καταγωγής Βρετανός συγγραφέας Β.Σ.Νάιπολ που είχε βραβευτεί με το Νόμπελ Λογοτεχνίας το 2001.

Έλλη Μ

Μύστης
Ο Stoner μεταφέρεται στον κινηματογράφο και το ρόλο θα υποδυθεί ο Casey Affleck. Εχω μεγάλη περιέργεια για το αποτέλεσμα αλλά και για τον πρωταγωνιστή.