Βιβλιονέα

Έλλη Μ

Μύστης
Επιτέλους σε λίγες μέρες έρχεται το Κουτσό!

(Μόλις το ανάρτησαν στην σελίδα τους οι εκδόσεις opera)
Και ειδα οτι ειναι σε καλη τιμη (περαν του Αχιλλέα Κυριακιδη που ειναι εγγυηση. Μεχρι κι εγω δελεαζομαι να το ξαναδιαβασω)

Έλλη Μ

Μύστης
[Σε αυτην την περιπτωση, αν μαζευτειτε για συνανάγνωση, θα πρεπει να κανετε κι ενα πολ για τον τροπο: ορθοδοξο, ητοι απο την αρχη στο τέλος ή με τον τροπο και τη σειρα που προτεινε ο συγγραφέας.]

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Και ειδα οτι ειναι σε καλη τιμη (περαν του Αχιλλέα Κυριακιδη που ειναι εγγυηση. Μεχρι κι εγω δελεαζομαι να το ξαναδιαβασω)
Ναι, υπάρχει σε γνωστό κατάστημα με 40% έκπτωση (το αναφέρω γιατί σε άλλα δημοφιλή βιβλιοπωλεία το έχουν με 10%).
Επίσης μου άρεσε που είναι ο Κυριακίδης έχει αφιερώσει την μετάφραση στον προήγουμενο μεταφραστή Κώστα Κουντουριώτη (και στη μνήμη της Έφης Καλλιφατίδη).

Αν το πάτε για συνανάγνωση εγώ προτείνω να κάνετε κουτσό στα κεφάλαια

Τζόνκαν

Κοινωνός
Καλημέρα, ο Καστανιώτης ετοιμάζει προς έκδοση όλα τα διηγήματα του Μπρούνο Σουλτς, όσοι δεν τον έχουν ακουστά ας του ρίξουν μια ματιά. Στα ελληνικά είχαν κυκλοφορήσει , Η νύχτα της μεγάλης εποχής και Τα μαγαζιά της κανέλας , και τα δύο από Νεφέλη.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Παρέλαβα σήμερα την παραγγελία μου που συμπεριλάμβανε το Κουτσό στην νεώτερη έκδοσή του. Αν σκέφτεστε το ενδεχόμενο συνανάγνωσής του, θα με ενδιέφερε κι εμένα...

Μαρινέττα

Κοινωνός
Παρέλαβα και γω το Κουτσό από την Πρωτοπορία και αν πραγματοποιήσετε συνανάγνωση θα συμμετέχω :)

Τζόνκαν

Κοινωνός
Ο Φίλιπ Κερ, συγγραφέας της Τριλογίας του Βερολίνου και πολλών άλλων βιβλίων μας άφησε χρόνους:(

Κόρτο Μαλτέζε

1. Πρέπει να μου φτιαξετε μια φατσουλα με δρεπάνι για την πληροφρηση που σας παρεχω
2. Πέθανε ο Σέρχιο Πιτολ

Last edited:

Τζόνκαν

Κοινωνός
Εξαιρετικός συγγραφέας ο μακαρίτης, ειδικά το Νυκτερινός Στόχος άμα το βρείτε διαβάστε το .

Βασίλισσα

Κοινωνός
Για τους λάτρεις του Σερλόκ Χόλμς. Οι εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες επανακυκλοφόρισαν τους τόμους καθώς ήταν εξατλημένοι. Κυκλοφορούσε μόνο ο τόμος Β'.

Κάνοντας μια βόλτα σήμερα στα Public είδα στα ράφια τον τόμο Α' και τον τόμο Ε΄.

Κόρτο Μαλτέζε

Η Σουηδική Ακαδημία ανακοίνωσε ότι δεν θ'ανακοινώσει το 2018 νικητή για το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Το 2019 θα ανακοινωθεί και ο νικητής του 2018. Κάτι τέτοιο έχει ξανασυμβεί μεν, νομίζω όμως ότι τελευταία φορά ήταν το 1950 οπότε μαζί με τον νικητή του τρέχοντος έτους που ήταν ο Μπ. Ράσελ ανακοινώθηκε και ο νικητής για το (προφανώς ακίνητο) 1949 που ήταν ο Γ. Φόκνερ.

Σε άλλα νέα τέλος η αναμονή για το νέο βιβλίο από το Τραγούδι της φωτιάς και του πάγου (Γκέημ οφ θρονς για τους φίλους τηλεθεατές). Τώρα έχουμε το λογοτεχνικό αντίστοιχο με την χωριάτικη σαλάτα του σεφ:

από την παρουσίαση του έργου στον ιστότοπο του εκδότη...
Εξουσία, έρωτες, αγάπη, πάθη, ίντριγκες, προδοσίες μίση, δολοπλοκίες, εμπορικές φιλοδοξίες, πολιτικές συμφωνίες, πόλεμοι, βασανιστήρια, δολοφονίες γράφουν την ιστορία τους στο απροσπέλαστο κάστρο των Δράκων με τα καλά κρυμμένα μυστικά, χτισμένο στο πιο δύσβατο σημείο του απέραντου πυκνού δάσους. Κι εκεί, στην καρδιά αυτού του δάσους, κρύβεται ένα μυθικό πλάσμα που παρακολουθεί τα πάντα, μα επεμβαίνει μόνο όταν απειλείται η γη του.

Ένα φανταστικό οδοιπορικό που ξεκινά από τον παγωμένο Βορρά και φτάνει μέχρι τη Βενετία και τη Γένουα του 16ου αιώνα, μεταφέροντας τη μαγεία από το παραμύθι στην πραγματικότητα
Σκέφτηκα ότι θα 'πρεπε να γράψω καμιά αστεία μαλακία, αλλά τελικά η πραγματικότητα συνήθως είναι πιο αστεία...