Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

Δεν μου αρέσουν αυτοί οι οποίοι διαχωρίζουν την τέχνη με δικά τους κριτήρια, τα οποία μάλιστα τα θεωρούν και θέσφατα. Για παράδειγμα, υπάρχει μια συγκεκριμένη κατηγορία αναγνωστών που ό,τι και να διαβάσουν το συγκρίνουν με λογοτέχνες περασμένων αιώνων όπου και μοιραία η πλάστιγγα γέρνει πάντα προς το κλασικό.

Δεν μου αρέσει που ορισμένοι αναγνώστες / κριτικοί κρύβονται πίσω από τη σιγουριά των κλασικών έργων.

Δεν μου αρέσουν τα επίμετρα και οι πρόλογοι στα βιβλία που "βλέπουν" παντού αλληγορίες.

Δεν μου αρέσει που οι εκδόσεις "Πόλις" δεν επανεκδίδουν εξαντλημένα βιβλία τους, τα οποία όμως τα διαφημίζουν συνεχώς στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Μου αρέσουν οι εκδόσεις Κίχλη.

Μου αρέσει το δώρο να είναι βιβλίο.

Δεν μου αρεσει οταν δεν μου αρεσει ενα βιβλιο, και πρεπει να απολογηθω επειδη θεωρειται αριστουργημα ή γιατι αρεσε στην απαυτουλα. Ειλικρινα, αυτο με ξεπερνα. Υποθετω ειναι χαρακτηριστικο των περισσοτερων ανθρωπων να πατανε πανω στην "κακογουστια" του αλλου για να φαινονται ψηλοτεροι, αλλα οι βιβλιοφιλοι, νομιζω, το εχουν τερματισει. Ευτυχως που μονο διαβαζουν βιβλια και δεν γραφουν, αλλιως θα ειχαμε πολυ δραμα.

Δεν μου αρεσει οταν δεν μου αρεσει ενα βιβλιο, και πρεπει να απολογηθω επειδη θεωρειται αριστουργημα ή γιατι αρεσε στην απαυτουλα.
Συμφωνώ. Εκτός κι αν δε σου αρέσει βιβλίο που αρέσει σε μένα οπότε, ναι, πρέπει να απολογηθείς. Πάντως, δε νομίζω πως αυτό συμβαίνει περισσότερο στους βιβλιοφάγους απ' ό,τι σε όλους τους άλλους.

Να πω κι ένα δικό μου. Δεν μου αρέσουν οι εισαγωγές. Ειδικά όταν αυτός που έχει γράψει την εισαγωγή πασχίζει να φέρει τον συγγραφέα και το έργο του στα δικά του ιδεολογικά, φιλοσοφικά κλπ μέτρα ή όταν η εισαγωγή είναι τόσο μεγάλη όσο και το βιβλίο. Αν ήθελα να διαβάσω τις απόψεις και το έργο σου ρε μπάρμπα(ή θείτσα) θα έπαιρνα ένα δικό σου βιβλίο. Αλλά δεν το πήρα. Οπότε τι με ζαλίζεις;

Σε σενα, εννοειται, θα απολογηθω γιατι παιζει να χεις τον Κθουλου στο speed dial :αγκαλιά:
Συμφωνω για τις εισαγωγες, καποιες ειναι... αυτη που σιχαθηκα ειναι του Δημητριαδη για το Η ιστορια του ματιου.

Σε σενα, εννοειται, θα απολογηθω γιατι παιζει να χεις τον Κθουλου στο speed dial :αγκαλιά:
Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Αλλά από εσάς τους σκοτεινούς απογραφείς τι να περιμένει κανείς;
αυτη που σιχαθηκα ειναι του Δημητριαδη για το Η ιστορια του ματιου
Δε διαβάζω ιατρικά. Με δυσκολεύουν. Ειδικά αυτά τα οφθαλμολογικά...α πα πα πα