Βοηθήστε παρακαλώ

Επειδή στα εφήμερα δε μου δίνετε σημασία, φτιάχνω ξεχωριστό νήμα.Όπως λοιπόν έλεγα...
Για βοηθήστε!! Μου ζήτησε μια γνωστή μου να της προτείνω κανένα βιβλίο, αλλά δεν έχω εμπνευση... Της αρέσουν τα βιβλία σε στυλ Κούντερα και πρόσφατα διάβασε Φιλιπ Ροθ και "έπαθε την πλακάρα της" όπως η ίδια το έθεσε. Ένι αϊντίαζ;
Έξτρα πληροφορίες: είναι ηθοποιός, 28 ετών και δεν έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή της. Θέλει κάτι για να διαβάζει πριν κοιμηθεί. Σκέφτηκα μήπως της προτείνω Πίνστον, χωρίς να τον έχω διαβάσει και η ίδια, και χωρίς ιδιαίτερο λόγο... Κάπως διαισθητικά. Βακεία;:χμχμ:

να συνεχισει με τα υπολοιπα του Φιλιπ Ροθ. Οπωσδηποτε το Αμερικανικο Ειδυλλιο!

Μια αλλη ασφαλη επιλογη ειναι Μαργκαρετ Αστγουντ,οποιο και να παρει ειναι ολα πολυ καλα.

Μήπως εννοείς πινΤΣον; Θα έλεγα και εγώ να συνεχίσει με τον ίδιο (δεν τον έχω διαβάσω , το έχω ακουστά)

Εύη, ευχαριστώ για τις προτάσεις!! Τη Μαργκαρετ Ατγουντ δεν την ξέρω, θα κάνω μια μίνι έρευνα!
Λεξιθήρ, ναι αυτό εννοώ! Μου έχει κάτσει λάθος το όνομα αυτού του ανθρώπου. Όλο έτσι το γράφω.:χαχαχα:

Νορβηγικό Δάσος θα πρότεινα κι εγώ, ίσως και το Σπούτνικ Αγαπημένη από Μουρακάμι!

Επίσης και από Ρόμπινς το Άρωμα του ονείρου...

Τέλος μπορεί να δοκιμάσει και κάτι απο Καμί. Όπως ο Ξένος ή η Πτώση...

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
μιας και είναι ηθοποιός,θα έπρεπε να διαβασει μερικα κλασσικά έργα,και καποια θεατρικά πχ του Τσέχωφ κ.α..

Τσεχωφ και τενεσι γουιλιαμς και φυσικα ντορα γιαννακοπουλου, μην βαρατε ηθοποιος ηταν και κεινη και πολλες ηρωιδες της ειναι ηθοποιοι αμε

: είναι ηθοποιός, 28 ετών και δεν έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή της. Θέλει κάτι για να διαβάζει πριν κοιμηθεί.
Είναι και πειραιώτισα η φίλη σου όπως εσύ;Αν ναι, θα σου έλεγα να δοκίμαζε το Πόρτο Λεόνε του Λευτέρη Καπώνη, πιστεύω πως είναι μια καλή επιλογή.

η την μαυρη νταλια κατι τετοιο της αρεσει; η το άρωμα ! λεωφορειον ο πόθος, το γλυκο πουλί της νιοτης, ο βυσσινόκηπος, ο γλάρος

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, συνλεσχίτες!
Φίλιπ, Αριάδνη, Τσέχωφ και Τένεσι Ουίλιαμς έχει διαβάσει. Και διάφορα άλλα κλασικά θεατρικά έργα. Τρία χρόνια δραματική ειν' αυτά! Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, θα τη ρωτήσω.
Ατέρμων, δεν είναι πειραιώτισσα, είναι πατρινιά. Αλλά αφού το προτείνεις, μπορεί να το διαβάσω εγώ!:)))

Δεν ξέρω ποια έργα της έχουν μεταφραστεί, αλλά και η Τζόις Κάρολ Γουότς θα ήταν μια πολύ καλή πρόταση, κατά τη γνώμη μου.

Καστάλια και Γουίνστον, σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Της είπα όλα τα βιβλία και τους συγγραφείς που σκεφτήκατε. Τώρα ας επιλέξει αυτή μόνη της!!:))))