Γεια Χαρά

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Τυχαία ανακάλυψα το forum αλλά με μια γρήγορα ματιά σε κάποια threads με ''τραβήξατε'' με την μια.

Λάτρης των καλών τεχνών γενικότερα (κινηματογράφος, μουσική, ζωγραφική, θέατρο, χορός κ.λ.π)

μα από διάβασμα έχω ελάχιστη βάση αλλά πολύ όρεξη :)))).

Θέλω να ξεκινήσω αλλά δεν ξέρω από που και με τι.

Για αυτό ευελπιστώ ότι θα πάρω κάποιες ιδέες και καλές προτάσεις από εδώ μέσα και σταδιακά να μυηθώ κι εγώ σε αυτό το ταξίδι.

Και μιας και χαιρέτησα ας συνεχίσω εδώ.

Όπως είπα έχω ελάχιστη βάση.

Παρακάτω θα παραθέσω τρία βιβλία, που από αυτά που έχω ακούσει θα ήθελα να διαβάσω.

Όποιος τα έχει διαβάσει, αν θέλει, ας μοιραστεί την άποψη του.

α) Ο πόλεμος των θεών - Νιλ Γκέιμαν

β) Τα κρυστάλλινα σύνορα - Κάρλος Φουέντες

γ) Η Δίκη - Φραντς Κάφκα

Ποιο από τα τρία θα μου προτείνατε για να ξεκινήσω?

Μοκαντάσα αλ Σάφερ Καλώς σας βρήκα :):)

Καλώς ήρθες Παράνομε!! :)

Από τα 3 που αναφέρεις έχω διαβάσει την Δίκη που το θεωρώ αριστουργηματικό βιβλίο! Λίγο δύστροπο βέβαια αλλά αξίζει να διαβαστεί από όλους...

Από Γκάιμαν έχω διαβάσει μόνο ένα βιβλίο και αυτό δεν μου άρεσε και πολύ... Ο Πόλεμος των Θεών λεν πως είναι όμως καλό βιβλίο!

Καλώς σας βρήκα φίλε Νικόλα.

Αυτό ξέρω κι εγώ για την Δίκη και για τον Κάφκα γενικότερα.

Συγκεκριμένα, σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια φίλη βιβλιοφάγο, μου πρότεινε να ξεκινήσω με κάτι πιο χαλαρό προτού διαβάσω Κάφκα ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις (Λίγο δύστροπο)

Χαχα, καλώς τον Παράνομο φίλο μας! Έχεις αναφέρει τρία τελείως άσχετα μεταξύ τους βιβλία, και σίγουρα όχι προφανείς επιλογές για να ξεκινήσει κανείς τη μύησή του στο διάβασμα. Αν και οπωσδήποτε το γούστο του καθενός είναι υποκειμενικό, εγώ στη θέση σου πάντως δε θα ξεκινούσα ούτε με Κάφκα, ούτε με Φουέντες, οι οποίοι θέλουν λίγο περισσότερο "δουλειά" για να τους διαβάσεις, και θα ήταν κρίμα να σε αποτρέψει από το διάβασμα μια ενδεχόμενη αποτυχία να τα διαβάσεις με ευχαρίστηση (αν και φυσικά κάλλιστα θα μπορούσες να το απολαύσεις και πάρα πολύ, αυτό δεν το ξέρει κανείς εκ των προτέρων). Θα μπορούσες να δεις και εδώ κάποιες προτάσεις - πχ σ' αυτό το νήμα είναι τα βιβλία που έχουμε διαβάσει παρέα, ίσως πάρεις μια ιδέα από κει, ή σ' αυτό εδώ να δεις τα αγαπημένα βιβλία των μελών που πρότειναν σε άλλους. Ιδέες πάντως υπάρχουν μπόλικες, όρεξη για διάβασμα να έχεις μόνο.

Σου εύχομαι καλή διαμονή με την παρέα μας :)))

Ευχαριστώ πολύ Καστάλια για τα νήματα.
Θα ρίξω μια ματιά εκεί λοιπόν.
Εσύ τι θα μου πρότεινες αν επιτρέπεται?

Ω, κατακαημένε φίλε μου, φυλάξου από τις δικές μου προτάσεις, διότι είτε δεν τολμώ να να προτείνω τίποτα και σε κανένα από φόβο μην φορτωθεί με κάτι που δεν είναι του γούστου του, είτε συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο - άπαξ και ξεκινήσω, ξεχνώ να σταματήσω. Πάντως πιστεύω ότι για να μπορέσει κανείς να σου προτείνει κάτι που θα ειχε πιθανότητα να σου αρέσει, θα πρέπει να μας πεις κάτι παραπάνω για τις προτιμήσεις σου - νιώθεις ότι θα σε τραβούσε βιβλίο φαντασίας, ιστορικό, συναισθηματικό, αστυνομικό; Κάτι άλλο; Συχνά οι φαν του ενός είδους δεν χωνεύουν τα άλλα, ή τουλάχιστον τα αποφεύγουν ως επί το πλείστον, εξού και όποια σύσταση θα ήταν μια βολή στα τυφλά.

Αν απέφευγα κάτι τώρα που είναι αρχή, ίσως να απέφευγα τα συναισθηματικά και τα ιστορικά.

Από εκεί και πέρα, και τα φαντασίας μου αρέσουν και τα αστυνομικά.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά πρόσφατα έχω διαβάσει κάποια ποιήματα του Μπουκόφσκι που μου άρεσαν πάρα πολύ (βασικά πιο πολύ άκυρο μου φαίνεται πως είναι στην κουβέντα μας αλλά είπα να το αναφέρω :P )

Αυτό που θέλω βασικά είναι το βιβλίο να μην κάνει κοιλιά, να μου κρατά το ενδιαφέρον.

Η πλοκή για παράδειγμα στο Η πόλη των Θεών με τράβηξε όπως την είδα στην σύνοψη.

Γεια σου Παράνομε :) Γιατί δεν ξεκινάς με King? Δεν νομίζω ότι είναι βαρύς ή αποτρεπτικός... λέω εγώ τώρα :)

Αφού σου αρέσουν τα αστυνομικά θα σου πρότεινα Δικαστή Τι.Διάλεξε ένα από τα βιβλία που κυκλοφορούν,όλα καλά είναι.
Και θα σου πρότεινα και τον "Τρόμο του Ντάνγουιτς" του Λαβκραφτ.Αυτό είναι τρόμου.Το λέει κι ο τίτλος.Χοχοχο!

Σχετικα με τον Καφκα αν θελεις να διαβασεις καποιο απο τα βιβλια του για αρχη θα σου προτεινα την μεταμορφωση!

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Λέω να ξεκινήσω με το Τόστ Ζαμπόν μιας και υπάρχει στην βιβλιοθήκη του σπιτιού μου ;);)

Απο εκεί και πέρα, από Κίνγκ ποιο έργο του θα μου προτείνατε;

Καλημέρα :))

Απο εκεί και πέρα, από Κίνγκ ποιο έργο του θα μου προτείνατε;
Δυστυχώς για σένα τα περισσότερα δυνατά βιβλία του Κινγκ είναι εξαντλημένα...:)))

Δοκίμασε μπας και βρεις το "Νυχτερινή Βάρδια" που για μένα είναι από τα καλύτερά του!
Επίσης και εγώ θα πρότεινα το 'Μίζερι" ή το "Κάρι"... Τέλος υπάρχει και ο εκπληκτικός Οδηγός της Ίζι, που μπορείς να συμβουλευτείς.

Καλώς ήλθες στη συντροφιά μας!!!

Δε θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, γιατί έχω την αίσθηση πως είσαι σε φάση αρχικού "ψαξίματος", άρα είναι λίγο χαοτικά τα πράγματα!!! Θα σου έδινα την εξής συμβουλή : μπες σ'ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (Πολιτεία ή Πρωτοπορία κατά προτίμηση) κάνε μερικές βόλτες κι άσε το ένστικτο σου να σε καθοδηγήσει...

Καλώς μας ήρθες Παράνομε :))

Αφού είσαι λάτρης των καλών τεχνών, μια ωραία πρόταση θα ήταν να ξεκινήσεις με κάποιο που να έχει σχέση με κάποια απ' αυτές. Ισως θα μπορούσες να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ζητήσεις από τον υπάλληλο να σου προτείνει κάτι τέτοιο.

Για παράδειγμα, αφού σου αρέσουν τα αστυνομικά, φαντασίας και ο κινηματογράφος, μπορεί να σε ενδιαφέρει αυτό. Δυστυχώς, δεν το έχω διαβάσει ακόμα για να σου πω γνώμη.

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.